Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

cu ce adeziv lipim polistirenul pe temelie (soclu)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Salutare.
Am o intrebare, adezivul poliuretanic lipeste polistirenul de o suprafata vopsita cu vopsea d-asta obisnuita? Am citit ca prinde pe OSB iar asta are o suprafata cu un aspect sticlos.
Multumesc

#20
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Despre ce suprafata este vorba? beton, sticla, bca, caramida, tabla? In functie de natura suprafetei, poti sa aplici o amorsa. Dar daca spui ca este vopsita, cat de gros este stratul ala de vopsea?
Ofera mai multe informatii.

#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,525
  • Înscris: 16.03.2007
prinde fara probleme.. dar pana la urma de ce nu faci un test?

#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
De prins prinde dar rezistența e dată de aderența vopselei la suprafața vopsita. Practic tu lipești de vopsea. Dacă vopseaua ține, ține si polistirenului, dacă vopseaua se desprinde de pe suport, se va desprinde si polistirenul.

#23
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
E vorba de niste pervaze facute sub ferestre, nu stiu in ce sunt facute, din beton, din mortar, si cum nu prea as vrea sa le dau jos ( de fapt, ai mei tin mortis sa le pastram, eu le-as da jos de tot) am zis sa incerc sa le imbrac in polistiren. Iar pervazele sunt vopsite cu multe straturi de vopsea alchidica. De fapt, ma intereeaza partea superioara, unde pun niste polistiren subtire si apoi un glaf si partea anterioara, unde as vrea sa lipesc o bucata de polistiren care sa iasa in relief.

 laffin, on 29 iunie 2022 - 08:08, said:

prinde fara probleme.. dar pana la urma de ce nu faci un test?

Testul il pot face pentru cateva zile, doream sa stiu care e rezistenta in timp, un timp mai indelungat.

Edited by draculescu, 29 June 2022 - 10:03.


#24
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Revin tot aici cu o intrebare, văd că in fișa tehnică a adezivului polistirol scrie că temperatura maximă de punere în operă este de 30 Celsius. Dacă este montat la, sa zicem, 28-29 grade, cât timp trebuie sa treacă până să ajungă temperatura aerului la 30 grade iar întărirea adezivului sa nu fie afectată?
Multumesc

P.S. Am testat un adeziv poliuretanic pe vopsea și văd că lipește bine.

Edited by draculescu, 14 July 2022 - 14:08.


#25
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Totuși, după o săptămână, chiar nimeni nu știe să răspundă la intrebarea mea?   Posted Image

#26
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View Postdraculescu, on 22 iulie 2022 - 16:21, said:

Totuși, după o săptămână, chiar nimeni nu știe să răspundă la intrebarea mea?   Posted Image
Este o intrebare non-sens. De unde vrei sa stim noi cat timp trebuie sa treaca pentru diferenta de 1 grad; crezi ca are cineva laborator de incercari si teste?  
Era sa uit: cat % din constructori crezi ca stau sa citeasca pe prospect chestiile astea? sau cine naiba tine cont ca afara sunt 26 sau 29 de grade?   Parca ii si aud pe Dorei: baieti stati sa luam o pauza ca termometrul indica 29 de grade, pana nu scade cu 2 grade nu ne apucam de treaba.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate