Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Producator refuza sa vanda piese pt produs iesit din garantie

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Gandesti invers, ca si functionalitate.
Un service nu este ales de HP ca sa repare doar produselor lor.
Un service aplica la HP sa devina "reparator", si este avizat.
Serviceul nu reprezinta HPul, e un business separat. Sunt obligati sa respecte cateva reguli, dar cam atat.

Ai desfacut laptopul? Ce scrie pe eticheta ventilatorului? Teoretic ar trebui sa scrie L04885-001.
Daca ai un cooling pad, si nu faci randari/teste de CPU ar trebui sa fi ok. TDPul vad ca e de 15W, deci nu-i mare lucru de racit.

#20
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015

View Postlllllll, on 09 martie 2021 - 08:54, said:

Am inteles asta deja din celelalte raspunsuri, multumesc.

Personal nu mi se pare normal, fiindca astfel te forteaza sa arunci un produs care altfel ar mai putea fi folosit ani de zile.
Nu mai spun ca si pe ebay pretul pt cele 2 ventilatoare sare de 100$. Pai daca mai punem taxa de constatare, manopera, pretul cu siguranta mai mare al pieselor la HP + 2 luni de asteptat ajungi la concluzia ca nu mai merita sa-l mai repari.

Am mai avut situatii similare in trecut, insa niciodata service-ul producatorului nu a refuzat sa-mi vanda piese. Am avut, spre exemplu, un produs Philips pt care aveam nevoie de o piesa. Au comandat oamenii aia, saracii, de 3 ori piesa si niciuna nu s-a potrivit, dar nu mi-au cerut niciodata pret pt manopera, constatare sau alte rahaturi.
Intr-un final am agreat impreuna ca mai bine arunc produsul si iau altul, ceea ce am si facut, doar ca, desigur, nu unul de la acelasi producator.

Daca asta e o strategie a HP, nu stiu cui i-ar da prin cap ca un client, dupa ce s-ar lovi de asa ceva, ar mai cumpara vreodata tot HP.

Daca nu mai suporti laptop-ul te-a intrebat Waterman cat vrei pe el si te rezolva,ca e baiat fain.Sincer eu cand am dat comenzi pentru Hp-uri am evitat toate modelele de la acest producator ,cu exceptia celor din clasa business.Hp-urile au prostul obicei de a fi prost aerisite/racite si asa am gasit multe cu placa video arsa. Daca alegi Lenovo,mergi pe Lenovo Legion,sunt destul de reusite.

Edited by PiticVerde, 09 March 2021 - 10:20.


#21
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020
Va multumesc tuturor pt ajutor. Am primit un raspuns de la un alt service, ar costa aprox 700 Lei ventilatoarele Posted Image

Ma mai gandesc, dar am prins asa ura pe el incat nu ma vad dand atatia bani pe 2 rahatele de ventilatoare doar pt a-mi prelungi chinul cu HP.

#22
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Daca-l arunci , paguba o sa fie mai mare , deci arunca-l si ia altu ....

#23
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Din Germania, livrarea probabil in 1 sapt:
- cooler stg - PN: L04886-001
- cooler dr - PN: L04885-001

#24
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Salut.
Vezi dacă găsești pe zandparts.com ceea ce te interesează, eventual mai ieftin.

#25
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020
Ca si update, dupa mai multe mailuri m-a contactat cineva de la HP Romania care m-a ajutat cu rezolvarea problemei.

Cu ocazia asta am realizat ca, timp de aprox 3 ani, am lucrat pe un laptop defect. Cat timp am avut laptopul asta, mai mereu intra in thermal throttling, chiar daca il tineam pe modul "Balanced" din BIOS, si nu performance. Eu am crezut ca asa e modelul, asa fac toate. Care erau sansele ca 2 laptopuri noi, HP, unul dupa altul, sa aiba 2 defecte diferite? primul cu trackpad-ul, al 2-lea cu ventilatoarele?

Acum, pus pe modul Performance si dat stress test-uri in el, isi tine viteza maxima mult mai mult timp si nu a mai intrat nici macar o data in protectie termica. Nu stiu care era faza, chiar daca ventilatoarele vechi se invarteau, presupun ca aveau o problema si nu raceau eficient.

... calitate HP, iei laptopul din magazin si-l duci direct in service daca vrei sa fie ok. Nu cred ca au auzit de Quality Control pe linia de productie.

In fine, macar s-a rezolvat. Mi-au schimbat si placa de baza, mai mult ca sa fie siguri ca nu e si de-acolo problema.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate