Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Avalansei 8

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#91
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 27.04.2021

 Bogotta, on 22 martie 2022 - 08:13, said:

Zilnic trec pe langa urmatoarea constructie de pe strada Batistei. Imobil mai central decat asta (nou) nu cred ca exista in Bucuresti. Este chiar in spatele Hotelului Intercontinental.

https://realpro.ro/p...

Sunt curios cum va arata la final, in 2023

Arata foarte bine, pretul e pe masura. Vom vedea si finalul. Oricum, 64 mp la 2 camere, este mai mult decat decent.

#92
Ne0master

Ne0master

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 09.08.2021
Are cineva noutati despre stadiul lucrarilor?

Este cineva cu promisiunea semnata pe aici sa ne dea mai multe detalii?

#93
Werner-Avalansei8

Werner-Avalansei8

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.06.2022
Ei au șters prisele de la balcoane, susținând că „nu au fost aprobate”.
Mai este cineva afectat de asta?

#94
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 27.04.2021
Te referi la prize?! Stiu ca exista niste reglementari in vigoare privind interzicerea acestora in spatii deschise. Care e stadiul constructiei? Sunt mutati noii locatari?

#95
RobBob84

RobBob84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.01.2022
Destul de puține informații despre acest complex, nimic legat de prețuri sau livrare... nimeni pe aici care a cumparat? Care era oferta de start pentru acele 2 camere de 62mp? Din ce observ acum se învart in jurul a 145/150.000€ + TVA. Zona este buna parerea mea si are potential urias de investitie cat si de locuit pe viitor, datorita Vastint.

#96
starfx

starfx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.03.2006
Mergi si vezi, zona e buna din satelit, dar la fata locului nu grozav. Este totusi aproape de centru. Multe apartamente sunt orientate catre blocul vecin.

#97
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 27.04.2021
Zona nu este grozava, sunt si multi "indieni" pe acolo (pe unde nu sunt), dar exista potential in zona. Legat de finalizare, inteleg ca undeva la sfarsit de august sunt sanse ca noii proprietari sa apara. Apartamentele de 2 camere ajung pe la 155.000 euro + TVA, cele mari de 63 mp + 2 balcoane. Am o cunostinta care a achizitionat, voi incerca sa aflu detalii si revin.

#98
RobBob84

RobBob84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.01.2022
Am vizitat de cateva ori, apartamentele mi se par foarte calitative si cu mult peste noul din piata, in momentul de fata. Cred ca sunt singurele care isi justifica pretul de ~150.000€ pentru 2 camere, calitate, pret, zona. Problema este ca juridicul lor lasa mult de dorit si acesti "nemti" vor sa-si acopere fiecare gram de risc, lasand totul pe seama cumparatorului. Este necesar sa ajungem la 5.1 lei/euro, si dintr-o data toti vor avea de platit mai mult cu 14% la pret, deoarece se trece de la TVA de 5% la 19%, ff. multe apartamente sunt la limita de 140k.

#99
starfx

starfx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.03.2006
Vor sa schimbe iar la anul: Locuințe - TVA 5% doar pentru o locuință până la plafonul de 600.000 de lei dar și până în 80mp2 utili. Nu se va mai incadra nimic. Sa speram ca se razgandesc.

#100
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
Am gasit aceste poze de pe vremea cand se construia blocul, este o problema reala cu stalpii acolo?

https://forum.softpe...ajung-pana-sus/

#101
Xperion

Xperion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 04.03.2007

 CUCUL, on 01 iulie 2022 - 11:42, said:

Am gasit aceste poze de pe vremea cand se construia blocul, este o problema reala cu stalpii acolo?

https://forum.softpe...ajung-pana-sus/

German engineering

#102
iuliandd

iuliandd

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.04.2021

 CUCUL, on 01 iulie 2022 - 11:42, said:

Am gasit aceste poze de pe vremea cand se construia blocul, este o problema reala cu stalpii acolo?

https://forum.softpe...ajung-pana-sus/

Au fost turnati ulterior (nu cred ca fac parte din structura de rezistenta) rand pe rand din ce material aveau in plus, ofera o mai buna fixare a geamurilor termopan, cele pe structura metalica sunt mai grele, insa de asemenea au facut economie la material intrucat nu au fost turnate de la bun inceput.

 RobBob84, on 29 iunie 2022 - 14:30, said:

Am vizitat de cateva ori, apartamentele mi se par foarte calitative si cu mult peste noul din piata, in momentul de fata. Cred ca sunt singurele care isi justifica pretul de ~150.000€ pentru 2 camere, calitate, pret, zona. Problema este ca juridicul lor lasa mult de dorit si acesti "nemti" vor sa-si acopere fiecare gram de risc, lasand totul pe seama cumparatorului. Este necesar sa ajungem la 5.1 lei/euro, si dintr-o data toti vor avea de platit mai mult cu 14% la pret, deoarece se trece de la TVA de 5% la 19%, ff. multe apartamente sunt la limita de 140k.

Dupa cum o fi si normal la o adica, sunt acoperiti din toate partile cand vine vorba de riscuri pe care si le asuma ei vs riscuri pe care ti le asumi tu cumparator. Sunt tot felul de paragrafe unde renunti la anumite drepturi ( dublul arvunei, posibilitatea de a contesta pretul in eventualitatea unei crize) insa cred ca cel mai bine ar fi sa consultati un avocat, sa faceti comparatie cu pretentiile altor dezvoltatori, sa va ganditi ce sunteti dispusi sa va asumati si ce nu, sa intelegeti si punctul lor de vedere, colac peste pupaza poate mai vine si o criza. E in interesul tuturor sa vanda respectivele apartamente, si sa minimizeze riscurile care ar putea aparea din cauza unui singur cumparator mai "dificil".

Zona poate se va curata, insa va trece ceva timp pentru asta, mai ales in conditiile in care primaria generala a anulat puz-uri, pug-uri etc. Indiferent ca este pentru locuit sau investitie, e o achizitie pe termen lung. Ce imi displace e faptul ca anumite lucruri puteau fi facute mai bine, mai nemteste, atat in executie, cat si in planificare, comunicare etc. insa cel mai deranjant mi se pare pozitionarea pubelelor de gunoi in proximitatea scarilor crescand riscul ca gunoiul vecinilor (fara contract sau mai stiu eu) sa fie aruncat aiurea pe langa scarile de bloc.

#103
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 27.04.2021
Din pacate vecinii de etnie arunca de foarte mult timp gunoiul pe strada (la intrarea pe strada Albilita) si vor fi foarte greu de emancipat (intrat in randul civilizatiei urbane). Am mai trecut prin zona si in unele curti nu se vad pubele de gunoi, ceea ce reprezinta ca nu au contracte cu societati de salubritate.

Majoritatea dezvoltatorilor se protejeaza de multe riscuri, unii nu ofera nici macar penalitati in caz de intarzieri.

#104
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
Problema cu cetatenii portughezi e ca au casa chiar vis-a-vis de Avalansei8. In imagini il puteti vedea pe Ronaldo alaturi de Georgina Rodriguez.

Bineinteles ca asculta toata ziua muzica traditionala portugheza, in special in weekenduri.

Attached Files



#105
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,418
  • Înscris: 24.02.2017
E o pata de culoare. Ati devenit prea sclifositi  :)   Credeam ca v-ati obisnuit demult cu conlocuitorii din Romania.

#106
micha11

micha11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.05.2018
Oare au vândut ap de 2 camere in totalitate? Unui prieten nu i mai răspunde la tel cu toate ca și a arătat interesul.. Dar a si găsit nereguli pe care i le a enumerat.

#107
george_e

george_e

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 27.04.2021
Daca trimiti e-mail la ei, nu raspund cu ofertele inca valabile? Ce nereguli au fost indetificate? Din cate inteleg au o intarziere de peste 7 luni, ceea ce mi se pare enorm (dar poate asa merg toate proiectele din Bucuresti).

#108
randomrant

randomrant

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.06.2021
Am trecut recent pe langa șantier. Cred că sunt foarte aproape de finalizare. Deocamdată sunt 8 luni întârziere fata de termenul pe care mi-l dăduseră mie.

Evaluând doar de la exterior constructorii par sa fi lucrat cu atenție la detalii și execuție.

Cu privire la designul de ansamblu, personal mi se pare ca arăta mai bine în randari. În realitate au ales o culoare mai deschisa și un pattern neinspirat pentru cărămida aparentă și firma de deasupra intrărilor e intr-un verde de farmacie.

Nu se vede în poze însă întregul bloc e așezat peste un subsol/parcare complet deschis pe laterale. Mie mi-a dat o puternica impresie de colos cu glezne subțiri și mi-a adus aminte de discuția cu soft storey.

Grădinile apartamentelor de la parter nu exista. sunt de fapt niste terase suspendate deasupra șanțului care înconjoară toata clădirea. Posibil sa fie înierbate ulterior.

Corpul B, dinspre Str Verzisori, se afla deasupra unei căldări uriașe din beton - parcarea subterana descoperită care în partea aceea se întinde mult în afara clădirii - din care se ridica un aer super fierbinte. Cred ca va fi foarte neplăcut sa deschizi fereastra sau sa stai pe balcoanele din partea aia vara când betonul radiază caldura zi și noapte.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate