Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bataie de cap in alegerea platformei eCommerce potrivite. Avantaje/dezavantaje SaS-uri Ro si Intl.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Ma tot chinui de ceva timp sa gasesc un SaS romanesc de ecommerce cu minime posibilitati de customizare a temei site-ului. Desi toti au texte de marketing de genul: "design responsive si customizabil", partea de customizare este sub orice critica la toate platformele pe care le-am incercat.

Nici macar nu poti sa schimbi Textul dintr-un UPS de genul "Retur Gratuit Timp De 30 De Zile" in interfata de admin. La toti trebuie sa ii contactezi si-ti modifica ei. Si ghici ce: costa.

Nu mai vorbesc de modificari mai ample ale homepage-ului, banal de realizat in SaS-uri din afara gen Shopify, Squarespace, etc.

Tot ce poti modifica cu SaS-urile romanesti (pe partea de design) sunt imaginile folosite in anumite sectiuni, anumite culori, si anumite dimensiuni de banere. Altceva, lulu.

Iata o scurta lista cu toate SaS-urile romanesti pe care le-am incercat

MerchantPro - cel mai accesibil ca pret
GoMag - scump si degeaba
Contentspeed - mediu ca si cost dar si aici lipsa posibilitate customizare pagini
Extended - nu am incercat decat shop-ul demo pentru ca nu ofera Free Trial si abonamentul cel mai ieftin pleaca de la aproape 200 EUR/luna. Dar, daca vrei functionalitati cat de cat decente abonamentul sare pe la 350 EUR/luna. In shop-ul demo, la fel, lipseste o posibilitate de customizare decenta a homepage-ului
While1 - l-am gasit, m-am uitat putin pe site dar nu e de mine. Este FOARTE scump. Cel mai mic abonament e 500 EUR/luna iar unul care-ti asigura cam toate functionalitatile e 1500 EUR/luna. ENORM. la banii astia iti angajezi un developer si te duci pe Magento
Bluegento - asta ca tot am vb de Magento. Par a fi cei mai performanti cu cele mai multe functionalitati si posibilitati de customizare a magazinului dar si ei sunt extrem de scumpi. UIn abonament decent (nu cel minim) e 300 EUR pe luna. La asta se mai adauga, "la promotie" acum, si realizarea magazinului initiala - 1000 EUR.

Sunt si lucruri care-mi plac la SaS-urile romanesti:
- catalog management destul de bun
- integrari cu multe platforme utile (gen Smartbill, firme de curierat, procesatori de plati sau Compari.ro/eMag Marketplace)


Acum folosesc Shopify (tradus, dar nu 100%).

Ce-mi place la Shopify este ce lipseste la SaS-urile romanesti - posibilitate nelimitata de customizare aspect site
Ce ma dispera la Shopify este ce-mi place la SaS-urile romanesti. Catalog management-ul este sub orice critica. Pentru cine se stramba, sa incearca sa stearga cateva mii de produse o data in Shopify, si veti intelege ce si cum.
Plus ca pentru orice mica functionalitate de genul: product imports dintr-un feed extern, tb sa platesti lunar, in multe cazuri cat platesti pt abonamentul de Shopify. Stiu, shopify are Product Import dar varianta default este foarte time consuming (cel putin pentru ce vreau eu sa fac - stoc update de doua ori pe zi)
Nu exista integrari (app-uri) sau sunt complicat de setat prin terte app-uri pentru integrari cu platformele romanesti gen Compari.ro. Nu mai zic de ERP-uri, etc.

La final, va cer sfatul. Stie cineva o platforma ecommerce (de preferat SaS, dar nu e conditie obligatorie) cu urmatoarele caracteristici:
- Sa pot face modificari ale temei intr-un editor tip WYSIWYG (stiu ca multi zic ca nu e important la inceput, dar macar sa pot schimba chestii banale fara sa fac Ticket de support si sa platesc pt asta).
- Am in jur de 8000 de produse de la furnizori (in 2 feed-uri separate). As vrea ca product import/export, stoc management, etc sa fie posibile si fara sa platesc sa-mi iasa pe nas pentru asta
- Integrare cu serviciile/platformele cele mai des folosite.
- abonamentul sa nu fie mai mult de 100 EUR/luna?

Wishful thinking?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Am trecut si eu prin dilema/dileala asta si dupa ce m-am chinuit 3 luni cu Prestashop,am zis sa incerc si Woocommerce.

Well, merge de rupe Woocommerce si ai foarte mult suport de la WOrdpress + module gen Smartbill/plati cu cardul.

#3
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Angajeaza un developer asta este raspunsul.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Da, un developer indian, care sa iti faca de la 0 un magazin nenorocit, si care sa te coste enorm.

E SF ca nu exista cu preturi modice platforme ok (sau nu am gasit eu).

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
bagi wordpress din cpanel, pui woocommerce, o tema in el, bagi modul de la netopia sau ce folosesti si aia e

you're welcome, tocmai ai scutit 1000+ €

Acum mai trebuie sa rezisti sa apesi pe vreun buton de update, fara sa faci back-up complet, ca sa nu crape toata sandramaua.

N-ai mai facut pana acum astea? Pai developerul cu mila (fata de portofelul tau).
Cu putin noroc, poate n-ai sa nimeresti peste vreunul de iti lasa site-ul pe host fara server-side caching, ca sa-ti crape site-ul cand ai 2 vizitatori in magazin si mai incarci si tu produse in back-end.

Edited by gumball3000, 10 March 2021 - 20:49.


#6
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Pai asa spuneti echipa Wordpress, in caz de probleme apelati la Courage@ si gumball3000@  sa va invete php si desigur Wordpress Posted Image

#7
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Si iarasi iese la iveala clasica problema: nu poti face un soft care sa multumeasca pe toata lumea. Si cu siguranta nu poti face un soft si repede, si ieftin, si bine.

Concluzia la care toata lume ajunge la un moment dat e ca are nevoie de o platforma particularizata pentru nevoia lui. Am urmarit ani la randul incercari ale celor care cred ca poti face strut dintr-o camila si mereu au esuat.

In plus e foarte bine ca fiecare sa aiba propria sa platforma custom. Performanta mai buna, nu depinzi de altii sa-ti implementeze cererile (sau sa ti le refuze), sanse mai mici sa fie sparta (ca nu poti folosi acelasi exploit cum poti pe platforme comune), magazinele arata si se comporta diferit. Plus ca arata ca iti pasa, tie, ca proprietar.

Edited by RedDev, 11 March 2021 - 10:36.


#8
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020
@cinsem "GoMag - scump si degeaba". Detaliezi, te rog ?

#9
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020

 cinsem, on 10 martie 2021 - 17:18, said:

Ma tot chinui de ceva timp sa gasesc un SaS romanesc de ecommerce cu minime posibilitati de customizare a temei site-ului. Desi toti au texte de marketing de genul: "design responsive si customizabil", partea de customizare este sub orice critica la toate platformele pe care le-am incercat.

Nici macar nu poti sa schimbi Textul dintr-un UPS de genul "Retur Gratuit Timp De 30 De Zile" in interfata de admin. La toti trebuie sa ii contactezi si-ti modifica ei. Si ghici ce: costa.

Nu mai vorbesc de modificari mai ample ale homepage-ului, banal de realizat in SaS-uri din afara gen Shopify, Squarespace, etc.

Tot ce poti modifica cu SaS-urile romanesti (pe partea de design) sunt imaginile folosite in anumite sectiuni, anumite culori, si anumite dimensiuni de banere. Altceva, lulu.

Iata o scurta lista cu toate SaS-urile romanesti pe care le-am incercat

MerchantPro - cel mai accesibil ca pret
GoMag - scump si degeaba
Contentspeed - mediu ca si cost dar si aici lipsa posibilitate customizare pagini
Extended - nu am incercat decat shop-ul demo pentru ca nu ofera Free Trial si abonamentul cel mai ieftin pleaca de la aproape 200 EUR/luna. Dar, daca vrei functionalitati cat de cat decente abonamentul sare pe la 350 EUR/luna. In shop-ul demo, la fel, lipseste o posibilitate de customizare decenta a homepage-ului
While1 - l-am gasit, m-am uitat putin pe site dar nu e de mine. Este FOARTE scump. Cel mai mic abonament e 500 EUR/luna iar unul care-ti asigura cam toate functionalitatile e 1500 EUR/luna. ENORM. la banii astia iti angajezi un developer si te duci pe Magento
Bluegento - asta ca tot am vb de Magento. Par a fi cei mai performanti cu cele mai multe functionalitati si posibilitati de customizare a magazinului dar si ei sunt extrem de scumpi. UIn abonament decent (nu cel minim) e 300 EUR pe luna. La asta se mai adauga, "la promotie" acum, si realizarea magazinului initiala - 1000 EUR.

Sunt si lucruri care-mi plac la SaS-urile romanesti:
- catalog management destul de bun
- integrari cu multe platforme utile (gen Smartbill, firme de curierat, procesatori de plati sau Compari.ro/eMag Marketplace)


Acum folosesc Shopify (tradus, dar nu 100%).

Ce-mi place la Shopify este ce lipseste la SaS-urile romanesti - posibilitate nelimitata de customizare aspect site
Ce ma dispera la Shopify este ce-mi place la SaS-urile romanesti. Catalog management-ul este sub orice critica. Pentru cine se stramba, sa incearca sa stearga cateva mii de produse o data in Shopify, si veti intelege ce si cum.
Plus ca pentru orice mica functionalitate de genul: product imports dintr-un feed extern, tb sa platesti lunar, in multe cazuri cat platesti pt abonamentul de Shopify. Stiu, shopify are Product Import dar varianta default este foarte time consuming (cel putin pentru ce vreau eu sa fac - stoc update de doua ori pe zi)
Nu exista integrari (app-uri) sau sunt complicat de setat prin terte app-uri pentru integrari cu platformele romanesti gen Compari.ro. Nu mai zic de ERP-uri, etc.

La final, va cer sfatul. Stie cineva o platforma ecommerce (de preferat SaS, dar nu e conditie obligatorie) cu urmatoarele caracteristici:
- Sa pot face modificari ale temei intr-un editor tip WYSIWYG (stiu ca multi zic ca nu e important la inceput, dar macar sa pot schimba chestii banale fara sa fac Ticket de support si sa platesc pt asta).
- Am in jur de 8000 de produse de la furnizori (in 2 feed-uri separate). As vrea ca product import/export, stoc management, etc sa fie posibile si fara sa platesc sa-mi iasa pe nas pentru asta
- Integrare cu serviciile/platformele cele mai des folosite.
- abonamentul sa nu fie mai mult de 100 EUR/luna?

Wishful thinking?

Ce noutăți mai ai ? Ai găsit ceva mulțumitor ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate