Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

[chimie aplicata] Aprinderea gratarului

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Acum ceva timp am folosit ulei alimentar pt. a "ajuta" la aprinderea gratarului din curte, totul frumos, carbunele (ceva comun din comert, sud-american) s-a aprins si a ars cum trebuie.

Urmatoarea data, am zis ca sunt mai smecher si am facut dupa ochi o combinatie ulei alimentar+spirt medicinal. A fost un cosmar, parca am turnat apa pe carbuni, focul abia a luat-o din loc... :(

Care e explicatia chimica?

PS Stiu ca "aprinzator" de foc lichid e o mare tampenie, am fost la suficiente cursuri de protectie impotriva incendiilor, totusi, flow cu mine... :)

#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
uleiul nu prea e prieten bun cu apa ca sa se amestece,spirtul medicinal e apa cu ceva alcool,care alcool se mai si evapora,carbunele absoarbe apa si atunci ce sa se aprinda repede?carbunele ud?

#3
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
Nu mai folosi nimic , "adaugat" Posted Image  . Un arzator ca acesta face  minuni ,  scoate flacara  precum autogenul  si in 20-30 secunde , carbunii o iau din loc . Modelul din captura este scump ( mai potrivite pentru ateliere ) , sunt si mai ieftine pe piata ...
Bun pentru aprins focul si la sobe/centrale ..

Attached Files


Edited by scub, 07 March 2021 - 12:14.


#4
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Iti iei o cana de aprins carbunii si dai foc carbunilor de deasupra, nu celor de dedesubt. Motivul e simplu: mai putina degajare de fum.
Eventual poti folosi un dispozitiv de genul celui recomandat de scub pt a aprinde acei carbuni de deasupra. In max 15 minute ai carbunii gata de gratar, fara substante inflamabile si fara degajari neplacute de fum.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am un pistol ventilator de pe Ali. Mai folosesc cuburi pentru aprins focul (pe vremuri le ziceam gaz solid). SI gata. Aportul de aer este ca benzina, numai ca nu face rau si nu da miros.

Edited by YOUR_GOD, 07 March 2021 - 13:11.


#6
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postsebastiansebi, on 07 martie 2021 - 11:46, said:

uleiul nu prea e prieten bun cu apa ca sa se amestece,spirtul medicinal e apa ... apa si atunci ce sa se aprinda repede?carbunele ud?

Vezi in prima postare... :(

View PostPiscopescu, on 07 martie 2021 - 11:14, said:

parca am turnat apa pe carbuni, focul abia a luat-o din l

@All: suntem pe aria de stiinta, cautam o explicatie stiintifica dificultatilor intampinate de mine, in cel de-al doilea scenariu...

#7
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Vezi in prima postare

Probabil domnul Sebi s-a referit la faptul că spirtul medicinal este în marea sa majoritate apă. În cel mai bun caz e 70% alcool, alcool care se evaporă imediat, deci a mai rămas doar apă și colorant, pe care le-ai amestecat cu Soreanca și normal că nu avea ce să iasă bun d-acolo. Ai udat cărbunele după cum zicea toată lumea.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPiscopescu, on 07 martie 2021 - 11:14, said:

PS Stiu ca "aprinzator" de foc lichid e o mare tampenie, am fost la suficiente cursuri de protectie impotriva incendiilor, totusi, flow cu mine... Posted Image
De ce nu aprinzi clasic, cu sipci subtiri de lemn...

#9
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
eu aprind cu benzina o ia frumos, cu o canistra mica de 5L ai multa vreme. acum ia sa ii aud pe aia care zic cam miroase carnea a benzina.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Flacara de la spirt arde la temperatura scazuta . Cele 2 lichide nu sunt miscibile  iar carbunele ca sa ia foc are nevoie de temperatura mai ridicata (250 grade).  Practic ai izolat flacara rece cu un strat de ulei de carbunii care trebuiau sa arda.

#11
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021

View PostPiscopescu, on 07 martie 2021 - 11:14, said:


Care e explicatia chimica?

Spirtul medicinal e apa chioara în proporție de 70%, colorant încă vreo 5% și restul alcool. Aceasta combinație fatală inactivează combustia și așa putina a uleiului sau ce mai pui tu acolo, ori cărbunii au nevoie de temperaturi înalte deci și nevoie de ceva ardere activa (lemn) + o suflanta sau ceva ..

Mai degrabă încerci ceva motorina + rumeguș in amestec sau mai bine gaz lampant, numai că nu prea se mai găsește.
Aditivii de motorina auto au gaz lampant in ei pentru că are proprietăți de ardere mai bune decat motorina.

#12
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostLeo2006, on 07 martie 2021 - 16:54, said:

Practic ai izolat flacara rece cu un strat de ulei de carbunii care trebuiau sa arda.

Cred ca asta e explicatia logica, multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate