Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Anticorpi Neutralizanti

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

View Postpasilla, on 08 martie 2021 - 21:13, said:

Si atunci in ce scop ai face acea analiza determinare?
Care este nivelul anticorpilor, care iti da siguranta ca organismul va sti sa reactioneze ?

pentru ca, atunci cand te vei contamina,  organismul sa stie cum sa reactioneze. asta inseamna ca nu faci boala deloc sau faci ceva similar unei forme usoare.
la intrebarea a doua exista o cifra, nu chiar nu o stiu pe de rost.
pe de alta parte, in medicina nu exista certitudini si garantii. e mai mult statistic. ti se da un medicament stiind ca la 5 din 100 vor fi reactii adverse, sau mai rau, la 5 din 100 nu-și va face efectul.
vrei garantii, du-te la depanero...

Edited by strongsss, 08 March 2021 - 21:27.


#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poststrongsss, on 08 martie 2021 - 21:24, said:

la intrebarea a doua exista o cifra, nu chiar nu o stiu pe de rost.
Nu esti singurul. Nu o stie nimeni.

Deocamdata sunt metode diferite, cu rezultate diferite.
Inca nu exista un protocol universal abrobat .

Edited by pasilla, 08 March 2021 - 21:29.


#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

View Postpasilla, on 08 martie 2021 - 21:26, said:

Nu esti singurul. Nu o stie nimeni.

ai cautat?
in termeni de IGM / IGG este 1.4, parca. e randul tau sa ma contrazici.

Edited by strongsss, 08 March 2021 - 21:30.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poststrongsss, on 08 martie 2021 - 21:28, said:

ai cautat?
in termeni de IGM / IGG este 1.4, parca. e randul tau sa ma contrazici.
Nu am cum sa caut ceva ce nu exista.

#23
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

View Postpasilla, on 08 martie 2021 - 21:31, said:

Nu am cum sa caut ceva ce nu exista.

incearca. sa negi demontezi argumentele e OK, sa le refuzi tine de un nivel foarte jos al artei dialogului.
sau poti sa afirmi deschis ca nu crezi. "Bai, eu nu cred in analizele astora !", e o afirmatie cinstita. nu te putem obliga sa crezi.
credinta insa n-a salvat pe nimeni de moarte. doar le-a dat oamenilor speranta ca exista ceva dupa.

Edited by strongsss, 08 March 2021 - 21:44.


#24
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Gresiti.. una sunt anticorpi dobanditi in urma infectiei si altceva sunt anticorpii dobanditi in urma vaccinari

Dupa boala se considera ca ai imunitate minim 45 de zile, dar in urma unor cercetari se considera imunitate de 3 luni care poate urca spre 6 luni —> dozarea este edificatoare

Dupa vaccinare (din pacate stiu date legat doar de vaccinurile ARm) imunitate este de minim 6 luni, DAR si aici am scris cu litera mare, dintee persoanele care au primit vaccin real si nu placebo in perioada de testare a vaccinurilor MAREA MAJORITATE a celor vaccinati au inca anticorpi dupa 10 luni.. (aceasta informatie a fost facuta publica in ianuarie) .. de aici se deduce deja minim 12 luni —> dozarea anticorpilor te ajuta sa intelegi cati soldatei mai ai..

#25
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View Poststrongsss, on 08 martie 2021 - 21:24, said:

pentru ca, atunci cand te vei contamina,  organismul sa stie cum sa reactioneze. asta inseamna ca nu faci boala deloc sau faci ceva similar unei forme usoare.
la intrebarea a doua exista o cifra, nu chiar nu o stiu pe de rost.
pe de alta parte, in medicina nu exista certitudini si garantii. e mai mult statistic. ti se da un medicament stiind ca la 5 din 100 vor fi reactii adverse, sau mai rau, la 5 din 100 nu-și va face efectul.
vrei garantii, du-te la depanero...
cu toate astea sint necesare studii ca sa afli despre cei 5% de care vorbesti si apoi incepi sa administrezi medicamentul.In cazul anticorpilor, e si mai vaga ideea deoarece fiecare organism reactioneaza diferit.In mod normal, daca ai anticorpi, chiar nivel foarte mic, nu mai ai cum face o forma grava, dar inca nu se stie exact care e nivelul optim, si mai important, cat timp ofera protectie.In consecinta o testare de genul, poate fi de curiozitate, in rest e risipa de bani, ar insemna sa te testezi saptamanal daca vrei sa stai linistit.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poststrongsss, on 08 martie 2021 - 21:41, said:

credinta insa n-a salvat pe nimeni de moarte. doar le-a dat oamenilor speranta ca exista ceva dupa.
Ok. Pentru cei care au nevoie de sperante [nu de certitudini], atunci recomand testarea anticorpilor :)

#27
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View PostPatrick007, on 08 martie 2021 - 21:42, said:

Gresiti.. una sunt anticorpi dobanditi in urma infectiei si altceva sunt anticorpii dobanditi in urma vaccinari

Dupa boala se considera ca ai imunitate minim 45 de zile, dar in urma unor cercetari se considera imunitate de 3 luni care poate urca spre 6 luni —> dozarea este edificatoare

Dupa vaccinare (din pacate stiu date legat doar de vaccinurile ARm) imunitate este de minim 6 luni, DAR si aici am scris cu litera mare, dintee persoanele care au primit vaccin real si nu placebo in perioada de testare a vaccinurilor MAREA MAJORITATE a celor vaccinati au inca anticorpi dupa 10 luni.. (aceasta informatie a fost facuta publica in ianuarie) .. de aici se deduce deja minim 12 luni —> dozarea anticorpilor te ajuta sa intelegi cati soldatei mai ai..
Ok, deci se presupune, ca 12 luni am anticorpi dupa vaccinare, atunci ce sens are sa ma testez?

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postfqx, on 08 martie 2021 - 21:46, said:

Ok, deci se presupune, ca 12 luni am anticorpi dupa vaccinare, atunci ce sens are sa ma testez?
Sa ai cu ce te lauda la o berica cu prietenii.

#29
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Ciudatenia apare cand vrei sa calatoresti.   Faci 2*vaccinul.  Iti dau ceva hartii la mana cum ca poti pleca.  Si te trezesti la 4,5,6 luni ca in functie de tara/system testare esti la ,,ghici,,.    Acum,la modul  cel mai serios-  imun de covid pt max 12 luni dupa vaccine e bizar.    WTF,  boli cu mortalitate mult mai mare si mai agresive au fost stopate cu vaccinuri care dau imunitate macar ceva ani,daca nu decenii..   Ca sa intelegeti,sant ProVac,dar....   asa,pe repede inainte...?  Masca+izolare familiala(nici unde am sa ma duc,tot inchis)+,,o dubla,,pe zi ma feresc?!???  Pot sa fac vac-ul pe baza a ce lucrez,dar mai astept. My guts tell me:  don,t   hurry!  Posted Image

#30
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Se vorbeste despre majoritati!

Poti fi intre cei 5% cu forme grave sau poti fi intre cei 95% norocosi. Poti fi intre cei care au anticorpi dupa vaccin sau poti fi printre cei care nu au, de unde poti sa ii pierzi in 6 luni sau poti sa ii ai 12luni!

De asemenea stiu un caz care dupa covid are 0 anticorpi si am citit in studiul Medlife ca au gasit 7 persoane fara anticorpi dupa vaccinare.

Sunt de parere ca cei in mana nu-i minciuna.. asa ca pentru mine presupunerile nu au rol de adevar! Te ajuta/nu te ajuta dozare anticorpilor, esti informat si cel putin poate mai putin stresat.

Nu au trecut mai mult de 12 luni ca sa sti exact cat tine.. timpul ne va spune .. doar ca noi ca oameni nu avem cum sa asteptam 5-7-10 ani sa vedem date long term despre vaccin.

Edited by Patrick007, 08 March 2021 - 22:16.


#31
advl

advl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.11.2008

View Postpasilla, on 08 martie 2021 - 21:17, said:

Cum te asiguri de asta ?
un anticorp/10/1000/100000...cat ai nevoie ?
Calculat la ce, la ml, la Kg, la persoana ? Ce standard exista ?

Am cautat si eu raspuns, n-am gasit. Pe rezultatul analizei la interval de referinta scrie:
Negativ: <50 AU/mL
Pozitiv: >=50 AU/ml
Valori >= 3950 AU/ml au fost echivalate cu o probabilitate de 95 % cu titruri de neutralizare >= 1:250 (PRNT ID50)

#32
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020

View Postsarac.lipit, on 08 martie 2021 - 20:53, said:

O observație din exterior.... neștiințifică.
Fără teste nu există boala! Clar este mortală! ( Faza..desigur).
Anticorpi
Mașinăria numită corp uman este bestială!  Important  să nu o îmbolnăvești artificial, să ai ce "repara" .... în rest se repară singură... alimentată corespunzator.

La unii sa reparat definitiv si bestial intradevar ...

Exista deja si teste rapide pentru anticorpi neutralizanti (home use), doar ca nu sunt cantitativi ca in laborator, ci doar calitativi sa spunem...gen: rata mica, mijlocie sau mare de pozitivitate

#33
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Amuzant e ca a ajuns sa se considere medicina un fel de joc pe calculator.

#34
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Fara calculator medicina ramanea la nivelul secolului 20... poate ti se pare un joc dar asta e viitorul.

#35
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
E un studiu clinic platit de guvern pentru niste date statistice. Vor sa afle gradul de imunizare al populatiei si eficienta vaccinului.

#36
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Is curios, daca faci 2-3 determinari la un interval de timp, ca la testul pt. alcool in singe, se poate determina momentul cind te-ai imbolnavit? Nivelul anticorpilor la mai mult timp dupa boala ar trebui sa scada exponential.

Ma gandesc la teste pt. mai multi anticorpi, inclusiv IG. Probabil concentratiile scad in mod diferit, poate e posibila o regresie care sa indice momentul 0.

View Postfqx, on 08 martie 2021 - 21:46, said:

Ok, deci se presupune, ca 12 luni am anticorpi dupa vaccinare, atunci ce sens are sa ma testez?
Nu e obligatoriu ca vaccinul sa isi faca treaba. E foarte probabil sa aiba un efect, dar nu e 100% sigur si nici efectul maxim nu e sigur.

View PostPatrick007, on 08 martie 2021 - 22:12, said:

Poti fi intre cei 5% cu forme grave sau poti fi intre cei 95% norocosi.
Sau poti fi un norocos care a aspirat o cantitate mare de virusi si tot sa o patesti...

Edited by Dihorul Razboinic, 09 March 2021 - 08:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate