Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sigurante MPR 630A NH4

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Amarru

Amarru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.03.2021
Buna ziua!
Am un PTA cu separatoare verticale si pe un circuit am pe soclu de 400 Ah sigurante MPR de 630 Ah, modificate la pini(presupun ca motivul modificarii la pini este ca nu intrau in soclu) Ideea este ca se cam ard MPR-urile datorita temperaturilor ridicate si obligat imi topeste plasticul de pe soclu. De curand am cerut marirea puterii la PTA de la CEZ ,ceea ce au si facut.
Sa fie din cauza soclului pentru ca utilizez MPR de 630Ah in loc de 400Ah?...Mentionez ca folosesc MPR NH4 iar puterea consumata ajunge si la 480 Ah.
Va rog frumos daca se poate ca cineva sa-mi dea o idee(o opinie secundara) despre acest sistem!

#2
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Soclu =400A
Siguranta=630A
Puterea consumata=480A
Sigur ca se arde daca consumul este mai mare decat rezista soclu in A.
Schimba soclu cu cel putin egal cu puterea patronului.

#3
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 10.05.2004
Banuiesc ca tu ai soclu NH3 si folosesti fuzibili NH4. Din ce am vazut rapid pe net diferentele intre MPR NH3 si NH4 sunt:
- grosime "pini" (lamela e mai corect): 6 mm vs 8 mm
- latime "pini": 33mm vs 50 mm.
Asta inseamna o diferenta de sectiune de la simplu la dublu (198 vs 400 mmp) intre cele doua marimi de fuzibili. Banuiesc ca modificarea pinilor fuzibilului NH4 a fost facuta prin pilire pentru a subtia lamela. Cel mai probabil suprafata nu a fost slefuita corespunzator dupa pilire, deci contact imperfect, deci incalzire, deci topire soclu si ardere fuzibil.

Ai doua variante:
1. tii soclul curent si folosesti MPR-uri NH3 de curent corespunzator - conform VDE marimea NH3 poate fi folosita pana la 630 A (sunt fuzibili NH3 de 425, 500, 560 si 630A);
2. schimbi soclul la marimea NH4, dar aici prima valoare de MPR este 630A, care ar putea fi cam mare pentru instalatia ta (spui ca varful de consum este 480A).

Recomandarea mea este sa mergi pe soclu NH3 cu fuzibil NH3 de valoare corespunzatoare (500 sau 560A). Daca decizi asa iti recomand de asemenea sa schimbi soclul existent - cel mai probabil prinderile s-au slabit de la MPR-urile NH4 folosite pana acum. Altfel - chiar daca vei reveni la fuzibile NH3 - vei avea in continuare contact imperfect si incalzire, ca si pana acum.

#4
Amarru

Amarru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.03.2021
Va multumesc frumos pentru opinii! Asa ma gandeam si eu...schimbarea soclului este iminenta
M-am angajat de curand la firma asta si credeti-ma ca nu mai dobandesc cu reparatiile.
Este o harababura totala(ma mir cum nu a luat foc pana acum)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate