Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

S.U.A. în anii '50

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
La un moment dat am fost pasionat de anii '50 datorită faptului că m-a lovit o pasiune pentru muzica de atunci. Și cum în materie de muzică pentru tineri din anii '50 S.U.A. dădeau tonul (dădeau și la altele).
Cu timpul am aflat că pe lângă problema drepturilor civile (ha, "apărătorul democrației" era un apărător al rasismului) au mai fost și alte nasolii. Poliție politică (hmm, obesc dosarele),
presiune socială (așa cum a explodat cazanul în 1917 în Imp. Rus așa a explodat și la Americani în anii '60 - degeaba ar fi făcut unii propagandă pentru anumite revoluții, dacă nu existau condițiile)
propagandă mincinoasă (vezi și aia cu poliția politică) - e mai de stânga un regim, comunism, să-l răsturnăm,
consumatori mințiți,
iar aia cu dispariția tramvaielor: înainte să mă acuzați că-s maniac, eh, dispariția tramvaielor face parte din mai marele proces de distrugere a transportului în comun. Fără transport în comun nu ai dezvoltare sustenabilă, și fără dezvoltare sustenabilă unii sunt condamnați a rămâne jos. Și în alte țări au dispărut masiv tramvaiele, dar nu și transportul în comun. Nu-s anti car maniac, că prin unele state precum Idaho și Wyoming rar se poate fără mașină.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kmzlbkhyCJ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În ciuda relelor, a fost și glorie și frumos. Rock'n'Roll-ul, pe lângă succesul comercial, a fost o mișcare culturală care a generat talente. Să facem o comparație cu muzica maintream de azi?
Hollywood-ul încă producea filme (era să zic firme) mișto.
Mass-media încă nu era ce mai mare mizerie.
Iar mare parte din produsele manufacturate erau Made in S.U.A. (la aspecte negative = asta i-a făcut să fie prea încrezători în sine). Nu ai să mai vezi așa ceva. Ce a fost la Americani în anii '50 a fost pe la Europeni la sfârșit de anii '50 și până prin anii '70.

Dacă-s puțin conservator și prea nostalgic, da. Fanatici, neoconi și trumpiști căutați în altă parte.

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
mie mi se pare ca traim cele mai bune timpuri posibile. acum. nu in anii 60.  omenirea are cea mai buna perioada a ei.  naspa e ca nu e sustenabila situatia  dupa parerea mea, si undeva ceva o sa cedeze...

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
O buna parte din acea SUA a anilor 1950 poate fi vazuta si in pozele lui Winston Link.
https://www.danziger...view=thumbnails

Mie mi-a placut. Cred ca anii 40-50 au fost apogeul lor ca si cultura. De prin 60 deja s-au stricat, cu civil rights movement tampenii, acum america = albastri inchisi cu inghetata tatuata pe fatza cantant mumble rap. Peste inca 100 de ani va fi acelasi timp de shithole cum e brazilia azi. Cred ca civilizatia se va muta in asia, middle east (ala bogat) in viitor.

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Adevarul e ca putin mccarthism n-ar strica nici azi. Cel putin s-ar mai curata universitatile de neomarxisti...

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
McCharthy era un fel de Vadim. Numai că şi mai ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vEvEmkMNYHY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z6j6iTN7Tkw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postpotae, on 07 martie 2021 - 22:45, said:

O buna parte din acea SUA a anilor 1950 poate fi vazuta si in pozele lui Winston Link.
https://www.danziger...view=thumbnails

Fără să mă uit la poza cu echipamentul lui nenea, când am văzut pozele alea de noapte cu locomotivele mi-am dat seama că e cel care folosea "baterii" de becuri cu Magneziu/Aluminiu pentru a ilumina. Becurile alea erau pentru bliţ (flashbulb parcă le zice în Engleză)... merg de la ceva mai mari decât becurile de lanternă până la becuri de 150 Waţţi (se mai produc din alea mari). Nu pot produce decât o dată lumină, dar alea mari sunt puternice!
Aparatul de fotografiat era probabil ceva Made in S.U.A.

Edited by djl, 07 March 2021 - 23:32.


#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Winston e recunoscut pentru stilul respectiv cat si pentru fotografia feroviara. El nu fotografia lifestyle-ul ci trenuri mai ales, insa nu inseamna ca atmosfera nu poate fi surprinsa in pozele lui. Nu stiu exact cum le-a facut, oricum sigur sunt facute ziua si facute sa para noaptea cumva.

#7
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
auuuLEOOOOOOOOOOOOOO!!!




Ani 50 in SUA!!!

Cine muncea era .. boier !
Pusti de 18 ani .. plecat de acasa.. din leaga de incepator .. isi oermitea o locuinta (camera cu acces la baie), sa traisca (mancare samd) ceva ditractii ba chiar sa isi ia o masina in rate. Masina care in Europa de vest era masina unui ins "ajuns" !!!!
Vara , "divizii" de turisti americani "invadau" Parisul, Roma, Londra!

Su daca eram mai "cazanieri"  su nu agreau zborurile lungi sau dorau mai ieftin .. se inalatu noi statiuni pe litoralul Atlanticului!
Si .. si hai sa ne recunoastem "rusinea". DIn astea s-a inspirat Mamaia ! Da dom'le comunistii romani -au inspirat de la capitalistii americani cum se fac statiunile ptr oamenii muncii!!!

Chiar si negrii discriminati (da! Era discriminare! U Thant , treilea secretar general al Națiunilor Unite, a fost refuzat de un hotel ptr ca nu era alb!) .. in gnl traiau mai bine ca un muncitor  european majoritar!!

Femiele aveau salarii mai mic ca barbatii. Cam cu 30% . Da in gnl aveau grija ca la 20 sa fie maritate..  Si daca dovortaui fraieru p[latera pensoe falimemtara... si cu ceva nororc aduna .. pensii! In filmul "La N pron N-V" erpul princippal zice csa nu isi poate risca viata - are 3 pensii alimentare de platit!!

Si vicepresedintele Richiar M Nixon in vizita la Moscova , tine un specch in fata  Sovietului Suprem .
Si ce zicea ?
Zicea ca dintre toiate poporarele lumii, poporul american era cel mai aproape de .. promosinuioe comunismului! Adica fiecaruia ce ii este necesar!
Pe bune!!!!
In anii aia societatea americana era in varful varfului in ce proveste media nivelului de trai!

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
În 1959, când a fost vizita la Moscova şi "kitchen debate" cred că a avut loc şi o expoziţie auto Americană la Bucureşti.
De aia cu Mamaia am auzit şi eu.
Şi în România, şi în S.U.A. au ajuns unii care au făcut praf multe... Iar la făcut praf transportul în comun din păcate S.U.A. şi România se aseamănă.

View Postpotae, on 07 martie 2021 - 23:41, said:

Winston e recunoscut pentru stilul respectiv cat si pentru fotografia feroviara. El nu fotografia lifestyle-ul ci trenuri mai ales, insa nu inseamna ca atmosfera nu poate fi surprinsa in pozele lui. Nu stiu exact cum le-a facut, oricum sigur sunt facute ziua si facute sa para noaptea cumva.

Folosea becuri din alea cu Magneziu... că am mai citit despre el. Uite: https://www.flatland...bs-train-inman/
https://en.wikipedia...Western_project
https://www.graflex....nston-link.html
P.S. Sunt pasionat de fotografie şi trenuri    :naughty:

Edited by djl, 07 March 2021 - 23:54.


#9
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015

View PostGhita_Bizonu, on 07 martie 2021 - 23:45, said:


Pusti de 18 ani .. plecat de acasa.. din leaga de incepator ..

Femiele aveau salarii mai mic ca barbatii. Cam cu 30% . Da in gnl aveau grija ca la 20 sa fie maritate..  

Pe un forum peste ocean am citit ca la 18 ani era moda sa primesti cadou un geamantan...

Majoritatea femeilor nu lucrau, stateau acasa si aveau grija de familie. Era vremea cand aveai job pe viata, intr-o zi puteai sa gasesti mai multe job-uri, puteai sa incepi ca liftier si terminai ca manager. C lucrator auto cei mai in varsta ies si in ziua de azi cu pensie privata dupa 30 de ani vechime. Sunt multi care n-au terminat nici liceul au inceput la 16-17 ani in fabrica si la nici 50 de ani ieseai la pensie. In plus planurile de pensii private finantate de angajator erau intalnite peste tot. Lucratorii la Sears (o retea de magazine cu de toate mai putin alimentare) aveau pensie privata pe langa pensia oferita de stat,

#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Anii 50 au pus bazele consumerismului in US si in general. Cauzele au fost simple, al doilea razboi mondial. Exista niste filme foarte bune despre viata americanilor inainte de razboi. Sunt filme de comedie insa destul de realiste si poti vedea atmosfera acelor timpuri. Sunt filmele lui Chaplin si cele cu Laurel si Hardy si in ele poti vedea cum traiau oamenii in acele vremuri, cum aratau casele, orasele.

Japonezii au atacat US la Pearl Harbour, insa chiar si Yamamoto a stiut ca e o miscare cam riscanta. Studiase la Harvard si stia ce inseamna capacitatea americana de productie si inovatie, tot ce au cautat ei a fost distrugerea flotei din Pacific, obtinerea unei pozitii bune si apoi o pace avantajoasa pentru Japonia. A avut rezerve legate de trezirea monstrului industrial american iar temerile sale s-au adeverit, monstrul s-a trezit.
Americanii au inceput razboiul cu 5 portavioane si l-au terminat cu 100. La Tarawa si Iwo Jima au aruncat se arunca exploziv cu tona pe cap de japonez sau pe metru patrat. Spre sfarsitul razboiului americanii puteau coplesi material pe oricine, cu exceptia sovieticilor care produceau si ei tancuri cu duiumul. Insa daca se duceau si peste sovietici i-ar fi tavalit fara nici o problema deosebita, americanii aveau o populatie dubla, resurse naturale usor accesibile si o industrie care deja trecuse la productia de serie (navele de razboi erau fabricate pe componente si apoi asamblate).

Dupa ce razboiul a luat sfarsit industria era acolo si trebuia sa produca. Iar oamenii, dupa un razboi mondial voiau sa se distreze si sa consume. Problema a fost ca Uniunea Sovietica incepuse cu forta sa puna bazele unui imperiu si in scurt timp au avut si bomba atomica, asa ca in Coreea si Vietnam americanii n-au facut decat sa lupte intr-un razboi "local" si sa-si arate puterea aruncand in aer cu arme atomice cativa atoli din Pacific.
Economia americana a mers normal, crestere apoi recesiune. Un articol interesant pe tema asta il gasesti aici.

#11
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postvladut01, on 08 martie 2021 - 00:28, said:

Pe un forum peste ocean am citit ca la 18 ani era moda sa primesti cadou un geamantan...



Pai da ca daca nu il primea de la babaci plodu era in stare sa plece cu o boccea!

noi, pe aici , consideram americanii ca fiind reci cu copii lor. Poate.
Insa cum am scris pustiul de 18 ani de la prima angajare castiga destul ptr un trai decent sau spre decent. casa, haleala, bani de toale, ceva distractii.. ba isi permitea si o masina in rate! La tembe la nu'sh ce meisune era unu asa mai senior spre batran care sisi aducea aminte cum la 19 ani si-a permis un atoturism ca asta :
https://en.wikipedia...ker_Hawk_(WLD61).jpg

[ https://en.wikipedia.org/wiki/Studebaker_Silver_Hawk#/media/File:1960_Studebaker_Hawk_(WLD61).jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://en.wikipedia.org/wiki/Studebaker_Silver_Hawk#/media/File:1960_Studebaker_Hawk_(WLD61).jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In rate bine-nteles! In Europa, adica in Germania sau Franta asta (Studebacker Hawk) era masina de om ajuns - director sau propretar de firma spre 50 ani! (si continui ce povestea seniorul - doi pusti l-au rugat sa ii plimbe cu masina. El da, daca aveti o sora! Unu avea sora de 18 ani. In doi ani cei dpi s-au casatorit si apoi, trecuti de 70 s-au  inteles sa cumpere o masina veche de acelasi model si sa chletuie mult ca sa o restaureze)

Vezi tu ion conditii din astea cei mai multi baieti chiar ar cere .. geamantanu' ! Ca sa fin siunceri mamele sunt cam cicalitioare si babacii ... mai rau! Sa nu mai zic ca pustiu putea avea visiri sa schimne Nebraska cu NY sau LA sau....

Da sa comparam cu situatia de la noi  ..

la noi unde populatia era mai ales rurala. Deja de la 14-15 anii copii, mai ales baietii, plecau la o scoala prodesionala. Internat. Apoi gaseau un loc de  munca la dracu-n patru ... conditii de cazare "la camin" sau inchiriat camera pe undeva. Uneori impartit camera cu altu. Lefuri mici.. Marmelada era zisa "sunca tineretului" f conusmata ca era ieftina! Ca leafa mica.. dupa ce se distra nitel ... in 3 zile ..

Da.. depinde mult de conditii..

Ca prin 1990 a aprit generatua "cacacioasa" . Adica tineri care si la 30 de ani tredcuti (adica nnu chiar atat de tineri) ramaneau acasa la parinti.
Da vremurile cam de venisera cacaioase , adica criza, cresteri de chirii , locuri de munca volatile samd etc.

In anii 50, 60 la Hollywood nu aveau cum face un film ca Failure to Launch .... ca singurii care ramenau acasa .. erau aia din famelii f bogate (in care casa era ditai casoiul cu nsoe dormitoiare, 3-4 saloane , vreo 4 servitori samd ) care isi permiteau un hogeag sau doua .... Restu.. adica aia din familii sa zicem "normale" dpv a averii se uscheau ..

Hai poe bune.. la noi multi stau cu parintii. Dar daca si-ar permite case separate ??!
Ma oprg multi s-ar muta destul de aproape de parinti .... da nu chiar atat de aproape ca sa mai poata fi cicaliti zilnic ...

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostGhita_Bizonu, on 08 martie 2021 - 10:08, said:

Ca prin 1990 a aprit generatua "cacacioasa" . Adica tineri care si la 30 de ani tredcuti (adica nnu chiar atat de tineri) ramaneau acasa la parinti.
Da vremurile cam de venisera cacaioase , adica criza, cresteri de chirii , locuri de munca volatile samd etc.

Perioada anilor '90 a insemnat inflatie, locurile de munca dispareau peste noapte, fabricile si uzinele se inchideau. Terminai liceul, apoi poate si o facultate, si unde te angajai? Si chiar daca te angajai, la noi inca erai platit in functie de vechime la stat si cat mai putin sau deloc la privat. Blocuri noi nu prea se mai construiau, asa ca cu ce bani si unde te puteai muta?

La mine in bloc inca stau oamenii de 30-40 de ani impreuna cu parintii. Singurii care s-au mutat de acasa la 20-25 de ani au fost cei s-au facut pompieri, politisti sau jandarmi, pentru ca au fost singurii care si-au permis un credit. Eu am avut norocul ca parintii mi-au cumparat o garsoniera mica in perioada cand locuintele erau foarte ieftina - a costat 2000 USD (doua mii) in 2001. Si am avut bafta ca si eu si prietena mea sa avem joburi si sa luam o decizie corecta si sa nu facem copii, asa ca ne-am permis un lifestyle ok-ish si fara prea multe griji, facand si economii in acelasi timp.

In US sunt situatii similare, cand dupa o perioada de crestere economica familii intregi nu-si pot permite ipoteca, pierd locuinta si se muta inapoi cu parintii. In general familiile cu copii sunt cele care sufera cel mai tare, pentru ca cheltuielile cu un copil sunt foarte mari - mancare, imbracaminte, educatie, acele familii fac orice compromis pentru a-si pastra veniturile. Cred ca din ce in ce mai multi incep sa inteleaga asta, motiv pentru care din ce in ce mai multe familii sunt familii fara copii sau au doar un singur copil, spre deosebire de anii '50 cand un singur membru al familiei putea intretine o familie intreaga, incluzand si 3-4 copii. Cam ce soc poate suferi cineva care are ipoteca la casa de platit si 4 copii de crescut si isi pierde jobul pe care l-a avut timp de 10 ani in care s-a gandit ca poate merge doar catre avansare? Cred ca asta te cam intoarce pe dos si incepi s acrezi ca tot ceea ce credeai despre viata si munca grea au fost doar minciuni.

Edited by spooky51, 08 March 2021 - 11:01.


#13
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,327
  • Înscris: 31.07.2017

View Postspooky51, on 08 martie 2021 - 10:47, said:

Si am avut bafta ca si eu si prietena mea sa avem joburi si sa luam o decizie corecta si sa nu facem copii, asa ca ne-am permis un lifestyle ok-ish si fara prea multe griji, facand si economii in acelasi timp.
adica ati fost egoisti, felicitari. un caine e vreo 300 de dolari si aia maidanezi sunt gratis. o sa aiba grija de voi la batranete cu brio.

#14
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Anii '50 in SUA, the amazing years....am văzut un afis de reclamă.
Avânt economic, doar erau după război.
Rock and roll, deja din 1952.
Mc Carthy si anticomunismul lui.
Televiziunea color in SUA, lansată in 1953, prima tară din lume cu televiziune color.
Primul magnetoscop, Ampex , 1958....
Segregatie rasială in unele state....


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate