Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Simt venele pulsand

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Mirvru

Mirvru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2021
Buna seara, am si eu o problema, mi se apre ca simt bataile inimii in piept, de obicei nu simt bataile inimii, dar sunt niste perioade când le simt, am fost la cardiolog, am făcut 2 Ekg-uri si a doua oara chiar m-a "felicitat" pentru ca am inima sanatoasa, singurul lucru rau este tensiunea maricica 13/8,14/9.
Totusi inca simt aceste batai, pulsul este normal, pana in 80.
Fac sala, nu mananc prajeli, nu mananc grasimi, nu bag dulciuri, nu beau sucuri acidulate, ca si cafea.. beau un cappuccino pe zi, care nu e atat de concentrat in cofeina. Dorm 7-8 ore pe noapte.
Am auzit ca exista o dereglare neuro-vegetativa care face inima sa aibe simptome de boli de inima dar fara ca inima sa aibe ceva.
Ce poate fi? Cardiologul mi-a spus ca nu am nimic, ar trebui sa ma ingrijoreze?
Mentionez ca nu simt bataile inimii in gat sau ceva in gen.
Inca un simptom ar fi faptul ca mai am ameteli din cand in cand, care trec dupa câteva secunde, si cand pun mana in piept simt cum bate inima(asta cred ca e normal)
Ceva sfaturi sau indrumari? Poate fi și lipsa de calciu?


#2
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
mai cere parerea si altui medic

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Contează vârsta, sexul, greutatea, stilul, starea, etc.


#4
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Dupa ce mananci ?

#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator: inseamna ca esti viu!
cand nu o sa mai simti nimic, sa-ti pui intrebari!
ps: lasa sala mai usor greutati/intensitate, adauga niste magneziu+potasiu+calciu.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mergi la un alt cardiolog mai bun.
Principial poate fi de la tensiunea mare, de aici și amețelile

Da eu nu-s doctor

#7
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
astenie de primavara / mici atacuri de panica (consumi cola? carne multa?exces de dulciuri?ENERGIZANTE ????  dusuri prea calde si prea dese? ) tu trebuie sa-ti dai seama singur unde ai ceva in plus si corpul te avertizeaza. ! sau probabil te-ai ingrijorat de ceva in ultima vreme (te macina ceva) ! Important este sa nu bagi pastile ,adica sa incepi sa te invetighezi singur ! Si da sa consumi alimente care contin calciu si magneziu , Nu te mai stresa (fizic si psihic) Sport neexagerat .Sanatate !

Edited by dan2626, 05 March 2021 - 21:29.


#8
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Nu e lipsa de calciu. Eventual, lipsa de pasarica.

#9
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
13/8 e tensiune mare ?

#10
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Daca ti-a spus ca nu ai nimic, inseamna ca e ok. Eu am puls constant de 90-100-110.  Am fost la 3 medici cardiologi. Toti au spus ca sunt sanatos, ca nu am absolut nimic.
Nu-ti face griji

#11
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ia un smartwatch cu urmărire ritm cardiac. Când apare fenomenul urmărește dacă ai pulsul ridicat. Eventual mergi la alt medic și solicită o monitorizare pentru 24h a tensiunii arteriale sau a ekg. Abia atunci poți fi sigur că nu ai nimic

#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postcarturarulobosit, on 05 martie 2021 - 21:52, said:

Daca ti-a spus ca nu ai nimic, inseamna ca e ok. Eu am puls constant de 90-100-110.  Am fost la 3 medici cardiologi. Toti au spus ca sunt sanatos, ca nu am absolut nimic.
Nu-ti face griji
doar tahicardie, la fel am si eu, nu scade deloc sub 90

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostCovertTwo, on 05 martie 2021 - 21:39, said:

13/8 e tensiune mare ?

Ehh..cardiologi made in Romania.. La noi e gratis sa te faci medic. Nu ca la prostii aia de americani unde ma-ta trebuie sa scoata din cur, 300.000 de dolari. Plus ca nu se accepta spagi la examene.
Romania...Tara unde daca te doare burta, trebuie sa vezi 10 medici si sa faci o medie.

Edited by mariovrs, 06 March 2021 - 08:00.


#14
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Mie imi seamana a anxietate

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMirvru, on 05 martie 2021 - 19:52, said:

mi se apre ca simt bataile inimii in piept,

Norocosule.Inseamna ca traiesti.

#16
Mirvru

Mirvru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2021

View PostBloodRa, on 05 martie 2021 - 22:11, said:

Ia un smartwatch cu urmărire ritm cardiac. Când apare fenomenul urmărește dacă ai pulsul ridicat. Eventual mergi la alt medic și solicită o monitorizare pentru 24h a tensiunii arteriale sau a ekg. Abia atunci poți fi sigur că nu ai nimic

Din cate stiu, de obicei cardiologul recomanda daca considera ca este cazul pentru o monitorizare de 24h, adica de ce n-ar face-o? Bani in plus in buzunar, deci...

View Postcarturarulobosit, on 05 martie 2021 - 21:52, said:

Daca ti-a spus ca nu ai nimic, inseamna ca e ok. Eu am puls constant de 90-100-110.  Am fost la 3 medici cardiologi. Toti au spus ca sunt sanatos, ca nu am absolut nimic.
Nu-ti face griji

Va mulțumesc mult pentru raspuns, imi pare rau sa aud ca aveti tahicardie, si eu am avut, același cardiolog mi-a recomandat concor si magnerot si a disparut tahicardia la mine.


View PostNotsure, on 06 martie 2021 - 08:17, said:

Mie imi seamana a anxietate
Parerile sunt împărțite, niste oameni spun ca e tahicardie, altii ca e anxietate Posted Image)
Dar pulsul nu e mărit cand bate tare, ca imi masor pulsul, iar cand fac miscare, greu ajunge la 130, doar cand am un antrenament intens.


Ca sa continui povestea, am avut tahicardie acum 4 luni si in continuare iau niste pastile numite Concor pentru a o combate, eu cred ca si inainte simțeam aceste batai mai proeminente ale inimii in piept, dar nu le dadeam importanta probabil, nu știu ce sa zic..
Mai am un membru al familiei care este medic si si dansa m-a asigurat ca n-as avea nimic

Edited by Dany_Darke, 09 March 2021 - 00:21.


#17
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View PostMirvru, on 08 martie 2021 - 19:42, said:

Va mulțumesc mult pentru raspuns, imi pare rau sa aud ca aveti tahicardie, si eu am avut, același cardiolog mi-a recomandat concor si magnerot si a disparut tahicardia la mine.
Mie nu mi-a recomandat pastile. Doar acum cativa ani, alt doctor mi-a spus sa iau Extraveral. Dar acum o luna cand am fost la alt doctor, nu mi-a recomandat nimic. Am facut niste analize si au iesit ok.

Nu stiu ce probleme poate sa apara in timp.

#18
Mirvru

Mirvru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.02.2021
Buna seara din nou, poate ca am făcut un pic abuz de acest forum, poate e doar anxietate, dar mai bine sa ma liniștească cineva pentru ca singur nu pot.
Am zis in forumul precedent scris ca simt bataile inimii in piept, uitasem sa mentionez ca eu cand pun mana pe cap, la tampla, simt vena pulsand, voiam sa va intreb daca este normal sa o simt pulsand. Tensiunea arteriala e intre 13 cu 8 si 14 cu 9 in timpul zilei (mai scade si mai jos de 13 cu 8 câteodată).
De cateva luni traiesc intr-o panica continua, am făcut 2 Ekg uri, si totuși panica m a ajutat sa traiesc un stil de viata mult mai sanatos fata de cum traiam inainte.
Dar am ramas cu aceste lucruri mici, deci as vrea sa va intreb daca e normal sa imi simt inima batand in piept si daca e normal, la atingere, sa simt venele capului.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate