Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

România/Blocul de Est prin anul 1964

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Tipa de pe motoreta are blugi
https://etimpu.wordp...ugii-romanesti/

Edited by WestPoint, 21 April 2021 - 20:44.


#20
mailgmail

mailgmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 15.03.2021
Esti fantastic.
"Primii „blugi” românești au apărut pe piață în anii ’70" - mai precis 73 (in duty-free-uri) - si nu aveau mare lucru in comun cu cei originali - erau un doc albastru sau ceva cenusiu .
Poza aia e din 64.
Nu erau blugi in Romania in 64 - pe vremea lui Dej - comunistii nu ar fi acceptat asa ceva la vremea aia. Primii blugi au fost "trecuti cu vederea" dupa deschiderea din 68, adica prin 1970 - erau adusi de straini . Si cum am explicat, nu peste tot in tara.

#21
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Du-te mai si ocupate de altceva, lasa ce a fost si ce nu a fost in anii '60 ca nici nu traiai pe vremurile acelea.
Pe cine intereseza blugii romanesti?
La duty-free nu gaseai blugi romanesti ci originale.
Veneau neamurile din Ungaria si Germania si ne aduceu blugi, iaca ce mare scofala.
Super Rifle, Lee. Levi's si Roy Rogers purtau deja prietenii mei mai mari in clasa 7-8 in Cluj, cam prin 1965.
Mie mi-a cumparat bunica Lee prin 1967.

Mai tarziu prin anii 1980 mergeu studentii negrii in Ungaria si aduceu cate 100 de perechi de blugi, pe care ii cumparau cu 800 Ft, si vindeu cu 1200- 1600. Lei.

Edited by WestPoint, 22 April 2021 - 23:35.


#22
mailgmail

mailgmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 15.03.2021
@ WestPoint , ai probleme ? Discutia a fost daca existau blugi in Romania in 1964, cand e facuta poza de la inceputul topicului .
Tu o tii langa- danga ca erau , ca ti-a cumparat tie bunica din talciocul clujean (LOL) . Aduceau neamurile din Ungaria in 60 blugi - esti cu probleme de concentrare, poate ADHD - nu existau blugi nici in Ungaria in 64 - Ungaria era ocupata de rusi si tinuta din scurt in anii aia. Neamurile din Germania - mai incet in 64-65  . Poate te uiti si pe niste poze din tarile Europei occidentale, sa vezi cam cati oameni purtau blugi in anii aia. O intorci ca la Ploiesti, desi esti ungur .
Tot ce povestesti tu s-a petrecut in anii 70. Blugii din Ungaria in 80 ? Pe dracu . Blugii se aduceau de catre studentii greci, marinari si sarbi in anii aia - incepusera din anii 70 .
Cine nu traia in anii 60 ? Eu sau tu ?
Ti-am zis sa pui o dovada ca ai vazut sau purtat tu blugi in anii 60 in Romania, sau ca ai fost tu in Ungaria in 1970 , cum ai declarat .
Fugi cu ursu, prietene , ca esti penibil !

#23
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Mai dar varza mai esti..
Cum naibe sa-ti pun dovada existentei blugilor din Romania din anii '60?
Ma crezi sau nu ma crezi, nu ma priveste. Dar au existat si am avut si eu.
Eu, in comparatie cu tine am trait vremurile acelea, tu nu. Habat nu am cum ai tupeul sa discutii de chestii pe care nu le-ai trait.
Stii cat a costat un pachet de KENT in Free Duty in 1970? Si cat a costat la negru?

Edited by WestPoint, 25 April 2021 - 20:57.


#24
sicriu

sicriu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 31.03.2021

 djl, on 07 martie 2021 - 12:36, said:

Poza de pe coperta revistei o mai văzusem cu altă ocazie, dar uite că cineva a postat articolul din revistă https://savantgarde....n-romania-1964/
Cu această ocazie profit şi întreb cum de s-a ajuns în România la momentul 1964? A fost doar dorinţa de a profita de anti-sovietismul unei mări părţi din populaţie pentru ca regimul + nu le plăcea unora dintre comunişti să depindă de alţii sau a fost şi vina lui Hruşciov pentru toate aiurelelile pe care le făcea?


Daca prin "aiurelile" lui  Hrusciov intelegem   retragerea trupele de ocupatie din Romania, atunci asta e. Dej a reusit sa il convinga pe Hrusciov sa isi retraga trupele si de aici politiecienii romani si-au permis sa adopte o atitudine mai independenta.
Si btw, Romania a fost primul stat din blocul estic care a recunoscut oficial RFG.




#25
mailgmail

mailgmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 15.03.2021

 sicriu, on 01 iunie 2021 - 16:56, said:

Daca prin "aiurelile" lui  Hrusciov intelegem   retragerea trupele de ocupatie din Romania, atunci asta e. Dej a reusit sa il convinga pe Hrusciov sa isi retraga trupele si de aici politiecienii romani si-au permis sa adopte o atitudine mai independenta.
Si btw, Romania a fost primul stat din blocul estic care a recunoscut oficial RFG.

Putin probabil ca Dej l-a convins pe Hrusciov sa retraga trupele ruse din Romania - asta e o poveste a lui Brucan. Dej a declinat sau pasat insarcinarea Partidului de a discuta cu rusii o eventuala retragere . Tinea prea mult la scaunul lui dupa ce ii omorase pe eventualii pretendenti , cu state de ilegalisti , Foris si Patrascanu . A evitat sa-i supere pe rusi cu astfel de cereri .
Dar probabil nu vom afla adevarul pana ce rusii nu mai desecretizeaza ceva arhive .
Pe de alta parte , nu existau "politicieni romani " in perioada respectiva . Exista doar " conducerea de partid si de stat " - cum se auto-intitulau. Se conducea prin congrese si plenare ale PC, iar Marea Adunare Nationala era compusa din lachei si profitori ai regimului si trebuia sa dea impresia de democratie .
Parerea sau atitudinea populatiei, nu a contata niciodata pentru comunstii romani .
Nu a existat un "moment 1964" in Romania , Dej moare in '65 si vine Ceausescu . Acesta e o cupat sa-si consolideze puterea, pentru ca toti il considerau un pacalici, la inceput .
"Momentul" este 1968 - cand Ceausescu refuza interventia in Cehoslovacia si incepe sa se bucure de asistenta Vestului . "Sfarsitul momentului " este 1978 , cand fuge Pacepa, Ceausescu viziteaza Korea de Nord, apar "tezele de la Mangalia" si se pierde sprijinul Vestului .
Ce vedem in poza de la inceputul topicului nu e nimic deosebit - un fel de publicitate intr-o perioada in care se cauta atragerea de turisti straini . Este perioada in care se incepe masiv constructia de hoteluri si statiuni .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate