Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intoarcerea la Vatra

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Octaviansiiu

Octaviansiiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2021
Salut,

Era sub forma de gluma, faza ca este singurul caruia i-a placut casa mea, cand el s-a luat doar de titlul jurnalului.
Dar nu am glumit la partea cu schimbatul titlului.O sa scriu mesaj privat unui administrator.
Nu vreau sa renunt la Beci si nici un argument nu cred ca imi v-a schimba parerea.
Astept idei si opinii argumentate!
Multumesc

Edited by Dany_Darke, 10 March 2021 - 05:22.


#20
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Octavian,mult abafta.
Fara intentia de a jigni ! :)

Eu am 3 ani de can dincerc sa planific nu sa cosntruiesc ceva pe acasa.
Nu stiu de cand esti muncit pe afara patriei...dar sa incerci sa construiesti casuta mult visata si greu muncita de la distanta si numai cateva luni pe an,este foarte dificil.
Citeste jurnalul Doamnei cu casa din canepa,isi face casa pe mosia de la Buzau cu control electronic de la Canada.

Ai nevoi de multe lucruri si unul dintre ele este increderea in oameni.
Well, iti pot spune ca atunci cand te vor citi ca esti din afara,totul se multiplica la bani si ca timp.
Si intre prieteni,si in familie si la lucrat la orice.

Strange banutul,daca vrei sa te intorci acasa,ia-ti un an liber inainte de a te retrage,vii la patria muma,aranjezi totul inainte dar nu tu,al tau tata sau frate sau prieten.
Ai venit,ai luat/cumparat/ridicat si construit tu stand acolo langa caramida si lopata.

Sistemul acasa este facut ca tu sa pierzi daca nu esti in sistem !
Tu,ala plecat si intors esti strain iara toti vor avea intentia sa te futa pe fata,zambind.
Pai si lui ce ii iese !?

mai gandeste-te...

#21
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Daca aveam mai multe butoane de apreciere la opinia de mai sus le apasam pe toate.

#22
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
De unde a reieșit ideea că își va face casa de la distanță ?


#23
Octaviansiiu

Octaviansiiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2021

View PostWhimsicalPeanut, on 09 martie 2021 - 14:11, said:

Salut,

Nu cunosc aspectul cu declaratia semnata de vecini, dar o sa ma interesez.
1. Gatim mai mult mancaruri rapide, nu stam sa fierbem sarmale in casa , sau mai stiu eu ce alte mancaruri dificile, si cred ca daca ai o hota puternica se cam rezolva problema, asta.
2. Asa cum am explicat lui Iladi nu pot sa fac nimic in spatele garajului, pentru ca probabil garajul va avea 2 usi fata/spate si nu vreau sa blochez calea de acces la utilaje pe viitor pentru diferite constructii mici care se vor desfasura dupa ce ne mutam si o sa face rost de bani.
3. Cel mai probabil Beciul v-a cadea sub bucatarie/Living pentru ca de aceea a lasat arhitectul acolo o usa siesi din bucatarie si sa cobori in beci.
4. Dormitorul de la intrare este defapt dormitor matrimonial si alaturat birou (iar atunci cand avem musafiri biroul va fi transformat in camera de oaspeti), usile nu se vad in pdf pentru ca vor fi usi culisabile in pereti.
5. Sopru pentru scule ma gandeam ca o sa folosesc o parte din garaj, si am in plan sa construiesc pe viitor o bucatarie de vara, plus o zona de barbeque acoperite si un spatiu de depozitare lemne (cumva vor avea loc si scule si alte unelte, pentru gradinarit si ce alt fel de activitati).

Multumesc oricum pentru sugestii!

View PostEmeraldCountryHouse, on 09 martie 2021 - 17:43, said:


Salutare,

Stiu la ce sa ma astept de aceea inainte sa incep constructia , am citit cateva jurnale si am inceput dupa cum vezi din timp discutia pe forum pentru a imi imbunatatii sansele mele in fata constructorilor.
1. Pe langa cele 3 luni de zile pe care le voi petrece in tara langa constructie, mai am si membri ai familiei de gradul 1 care se vor ocupa in lipsa mea de constructie si cel putin vor superviza.
2. Arhitectul va fi si el destul de des pe santier fiind prieten cu mine.
3. Nu ducem nici lipsa de "relatii" prin judet.
4. Deci chiar o sa o fac cu 3 luni de zile pe an in tara, poate in primul an cand o ridic o sa imi mai iau o luna concediu fara plata.
Sunt increzator ca voi reusi, chiar daca sa zicem ca voi plati putin mai mult, nu ma deranjeaza ( atat timp cat imi asum).


Multumesc,

Edited by Dany_Darke, 10 March 2021 - 05:23.


#24
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Dupa titlu, pare ca vrea sa se intoarca. Daca insa vrea sa ramana acolo si sa-si construiasca casa aici si eu sunt impotriva. Te vor fura toti.

#25
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Daca te vei informa din timp si vei sta pe santier ai toate sansele sa iasa bine.

#26
Octaviansiiu

Octaviansiiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2021
Salutare,

Dupa ce ati spus cam toti , plus ca am vorbit si eu cu parte din familie, am ajuns la concluzia ca o sa vorbesc cu arhitectul sa regandim putin proiectul.
In sensul ca o sa iau aprobare notariala scrisa de la vecini sa pot construi partea cu geamuri langa limita de proprietare.
Sa pierd garajul acela ( care probabil ca o sa il gandesc fie rupt de casa in fata ei, fie in spate), automat o sa mut in locul lui ceva din casa ca sa iasa mai patratoasa si sa nu mai pierd atatia mp2  in holul acela lung.
Sa speram ca o sa arate mai bine a doua varianta.
Multumesc pentru sugestii !

Seara faina tuturor,

#27
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View PostEmeraldCountryHouse, on 09 martie 2021 - 17:43, said:

[...]Citeste jurnalul [...] cu casa din canepa,isi face casa pe mosia de la Buzau cu control electronic de la Canada.[...]

Ai inteles gresit.

Noi am procedat exact cum doreste sa faca si initiatorul. Am folosit timpul nostru liber si efortul lucrului la distanta ca sa fim pe santier, sa muncim - cot la cot - cu cei 2.5 oameni cu care am facut tot, tot, tot; mai putin fundatiile.

Electronic nu am putut face decat:
- gardul
- ceva infrastructura (dupa ce am lasat cearsafuri, intregi, cu indicatii)
- placarea , cu lemn, a fatadelor - cu desfacut si refacut arii intregi Posted Image
- ceva plantari
- organizare de santier - chiar zilele astea am aranjat o livrare, in lipsa, pentru niste balast si niste nisip
- finalizarea acoperisului - inceput cu mine, acolo ... si care tot nu a iesit cum trebuia Posted Image
- tarcul catelului
- niste rigips, pe ici, pe colo
- niste electrice, pe ici, pe colo - tot asa, cu scheme, detalii, masuratori)
- livrarea si instalarea geamurilor (comandate de mine)
- placa peste rezervorul de caldura
- fosa septica - pe care o scoatem, anul asta, ca sa o instalam corect Posted Image  (fosa a fost instalata de "firma" de constructii cu care ne-am propus, initial, sa lucram)

Am recurs la fel de fel de (ad)notari pe poze, pe planuri de constructii, la detalii explicate, in amanunt si .... tot n-am scapat de greseli Posted Image
Dupa fiecare greseala, mai taiam cinci "pozitii" de pe lista lucrarilor de facut in lipsa noastra Posted Image

Structura, fundatiile, termo & hidroizolarea fundatiilor (mai ales ca lucrarea noastra nu seamana cu a nimanui) + drenurile de fundatie, umplerea cu beton de canepa, finisajele (cate avem, pana in acest moment), electricele, IPAT-uo si sapa sa, sistemele de incalzire (in totalitate, cu toate ramificatiile lor), sanitarele, s.a.m.d. s-au facut, cu noi, acolo; la carma si pe schele!

Spun asta ca sa nu creada, careva, ca se poate construi "la distanta & in regie proprie". Nu.

View PostOctaviansiiu, on 09 martie 2021 - 20:53, said:

[...]Stiu la ce sa ma astept [...]

Nu, nu stii ... :(

Edited by DIY, 10 March 2021 - 01:40.


#28
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View PostOctaviansiiu, on 10 martie 2021 - 00:16, said:

In sensul ca o sa iau aprobare notariala scrisa de la vecini sa pot construi partea cu geamuri langa limita de proprietare.
Ce rezolvi daca pui ferestrele in gard ?


#29
Octaviansiiu

Octaviansiiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2021
In functie de ce fel de gard construiesc        
(Momentan nu este gard) cred ca o sa aibe sens sa pun geamuri. Sau nu?

#30
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Te încăpățânezi sa faci doar pe parter dar compromiti functionalul și accesul către spate.


#31
Octaviansiiu

Octaviansiiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2021
Eu nu ma incapatanez, doar ca nu vreau sa am casa cu etaj. Daca nu pot construi o casa pe parter, mai bine nu o mai fac.
Trebuie sa tin cont si de gusturile mele, adica daca o casa pe parter ma face fericit si multumit, asa o voi face.
Stiu ca o sa pierd probabil spatiu functional, dar astea sunt compromisuri care sunt pregatit sa le accept.
Pana la urma spatiile care nu vor avea nici un folos , le voi plati o singura data la constructie, nu imi vor scoate bani lunar din buzunar.
Sper sa ma intelegi, ca eu o sa traiesc in casa aceea si trebuie sa imi placa pana la urma mie si familiei mele.
Eu sunt aici sa invat, sa am skill-uri si habar  atunci cand voi discuta cu constructorii , cand voi achizitiona materiale, atunci cand voi urmarii daca constructorii urmaresc proiectul si daca executa cum trebuie.

In alta ordine de idei am discutat cu arhitectul in dimineata asta si o sa mai facem o schita fara garajul lipit de casa, si sa incercam sa nu o facem chiar "vagon modern" asa cum zicea un coleg mai sus in conversation.

Multumesc pentru ajutor si intelegere tuturor celor care sunteti aici!


#32
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 14.05.2008

View PostOctaviansiiu, on 10 martie 2021 - 12:57, said:


Eu as zice ca merita sa inveti din experienta lui iladi si sa iti faci si lucrarile din spate care ar necesita accesul utilajelor in acelasi timp cu fundatia si sa iti proiectezi casa fara grija ca iti trebuie loc prin garaj sa ajungi in spate cu utilaje. Cel mai bine sa inveti din experienta unuia deja patit Posted Image  zic si eu nu dau cu parul.

#33
Octaviansiiu

Octaviansiiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2021

View PostWhimsicalPeanut, on 10 martie 2021 - 19:35, said:

Eu as zice ca merita sa inveti din experienta lui iladi si sa iti faci si lucrarile din spate care ar necesita accesul utilajelor in acelasi timp cu fundatia si sa iti proiectezi casa fara grija ca iti trebuie loc prin garaj sa ajungi in spate cu utilaje. Cel mai bine sa inveti din experienta unuia deja patit Posted Image  zic si eu nu dau cu parul.
Salut,

Am luat in considerarea ce zice @iladi, de  aceea  voi face o noua versiune cu arhitectul  in care voi renunta la garaj si incerc sa reasezam camerele ca sa nu mai fie pierderea aia atat de mare de spatiu cu holul.

Multumesc,

#34
Octaviansiiu

Octaviansiiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2021
Salutare,

Am revenit dupa ceva timp de asteptare cu o noua propunere a arhitectului.
Dupa cum puteti observa am renuntat la garaj, si tineti cont ca o sa mai fie si beciul care nu este prins momentan in plan.
Terasa nu este momentan acoperita in spatele casei .
As vrea cat mai multe opinii, daca se poate argumentate.


Atasez planul si imaginile

Attached Files

  • Attached File  Plan parter.pdf   89K   32 downloads
  • Attached File  1.jpeg   498.29K   36 downloads
  • Attached File  2.jpeg   503.1K   36 downloads
  • Attached File  15.jpeg   389.02K   33 downloads
  • Attached File  3.jpeg   319.64K   34 downloads
  • Attached File  4.jpeg   350.39K   32 downloads
  • Attached File  5.jpeg   370.54K   32 downloads
  • Attached File  6.jpeg   542.05K   32 downloads
  • Attached File  7.jpeg   195.16K   33 downloads
  • Attached File  8.jpeg   227.81K   28 downloads
  • Attached File  9.jpeg   355.67K   29 downloads
  • Attached File  10.jpeg   252.11K   27 downloads
  • Attached File  11.jpeg   266.46K   33 downloads
  • Attached File  12.jpeg   263.78K   30 downloads
  • Attached File  13.jpeg   211.84K   36 downloads
  • Attached File  14.jpeg   344.9K   37 downloads


#35
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Imi place. Are personalitate si fantezie.

Cumva esti deficitar la capitolul spatiu de depozitare dar cum inteleg ca vei avea beci, se va compensa. Poate as fi tentat sa fac rocada camera tehnica-baie (cea din stanga) pentru a castiga putin spatiu de depozitare si a avea baile lipite una de alta.

Dar in rest, nu as avea ce comenta. Sper sa ai finantele necesare sa o pui in practica asa cum trebuie si sa ai parte de echipe care sa lucreze cum trebuie.

#36
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Ce frumos va da mobila dreapta pe tavanul în unghi. Roagă "artistul" sa iti facă și niște mici randări cu arhitectura interioara altfel îți vinde spatii goale.
Pana nu vezi unde sta și mobilierul sunt doar pătrate aliniate cu cote.
Unghiul nu e suficient de puternic încât sa arate intentia, toți te vor intreba dacă Dorel a folosit boloboc când a construit-o.
Dacă vrei parter fa acoperiș normal si lasă grinzile aparente macar o sa iasă ceva interesant.
Aia e bucătărie de nevasta corporatista care va încălzi take-away la microunde și o ușă afara unde sa o arunce când s-a stricat.
După cum e compartimentata apartamentul meu de la Obor pare confort lux, casa tip tren/vagon păcat de banii investiți.

Edited by Astrul, 18 April 2021 - 18:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate