Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Problema pisica sterilizata

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017
Buna,

Am adoptat o pisica in jur de 8 luni care a trait pe strada si a fost dusa la sterilizat de cineva. Practic eu am adus-o acasa de la clinica ieri, a 3 a zi dupa sterilizare. A fost f speriata si agitata (doar la mine in brate se mai linistea) dar a mancat, a baut apa.
Am observat de ieri ca are pierderi involuntare de bucatele mici de fecale..A facut putin la mine in brate, pe jos, in culcus.. Aseara am zis ca doar ce a ajuns si nu stie inca sa folosesca litiera. Dar azi noapte a folosit litiera si totusi azi dupa masa iar a scapat cateva bobite.
Sunt cam nelinistita, are legatura cu operatia?
Inainte de ea am avut motan, nu a avut probleme dupa castrare.

#2
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Probabil ca e speriata si ea, e normal. Las-o in pace, nu o baga in seama, strange dupa ea si ai rabdare, merita. Cand se va obisnui va veni singura la tine sa caute companie.

#3
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017
Da, e inca speriata, de aceea m-am si mirat si bucurat ca a stiut sa foloseasca litiera, e ciudat doar ca scapa bobitele de caca, se vede ca nu schiteaza nici un gest cum ca ar vrea sa faca ceva, le scapa pur si simplu..

Edited by dita70, 09 March 2021 - 22:06.


#4
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Suna la veterinar, cel mai probabil va trebui consultata. Ceva nu este in regula.

#5
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

View Postdita70, on 09 martie 2021 - 22:05, said:

le scapa pur si simplu..

Pisicile nu prea fac chestii din astea pur si simplu, mai ales cele care stiu sa faca la litiera, mai curand e un semn ca vrea sa-ti transmita ceva, are o problema. Du-o la veterinar urgent!

#6
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
du-o la ALT veterinar, nu la ala care a castrat-o

am trait niste povesti horror cu castrari pisici si catele, pe toate le-am reoperat, noroc ca am observat din timp niste simptome (altele decat la asta a ta)

multa sanatate domnisoarei, sa auzim de bine!!

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
mai dai timp, e inca speriata sau are dureri la cateva zile dupa operatie...

Tu ai fi 100% la 3 zile dupa operatie ?

#8
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
daca totul e ok, pisica isi revine foarte repede, dupa ce ii trece anestezia, e ok.

mai bine sa previi, decat sa vindeci

#9
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.05.2013
Anestezia trece a doua zi. Am sterilizat 2 femele și 2 masculi, la țară, nu la oraș, și nu au avut astfel de probleme. S-au recuperat în 48 de ore fără nicio problemă. Și le-am luat acasă în aceeași zi. Inițiator, mergi la alt cabinet.

#10
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017
Azi noapte a fost ok, a folosit litiera, nu am gasit alte 'resturi' in incapere. O sa vad si azi, acum sunt la servici. Oricum dupa scosul firelor aveam de gand sa-i fac carnet la veterinarul meu pe care il stiu si care este f bun, dar  acum o sa o duc direct la el.

#11
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
bravo! o sa fie bine!

#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Cand o deplasezi sa nu o duci asa, in maini, ori ai cutie speciala de animale ori macar o cutie de carton.

#13
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsirgoofy, on 10 martie 2021 - 11:08, said:

Cand o deplasezi sa nu o duci asa, in maini, ori ai cutie speciala de animale ori macar o cutie de carton.
sigur, stiu.. .am cusca de transport

#14
dita70

dita70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 01.03.2017
Update: Pisicuta face la litiera, nu a a mai avut scapari involuntare, isi si acopera, doar ca are 3 scaune pe zi, nu e prea mult, e ok? Ii dau de 3 ori pe zi de mancare, de 2 ori bobite si o data piept de pui fiert.

Edited by dita70, 12 March 2021 - 10:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate