Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Intoarcerea la Vatra

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Octaviansiiu

Octaviansiiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2021
Salutare,

Dupa cateva jurnale de succes citite, am decis sa deschid si eu unul, pentru a beneficia de ajutorul celor trecuti printr-o constructie.

Povestea suna cam asa:
Dupa cativa ani de zile pe taramuri straine, ne-am hotarat sa ne intoarcem la origini.
Familie 2 adulti + 1 copil, ne dorim sa ne mutam in tara in vreo 3 ani si am decis sa ne construim o casa in care sa putem trai cat mai aproape de natura pana la adanci batraneti.

Terenul este situat intr-un mic orasel din Gorj (nu departe de orasul  Tg Jiu) , avand toate utilitatile la strada principala.

Ce ne dorim de la casa:

-De la bun inceput tin sa precizez,  chiar daca latimea terenului este de 15 metri, ne-am dorit o casa pe parter, cu orice sacrificii financiare.
-Ne dorim un beci sub casa, fiindca dorim sa ne pregatim cat mai multe produse pentru iarna si sa putem sa le depozitam corespunzator.
-In spatele casei vom mai construi in timp o bucatarie de vara si o zona de barbeque.
-Vrem sa avem si o terasa acoperita de vara, deocamdata o gandeste arhitectul in functie de unde vor fi pozitionate beciul si Camera tehnica( sub casa) si de scara care va duce spre ele.


Constructia vrem sa o incepem anul ce vine, si as vrea sa o fac in cateva etape, deoarece am posibilitatea sa vin acasa in concediu 3 luni de zile pe an (si as prefera sa fiu de fata la construire).
Ca sa vorbim de proiect, sa stiti ca geamurile sunt puse doar de forma, pozitia lor nu a fost gandita momentan.
Incalzirea se v-a face pe lemn (termosemineu alimentat la un puffer) si Ipat cu o centrala pe gaze.
Izolatia o vreau sa fie 15 cm Eps grafitat - 20 cm Eps.
Inca ma gandesc la sistemul de ventilatie cu recuperare de caldura.
Tocaria si geamurie in functie de pretul total vor fi  spre coeficientii de "casa pasiva" ( sper sa ma incadrez la aluminiu).


Din ce mi-am notat reies aprox 110 metri patrati utili sau aprox 175 metri patrati construiti ( includem si sistemul de izolatie de 20 cm), dar mai avem de adaugat beciul si Camera tehnica din subsol.
Sper sa ma incadrez sa o termin cu 100-120k Euro (fara teren, doar casa propriu-zisa cu terasa si subsol), cu finisaje de calitate buna.

Cred ca mai lipsesc unele detalii din proiect, dar probabil ca ma veti intreba si eu va voi raspunde pe parcurs.

Astept sugestii constructive cat si critici.

Nu ma supar, sunt aici  sa invat din experientele voastre.

Multumesc

Attached Files



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Avantajul de a sta la tara vine adesea din spatiu.

Tu vrei sa faci o casa stil vagon, care se preteaza de obicei constrangerilor de teren din orase.

In realitate, nimeni nu mananca in dining, ci in bucatarie, de aceea eu as face o bucatarie imensa.
Hartia suporta orice, dar nu ai loc sa iei masa in acea bucatarie.
Jumatate din priectul tau e spatiu mort (holuri si WC), iar spatiul de depozitare nu exista.

Beciul sub casa creste enorm pretul la rosu pentru constructie, ceea ce nu face deloc sens.

Parerea mea?

1. Ia un teren mai mare, care sa iti permita un alt proiect.
2. Daca 1 nu e posibil, mergi pe P+1 sau P+M, aeriseste proiectul.

#3
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Interesanta volumetria. Dar impartirea camerelor are niste hibe: ca sa ajungi in living trebuie sa traversezi toata casa. Nu e intotdeauna de dorit cand iti vin si pleaca musafirii. Poate te gandesti sa muti livingul in continuarea garajului, acolo unde ai pus un copacel. In acest fel o sa mai obtii putin spatiu pentru a extinde putin bucataria. Nici baile dormitoarelor nu sunt prea grozave ca dimensiune, antreul dormitorului matrimonial e cam cat baia.

#4
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
La ce sistem de incalzire v-ati gandit? living-ul este destul de indepartat de centrul locuintei, plus e si foarte expus la exterior

#5
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005

View PostOctaviansiiu, on 08 martie 2021 - 01:35, said:

Salutare,...
Astept sugestii constructive cat si critici...
Multumesc...

Eu as face mai lat holul pentru a incapea dulapuri pana in tavan pentru depozitare.   In rest imi place Posted Image

Edited by mircea812, 08 March 2021 - 09:34.


#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
daca aveti gaze, ptr ce sa te mai complici si cu lemne?
inseamna spatiu de depozitare, suficient de mare ptr 2 ani, insemna munca, mizerie la taiat, mizerie de la cenusa adunata peste iarna!
inseamna spatiu ptr camera tehnica de minim 3/3m, cos scump, etc!
in bani, insemna minimum 4-5000 euro-  fara manopera!

#7
Clodi_

Clodi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.02.2017
Intr-adevar impartirea mai merita lucrata... holul acela lung de 12 m e mult spatiu folosit ineficient. Ideea lui Iladi, de a muta livingul in continuarea garajului ajuta si la scurtarea holului si iti face loc si de terasa acoperita langa living si bucatarie. Eu as opta pentru un singur loc de luat masa (cu si fara musafiri) - poate fi pozitionat intre bucatarie si viitoarea pozitie a livingului. Pe unde se coboara in subsol? Subsolul ce suprafata are?

#8
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
25mp sunt irositi pe holuri si baia de langa garaj (aveti deja una comuna), in aceasta interpretare "moderna" a casei vagon.
As zice ori cautati un loc de teren mai proprice ori renuntati la ideea de a avea garajul in fata si mutati-l in spatele casei unde aveti loc destul.

#9
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Se poate face linistit si pe terenul existent.

In loc de garaj face carport, eventual extins pentru 2 masini.

In locul garajului muta dormitorul D2

In locul gol de langa actualul garaj muta livingul.

Ceva de genul
Attached File  Plan-parter_CASA-MT_07.03.20211.jpg   130.36K   97 downloads

#10
Octaviansiiu

Octaviansiiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2021

View PostAdm, on 08 martie 2021 - 07:30, said:

Avantajul de a sta la tara vine adesea din spatiu.

Tu vrei sa faci o casa stil vagon, care se preteaza de obicei constrangerilor de teren din orase.

In realitate, nimeni nu mananca in dining, ci in bucatarie, de aceea eu as face o bucatarie imensa.
Hartia suporta orice, dar nu ai loc sa iei masa in acea bucatarie.
Jumatate din priectul tau e spatiu mort (holuri si WC), iar spatiul de depozitare nu exista.

Beciul sub casa creste enorm pretul la rosu pentru constructie, ceea ce nu face deloc sens.

Parerea mea?

1. Ia un teren mai mare, care sa iti permita un alt proiect.
2. Daca 1 nu e posibil, mergi pe P+1 sau P+M, aeriseste proiectul.

Salut si multumesc pentru raspuns.
1. Nu am cum sa iau teren mai mare, este foarte central in orasel si nu exista spatii de vanzare.
2. Din pacate nu o sa pot renunta la casa pe parter, nici daca o sa fac compromisuri (sunt dispus).


View PostHAL9000, on 08 martie 2021 - 08:16, said:

La ce sistem de incalzire v-ati gandit? living-ul este destul de indepartat de centrul locuintei, plus e si foarte expus la exterior
Salut,
O sa am o centrala pe gaz si un termosemineu pe lemne in zona de living/dining pentru ca lemnele sunt ieftine in zona noastra (toamna  anului  trecut am cumparat  3 metri cubi de lemne cu 1050 Ron).

View Postmircea812, on 08 martie 2021 - 09:33, said:

Eu as face mai lat holul pentru a incapea dulapuri pana in tavan pentru depozitare.   In rest imi place Posted Image
Salut,
Depozitarea o voi face in pod fiindca nu v-a fi locuibil.
O sa am 2 dressinguri 1 in camera cu biroul pe tot peretele si unul in intrarea in camera matrimoniala, plus garajul.

View Postrichi_e, on 08 martie 2021 - 10:06, said:

daca aveti gaze, ptr ce sa te mai complici si cu lemne?
inseamna spatiu de depozitare, suficient de mare ptr 2 ani, insemna munca, mizerie la taiat, mizerie de la cenusa adunata peste iarna!
inseamna spatiu ptr camera tehnica de minim 3/3m, cos scump, etc!
in bani, insemna minimum 4-5000 euro-  fara manopera!
Salut,
Pentru ca pretul lemnului in zona noastra este accesibil ca sa zic asa, in tomna am platit pentru 3 metri cubi - 1050 RON ( aduse in curte si taiate).
Si pentru ca vreau o sursa alternativa  la gaz, plus aspectul viziual care il are termosemineul atunci cand arde.
Treaba cu cenusa la termoseminele de calitate cred ca nu este prea relevanta, mai mult munca de a sparge lemnul si de al aduce in casa.

Multumesc,

View Postiladi, on 08 martie 2021 - 11:54, said:

Se poate face linistit si pe terenul existent.

In loc de garaj face carport, eventual extins pentru 2 masini.

In locul garajului muta dormitorul D2

In locul gol de langa actualul garaj muta livingul.

Ceva de genul
Attachment Plan-parter_CASA-MT_07.03.20211.jpg
Salut Iladi si multumesc,

Problema casei cam patratoase este ca stanga v-a fi casa vecinului, si daca te uiti pe planul cu pozitionare teren vei vedea ca terenul se duce putin spre stanga de la un moment dat.
Arhitectul mi-a spus ca trebuie sa ai 2 metri distanta fata de vecin daca ai geamuri ( de aceea a decis sa puna doar garaj).
In plus mi-a argumentat ca daca eu vreau sa mai fac vreo lucrare in spatele casei, eu nu o sa am loc pe unde sa trec niste utilaje mici, si a spus ca garajul cel mai probabil il vom face cu 2 usi (fata-spate)  pentru a putea trece in viitor cu utilaje.

#11
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Bai nene Octavian,felicitari pentru timpul petrecut in afara patriei !
Va doresc mult bafta si multi nervi de otel...in aventura pe care o planuiti DVoastra.

Va rog,in numele limbii noastre dulce romanesti... pot sa va intreb ceva !?
Eu gandesc in Engleza cu toate ca sunt roman: daca as vrea sa ma intorc "inapoi" la origini, as alege un nume folosit de ai nostri stramosi,batranii nostri cu parul argintiu ,care dispar si sint inlocuiti cu astia ce au limba pusa pe bigudiuri occidentale !
Va pot sugera un nume nou: intoarcerea la vatra !

Back to Origins means that you are attempting to give a chance,again, use some cosmetics or some other brand of God knows what the fcuk that might be.
I fully understood the "back to" but ,please do us a big favour and update / change the name of the topic.
Apart of that,let me wish you my best ,lots of patience and take care yourself !

Try to build your home while you are home otherwise it will cost you twice and take three times the amount of time !

Sanatate !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PeYgrg009wk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by EmeraldCountryHouse, 08 March 2021 - 23:31.


#12
Octaviansiiu

Octaviansiiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2021

View PostEmeraldCountryHouse, on 08 martie 2021 - 23:28, said:

Bai nene Octavian,felicitari pentru timpul petrecut in afara patriei !
Va doresc mult bafta si multi nervi de otel...in aventura pe care o planuiti DVoastra.

Va rog,in numele limbii noastre dulce romanesti... pot sa va intreb ceva !?
Eu gandesc in Engleza cu toate ca sunt roman: daca as vrea sa ma intorc "inapoi" la origini, as alege un nume folosit de ai nostri stramosi,batranii nostri cu parul argintiu ,care dispar si sint inlocuiti cu astia ce au limba pusa pe bigudiuri occidentale !
Va pot sugera un nume nou: intoarcerea la vatra !

Back to Origins means that you are attempting to give a chance,again, use some cosmetics or some other brand of God knows what the fcuk that might be.
I fully understood the "back to" but ,please do us a big favour and update / change the name of the topic.
Apart of that,let me wish you my best ,lots of patience and take care yourself !

Try to build your home while you are home otherwise it will cost you twice and take three times the amount of time !

Sanatate !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PeYgrg009wk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Salutare  si multumesc frumos pentru urari!

Esti singurul caruia i-a placut casa mea in totalitate si m-a "certat" doar de numele Jurnalului si tin sa iti multumesc pentru asta.
Am luat hotararea sa dau curs sugestiei tale cu numele " Intoarcerea la vatra! "  , problema care o am este ca nu gasesc cum sa fac aceasta modificare.
Daca imi poti trimite mesaj privat  cu indicatiile necesare o sa modific, ca sa iti fac pe plac!

Era sa uit, da o sa iti urmez sfatul si o sa construiesc cand sunt in tara (beneficiind de  12 saptamani de concediu pe an), pe care o sa le iau cel mai probabil in loturi de 3-4 saptamani pentru ca exista si timpi morti in constructii.
Si nu sunt nene, sunt chiar "tanar" :P

Sanatate  sa fie!

#13
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Deci : intrarea claustrofoba , dormitorul de langa bucătărie prea îngust , accesul la bucătărie din spate nu îmi place
Propuneri : in spatele garajului dispune o camera tehnica cu un sas din care se va intra si in garaj ; camera de zi mai in stânga și pe lung in spate, pentru a forma o terasa in dreapta cu acces și din bucătărie ,de pe această ușă se va merge in spate la anexa, gradina etc.

Bună și ideea lui @iladi de a muta dormitorul de langa bucătărie și carport in schimbul unui garaj.


#14
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostOctaviansiiu, on 09 martie 2021 - 00:57, said:

Esti singurul caruia i-a placut casa mea in totalitate si m-a "certat" doar de numele Jurnalului si tin sa iti multumesc pentru asta.
Am luat hotararea sa dau curs sugestiei tale cu numele " Intoarcerea la vatra! "  , problema care o am este ca nu gasesc cum sa fac aceasta modificare.
Daca imi poti trimite mesaj privat  cu indicatiile necesare o sa modific, ca sa iti fac pe plac!

Da, cel mai mult ii apreciem pe cei care ne confirma propriile pareri, se stie asta, e dovedita 100%.  Altfel nu inseamna ca cei care critica (asa cum o sa fac eu imediat) iti doresct raul. Din punctul meu de vedere acesta este un  proiect de "asa nu", are foarte multe neajunsuri, o parte au fost deja identificate. Daca poti cauta un arhitect bun si daca vrei neaparat casa parter atunci poate si un lot potrivit (cum ti-a spus si Adm).

Daca vrei sa schimbi titlul scrie pm unui admin (anaki, iladi, conu71 etc).

View PostAdm, on 08 martie 2021 - 07:30, said:

Beciul sub casa creste enorm pretul la rosu pentru constructie, ceea ce nu face deloc sens.

Sunt de acord cu ce ai scris in rest dar nu si cu asta. In primul rand pt ca nu poate sa "faca" sens niciodata. Posted Image Iar in al doilea rand pentru ca nu e adevarat, exista si contexte favorabile pentru un subsol sub casa, au fost destule cazuri pe aici inclusiv al nostru. Pentru noi de ex. e una dintre deciziile inspirate in constructia casei, cred am detaliat pe topic suficient. Oricum putem sa ne si intrebam de ce unii vad avantajele unui "subsol" sub casa de ex nemtii, americanii etc nu prea construiesc fara asa ceva. Desigur e vb de cateva k eur in plus dar nu ceva "enorm". Beneficiile pe termen lung compenseaza cu siguranta.

View Postiladi, on 09 martie 2021 - 10:08, said:

Nu, nu, mie nu. :) Eu moderez doar Poiana.
E bine de stiut ca nu ai puteri magice pe aici...o sa am acest lucru in vedere... :))))))

Edited by catalijns, 09 March 2021 - 10:09.


#15
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Nu, nu, mie nu. :) Eu moderez doar Poiana.

View PostOctaviansiiu, on 08 martie 2021 - 16:28, said:

1. Problema casei cam patratoase este ca stanga v-a fi casa vecinului, si daca te uiti pe planul cu pozitionare teren vei vedea ca terenul se duce putin spre stanga de la un moment dat.
Arhitectul mi-a spus ca trebuie sa ai 2 metri distanta fata de vecin daca ai geamuri ( de aceea a decis sa puna doar garaj).

2. In plus mi-a argumentat ca daca eu vreau sa mai fac vreo lucrare in spatele casei, eu nu o sa am loc pe unde sa trec niste utilaje mici, si a spus ca garajul cel mai probabil il vom face cu 2 usi (fata-spate)  pentru a putea trece in viitor cu utilaje.

Nu vreau sa tin ca orbu' de bota de idea mea dar:

1. un arhitect bun ar gasi o metoda de a da casa dupa coltul respectiv

2. Aici are intrucatva dreptate. Si eu sufar acum ca mi-e cam greut sa duc un camion de pamant in spate, avand o geometrie a terenului relativ asemanatoare. DAAAAR. Dar sfatul meu este, indiferent la ce solutie vei ajunge, sa-ti planifici spatele curtii inca de pe acum si sa-ti faci tot acum toate lucrarile care implica utilaje grele. Mai tarziu, dupa ce ai toate gata nu vei mai baga utilajul in fundu curtii, nici nu vei dau cu elefantul beton peste casa. Intreaba-ma de unde stiu.

#16
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 14.05.2008

View PostOctaviansiiu, on 08 martie 2021 - 16:28, said:

Problema casei cam patratoase este ca stanga v-a fi casa vecinului, si daca te uiti pe planul cu pozitionare teren vei vedea ca terenul se duce putin spre stanga de la un moment dat.
Arhitectul mi-a spus ca trebuie sa ai 2 metri distanta fata de vecin daca ai geamuri ( de aceea a decis sa puna doar garaj).
In plus mi-a argumentat ca daca eu vreau sa mai fac vreo lucrare in spatele casei, eu nu o sa am loc pe unde sa trec niste utilaje mici, si a spus ca garajul cel mai probabil il vom face cu 2 usi (fata-spate)  pentru a putea trece in viitor cu utilaje.

Initial cand am vazut incadrarea pe teren am crezut ca vrei sa salvezi copacii respectivi. Din cate stiu eu poti sa ai declaratie semnata de la vecin cum ca e de acord ca tu sa construiesti la x distanta de hotar, dar asta implica sa te intelegi bine cu el/ei.

Cat despre plan: Mie mi se pare cam ciudata amplasarea dormitorului langa bucatarie, daca gatesti mult ai sanse sa dormi in miros de sarmale, cartofi prajiti, pestePosted Image. Eu mai degraba as muta bucataria unde a pus iladi dormitorul in schita lui, si in continuare sufrageria. As mai adauga o camara dar ai spus deja ca vrei beci pentru alimente deci tot aia. Am vazut la un moment dat o schita interesanta de casa care avea beciul direct sub bucatarie.

In rest s-a mai zis de spatii de depozitare, de "dormitorul" mic de jos (eu il vedeam drept birou), as mai adauga si un sopron ceva in spate pentru "unelte" ca vad ca iti mai ramane putin teren in spate si banuiesc ca o sa ai una-alta prin gradina, asta daca nu mai faci garaj si faci carport.

View Postiladi, on 09 martie 2021 - 10:15, said:

2. Aici are intrucatva dreptate. Si eu sufar acum ca mi-e cam greut sa duc un camion de pamant in spate, avand o geometrie a terenului relativ asemanatoare. DAAAAR. Dar sfatul meu este, indiferent la ce solutie vei ajunge, sa-ti planifici spatele curtii inca de pe acum si sa-ti faci tot acum toate lucrarile care implica utilaje grele. Mai tarziu, dupa ce ai toate gata nu vei mai baga utilajul in fundu curtii, nici nu vei dau cu elefantul beton peste casa. Intreaba-ma de unde stiu.

Intreb eu: de unde stii?Posted Image

Edited by WhimsicalPeanut, 09 March 2021 - 14:15.


#17
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostWhimsicalPeanut, on 09 martie 2021 - 14:11, said:

Intreb eu: de unde stii?Posted Image

Din propria-mi experienta. Din pacate.

Cand am facut casa nici macar nu ne-am gandit ce facem cu juma de tarla. In jurul casei avem o gradina, frumoasa as zice, aranjata de profesionisti. Dar in spate am zis, las ca mai vedem noi. Si am vazut. Am vazut cum a venit toamna si n-a mai putut intra basculanta cu pamant, apoi vecinul pe unde am avut pana atunci acces a plantat pomi si uite asa s-a dus dreaq oportunitatea. Da, noi avem carport prin care se poate trece, asa cum vrea initiatorul. Dar intreaba-ma daca imi surade sa las un mini excavator sa treaca pe acolo. Asa ca, in final am ajuns la roaba si manuela ca sa fac cate ceva in spate. Si asta numai din cauza ca nu m-am gandit din timp la toata curtea.

#18
Octaviansiiu

Octaviansiiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2021

View Postroman_roman, on 09 martie 2021 - 08:33, said:

Deci : intrarea claustrofoba , dormitorul de langa bucătărie prea îngust , accesul la bucătărie din spate nu îmi place
Propuneri : in spatele garajului dispune o camera tehnica cu un sas din care se va intra si in garaj ; camera de zi mai in stânga și pe lung in spate, pentru a forma o terasa in dreapta cu acces și din bucătărie ,de pe această ușă se va merge in spate la anexa, gradina etc.

Bună și ideea lui @iladi de a muta dormitorul de langa bucătărie și carport in schimbul unui garaj.

Salut,
O sa discut cu arhitectul sa mai latesc camera copilului si Bucataria.
Usa de la bucatarie probabil ca este pusa pentru a cobora in beci si camera tehnica din casa.
Nu o sa pot pune mai nimic in spatele garajului deoarece vreau sa fie garaj cu 2 usi fata/spate pentru a putea trece cu utilaje ulteriorin spatele casei pentru diferite lucrari.
Imi place ideea sa dau mut mai in stanga livingul cu diningul si sa pun terasa in dreapta lor, o sa ii comunic arhitectului.

Multumesc,

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate