Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Sfat achiziție antena GPS auto pentru tableta “Tesla style”

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Salutare, am postat și pe aria auto însă, aici aria este mai activa!

Am achizitionat acest produs, astept sa fie livrat:  https://phoenixautom...rokee-2014-2018

Cum era de asteptat, mai toate au cate o problema! Pentru masina mea, aceasta tablea are probleme de semnal radio ( pt care am deschis un alt topic in aria dedicata) dar, uneori si pierderi de semnal GPS.

Intrebare:  Ce antena GPS imi recomandati? Exista vreun model care poate fi fixat in spatele unitatii fără sa piardă semnal?!

Multumesc

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Daca nu are o mufa adecvata pentru a conecta o antena externa nu cred ca ai ce sa-i faci, modulul gps de regula include antena.

Edited by andreic, 07 March 2021 - 11:05.


#3
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Are! Are chiar și antena însă cred ca e o versiune low cost , drept pt care unii au probleme cu semnalul...! Ma gândeam ca exista ceva mai bun ca și semnal!

Attached Files


Edited by 18thStreet, 07 March 2021 - 11:36.


#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

Semnal radio prost, gps la fel, ce ai cumparat tu pana la urma?



#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
O gălăgie de bani și nervi când waze e gratis pe telefon.

De ce nu ai luat navigația originală?

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Deci inca nu ai primit jucaria, dar stii sigur ca are probleme.... Antena gps nu se lasa in spatele unitatii, cum ai tu de gand, ea trebuie sa vada cerul, adica sa nu aiba metal deasupra, doar plastic, fibra de sticla, sticla fara insertii metalice. Majoritatea antnelor gps au o talpa magnetica, pt semnal optim, se scoate pe geam si se pune pe capota, dar e cam incomod.

#7
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Eu în locul tau as testa-o si daca nu merge conform specificatiilor mi-asi face probleme cu semnalul
(ai Jeep Grand Cherokee presupun)

Edited by Victor5, 07 March 2021 - 14:27.


#8
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

View Postatupi, on 07 martie 2021 - 12:28, said:

Semnal radio prost, gps la fel, ce ai cumparat tu pana la urma?



Nu toti au intampinat aceasta problema, deci nu stiu ce ma asteapta. Ma gandeam eu, asa.. sa achizitionez separat aceste 2 chestii de o calitate mai buna!

View Postericmario, on 07 martie 2021 - 12:49, said:

O gălăgie de bani și nervi când waze e gratis pe telefon.

De ce nu ai luat navigația originală?

Am navigatia OEM pe ea. Doar ca optiunea de Uconnect merge foarte bine si se foloseste in USA pe abonament, 148usd. In Romania nu ma pot bucura de tot ce are aceasta unitate centrala, drept pt care am ales acest model de tableta ii zic eu, ei vertical display tesla model. e pe Android 9 cu six core, ma pot bucura de multe app pe ea.

View PostVictor5, on 07 martie 2021 - 14:27, said:

Eu în locul tau as testa-o si daca nu merge conform specificatiilor mi-asi face probleme cu semnalul
(ai Jeep Grand Cherokee presupun)

Da! unitatea asta e pe drum, astept sa o livreze Fedex-ul. Am zis sa ma informez pt cand ajunge, costul la aceste optionale nu cred ca depaseste 50-80usd si as fi vreut sa le iau, daca le gasesc mai profi fata de ce are ea in pachet.

View Postrumegus, on 07 martie 2021 - 12:50, said:

Deci inca nu ai primit jucaria, dar stii sigur ca are probleme.... Antena gps nu se lasa in spatele unitatii, cum ai tu de gand, ea trebuie sa vada cerul, adica sa nu aiba metal deasupra, doar plastic, fibra de sticla, sticla fara insertii metalice. Majoritatea antnelor gps au o talpa magnetica, pt semnal optim, se scoate pe geam si se pune pe capota, dar e cam incomod.

Intre timp am mai citit, mersi de info. Cand ajunge "jucaria" incerc sa conectez antena OEM a masinii."shark" de pe capota, la aceasta unitate, probabil un conector de cabluri ceva care sa alimenteze cu cei 12V antena OEM , din ce am mai citit pe net, pentru a nu fi nevoit sa folosesc antena lor si sa ramana in folosinta antena OEM.



LE: Am gasit aceasta schita OEM, as putea pastra antena OEM?

http://www.wk2jeeps....018.htm#ANTENNA

Edited by 18thStreet, 07 March 2021 - 15:07.


#9
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Asa arata unitatea OEM pe spate... daca ajuta la ceva!

Attached Files



#10
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View Postericmario, on 07 martie 2021 - 12:49, said:

O gălăgie de bani și nervi când waze e gratis pe telefon.

De ce nu ai luat navigația originală?
Waze  e un facebook pt "soferi".
NU NAVIGATIE.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca ai antena gps pe capota, mi se pare cea mai ok solutie,e la exterior, vede cel mai bine satelitii. Ramane de vazut daca au aceiasi mufa. Daca nu, e de cautat un adaptor, taiatul si lipitul mufelor la frcventa aia nu e pt oricine.

#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

 foxbat, on 07 martie 2021 - 17:06, said:

Waze  e un facebook pt "soferi".
NU NAVIGATIE.
in cazul asta un facebook util. Care ar fi o alternativa mai buna? Eu folosesc gmaps mai mult dar si waze.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate