Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Amenda vigneta Bulgaria - abuz sau nu?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca ar fi fost corect ca in loc de :
valabilitatea acesteia începe la ora înregistrării informațiilor privind achitarea tarifului de utilizare în baza de date a SIEGMCR
ar fi fost corect sa fie?:
valabilitatea acesteia începe la ora  platii tarifului de utilizare .

Edited by pasilla, 06 March 2021 - 20:49.


#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
E chiar în secunda respectiva. E pe bonul de la benzinărie (că acolo plata se face instant).
Daca plătești online, durează câteva secunde, maxim 1-2 minute până primești pdf-ul de confirmare.
O singură dată a întârziat 1 minut până am primit pdf-ul

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Stiu, dar asa cum e forumulat articolul, te leaga de ceva la care nu ai control.
Daca nu verifici valabilitatea rovignetei, pe site-ul CNAIR, poti avea probleme asemanatoare initiatorului.

Edited by pasilla, 06 March 2021 - 20:54.


#22
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postdorin_2k, on 06 martie 2021 - 20:39, said:

@alexpet
Ai citit art de mai sus? Ai văzut la ce am dat eu quote?
Ce nu e clar?
totul e clar numai ca in realitate datele se reactualizeaza odata pe zi. Atunci se vede cine a platit si cine nu. Restul e cancan pana se va schimba ceva. Vorbesc din practica, nu din teorie, dar desigur nu sfatuiesc pe nimeni sa amane nejustificat plata taxei de drum...

Edited by alexpet, 06 March 2021 - 21:14.


#23
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
In Romania, rovignieta cuparata fizic e valabila toata ziua, chiar daca o cumperi de ora 23.

Articolul 5(1) Tariful de utilizare se achită în avans pentru perioade de valabilitate de: o zi, 7 zile, 30 de zile, 90 de zile sau 12 luni.
(2) Perioadele de valabilitate se determină astfel:
a) o zi - ziua corespunzătoare datei pentru care a fost achitat;
b) 7 zile - ziua corespunzătoare datei de început a valabilității și următoarele 6 zile;
c) 30 de zile - ziua corespunzătoare datei de început a valabilității și următoarele 29 de zile;
d) 90 de zile - ziua corespunzătoare datei de început a valabilității și următoarele 89 de zile;
e) 12 luni - ziua corespunzătoare datei de început a valabilității și până în ziua anterioară aceleiași zile a anului următor, inclusiv.

La achitarea tarifului de utilizare și emiterea rovinietei prin intermediul portalurilor web sau al aplicațiilor, rovinieta e valabila de la data si ora achitarii, situatia fiind reglementat de art 6, alin 7.


ART 6, alin 7. În cazul prevăzut la alin. (5), data si ora emiterea rovinietei este condiționată de confirmarea finalizării tranzacției de către procesatorul de plăți agreat de CNAIR - S.A. sau, după caz, de către distribuitor, în cazul în care data de început a valabilității solicitate este ziua în curs, data și ora de început a valabilității rovinietei fiind data și ora confirmării finalizării tranzacției de către distribuitor.

cine vrea sa citeasca legea, sa citeasca aici.

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
La noi e un 'bug' nereparat de ăștia de la drumuri de ani de zile. Dar și când l-or repara, probabil pe mulți or sa popeasca. Și io la una din mașini plătesc doar dacă vad ca am trecut de camerele de rovigneta, de ani de zile.

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Știu vreo 2 care au crezut zvonurile că dacă îți plătești rovinieta după ce ai trecut de camera, ai scăpat.
Și ...au primit amenda.
Ciudat că și unele ziare au propagat minciuna asta.
Rovinieta e valabilă din secunda platii pt ziua respectiva.
E valabilă de la 00 pt o anumită zi doar daca o cumperi anticipat cu câteva zile înainte.

Totuși mesajul #4 e genial. Se aplică și la roviniete.

#26
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007

View Postdorin_2k, on 06 martie 2021 - 21:25, said:

Știu vreo 2 care au crezut zvonurile că dacă îți plătești rovinieta după ce ai trecut de camera, ai scăpat.
Și ...au primit amenda.
Ciudat că și unele ziare au propagat minciuna asta.
Rovinieta e valabilă din secunda platii pt ziua respectiva.
E valabilă de la 00 pt o anumită zi doar daca o cumperi anticipat cu câteva zile înainte.

Totuși mesajul #4 e genial. Se aplică și la roviniete.
stii gresit. daca o platesti fizic, e valabila toata ziua ( a) o zi - ziua corespunzătoare datei pentru care a fost achitat; - fara ora, fara nimic)

daca o platesti prin sms, de la ora platii.
culmea e ca a mai fost discutia asta, a parut ca intelegi,dar... 35.000 de posturi, nu-i usor sa le faci, chiar daca nu stii despre ce e vorba in discutii.

Edited by strongsss, 06 March 2021 - 21:37.


#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși mesajul #14 l-ai înțeles?

#28
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
nu stiu de unde e, eu am citat din normele din 2018, care nu puteau fi modificate de ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 8 din 22 aprilie 2015.
(NORME METODOLOGICE din 21 septembrie 2018 pentru aplicarea de către Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere - S.A. a tarifului de utilizare și a tarifului de trecere, Publicate în  MONITORUL OFICIAL nr. 881 din 18 octombrie 2018)
da-mi un link cu un act normativ, ceva. legislatia actualizata si consolidata o gasesti la legislatie.just.ro

Edited by strongsss, 06 March 2021 - 22:03.


#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Normele alea sunt si mai neclare decat OG

Articolul 6
(1) La achitarea tarifului de utilizare și emiterea rovinietei la punctele de lucru ale distribuitorilor prin intermediul echipamentelor prevăzute la art. 1 alin. (6) lit. a), prin aplicațiile prevăzute la art. 1 alin. (6) lit. b) sau prin intermediul terminalelor prevăzute la art. 1 alin. (6) lit. e) pct. (i), aceștia vor elibera solicitantului:

(vii) anul, luna, ziua și ora de la care este valabilă rovinieta;


Pe siteul cnair nu sunt precizari, doar pe unttr gasim ceva.

Edited by pasilla, 06 March 2021 - 22:17.


#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Am câteva postări cu art ce se aplica.
Caut mâine de pe PC. Pe tel e greu.
Am și un răspuns la o petiție la CNAIR

Acum am asta.
Attached File  Screenshot_2021-03-06-22-26-39-166_com.android.chrome.jpg   154.18K   31 downloads

#31
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
Dorine, nu ne mai cita de pe diverse situri, eventual trunchiat, da-ne un link dintr-o lege valabila.

#32
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Recomand :

https://web.bgtoll.bg/

#33
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007

View Postpasilla, on 06 martie 2021 - 22:12, said:

Art 5 mi se pare foarte clar. acolo nu scrie nimic de ora.
Art 6 se refera la alte echipamente decat cele standard. el trebuie vazut in corelare cu art 4.
la 4 e vorba despre inregistrarea standard, fara ora si data, la 6 e inregsitrarea facuta cu alte mijloace,  si altele, cu ora si data

ART (4) Înregistrarea în format electronic a informațiilor privind achitarea tarifului de utilizare și a tarifului de trecere, gestiunea datelor privind vehiculele pentru care acestea au fost achitate, monitorizarea și controlul achitării tarifelor se realizează prin intermediul sistemului informatic de emitere, gestiune, monitorizare și control al rovinietei, denumit în continuare SIEGMCR, sistem deținut de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere - S.A., denumită în continuare CNAIR - S.A.
...
(6) SIEGMCR permite înregistrarea în format electronic a informațiilor privind achitarea tarifului de utilizare și a tarifului de trecere prin intermediul:
a) unor echipamente tehnice, deținute de CNAIR - S.A., parte a SIEGMCR;
b) unor aplicații informatice securizate, cu drept de acces la SIEGMCR;
c) unor portaluri web sau al unor aplicații dezvoltate pentru sistemele de operare ale telefoanelor mobile, care pot fi:(i) deținute de către CNAIR - S.A.;(ii) deținute de către distribuitori și autorizate de către CNAIR - S.A.;
d) serviciului de mesaje scurte - SMS, cu drept de acces la SIEGMCR;
e) unor dispozitive de procesare a plăților numerar/ electronice, cu drept de acces la SIEGMCR, denumite în continuare terminale, care pot fi:(i) operate de către personalul distribuitorului;(ii) operate de către solicitant, respectiv persoana care dorește achitarea tarifului.

va spun din experienta, am mers 500 km si cand am ajuns la destinatie mi-am cumparat rovignieta, nu am primit amenda, desi am fost prins de camere, pe A1.
am intrebat pe cineva la AND si mi-a confirmat ca nu au cum sa dea amenda pt rovignieta in aceeasi zi.

#34
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 05.09.2007
Anul trecut bulgarii au inaugurat cu surle si trambite prin presa ca au integrat si modernizat peste 1000 de camere pt citirea nr de la masina, atat ziua cat si noapte, iar masinile BGTOLL nu se vor retrage. Deci cu ochiul pe noi toti. Mersul noaptea nu te fereste. Online e sigur.

#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poststrongsss, on 06 martie 2021 - 22:51, said:

va spun din experienta, am mers 500 km si cand am ajuns la destinatie mi-am cumparat rovignieta, nu am primit amenda, desi am fost prins de camere, pe A1.
am intrebat pe cineva la AND si mi-a confirmat ca nu au cum sa dea amenda pt rovignieta in aceeasi zi.
Si eu te cred. Asa stiam si eu, dar exista prevederi legale de care nu poti scapa, in cazul in care primesti amenda..
Am pus la #14 .

#36
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007

View Postpasilla, on 06 martie 2021 - 23:04, said:

Si eu te cred. Asa stiam si eu, dar exista prevederi legale de care nu poti scapa, in cazul in care primesti amenda..
Am pus la #14 .

la postul 14, vorbesti de ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 8 din 22 aprilie 2015.
ulterior, in 2018, s-au publicat alte Norme, care explica modul in care se calculeaza valabilitatea si nu scriu nimic de data / ora.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate