Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amenda vigneta Bulgaria - abuz sau nu?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
misugaby

misugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.03.2011

View Postdariuscha, on 02 august 2021 - 13:40, said:

Adrian, nu contest ceea ce spui (sa fi vazut duminica ce aglomeratie si coada era la automatele de vignete in vama Ruse!)
Insa mi se pare mai “complicat” sa descarci o aplicatie pe telefon pt a cumpara ceva decat sa cumperi direct de pe site.
Eu descarc o aplicatie doar cand o folosesc frecvent sau am alte beneficii (reduceri, etc.). Cum aici nu e cazul ( cine merge frecvent isi ia pe un an ), chiar nu vad rostul! Eu am cumparat vigneta de pe site, folosind telefonul.
Deci ai intrat pe google,pe bgtoll,de pe telefon ,exact cum ai face pe calculator??Ai completat datele,si ai cumparat bu-vigneta?
Posobil sa fac la fel sau cu 1-2 zile inainte de plecare o cumpar de acasa de pe calculator ,e mai comod.

#56
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Exact!👍
Asa am cumparat si pt Ungaria, cand am avut nevoie.

#57
emilcioran99

emilcioran99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.06.2012

View Postmisugaby, on 02 august 2021 - 19:50, said:

Posobil sa fac la fel sau cu 1-2 zile inainte de plecare o cumpar de acasa de pe calculator ,e mai comod.

Poti s-o cumperi oricand.
Pe ea ai trecuta atat data de incepere a valabilitatii cat si cea de expirare.
In ultimii ani am fost nevoit sa merg la fiecare doua-trei saptamani in Turcia si am tot cumparat asa ceva si doar de pe laptop/telefon.
N-am avut niciodata probleme.

Attached File  document.pdf   65.21K   23 downloads


PS:
Ce e scris cu rosu e editat de mine. Posted Image

Edited by emilcioran99, 03 August 2021 - 06:15.


#58
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

View Postemilcioran99, on 03 august 2021 - 06:11, said:

Poti s-o cumperi oricand.
Nu poti chiar oricand, doar cu max. 30 de zile inainte de inceperea valabilitatii.

#59
emilcioran99

emilcioran99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.06.2012
Corect!
M-am gandit ca toti stiu ca vignetele se pot cumpara cu maxim 30 de zile inainte de data inceperii valalbilitatii.Posted Image

#60
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postlucianburjuiul, on 06 martie 2021 - 18:56, said:

, veneai cu masina si plecai fara ea.

Exista  pe acest forum cineva care a patit cele descrise mai sus?

#61
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012
Ma duc la Greci 9 zile si ma interesa sa platesc 2 vignete de weekend decat 2 de cate o saptamana la bulgari.
Nu prea inteleg de pe site-ul lor oficial, ce inseamna exact weekend.
Vreau sa plec vineri la 04:00 dimineata. Pe site ca in poza scrie ca weekend e de vineri ora 12 pana duminica ora 23.59.  Sa inteleg ca daca plec la 04.00 dimineata din Bucuresti prin Bulgaria, imi iau amenda.

https://imgur.com/pFSoFqx

#62
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Mi-e greu sa inteleg ce nu intelegi.

Edited by mdt, 26 June 2022 - 20:58.


#63
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View Postadetcc, on 26 iunie 2022 - 20:25, said:

Ma duc la Greci 9 zile si ma interesa sa platesc 2 vignete de weekend decat 2 de cate o saptamana la bulgari.
Nu prea inteleg de pe site-ul lor oficial, ce inseamna exact weekend.
Vreau sa plec vineri la 04:00 dimineata. Pe site ca in poza scrie ca weekend-ul e de vineri ora 12 pana duminica ora 23.59.  Sa inteleg ca daca plec la 04.00 dimineata din Bucuresti prin Bulgaria, imi iau amenda.

https://imgur.com/pFSoFqx


Da, weekend-ul e de vineri ora 12:00 pana duminica ora 23.59.

Daca ajungi si cu un minut mai devreme/tarziu, iei amenda.

Nu te complica cu 2 vignete, iau una singura pe 1 luna (cost 30 leva), atentie la numarul auto, tiparit...de obicei se gresesc unele caractere........sa ai leva la tine cand platesti vignieta (la ghiseu), cursul valutar este dupa cum doreste incasatorul (4 lei/1 leva .......sau mai mult).

Vacanta placuta si mult soare!

#64
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

View PostPovestitorul, on 27 iunie 2022 - 08:12, said:

sa ai leva la tine cand platesti vignieta (la ghiseu), cursul valutar este dupa cum doreste incasatorul (4 lei/1 leva .......sau mai mult).
Ne-am tocit tastele de la tastatura spunand ca cel mai bine este sa-ti ei vigneta de pe siteul oficial https://web.bgtoll.bg/, dar se pare ca unora la place sa fie pacaliti.

Edited by cristiany, 27 June 2022 - 08:30.


#65
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View Postcristiany, on 27 iunie 2022 - 08:28, said:

Ne-am tocit tastele de la tastatura spunand ca cel mai bine este sa-ti ei vigneta de pe siteul oficial https://web.bgtoll.bg/, dar se pare ca unora la place sa fie pacaliti.


Tot ce e posibil, persoanele de fata se exclud.

Raspunsul meu era la modul general, mai sunt si alti doritori/culegatori de asemnena informatii.

Fiecare (plata online sau cash) alege ce e bine pentru el, este posibil sa nu aiba alte modalitati/posibilitati de plata ...ci doar lei.

Spor!

Edited by Povestitorul, 27 June 2022 - 09:07.


#66
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
E valabil pt Bulgaria. Daca incerci sa cumperi vigneta (sa zicem ) incepand cu 5 august nu vei putea, pt ca nu ai activa data respectiva.

#67
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
De ce ai cumpăra cu o lună jumate' (sau cu mai mult de 2 zile, să zicem) înainte ?

#68
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 30.05.2006

View Postcristiany, on 27 iunie 2022 - 08:28, said:

Ne-am tocit tastele de la tastatura spunand ca cel mai bine este sa-ti ei vigneta de pe siteul oficial https://web.bgtoll.bg/, dar se pare ca unora la place sa fie pacaliti.
Ca isi cumpara vinieta de pe site-ul ala care are comisioane imense e una, dar mai sunt destui care dupa ce trec de vama, se opresc in parcarea aia pana in sensul giratoriu ca sa isi procure fizic vinieta. Probabil sunt aia care la Fetesti stau la bariera si prefera sa plateasca cash, desi suntem in era tehnologiei, au smartphoneuri de 1000 de euro, masini de 20-30 mii de euro, net nelimitat, probabil si 1-2 laptopuri scumpe pe acasa, multe fitze in cap dar... lasa sa stau la coada ca sa iau vinieta de bulgaria.

Toti astia cand le spui sa isi cumpere online iti dau clasicul raspuns... nuuu ca nu am incredere, nuu ca am incercat eu o data (acum 20 de ani) si dadea eroare !!

Unii va meritati soarta. Sa mai reluam o data

Nu cumparati vinieta pentru Bulgaria de pe www.bg-vignette.com!!! Sunt speculanti care isi fac reclama pe Google si apar pe priumul loc la cautari - vând vinieta pe o saptamana/autoturism cu 62,4 lei - iar pe site-ul oficial bulgaresc >>> https://www.bgtoll.bg/ro/ <<<, care are si meniu in romana este 15 leva, adica 37,88 lei!

Edited by Maskatu, 23 July 2022 - 11:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate