Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Intoarcerea la Vatra

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Dar cum se tencuieste interiorul acela de 90 de cm latime? Imi pare foarte stramt. Nu imi dau seama daca se poate apleca acolo sa tencuiesti elevatia, sa spunem.

#38
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Aia e cea mai mare risipa de spatiu, bani si eficienta termica. In teorie da frumos, practica...un copac intre pereti va creste neam si dacă va creste radacinile si fundatia nu fac casa buna.
Era misto un hol lung vitrat care sa dea spre curte si pietre ceva o muca oaza de apa macar sa semene a japonez.
Arhitectura arata a ceva ce se vrea minimalist-traditional, japonezo-bragadiru, treaba asta de a face ceva unicat in loc a se folosi o reteta bine stiuta. Daca tot copiaza "artistii" astia macar sa facă niste reproduceri cat mai apropiate de adevar, altfel arata ca masinile tunate in spatele blocului.
Eu ma uitam la propunerea anterioara nu am vazut ultimul proiect. Bucataria arata acum a bucatarie. La aspectul exterior trebuie lucrat mult ca sa nu mai arate a adapost.

#39
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Prefer sa fiu transparent si sa las si pe altii sa comenteze chiar daca mi-ai cerut parerea in privat. Eu sunt inginer nu scriitor asa ca le am mai bine cu schitele decat cu vorbele.
Greseli mari in viziunea MEA:
- pui la usa, estetic e horror, daca vrei intrare de nobil fa usa dubla.
- cand intri te descalti si apoi?
- living mare dar zona de folosit o canapea de 3 persoane, nu pare prea gandit pentru socializate
- un mic perete cu aragaz si chiuveta, si la apartament e mai mare
- unde e camara si depozitarea din bucatarie, mergi juma din casa pana in depozitare ca sa iei o faina?
- de jos pana la iesire sus e un vagon de hol ce taie livingul si bucataria, ala e spatiu mort de deplasare bun doar de inramat tablouri cu nepoti si bunici
- multe spatii risipite, intri prin dressing in baie si ai omorat juma de spatiu pentru chiloti si budigai
- la 150mp parter ce o sa te rupa ca si costuri ai 2 dormitoare, daca vine cineva in vizita il culci in bucatarie, cam nasol
- arhitectul nu are viziune, el vrea ceva dar ii iese doar lui in randari nimic de-a face cu functionalitatea unui camin, poate o vrea de show-room sa-i crească portofoliul
Plus, esti oltean de-al meu o casa romaneasca nu-ti sade bine dupa atâta arhitectura victoriana?

Attached Files


Edited by Astrul, 18 April 2021 - 21:13.


#40
Octaviansiiu

Octaviansiiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2021

View PostAstrul, on 18 aprilie 2021 - 21:02, said:

Prefer sa fiu transparent si sa las si pe altii sa comenteze chiar daca mi-ai cerut parerea in privat. Eu sunt inginer nu scriitor asa ca le am mai bine cu schitele decat cu vorbele.
Greseli mari in viziunea MEA:
- pui la usa, estetic e horror, daca vrei intrare de nobil fa usa dubla.
- cand intri te descalti si apoi?
- living mare dar zona de folosit o canapea de 3 persoane, nu pare prea gandit pentru socializate
- un mic perete cu aragaz si chiuveta, si la apartament e mai mare
- unde e camara si depozitarea din bucatarie, mergi juma din casa pana in depozitare ca sa iei o faina?
- de jos pana la iesire sus e un vagon de hol ce taie livingul si bucataria, ala e spatiu mort de deplasare bun doar de inramat tablouri cu nepoti si bunici
- multe spatii risipite, intri prin dressing in baie si ai omorat juma de spatiu pentru chiloti si budigai
- la 150mp parter ce o sa te rupa ca si costuri ai 2 dormitoare, daca vine cineva in vizita il culci in bucatarie, cam nasol

Multumesc de raspunsul argumentat.
1. "pui la usa" nu cunosc termenul, o sa il caut si o sa discut cu arhitectul
2. O sa fie pe cei doi pereti laterali garantat cuier si pantofoar, daca la asta te referi.
3. Cel mai probabil intre linving si bucatarie o sa fie zona de dining cu o masa mare. Posibil canapeua sa fie mult mai mare decat 3 parsoane, asta in functie de spatiu, desi cred ca este spatiu pentru o canapea pe colt mai mare de 3 locuri.
4. Peretele acela are 4 metri, o sa vorbesc cu arhitectul sa ne extindem inca 1 metru sau cat merge pe peretele care da in zona cu copac, opusa iesirii in terasa.
5. Unde locuiesc acum sa sti ca nu un spatiu depozitare decat mobila bucatariei, si cred ca 4,5  metri lungime dulap sus si jos sunt mai mult decat suficienti pentru o familie de 3 persoane.
6. Sunt 10 metri de cand ies pe usa de la dormitorul matrimonial pana la intrarea in living ( culoar pe care o sa il strabat doar eu si sotia cu fata, deci nu ma deranjeaza).
7. O sa mai micsorez camera matrimoniala, de aceea am optat pentru dressing separat ( mi se pare mai ok sa nu dorm cu hainele in camera, si cand ies din dus sa ma pot imbraca in dressing si apoi sa intru in camera ). Adica traseul mi se pare inteligent ca si functionalitate.
8. Suprafata probabil ca va fi mai mare pentru ca imi trebuie si un beci sub casa. Sunt 3 camera ( daca includem biroul, care va fi folosit pe post de camera de musafiri atunci cand avem).
As prefera si eu sa am tot ce imi doresc in 60 mp dar nu se poate, din pacate.
Ideea sa o fac pe parter pe un teren ingust, stiu ca nu se justifica dpdv al multora, dar este una din chestiile la care tin foarte mult.

Multumesc,

#41
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Ca idee du-te la IKEA de ex ca au cataloage și gandeste cum ai vrea sa o mobilezi.
Printeaza pe o coala mare a2 și apoi decupeaza la scara mobila daca nu te pricepi la soft de proiectare desi google sketch poate oricine.
Vezi ce intra și ce nu ca 22 de ani de experienta in proiectat si construit la ochi imi spune ca nu e ok.

#42
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View PostOctaviansiiu, on 18 aprilie 2021 - 23:26, said:

Serios, principala problema, subliniata si mai sus, mi se pare risipa de spatiu in zone nefunctionale si lipsa lui acolo unde ar fi necesar.
Eu as renunta complet la proiectul asta. Stiu ca e dificil dar pare ca arhitectul a sacrificat utilul in dauna unor artificii nefolositoare.

#43
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Pui inseamna un sfert de usa langa o usa normala. Estetic e un kitch de nedescris.
Practicalitatea e nula, daca vrei sa bagi pianul in casa fa usa dubla, macar arata a conac.
Cuier nu înseamnă un cui de atarnat o geaca, crede-ma ala o sa fie dulapul tau de zi cu zi. Si pantofar la greu ca n-o sa stai tot timpul sa cauti baschetii de iesit la aprozarul din colt.
Cand ieși din dus vei vrea sa ieși in curul gol in dormitor si apoi in dressing. Asa se tine flacara vie, ala nu e dressing e hol si cu suguranta cat e suprafata lui nu e loc de imbracat, ci de luat niste toale aruncat in pat si imbracat in camera.
Eu am sacrificat un dormitor de 8mp sa-l fac dressing in Uk, genul ala ca in filme in care sa te probezi si sa ai oglinda si tot in curul gol ajung in dormitor ca poate poate...

Edited by Astrul, 19 April 2021 - 21:23.


#44
Octaviansiiu

Octaviansiiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2021
Am vorbit cu arhitectul, si mi-a spus ca multe lucruri sunt de forma, noi acum discutam de cum vrem sa fie compartimentata casa, marimi camere , etc.
Dar e bine de stiut ce este o usa pui.

Multumesc,


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate