Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

C63s AMG

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
1283 replies to this topic

#37
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
La sistem de sunet așa e la toți producătorii. Pe A4 e b&o care e decent dar nu se compara cu ce e pe a8 care costa de 4-5 ori mai mult.
Referitor la difuser, da arata agresiv dar ești fan carbon? Mie unul nu îmi place carbonul deloc. Gusturile nu se discută.

#38
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Imi place foarte mult in doze mici si pus unde trebuie, deja odata cu "productia de masa", adica cu aparitia de fabrici in tot felul de zone low cost, pretul (si exclusivitatea) au scazut foarte mult. In esenta cand e pus ca "trim" prin interior sau prin alte zone non-structurale e doar de fite. Sa zici ca ai fibra de carbon, "ca-n F1". Cred ca si noi dupa cateva beri putem sa facem piese de genul asta, ca nu e vreo arta atata timp cat nu trebuie sa reziste la vreo forta ci doar sa reziste cand ciocani usor in el in timp ce-i prezinti masina vreunui prieten Posted Image

Nu sunt neaparat fan fibra de carbon la difuser, as vrea sa vad tot pachetul in ansamblu, ca nu prea merge schimbata doar partea aia. Cred ca trebuie kit complet

Edited by figo1988, 13 March 2021 - 21:20.


#39
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

View Postt-balt, on 13 martie 2021 - 09:46, said:

Burmester la C class e doar doar doua boxe de medii extra in stâlpul A, grila cromata și o calibrare a boxelor și a sunetului de către cei de burmester. Boxele is aceleași cu cele de pe C-ul normal. Se aud mai bine, dar nu e același lucru cu burmester de 7000e de pe S clasa Posted Image.

Burmester pe masini e o chestie de marketing, exact ca si B&O. Mai nou toate firmele consacrate isi pun sigla pe unde pot ca sa scoata bani in plus, vezi "lentile Zeiss" pe tot felul de chinezarii de telefoane. Ca idee, Burmester ala the real thing vine cu niste preturi incat un S class e mai ieftin decat un sistem hi-fi de la ei, gandeste-te ca doar un CD player (Burmester 069) costa vreo 30+ mii de euro, mai ai nevoie de amplificator, boxe, cabluri, sari de vreo 120k cu un setup din asta Posted Image

#40
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Da, pana la urma e vorba si de ce materiale asculti. Eu 99% din timp fac streaming cu bluetooth, fie podcasturi, fie muzica de pe spotify. Ce ma enerva la masina actuala e un bazait din boxe la dialoguri, intra ceva in rezonanta pe acolo si se aude aiurea. Sper ca burmester sa rezolve :P

#41
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Burmester in varianta de pe C class/glc se aude decent dar nu e nimic fantastic, oricum clar mai bun decat sistemul de baza. In RRS am sistemul de 1700w meridian. Cel mai sofisticat sistem audio pe care l-am auzit vreodata intr-o masina. E drept ca ajuta mult si dimensiunea interioara a masinii.

#42
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Revenind la fibră..carbonul are rolul lui daca vorbim de structură sau anumite utilizări tehnice. Daca vorbim de difuser/volan/etc mi se pare strict marketing. Și la fel cum zici, de când cu "diversificarea producției" am văzut folie de "fibra" mai aspectuoasa decât trimul din fibra - înțelegeți o mica exagerare.


Iar cu sunetul puneți foarte bine punctul pe i. In primul rand nu exista sistemul bun la toate pt un auditorul. Sunt pasionați de "basi" și pasionați de "voci". Și dacă am enumerat doar 2 categorii, fiecare categorie se împarte în multe altele.
Pentru un utilizator normal, așa cum cred că suntem noi, burmester și pe c class cred că oferă mult peste putem noi distinge.

#43
cris.g

cris.g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 11.01.2007
Felixitari pentru alegere, sa va bucurati de ea! Sunt curios de cum o sa ti se para fata de C43, nu motorul ca asta e clar, sunt interesar de cutie, suspensie si directie, cat de mari sunt diferentele.

Eu am Burmester pe C43 si sunt dezamagit, nu impresioneaza cu nimic, e cel mult mediocru. Dar cui ii pasa de sistemul audio cand ai unul dintre cele mai misto V8-uri sub capota si evacuate performance? 😁

Ca upgrade, poti sa te uiti de schimbat grila cu cea de facelift, am vazut ca sunt multi care au facut retrofit si nu e chiar asa complicat, e mai mult problema de costuri.

#44
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postemil_sv, on 13 martie 2021 - 22:27, said:

Burmester in varianta de pe C class/glc se aude decent dar nu e nimic fantastic, oricum clar mai bun decat sistemul de baza. In RRS am sistemul de 1700w meridian. Cel mai sofisticat sistem audio pe care l-am auzit vreodata intr-o masina. E drept ca ajuta mult si dimensiunea interioara a masinii.

Am vazut ca multa lume lauda sistemul Meridian din RR. Ai idee daca e acelasi si in Velar?

View Postbobalex18, on 13 martie 2021 - 22:42, said:

Revenind la fibră..carbonul are rolul lui daca vorbim de structură sau anumite utilizări tehnice. Daca vorbim de difuser/volan/etc mi se pare strict marketing. Și la fel cum zici, de când cu "diversificarea producției" am văzut folie de "fibra" mai aspectuoasa decât trimul din fibra - înțelegeți o mica exagerare.


Iar cu sunetul puneți foarte bine punctul pe i. In primul rand nu exista sistemul bun la toate pt un auditorul. Sunt pasionați de "basi" și pasionați de "voci". Și dacă am enumerat doar 2 categorii, fiecare categorie se împarte în multe altele.
Pentru un utilizator normal, așa cum cred că suntem noi, burmester și pe c class cred că oferă mult peste putem noi distinge.

100%, e doar marketing, dar daca arata bine si cumparatorului ii place, producatorul nu o sa refuze niciodata banii :D De exemplu pe ceasurile Omega Speedmaster Pro scrie pe spate "The first watch worn on the Moon" si, parafrazand, "aprobat de NASA pentru misiuni spatiale cu oameni". In esenta chestii complet irelevante pentru functionarea efectiva, dar care, prin asociere, transfera posesorului o parte din prestigiul si factorul "wow" al unui astronaut.

View Postcris.g, on 13 martie 2021 - 23:12, said:

Felixitari pentru alegere, sa va bucurati de ea! Sunt curios de cum o sa ti se para fata de C43, nu motorul ca asta e clar, sunt interesar de cutie, suspensie si directie, cat de mari sunt diferentele.

Eu am Burmester pe C43 si sunt dezamagit, nu impresioneaza cu nimic, e cel mult mediocru. Dar cui ii pasa de sistemul audio cand ai unul dintre cele mai misto V8-uri sub capota si evacuate performance? ��

Ca upgrade, poti sa te uiti de schimbat grila cu cea de facelift, am vazut ca sunt multi care au facut retrofit si nu e chiar asa complicat, e mai mult problema de costuri.

Multumim! Si eu sunt foarte curios, trebuie sa recunosc, din cate imi aduc aminte de cand am testat coupe-ul, era semnificativ mai agresiv. E posibil ca pentru 1-2 saptamani sa le am pe ambele, o sa fie interesant de vazut care sunt diferentele.

#45
nestoro

nestoro

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 17.09.2020
Dincolo de marketing, chiar si astazi Speedmaster inca este singurul ceas certificat pentru activitati in afara navetelor spatiale, deci in spatiu deschis.
Sigur ca nu e un criteriu relevant pentru cumparatorul obisnuit care nu se va afla prea des in postura de a iesi in spatiu, la fel cum nu sunt nici ceasurile de diving certificate pentru 300 sau 600 de metri adancime, dar implicit nu poti sa nu faci niste asocieri intre calitatea intrinseca si modul in care asta se reflecta chiar si in viata de zi cu zi.

Edited by nestoro, 15 March 2021 - 11:24.


#46
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postfigo1988, on 15 martie 2021 - 10:47, said:

Am vazut ca multa lume lauda sistemul Meridian din RR. Ai idee daca e acelasi si in Velar?


Sunt doua niveluri de meridian, unul mai ieftin unul mai scump. Probabil ca e similar ca JLR sunt parteneri cu Meridian pt sisteme audio. Nu mai tin minte daca Velar are optiunea pe care o are si RRS, adica sistemul asta de 5k, dar tind sa cred ca da.

#47
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Superba jucarie!
Nu stiam eu despre ce C care trebuie sa-ti ajunga vorbesti pe topicul meu, fiindca eu stiam ca ai deja un C.
Si eu voiam sa-mi iau un c63s acu vreo 2 ani, dar am zis sa stau cuminte si sa fiu cumpatat Posted Image
Toti o descriau ca fiind masina care le imbina perfect pe toate. Nici E63s am inteles ca nu e la fel de bine inchegata, fiindca ar fi prea brutala pentru a imbina perfect si confortul.
Daca ajungi prin Cluj, putem face schimb de experienta. Posted Image
Chiar as fi curios cum se prezinta masinuta in realitate.

#48
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
„acrapovici”

Attached File  WhatsApp Image 2021-03-15 at 10.55.50.jpeg   222.06K   133 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2021-03-15 at 11.10.22.jpeg   203.44K   127 downloads

#49
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
"Oh, crap"ovici

Cred ca toata lumea stie clipul asta deja, nu?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qSZUaCNX_ZA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postemil_sv, on 15 martie 2021 - 11:19, said:

Sunt doua niveluri de meridian, unul mai ieftin unul mai scump. Probabil ca e similar ca JLR sunt parteneri cu Meridian pt sisteme audio. Nu mai tin minte daca Velar are optiunea pe care o are si RRS, adica sistemul asta de 5k, dar tind sa cred ca da.

Asta e si in RRS?

https://www.meridian...at-a-glance.pdf



View Postnestoro, on 15 martie 2021 - 11:19, said:

Dincolo de marketing, chiar si astazi Speedmaster inca este singurul ceas certificat pentru activitati in afara navetelor spatiale, deci in spatiu deschis.
Sigur ca nu e un criteriu relevant pentru cumparatorul obisnuit care nu se va afla prea des in postura de a iesi in spatiu, la fel cum nu sunt nici ceasurile de diving certificate pentru 300 sau 600 de metri adancime, dar implicit nu poti sa nu faci niste asocieri intre calitatea intrinseca si modul in care asta se reflecta chiar si in viata de zi cu zi.

Nu sunt marketer de profesie, dar am citit destule carti pe tema asta si ideea in sine e de transfer a calitatilor de la un produs la altul. De exemplu in sport se vede chestia asta foarte bine, sponsorizarile la echipele de top sunt semnificativ mai mari decat la cele mici, desi timpul de expunere nu difera atat de mult. Dar clientul vede firma X la o echipa care ia bataie si automat se transfera mental atributul de "pierzator". Bineinteles ca la nivel fundamental nu e nici o legatura, dar creierele noastre sunt destul de primitive in multe privinte :)



View PostAndyM, on 15 martie 2021 - 11:32, said:

Superba jucarie!
Nu stiam eu despre ce C care trebuie sa-ti ajunga vorbesti pe topicul meu, fiindca eu stiam ca ai deja un C.
Si eu voiam sa-mi iau un c63s acu vreo 2 ani, dar am zis sa stau cuminte si sa fiu cumpatat Posted Image
Toti o descriau ca fiind masina care le imbina perfect pe toate. Nici E63s am inteles ca nu e la fel de bine inchegata, fiindca ar fi prea brutala pentru a imbina perfect si confortul.
Daca ajungi prin Cluj, putem face schimb de experienta. Posted Image
Chiar as fi curios cum se prezinta masinuta in realitate.

Sper sa ajungem curand, copilul e programat sa iasa in septembrie. Poate dau eu o fuga cand mai ajung pe la circuit, la Tg Mures.

View Postbobalex18, on 15 martie 2021 - 11:48, said:


De pe ce masina?

View Postsebulbus, on 15 martie 2021 - 11:52, said:

"Oh, crap"ovici

Cred ca toata lumea stie clipul asta deja, nu?

Asta o sa fie solutia la electrice :D Sa vezi ce o sa creasca veniturile celor care stiu sa cante la trompeta

#51
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
a6 allroad

#52
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postbobalex18, on 15 martie 2021 - 14:57, said:

a6 allroad

Diesel sau benzina?

Apropo, am aflat si pretul de lista al masinii cand a fost vanduta de noua: 114.5 .

#53
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postfigo1988, on 15 martie 2021 - 16:04, said:


Diesel sau benzina?

Apropo, am aflat si pretul de lista al masinii cand a fost vanduta de noua: 114.5 .
Bi-tdi

#54
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postbobalex18, on 15 martie 2021 - 16:05, said:

Bi-tdi

Nu stiu exact explicatia tehnica, dar probabil ca aveau nevoie de respectivul difuzor ca sa-l faca sa sune decent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate