Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

calcul panouri solare

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
rebelmonk666

rebelmonk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.11.2011
V-a salut,pentru un consum de 11kw ce panouri si cate trebuiesc pentru acest consum,acesti 11 kw sunt varful de putere,se gasesc invertoare asa puternice?
Mentionez ca acea casa este pe trifazic deci si invertorul trebuie sa fie tot trifazic.Ideea este ca nu mai vrea sa consume de la electrica,sunt pene de curent foarte dese,persoana a zis ca vrea sa achizitioneze si un generator tot pentru treaba asta.in mare un calcul pentru bugetul care trebuie sa fie alocat daca se poate.
Multumesc anticipat

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
11 kw nu e nimic impresionant, dar daca nu mai vrea sa consume de la electrica, e nevoie si de acumulator.

Daca vrea sa treaca in sistem off-grid, costurile sunt maricele.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai la panourile fotovoltaice subventionate de stat acum vreo 2 sau 3 ani, pretul era undeva la 1.100 euro per KW instalat
Spor la calcule

#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
https://www.atelieru...solar/solar.htm

Mai sus ai un calculator pentru panouri fotovoltaice. Panourile solare sunt altceva. Investitia daca e facuta corect se amortizeaza in 2 ani pe hibrid sau 5 pe offgrid. In Romania in 10 in ambele situatii (posibil sa fie in 5 dupa liberalizarea pretului). Apoi tine cont ca iti trebuie buget pentru revizii si consumabile (inclusiv baterii care te costa)

Edited by MooF2010, 06 March 2021 - 15:56.


#5
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
of doamneee, deja cand vad ca nu se stapanesc bine notiunile de kw si kwh si se confunda imi dau seama cam ce notiuni tehnice sunt in spate ,

aia 11kw putere sunt consum constant sau varfuri de putere? , da oare nu se mai poate taia din ele ?  sa ai nevoie de o putere de 11kw iti trebuie cel putin 60 panouri de 300w , aici am pus si pierderile , vorbesc de 60 panouri instalatate perfect perpendicular pe soare si cerul sa fie perfect senin .

#6
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Ptr un varf de putere de 11kw trebuie un invertor trifazic de 15kw, SMS tripower, 15kwp panouri, doua sma sunny island de 8kva, si o baterie Li de cel putin 30kwh.
Cost estimativ la cheie, 45-50k euro. Un generator pe motorina de 15kva e mai ieftin, cu o casuta de gradina antifonata bine.

Edited by RaulPV, 07 March 2021 - 10:22.


#7
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010

 marius_vfp, on 06 martie 2021 - 23:01, said:

of doamneee, deja cand vad ca nu se stapanesc bine notiunile de kw si kwh si se confunda imi dau seama cam ce notiuni tehnice sunt in spate ,

aia 11kw putere sunt consum constant sau varfuri de putere? , da oare nu se mai poate taia din ele ?  sa ai nevoie de o putere de 11kw iti trebuie cel putin 60 panouri de 300w , aici am pus si pierderile , vorbesc de 60 panouri instalatate perfect perpendicular pe soare si cerul sa fie perfect senin .

cred ca iti pierzi timpul sa raspunzi.
omul are sigur , un depozit de minat criptomonede , si are loc sa puna niste panouri undeva .
el doar vrea sa stie , de cate panouri are nevoie , fara sa stie ca mai trebuie cateva componente in plus.
daca era un om normal , care isi construieste o casa , deja era aici cu intrebari .

oricum , omul din limbaj este un cocalar, vrea un pret

Edited by sly79, 12 March 2021 - 21:29.


#8
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
se termina ea si nebunia asta cu minatu , beleaua e ca sunt fraieri care pun botu si vor imbogatire peste noapte

#9
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010

View Postmarius_vfp, on 13 martie 2021 - 09:27, said:

se termina ea si nebunia asta cu minatu , beleaua e ca sunt fraieri care pun botu si vor imbogatire peste noapte

sau poate sunt unii prevazatori, si mineaza pe solar

#10
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
degeaba pune pe solar daca pune mii de chinezi la treaba aia consuma si ard mult gaz , gandestete cam cata poluare fac 100 de panouri pana ajung sa produca ,
una e sa minezi din surplusul de energie si alta e sa pui fotovoltaice doar sa minezi.

si ca sa fiu on topic , sa zicem ca facem calculele sa vedem cate panouri fotovoltaice mi-ar acoperi necesarul de consum si ar iesi undeva la 24 panouri de 300w, vara am surplus minez iarna ar mai trebui inca de 2 ori pe atat circa 65 panouri doar ca sa acopar cat de cat consumul casnic ,
dar vara arunc cu curentul , nu e o investitie aiurea ca te duci in 100 de kwh productie ce masa faci cu atata energie . minezi cu cap intro masina electrica , apa calda si aer conditionat , gatit tot electric etc .

eu as fi mai multumit cu sistemul de 1la1 cum e in anglia nu cu plata .

#11
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Nu exista 1 la 1 in UK si nicaieri in lume.

#12
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
eu asa am tot auzit , ca exista doua variante de prosumator , unii care prefera plata per kwh injectat si altii injectez 1 consum 1 cand am nevoie dar nu voi fi platit cu nimic .

Edited by marius_vfp, 20 March 2021 - 20:19.


#13
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Off : KW , KWh ...

#14
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
geniuse esti off vad , m-am referit la o cantitate de energie  care se masoara in wh sau kwh .

#15
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Ți-am dat ție quote cumva ?

#16
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016

 marius_vfp, on 20 martie 2021 - 20:19, said:

eu asa am tot auzit , ca exista doua variante de prosumator , unii care prefera plata per kwh injectat si altii injectez 1 consum 1 cand am nevoie dar nu voi fi platit cu nimic .

Nu e Marius, ultimul sistem montat de mine prin toamna 2018, a fost 3,6penny pe kwh injecta la sisteme pana in 4kwp si 2,6penny pe kwh la sisteme peste 8kwp cu aprobare mai speciala.

Exista contractele vechi incheiate pe 20 de ani, dar alea s-au diminuat de la an la an. Cele mai grase din primul an subventionate, primesc 40 penny pe kwh. Adica 20 pe productie si 20 pe injectie. Daca produci fara sa injectezi, adica il consumi in casa, tot primesti 20 penny pe kwh. Daca il injectezi, mai primesti 20. De aici a aparut diverterele, I boost solic etc, sa bagi la apa calda decat sa injectezi.

https://www.ofgem.go...it-tariff-rates

Depinde de zona, si distribuitor, acolo arata max cap fixat de ofgem.

Edited by RaulPV, 21 March 2021 - 09:51.


#17
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

 genius, on 21 martie 2021 - 08:53, said:

Ți-am dat ție quote cumva ?
atat timp cat ai scris primul post dupa al meu nu e necesar sa faci quote, se subîntelege ca mie mi te-ai adresat , daca puneai citat  era clar catre cine era indreptat mesajul .

Edited by marius_vfp, 21 March 2021 - 19:37.


#18
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 marius_vfp, on 21 martie 2021 - 19:36, said:


atat timp cat ai scris primul post dupa al meu nu e necesar sa faci quote, se subîntelege ca mie mi te-ai adresat , daca puneai citat  era clar catre cine era indreptat mesajul .
Când nu dai quote , dai răspuns topicului sau celui dinaintea ta .
În cazul de față este dat topicului .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate