Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Acte 3.5 tone

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
RSRRST

RSRRST

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 18.11.2016
Salut, de curând mi-am achiziționat o duba de 3.5 tone (pe SRL) pentru transport propriu, am tot căutat informații pe net ce acte îmi trebuie pentru acest tip de transport dar n-am găsit nimic concret (la Comuniștii de la ARR ma voi interesa după ce voi mai afla ceva păreri pe aici)!
Trebuie sa aduc ceva bunuri personale din Uk in România, eu voi conduce, plus acasă o voi folosi doar pentru mine, nu voi face transport contra cost deloc, îmi puteți spune va rog ce documente îmi trebuie?

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • documente privind provenienta marfii transportate (daca exista, in special pentru cele care ar putea atrage atentia: obiecte de mobilier care pare nou, cutii cu bijuterii, produse care pot fi susceptibile vamuirii, etc)
  • foaie de parcurs (sau CMR pentru vama)
Pentru transportul de acasa (nefiind contracost) nu ai nevoie de acte, dar vei fi luat la ochi. Va fi cel putin ciudat ca o persoana fizica sa se plimbe cu duba (uneori cu bena plina) si sa nu ceara bani.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca MMA <=3.5 tone, nu ar trebui sa ai nevoie de alte acte, in afara de cele aferente categoriei B (permis, RCA, ITP).

L.E. Fiind pe SRL, atunci Pololica are dreptate, ai nevoie de Foaie de parcurs(CMR) si de Acte provenienta a marfii. Valabil si pentru RO.
Nu poti declara ca sunt bunuri personale, in duba SRL-ului.

Edited by pasilla, 11 March 2021 - 16:32.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ai nevoie doar de obtinerea certificatului de transport in cont propriu
Se obtine de la ARR si este valabil 5 ani
Asta-i absolut tot

#5
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Nu ai treaba la Arr,dar fiind pe firma e mai complicat cu lucrurile personale mai ales din Uk.

Edited by bolo, 11 March 2021 - 17:01.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Acum depinde si ce lucruri personale sunt.
Daca ai o plapuma, doua izmene si un frigider jegos, e una. Daca sunt 20 baxuri de cafea, e alta.

#7
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Masina e utilitara si pe firma,bunurile nu apartin firmei...iar datorita sicanarilor UE-Uk s-ar putea sa stai vreo 2 zile pe la Dover.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De acord. Nu vad multe avantaje sa ai duba pe firma.

#9
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
intr-o masina pe firma trebuie sa ai in permanenta acte pentru marfa... facturi, avize de expeditie...
soferul trebuie sa aiba delegatie.
"certificatul de transport in cont propriu" se elibereaza doar pentru firmele de transport, care au obiect de activitate transportul.

Quote

De acord. Nu vad multe avantaje sa ai duba pe firma.
iti plateste firma impozitul si asigurarea care sunt oricum mai mari fiind pe firma, iti plateste si rovinieta... cam atat

Edited by apocalipsul, 11 March 2021 - 17:26.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 apocalipsul, on 11 martie 2021 - 17:25, said:

iti plateste firma impozitul si asigurarea care sunt oricum mai mari fiind pe firma, iti plateste si rovinieta... cam atat
Care firma, daca firma e a ta ?

#11
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007

 apocalipsul, on 11 martie 2021 - 17:25, said:

"certificatul de transport in cont propriu" se elibereaza doar pentru firmele de transport, care au obiect de activitate transportul.


Tocmai ca nu
o firma de transport are licenta pt a face transport pt terti
o firma care face scaune nu face transport pt terti are nevoie de licenta de transport in cont propriu pt autobusul cu care isi aduce proprii angajati la lucru, pt camioneta cu care isi transporta marfurile proprii necesare productiei de scaune
si nu e un simplu certificat  e licenta in cont propriu ai nevoie de manager de transport angajat si de toata birocratia aferenta .
pt 3,5 t marfuri generale nu ai nevoie de licenta in cont propriu . singurul domeniu ce face exceptie pt 3,5 t este transportul de autoturisme unde iti trebuie toata lista de poolarenii birocratice ,

#12
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
firma e a ta dar banii firmei nu. Posted Image

#13
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,610
  • Înscris: 12.06.2010
La plecare faci o declaratie vamala de tranzit, pui un sigiliu pe usa si inchizi tranzitul in Ro (adica te prezinti la vama sa-ti puna o stampila pe dvtz).

#14
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 pasilla, on 11 martie 2021 - 17:18, said:

De acord. Nu vad multe avantaje sa ai duba pe firma.
Lasa ca vede initiatoru, pute tare a malai la negru. Nu e primul si nici ultimul si nici cel mai grav.
Cati nu fac transport international persoane, toti din microbus sunt neamuri, merg in grup la plimbare

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate