Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

el capitan la high sierra prin patch dude1

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Va salut,
Incerc s-o fac pe un mac pro 2008, nu reusesc.
Pe mac am acum el capitan. imaginea high sierra am descarcat-o de pe linkul dat de dude1 dupa lansare patch/tools.
Am descarcat patch-ul de pe dude1.com, am urmat pasii, etc, instalarea s-a terminat fara erori,  s-a restartat, apoi...nimic. Nu incarca sistemul de operare, ssd-ul nu e bootabil. Apare semnul de "stationare interzisa". De la descarcare patch-uli pana la sfarsit nu a aparut nici o eroare.
Unde gresesc?
Mac-ul cand a ajuns la mine, avea high sierra deci se poate. Am ales sa instalez totul de la inceput cu contul meu.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Stai asa.

1. Descarci "macOS High Sierra Patcher Tool"
http://dosdude1.com/highsierra/

2. Din aplicatia "macOS High Sierra Patcher Tool" descarci kitul de High Sierra.

2.1 Formatezi stick-ul USB ca HFS Journaled si GUID!

3. Creezi stick-ul USB cu aplicatia "macOS High Sierra Patcher Tool"

4. Boot de pe stick-ul proaspat creat, urmareste tutorialul de la http://dosdude1.com/highsierra/

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Multumesc, asa am facut si eu.
Procedura e simpla, am mai facut-o in urma cu un an pe un macbook mid 2010, atunci am trecut de la High sierra la Catalina.
Acum nu sunt sigur ca am dat format stick-ului chiar  asa cum mi-ai spus.
Am formatat stick-ul ExFat, MasterBoot Rec (pe alt mac), asa cum am scris aici:
Am creat stick-ul HS de instalare, am facut boot de pe el, instalarea s-a terminat, reset, apoi .........n.i.m.i.c.
https://forum.softpe.../#entry27587465
De cateva ori, cu acelasi rezultat.
O sa mai verific maine, nu am mac-ul la mine.

Edited by altuser09, 09 March 2021 - 18:37.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Dupa instalare, la primul reboot bootezi tot de pe stick si instalezi patch.

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Multumesc, m-ai salvat. Mesajul tau m-a facut sa urmaresc cu atentie procedura, eu greseam. Dupa terminarea instalarii si reset, nu mai faceam

View PostAdm, on 09 martie 2021 - 23:15, said:

Dupa instalare, la primul reboot bootezi tot de pe stick si instalezi patch.
Credeam ca procedura e terminata.
Acum am facut asa, este ok.

Edited by altuser09, 10 March 2021 - 11:15.


#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am reusit aproape in totalitate sa fac ce mi-am propus: pe mac pro 3,1 sa pun HS si W10/64 (prin bootcamp).
Singurele probleme nerezolvate sunt:
-placa BT originala, Anatel, este 2.0, in W10 nu recunoaste magic keyboard. Nu exista driver pt W10, in W7 era ok. Am incercat o rezolvare cu adaptor BT 4.0 pe usb, merge dar dupa comutare Win-> Mac os sau invers, cere confirmarea conectarii. DEocamdata pt Win folosesc o tastatura cu fir, usb. Am un conector liber mini PCIEx, as putea pune o placa BT de laptop compatibila. AM incercat cu una veche care are wifi+BT, tot nu merge pe BT (e tot 2.0). Important e sa fie comptibila atat cu Win cat si cu Mac os.
-acum ambele sist de operare sunt instalate pe un hdd de 1Tb, fifty-fifty. Hdd e cam lent, desi are buffer de 32Mb, are interfata sata 2.0. Mai am 2 ssd de cate 120Gb, sunt sata 3.0. Inconvenientul este ca au capacitate mica, nu stiu sa fac instalare de Mac cos pe unul, Win pe altul (probabil ca nu se poate). Am cautat, adaptoare sata3 pe pcie sunt dar nu as mai  baga bani in mac daca nu reusesc sa pun sistemele de operare pe ssd-uri separate. Nici sa iau ssd mai mare nu vreau.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate