Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Efecte adverse Astra Zeneca

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#91
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,792
  • Înscris: 30.08.2006
Nu exista coincidente. Sunt destule cazuri in care contaminarea se produce in timpul in care astepti la vaccinare. Poti sa primesti sau sa transmiti virusul.  Presupun ca ai intrat in sala de asteptare fara manusi de protectie iar masca nu a fost schimbata imediat ce ai iesit de la vaccinare. Sunt sute de persoane care tranziteaza zilnic un centru de vaccinare si in fiecare zi cel putin o persoana intra la vaccinare deja contaminata.

#92
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostLeo2006, on 23 martie 2021 - 09:04, said:

Nu exista coincidente. Sunt destule cazuri in care contaminarea se produce in timpul in care astepti la vaccinare. Poti sa primesti sau sa transmiti virusul.  Presupun ca ai intrat in sala de asteptare fara manusi de protectie iar masca nu a fost schimbata imediat ce ai iesit de la vaccinare. Sunt sute de persoane care tranziteaza zilnic un centru de vaccinare si in fiecare zi cel putin o persoana intra la vaccinare deja contaminata.

Dianei i-au apărut simptomele imediat după vaccinare, dar a crezut ca are reacții adverse. Așadar, ea a luat virusul cu cateva zile (perioada de incubație este în medie 5-7 zile) înainte de a merge la vaccin.

#93
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postfoxbat, on 23 martie 2021 - 07:42, said:

Sanatate! Din ce timing ai povestit, la momentul vaccinului erai deja "prinsa".
Un amic cu prima doza de AZ si-a furat-o la 1 luna  si fost okish. ( a dat-o in familie nitel dar light ) iar el a avut simptome usoare.
Pai deja i se formasera primii anticorpi.

#94
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016
Din ce vad a inceput lumea sa refuze sa se vaccineze cu astrazeneca

#95
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

View PostDesertor, on 26 martie 2021 - 11:02, said:

Din ce vad a inceput lumea sa refuze sa se vaccineze cu astrazeneca
Asa iti dai seama de nivelul de inteligenta la care ne situam fiecare... Alte tari au cerut dozele refuzate, le primesc pe toate.
Mortalitatea medie la COVID este undeva la aproximativ 3-4%, in unele zone cum ar fi Cehia in perioada asta a depasit 7%, iar pe cealalta parte, la ~18 milioane de vaccinuri administrate avem 3 morti de persoane ce au dezvoltat tromboza venoasa care nu pot fi asociate pana la ora asta in nici un fel cu vaccinul.

Eu prefer oricand riscul administrarii vaccinului decat sa ma infectez cu COVID fara sa fiu vaccinat. Dar cum am zis, fiecare cat il duce capul...

Edited by Wess, 26 March 2021 - 13:10.


#96
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View PostDesertor, on 26 martie 2021 - 11:02, said:

Din ce vad a inceput lumea sa refuze sa se vaccineze cu astrazeneca
din fericire foarte putini.

#97
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 14.05.2008

View PostDesertor, on 26 martie 2021 - 11:02, said:

Din ce vad a inceput lumea sa refuze sa se vaccineze cu astrazeneca

Pentru ca lumea nu sta putin sa se ganedasca si sa se intrebe de ce doar la asta (care foloseste o tehnologie veche de zeci de ani) se face tam tam despre efectele adverse, si la celelalte care sunt tehnologie noua (OMS nu a aprobat testarea pe oameni pana anul trecut) este o liniste in media despre efectele adverse.

Si eu cunosc destui care stau la coada la Pfizer sau Moderna si se plang ca nu sunt doze si nu sunt sunati pentru programare ca vor sa se vaccineze dar nu s-ar pune pe lista la AZ unde sunt locuri mai peste tot.
Unul din motivele invocate de ai mei (oameni despre care imi place sa cred ca sunt inteligenti) a fost ca AZ este doar maxim 80% eficient vs minim 95% sau - tineti-va bine - ca la AZ rapelul e peste 40 de zile si ei vor sa mearga la plimbare (asta auzita alaltaieri in conditiile in care toate tarile o ard pe carantina). Adica e mai rapid sa stai o luna la coada la Pfizer si apoi sa mai stai 21 zile pt rapel decat sa bagi AZ azi si peste 40 zile rapelPosted Image

Al meu prieten vaccinat cu AZ pe 15 si-a revenit din febra si durerile musculare a 2-a zi, toate bune si frumoase, putina panica atunci dar asteapta doza 2. Iar nevasta nu a fost impresionata de efectele adverse ale lui asa ca si-a pastrat si ea programarea de saptamana viitoare Posted Image

Edited by WhimsicalPeanut, 26 March 2021 - 13:16.


#98
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016

View Postmsn2, on 26 martie 2021 - 13:08, said:


din fericire foarte putini.
Din ce vad eu foarte multi refuza, in vestul tarii sunt locuri libere la greu cu astrazeneca

#99
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016

View PostWess, on 26 martie 2021 - 13:01, said:

Asa iti dai seama de nivelul de inteligenta la care ne situam fiecare... Alte tari au cerut dozele refuzate, le primesc pe toate.
Mortalitatea medie la COVID este undeva la aproximativ 3-4%, in unele zone cum ar fi Cehia in perioada asta a depasit 7%, iar pe cealalta parte, la ~18 milioane de vaccinuri administrate avem 3 morti de persoane ce au dezvoltat tromboza venoasa care nu pot fi asociate pana la ora asta in nici un fel cu vaccinul.

Eu prefer oricand riscul administrarii vaccinului decat sa ma infectez cu COVID fara sa fiu vaccinat. Dar cum am zis, fiecare cat il duce capul...
Ii foarte greu sa asociezi tromboza cu vaccinul dar din pacate cred ca sunt mult mai multe cazuri de tromboza dar care nu pot fi asociate cu vaccinul dar de fapt vaccinul s ar putea sa le fi creat...

#100
Eusebiu70

Eusebiu70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.02.2012
Dupa 28 de ore de la vaccin dureri muculare au trecut a ramas durerea de la locul de administrare.Sanatate multa tuturor!

#101
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostHunor_66, on 24 martie 2021 - 22:18, said:


Pai deja i se formasera primii anticorpi.

Anticorpi strict adresati proteinei S responsabila de penetrarea mucoaselor, NU anticorpi care sa adreseze virusul intreg. Asa spune prospectul.

#102
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016
Oare sa mai fac rapelu cu astra avand in vedere ca am avut ca efect advers tromboza unei vene?

#103
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
Eu nu as face. Stau și eu și mă gândesc dacă mai fac sau nu rapelul. Cum ai detectat acest efect advers?

#104
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016
Pai norocul meu a fost ca a fost pe brat, s a umflat vena ca un balon in timp ce faceam incalzirea la sala si s a spart vena(nu am avut niciodata probleme de genul).Doar ca de atunci am zilnic dureri de cap iar eu n am avut dureri de cap, am mai avut dureri de cap cand am avut covid.

#105
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Ar fi bine sa mergi la un neurolog.

#106
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016
Sincer cred ca as merge degeaba, deja am fost la 2 medici si amandoi au zis ca daca se mai repeta atunci sa ma duc... asta ii gandirea la noi in tara, deaia suntem unde suntem

#107
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostDesertor, on 09 aprilie 2021 - 09:51, said:

Oare sa mai fac rapelu cu astra avand in vedere ca am avut ca efect advers tromboza unei vene?

Nu se recomanda.

https://www.google.c...ma-doza-1487973

#108
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016

View Postcorinadaniela, on 09 aprilie 2021 - 13:11, said:

Pai nu se recomanda dar el a zis ca au fost 0 cazuri de tromboza in Romania pentru ca se refera doar la tromboza cerebrala si abdominala celelalte nu sunt luate in calcul. Deci daca doresc schimbarea tipului nu cred ca pot ca nu am avut tromboza cerebrala sau abdominala. La televizor suna fain ce zic ei dar tot ei se contrazic...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate