Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Producator refuza sa vanda piese pt produs iesit din garantie

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020
Am cumparat mai demult o mizerie de laptop HP. Primul a fost stricat din cutie, al doilea a avut un zornait la un ventilator inca de nou. De groaza sa-l mai schimb, am decis sa-l pastrez asa, nu era f deranjant.

Zis si facut, cativa ani mai tarziu a crapat de tot ventilatorul. Zic ok, nu-i panica, cumpar alt venilator si il schimb (5 suruburi), nu?

Ei bine, nu e asa simplu. Reteaua de service HP Romania refuza sa-mi vanda un rahat de ventilator de 30$ daca nu:
- le trimit laptop-ul lor prin curier
- le platesc 120 lei pt "expertizare/constatare" (adica sa constate ei ce le-am spus deja ca e defect, si sa-mi ia banii pt asta, desigur)
- astept "pana la 60 de zile" reparatia
- le platesc manopera pt montaj ventilator

Au spus ca "piesele nu sunt destinate comercializarii si se inlocuiesc doar in service-ul lor"

Mi s-a intors stomacul pe dos dupa aceasta discutie cu reprezentantul HP Bucuresti (CORDON ELECTRONICS) si as dori sa stiu daca este legal ceea ce fac ei, anume sa refuze sa vanda piese.

Exista vreun articol de lege care sa-i oblige sa comercializeze piese pt produsele iesite din garantie? Ca daca nu, ar putea orice producator sa nu-ti mai livreze piese dupa 2 ani, sau sa-ti ceara o suma atat de mare incat sa te faca sa renunti si sa cumperi altul nou.

Efectiv stau cu un laptop de 1300 Euro care ma gandesc serios sa-l arunc efectiv din cauza un rahat de ventilator de cativa euro, atat m-am scarbit de tot ce inseamna HP.

Nu o sa stau 2 luni fara el pt o mizerie de ventilator, si nici nu voi plati cat nu face hotilor astora. Il voi folosi asa, iar cand va lua foc va merge la gunoi si sa-mi fie invatatura de minte sa mai pun vreodata mana pe vreun rahat facut de HP.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca stii part number il poti comanda din alta parte (de exemplu ebay).

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
si btw..nu exista doar un reprezentant HP in bucuresti...sunt mai multi.

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Posibil daca ne dai seria sa gasim rapid piesa ...
Reprezentantul HP nu-si bate capul sa vanda piese nemontate ca dupa sa vi sa ceri garantie ca aia ca aialalta - ori trimiti in service ori alegi calea diy .

Edited by ldpe, 08 March 2021 - 20:18.


#5
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
https://partsurfer.hp.com/Search.aspx

Cauta aici part numberul de la laptop si apoi componenta respectiva. Apoi te descurci tu, cum spune si colegul de mai sus. Posted Image

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt obligati sa asigure piese postgranatie, dar nu sunt obligati sa vanda PF.
Colegii au dreptate, cauta piesa prin alte marketuri.

#7
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Nu te mai complica, ia un ventilator de pe ebay sau alte siteuri, te ajunge mult mai ieftin si nici nu-ti mai bati capul cu toti prostii, pardon toti reprezentantii

#8
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020

View Postaddelin, on 08 martie 2021 - 20:08, said:

Daca stii part number il poti comanda din alta parte (de exemplu ebay).
Da, l-am gasit pe ebay, dar cu livrare din China. As fi vrut sa nu astept 2 luni dupa piese. Nu stiu part no., doar sa iau de bun ce zic vanzatorii.

View Postsmoke, on 08 martie 2021 - 20:16, said:

si btw..nu exista doar un reprezentant HP in bucuresti...sunt mai multi.
Da, sunt vreo 15, dintre care 14 nu se ocupa cu laptopuri, asa ca mai ramane unul singur, CORDON ELECTRONICS.

Edited by lllllll, 08 March 2021 - 20:48.


#9
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Da link, ca poate gasim pt tine part number-ul. Cu siguranta exista solutii astfel incat sa nu astepti 2 luni dupa piesa.

Edited by Lowrider, 08 March 2021 - 21:03.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View Postlllllll, on 08 martie 2021 - 20:01, said:

Ei bine, nu e asa simplu. Reteaua de service HP Romania refuza sa-mi vanda un rahat de ventilator de 30$ daca nu:
- le trimit laptop-ul lor prin curier
- le platesc 120 lei pt "expertizare/constatare" (adica sa constate ei ce le-am spus deja ca e defect, si sa-mi ia banii pt asta, desigur)
- astept "pana la 60 de zile" reparatia
- le platesc manopera pt montaj ventilator


View Postlllllll, on 08 martie 2021 - 20:47, said:

Da, l-am gasit pe ebay, dar cu livrare din China. As fi vrut sa nu astept 2 luni dupa piese. Nu stiu part no., doar sa iau de bun ce zic vanzatorii.

Ai de ales din doua variante,una hard si una light.


View Postlllllll, on 08 martie 2021 - 20:01, said:

Nu o sa stau 2 luni fara el pt o mizerie de ventilator,

Si ce o sa faci altceva decat sa astepti?

View Postlllllll, on 08 martie 2021 - 20:01, said:

al doilea a avut un zornait la un ventilator inca de nou.

Zis si facut, cativa ani mai tarziu a crapat de tot ventilatorul.

Daca ai fi fost prevazator,deja aveai inlocuit ventilatorul defect.

Edited by adisz, 08 March 2021 - 21:17.


#11
djmaddox

djmaddox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 09.10.2006
Iti zic sigur ca se ocupa si altii de laptop-uri HP, chiar daca nu apare la HP pe site. De exemplu:

https://www.qnet.ro/...te-it-qnet.html

Si sunt autorizati HP, am reparat la ei cateva HP.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu as desface laptopul as gresa coolerul și as lua modelul apoi as căuta unul identic.
Dacă a zornăit ani de zile mai merge o luna

View Postlllllll, on 08 martie 2021 - 20:01, said:

Efectiv stau cu un laptop de 1300 Euro care ma gandesc serios sa-l arunc efectiv din cauza un rahat de ventilator de cativa euro, atat m-am scarbit de tot ce inseamna HP.
Cât vrei pe el?


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlllllll, on 08 martie 2021 - 20:47, said:

Da, l-am gasit pe ebay, dar cu livrare din China. As fi vrut sa nu astept 2 luni dupa piese. Nu stiu part no., doar sa iau de bun ce zic vanzatorii.
Pai daca l-ai gasit inseama ca trebuie sa aiba un part number. Sunt cel putin cateva zeci de magazine care vand din europa. S-a oferit un coleg mai sus sa-ti caute piesa, dar are nevoie de serial numberul laptopului, dar bag seama ca esti comod si e mai usor sa te vaiti ca nu vrea lumea sa te ajute.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Titlul aiurea. Nu "producătorul" refuza să îți vândă piesa.
Caută piesa la alti "vânzători".

#15
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020

View PostLowrider, on 08 martie 2021 - 21:02, said:

Da link, ca poate gasim pt tine part number-ul. Cu siguranta exista solutii astfel incat sa nu astepti 2 luni dupa piesa.
https://www.ebay.com...name,chnl=mkcid

Asta am gasit pana acum, insa vanzatorul mi-a raspuns ca nu este sigur ca se potriveste la modelul meu.d

View Postadisz, on 08 martie 2021 - 21:16, said:

Si ce o sa faci altceva decat sa astepti?

Daca ai fi fost prevazator,deja aveai inlocuit ventilatorul defect.
Varianta ar fi sa arunc gunoiul asta de laptop si sa-mi iau un lenovo.

Thank you, mother. Alte sugestii on-topic mai ai?

View Postdjmaddox, on 08 martie 2021 - 21:17, said:

Iti zic sigur ca se ocupa si altii de laptop-uri HP, chiar daca nu apare la HP pe site. De exemplu:

https://www.qnet.ro/...te-it-qnet.html

Si sunt autorizati HP, am reparat la ei cateva HP.
Am luat legatura si cu cei de la qnet, m-au trimis la CORDON. Am luat legatura cu TOATE service-urile din TOATA tara, ca idee.

View Postwaterman, on 08 martie 2021 - 21:52, said:

Eu as desface laptopul as gresa coolerul și as lua modelul apoi as căuta unul identic.
Dacă a zornăit ani de zile mai merge o luna
Da, probabil ca o sa-l desfac sa vad ce are acum in el, insa optiunile online sunt f limitate, din cate am vazut. Merci pt ajutor oricum.

View Postaddelin, on 08 martie 2021 - 22:01, said:

Pai daca l-ai gasit inseama ca trebuie sa aiba un part number. Sunt cel putin cateva zeci de magazine care vand din europa. S-a oferit un coleg mai sus sa-ti caute piesa, dar are nevoie de serial numberul laptopului, dar bag seama ca esti comod si e mai usor sa te vaiti ca nu vrea lumea sa te ajute.
Iti multumesc pt caracterizare si te rog sa ma ierti ca nu am fost pe faza fix atunci ca sa-ti raspund. Asta, desigur, denota ca sunt comod si imi place doar sa ma vait, m-ai ghicit la fix.

Uite detaliile laptopului, gaseste-mi si mie un magazin din acele zeci care vand in Europa, te rog, vad ca esti mai pe subiect decat mine:

HP Spectre x360 Convertible 13-ae000nq
Serial number: 5CD75186D8
Product number: 2PF62EA#AKE

View Postdorin_2k, on 09 martie 2021 - 07:53, said:

Titlul aiurea. Nu "producătorul" refuza să îți vândă piesa.
Caută piesa la alti "vânzători".
M-am referit la reteaua de distributie si service a producatorului, HP.
Am contactat inca aproximativ 5 firme care se ocupa cu reparatii de laptop-uri si, in afara de incarcator, niciuna nu are si nici nu poate aduce nicio piesa pt acest model.

View PostKlaudio, on 08 martie 2021 - 20:18, said:

https://partsurfer.hp.com/Search.aspx

Cauta aici part numberul de la laptop si apoi componenta respectiva. Apoi te descurci tu, cum spune si colegul de mai sus. Posted Image
Merci pt link. Am incercat sa caut dar nu gasesc nimic relevant.

Intrucat discutia s-a dus f mult OFFTOPIC, rog un admin sa mute postarea intr-o categorie potrivita, fiindca nu mai are nicio legatura cu domeniul legislativ.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   136.55K   32 downloads
  • Attached File  2.JPG   17.4K   33 downloads

Edited by lllllll, 09 March 2021 - 07:58.


#16
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
service e obligat sa repare, nu sa vanda piese de schimb

#17
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020

View Postkopilu_198, on 09 martie 2021 - 08:43, said:

service e obligat sa repare, nu sa vanda piese de schimb
Am inteles asta deja din celelalte raspunsuri, multumesc.

Personal nu mi se pare normal, fiindca astfel te forteaza sa arunci un produs care altfel ar mai putea fi folosit ani de zile.
Nu mai spun ca si pe ebay pretul pt cele 2 ventilatoare sare de 100$. Pai daca mai punem taxa de constatare, manopera, pretul cu siguranta mai mare al pieselor la HP + 2 luni de asteptat ajungi la concluzia ca nu mai merita sa-l mai repari.

Am mai avut situatii similare in trecut, insa niciodata service-ul producatorului nu a refuzat sa-mi vanda piese. Am avut, spre exemplu, un produs Philips pt care aveam nevoie de o piesa. Au comandat oamenii aia, saracii, de 3 ori piesa si niciuna nu s-a potrivit, dar nu mi-au cerut niciodata pret pt manopera, constatare sau alte rahaturi.
Intr-un final am agreat impreuna ca mai bine arunc produsul si iau altul, ceea ce am si facut, doar ca, desigur, nu unul de la acelasi producator.

Daca asta e o strategie a HP, nu stiu cui i-ar da prin cap ca un client, dupa ce s-ar lovi de asa ceva, ar mai cumpara vreodata tot HP.

#18
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.07.2012
Iti pot spune din experienta mea cu HP.
Detin si eu un lalptop HP Pavilion, pe care am fost nevoit sa-l trimit in garantie.
Eu fiind din CT am cautat unul din acele service-uri care erau trecute in certificatul de garantie sperand sa pot rezolva problema local, zis si facut, am si gasit locatia si am mers pregatit sa las la ei laptopul pentru reparatie, dar mi s-a comunicat ca pentru acest model Pavilion, doar la Bucuresti se face reparatia.
Intr-un final am ales sa-l trimit, dar l-am trimis prin magazinul de unde l-am cumparat fizic si l-am primit inapoi in nici 10 zile lucratoare. Nu am platit absolut nimic.
La mine a fost o problema minora, dar ce vreau sa-ti spun este ca nu cred ca dureaza 60 de zile, poate acela este termenul maxim.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate