Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Emigrat in Germania prin cumparare casa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Huyvonen

Huyvonen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2021
Iau in considerare opțiunea de a cumpara o casă ieftină in zona Sachsen-Anhalt (probabil sanierungsbedürftig, dar nu exagerat), cu scopul de a ma stabili acolo. Locația: undeva la 20-30km de orașe precum Leipzig, Dresden, Magdeburg, Chemnitz. A mai facut cineva treaba asta?

Câteva întrebări, ca să nu stau sa citesc Baurecht si alte legi.
1. Se poate înregistra ca Haupwohnsitz o casă (EFH), dacă este în stare ușor deteriorată / face cineva vreo verificare? Voi evita clădiri cu Denkmalschutz, pentru că plănuiesc să repar în regie proprie, în ritm propriu, fără Genehmigung-uri și alte probleme.
2. Drept de ședere din ce am citit e de 3 luni pt cetățeni UE, până la opținerea unui job/surse de venit și devenit plătitor de contribuții. Se verifică activ treaba asta?
3. Cum e piața locurilor de muncă în orășele mici gen Bernburg, Saale, Weida etc? Cât de mult ajutor oferă un Arbeitsagentur pentru obținerea unui loc de muncă? Evident, mă voi orienta spre orașele mari gen Leipzig, cu navetă. (înțeleg germană undeva C1, dar sigur se simte că nu sunt vorbitor nativ, mai scap câte un dezacord).
4. Trebuie să fac asigurare medicală înainte să mă angajez?

Alte probleme care ar trebui rezolvate în situația asta? Mulțumesc.

#2
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Nu te obliga nimeni sa muncesti, daca poti dovedi ca ai suficiente fonduri pt a te intretine si daca platesti o asigurare medicala (nu devii o povara pt sistemul sanitar de stat).

#3
Huyvonen

Huyvonen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2021
Da, intre timp m-am lamurit cu dreptul de sedere, si nu e strict limitat la 3 luni. https://www.bmi.bund...er-artikel.html

Ar mai fi o intrebare. La cat s-ar ridica costurile minime lunare pt locuit in DE, Sachsen-Anhalt, orasel mic la casa proprie? Ce cheltuieli sunt de ne-evitat? Impozitul pe locuinta e acceptabil (cateva sute de EUR pe an), intretinere/apa/salubritate etc la fel. Spre deosebire de un Eigentumswohnung, am impresia ca ar trebui sa fie mult mai ieftin.

#4
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Depinde care ti.e bugetul. Casele ce necesita Sanierung in marea lor majoritate nu pot fi locuite. Crede-ma ca am cautat si am ramas la concluzia ca raman in chirie inca ani buni.

Inteleg ca te gandesti la modalitatea asta pentru ca fara Arbeitsvertrag nu.ti inchiriaza nimeni. Sau daca iti inchiriaza va fi la fel de rau ca una dintre acele case. Stiu, am trecut si prin asta, dar...daca tu ai finantele deja asigurate, nu te opreste nimeni sa.ti confectionezi un fluturas de salariu. Nu.i verifica nimeni autenticitatea si nici nu ar avea cum, mai ales de cand cu protectia datelor.

In al treilea rand, si cel mai important, ce ai enumerat tu acolo sunt orase din fosta DDR. E alta Germanie acolo, una aproape incremenita in timp. De curand auzeam la radio ca media salariala in cele 5 landuri din trista amintire e la 60% fata de fostul BRD. Plus cei care migreaza spre vest pentru a gasi locuri de munca, deloc putini. Daca nu ai cumva cate sute de mii ca sa te plictisesti fara griji intr.un satuc boem de pe langa unul din orasele astea, o sa te trezesti ca efectiv nu ai ce lucra si achizitia a fost degeaba. Decat daca nu cumva esti un freelancer ce face banul gros din fata monitorului.

La intrebarile celelalte nu stiu sa raspund ca n.am fost in situatia de a fi angemeldet mai mult de o luna fara a fi angajat.

LE: Bundensagentur für Arbeit, cel putin in Baden-Württemberg, sunt niste impingatori de hartii care nu, nu te ajuta cu nimic util, te programeaza in prima joi dupa miercurea ciuc, doar ca sa strambe din nas la aranjarea in pagina a Bewerbung.ului si sa te critice ca nu ai poza facuta de fotograf profesionist (minim 50 eur). A trecut sotia mea prin asta, pana la urma a gasit tot pe cont propriu. Foarte multe Amt.uri chiar sunt platite degeaba. Birocratia e un cosmar de lungi asteptari.

Edited by dimripper, 06 March 2021 - 19:36.


#5
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Poate sa fie si o cocioaba, important e ca adresa sa existe. Astea fiind spuse, e bibe sa stii ce faci cand iei ceva care-i sanierungsbedürftig. Vei interactiona cu Bauamt-ul local, te vor interesa reglementarilecdin Anhaltersachsen etc.
Fara detalii mai multe nu pare o idee fosrte buna, depunde bineinteles de capital.

#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu nu sunt de acord cu faptul ca zona respectiva e de evitat. Normal ca e de evitat daca nu vii tintit, cu o meserie bine definita, insa ca medic e foarte posibil ca un medic in Leipzig sa ramana la final de luna cu mai multi bani decat unul in Munchen. De fapt nu ca-i posibil, e sigur. La fel si ca inginer. Evident, daca vii tintit si stii ca ceea ce cauti tu se cere in Leipzig :)

In opinia mea asta e una dintre cele mai misto zone de locuit din Europa daca esti in domeniul potrivit :) Si ca investitie de asemenea.

#7
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Voiam sa va intreb,  daca vorbeati fluent germana, cei care ati ales sa emigrati in DE?

Sau se poate merge cu engleza si cunostinte de incepator dpdv al vocabularului?  As fi vrut sa schimb mazacuz si eu, dar sunt interesat cum v-ati integrat din acest punct de vedere, ati facut cursuri de germana intensiv 6-12 luni ,sau ati invatat din scoala?  
Imi place limba dar am luat carti de incepatori , nu am invatat la scoala.
Multumesc

Edited by vandemm, 13 March 2021 - 12:17.


#8
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Am facut vreo 6 luni de germana in Romania, in privat. Apoi vreo 12 luni pauza dupa care am emigrat in DE si m-am apuca de un curs de germana. Cand am inceput mi-au dat un test sa vada nivelul la care sunt, eram la A2. De la nivelul ala am inceput in Martie iar la inceputul lui August am luat examenul de B1. Curs intensiv, 3h pe zi intre  orele 18-21.

#9
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 vandemm, on 13 martie 2021 - 12:16, said:

Voiam sa va intreb,  daca vorbeati fluent germana, cei care ati ales sa emigrati in DE?

Eu da.
Merge si cu engleza dar depinde de zona. In Frankfurt merge.

#10
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Nu am facut niciodata in scoala, am invatat singur, de placere, in Romania, cursuri interactive online, stiri, radio, tv, dar la modul intensiv, orice timp liber prindeam. Asta timp de vreo 4 ani. Citeam in metrou stiri traduse cu google translate si puse in fisiere text, pe telefonul cu ecran de 2 inch. Ajuns apoi in DE, in sfarsit cu contract de munca, am constatat ca eram, cu indulgenta, undeva pe la B1. Am facut un singur modul de curs si am luat B1 cu punctaj maxim. Cu toate astea, dpv meu, marea problema in Germania este (inca, dupa 2 ani) Verständnis.ul (intelegerea). Am stat in Bayern in primul an si mi.am chinuit urechile cu faimosul dialect bavarezo-austriac, bazat pe masacrarea vocalelor, iar de 1 an in Baden (Swabia), unde sunt ucise toate S.urile si transformate in 'SH/SCH'. Ce mai, o aventura... dar practice makes perfect. In fiecare zi mai bine. Ma pregatesc de B2 acum, dar fara cursuri, voi da doar examenul.
Ce trebuie sa retii tu e ca limba germana e ca un copil. Eu un proces pentru toata viata. Si trebuie sa ai grija de ea zilnic, altfel se duce in gard. O zicala printre Ausländeri: Das Leben zu kurz ist um Deutsch zu lernen. ;)

#11
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
De Badner isch aber koi Schwob net.

Edited by Pengoon, 14 March 2021 - 09:59.


#12
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Pengoon, on 14 martie 2021 - 09:56, said:

De Badner isch aber koi Schwob net.

Asta am vrut sa spun si eu, sa nu cumva sa-l auda careva din Baden sau Schwabenland ca e de rau :)

#13
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XM_d_WtPfcc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Du kannscht, Donnerschtag, Poscht....fi-mi-ar sila. Macar in Bayern incepeam involuntar sa inlocuiesc a-ul cu o-ul.

In rest nu stiu care.i care, cand am ajuns in Stuttgart, proprietarii mi.au lasat in frigider o sampanie si un pachet de prajituri. Cica ''asa sunt svabii''. Ei fiind un cuplu de batrani din...Freiburg. Care e in afara hartii Kreis.ului istoric Schwaben. Deci...? Care e ce?

#15
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Pai istoric Freiburg era parte din ducatul svabia. baden in schimb, tine de "Markgrafschaft" (ma como se dice in rumeno?) Baden-Durlach la randul ei istori in ducatul Franconia.

#16
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu am aproape 4 ani aici.
De cand am venit am facut curs de germana pana la B1 pe care l-am luat,de asemenea si cursul de integrare.
Spre rusinea mea,chiar daca am luat B1 nu sunt de acest nivel.
Poate norocul meu a fost ca lucrand de cand am venit printre nemti i-am auzit vorbind,urechea sa obisnuit cu limba lor si mi-a fost mai usor sa inteleg si sa ma exprim la test,desi B1 nu este asa exigent,nu se bazeaza exclusiv pe gramatica,vor sa vada ca poti vorbi ceva,poti intelege,te poti descurca.
Cum am reusit sa ma asez,sa am de munca, sa fiu linistit,m-am lenevit si nu prea am mai avansat.
Bag la munca la greu engleza si germana daca este cazul.
Mai stramba nemtii din nas cand vorbesc engleza si le spun mereu ca voi vorbi doar in germana atunci cand nu voi mai auzi la munca turca,araba,etc,etc -)))

#17
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
Casele  ieftine    sau foarte ieftine   sunt tepe    .  majoritatea  au  de la  primarie    instiintare  de renovare  , primesti  2-3 ani   timp ca sa renovezi  casa  si  terenul adiacent  si asta costa de 3-4 ori mai mult decat casa  si  de regula nemtul  vinde  rapid   iar romanul  sau polonezul  cumpara rapid .  primul pas  trebuie sa vezi la primarie  daca casa  este  pentru renovare  .  alta problema  , actele  de vanzare cumparare  plus actele casei   pot costa  mai mult decat casa  . renovarea unei  locuinte  se face prin firma  , trebuie sa prezinti la primarie planul si firma  care renoveaza  .daca  ai anmeldung  in germania ,casa si locuiesti in germania  trebuie anual sa declari  la finante sursa veniturilor . nu ajuta la nimic  daca ai casa in Germania  ,  decat cheluieli mai mari  din bugetul tau iar  unde sunt case iefine e viata de rahat  si locuri de munca f proaste  .  nu merita .nici nemtii nu mai cumpara case  ,  ei cauta sa cumpere in spania sau italia  , chiar si croatia  . mai nou sunt nemti in bulgaria  ,cumpara pentru pensie case f ieftin acolo

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate