Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Efecte adverse Astra Zeneca

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#37
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007
Este cineva printre voi care s-a vaccinat (indiferent de vaccin) dar având astm și alergie respiratorie? Ați avut probleme după vaccinare?

#38
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

 DuskGerman, on 05 martie 2021 - 23:55, said:

Ciudat ca ei în statistica trec vrăjeală.
De exemplu utilizatori de mai sus sunt fără efecte adverse.
Am și eu cunoștințe care tot asa s-au simțit rău, s-au tratat singuri dar nu au anunțat nimic.
În statistica sunt fără efecte adverse

Posted ImageIntradevar aici gresim noi romanii,ca nu anuntam aceste probleme asa cum fac cei din Europa de Vest,acolo medicii de familie tin o evidenta stricta a acestor efecte adverse pe care le anunta mai departe.Trebuie sa anuntam astfel de probleme si pe baza lor se creaza "update-uri" la vaccinuri sau tratamente .Si sefa sotiei s-a vaccinat cu Phizer si s-a simtit foarte rau timp de 3 saptamani,febra,dureri,umflaturi pe brate,ganglioni umflati durerosi si bineinteles ca s-a plans in tot acest timp(dar ,doar la cunostinte din nefericire).Astfel de probleme trebuie anuntate autoritatilor de gen pentru a fi rezolvate pe viitor.Toate tratamentele din lumea asta au fost imbunatatite prin evidenta efectelor adverse,noi cei din Europa de est mai avem multe de invatat de la colegii din Vest. Sincer si eu cand ma voi vaccina in viitor, voi alege Johnson sau Zeneca.

Edited by PiticVerde, 07 March 2021 - 12:28.


#39
romeo2

romeo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 15.06.2007
Ieri m-am vaccinat cu astra zeneca, am diabet insulinodependent si astm bronsic, am facut boala in ianuarie. Dupa vaccin n-am avut reactii alergice, sprea seara a aparut oboseala, lipsa poftei de mancare. Peste noapte m-am trezit tremurand de frig, febra, dimineata dureri articulare, stare de slabiciune accentuata, junghiuri prin corp. Chiar nu ma asteptam la asemenea efecte secundare. Am programat-o si pe mama mea, are 76 de ani insa o sa-i anulez programarea, astept un loc de la pffizer. Din ianuarie incerc sa o inscriu fara scucces desi intru zilnic pe site.

#40
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

 romeo2, on 10 martie 2021 - 11:39, said:

Ieri m-am vaccinat cu astra zeneca, am diabet insulinodependent si astm bronsic, am facut boala in ianuarie. Dupa vaccin n-am avut reactii alergice, sprea seara a aparut oboseala, lipsa poftei de mancare. Peste noapte m-am trezit tremurand de frig, febra, dimineata dureri articulare, stare de slabiciune accentuata, junghiuri prin corp. Chiar nu ma asteptam la asemenea efecte secundare. Am programat-o si pe mama mea, are 76 de ani insa o sa-i anulez programarea, astept un loc de la pffizer. Din ianuarie incerc sa o inscriu fara scucces desi intru zilnic pe site.
La mine in familie 3 din patru am facut AZ, unul cu simptomele descrise de tine, eu cu simptome minime, putina febra vreo 2 ore si cam atat, cea de-a treia persoana zero simptome. Aseara a facut tatal meu cu Pfizer si azi e rupt de bolnav, la pat... Depinde de la persoana la persoana.

Edited by Wess, 10 March 2021 - 12:44.


#41
AdaMarina

AdaMarina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.11.2005

 PiticVerde, on 07 martie 2021 - 12:17, said:

Posted ImageIntradevar aici gresim noi romanii,ca nu anuntam aceste probleme asa cum fac cei din Europa de Vest,acolo medicii de familie tin o evidenta stricta a acestor efecte adverse pe care le anunta mai departe.Trebuie sa anuntam astfel de probleme si pe baza lor se creaza "update-uri" la vaccinuri sau tratamente .Si sefa sotiei s-a vaccinat cu Phizer si s-a simtit foarte rau timp de 3 saptamani,febra,dureri,umflaturi pe brate,ganglioni umflati durerosi si bineinteles ca s-a plans in tot acest timp(dar ,doar la cunostinte din nefericire).Astfel de probleme trebuie anuntate autoritatilor de gen pentru a fi rezolvate pe viitor.Toate tratamentele din lumea asta au fost imbunatatite prin evidenta efectelor adverse,noi cei din Europa de est mai avem multe de invatat de la colegii din Vest. Sincer si eu cand ma voi vaccina in viitor, voi alege Johnson sau Zeneca.

Efectele adverse se raporteaza pe site direct la AstraZeneca. E simplu! https://contactazmed...n/amp-form.html

#42
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017

 romeo2, on 10 martie 2021 - 11:39, said:

Am programat-o si pe mama mea, are 76 de ani insa o sa-i anulez programarea, astept un loc de la pffizer.
Sa stii ca si la Pfizer sunt reactii adverse.

#43
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
ma uit  la postari si ma ingrozesc! vorbim de un vaccin aici nu de un pahar de cola. l-am facut si eu ieri la ora 18 iar azi pe la 11 dimineata am avut o senzatie de moleseala. am mers acasa, am luat un paracetamol si am dormit vreo 4 ore transpirand enorm. pentru mine nu sunt efecte adverse ci normale. inseamna ca are efect vaccinul.

#44
romeo2

romeo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 15.06.2007

 bilti, on 10 martie 2021 - 20:49, said:

ma uit  la postari si ma ingrozesc! vorbim de un vaccin aici nu de un pahar de cola. l-am facut si eu ieri la ora 18 iar azi pe la 11 dimineata am avut o senzatie de moleseala. am mers acasa, am luat un paracetamol si am dormit vreo 4 ore transpirand enorm. pentru mine nu sunt efecte adverse ci normale. inseamna ca are efect vaccinul.

Nu te ingrozi, habar n-ai de treburilre astea. Un vaccin nu-i obligatoriu sa aibe efecte adverse, dimpotriva. Faptul ca au o frecventa atat de mare denota ca au fost facute pe fuga, scoase la repezeala.

#45
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Puțină senzație de febră, măsurat cu termometru 38, luat Nurofen, trezit dimineața lac de transpirație, super fresh până seara.
O ușoară senzație de durere când ating zona vaccinată.
In general stare ca de o ușoară răceală.

#46
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
eu nitica  toropeala si cam atat
dupa vaccin nu erau efecte , dar la vreo 3 ore acasa ceva toropeala si cam atat

#47
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
AZ ieri la 11.30, am 43 de ani, fara comorbiditati.

Ieri, la 30 de min dupa vaccinare: stare de ameteala.

Toata ziua de ieri am fost somnolenta, la h 19.00 am adormit un somn greu, auzeam prin somn, dar nu puteam sa ma ridic din pat.

De azinoapte au inceput durerile de membru stang, din zona cotului inspre umar, astea tin si acum.

Mai am crampe abdominale, ma ustura ochii (ca si cum as curata ceapa), am febra 38-38.3 (asta a inceput azi pe la h 13 si ceva), frisoane.
Ma asteptam la reactiile astea adverse, cred ca se putea si mai rau. :)

Vedem la noapte.

Ps: am fost vaccinata impreuna cu alte 3 colege de serviciu (categoria 2, personal din invatamant).
Doua dintre ele sunt cu reactii adverse, dar mai usoare decat ale mele (dureri musculare, febra, frisoane), una nu are nimic-nimic.

E la noroc. :)

#48
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ia un Nurofen sau ceva cu paracetamol și bea cât mai multe lichide.

#49
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Am facut asta deja. Posted Image

Am baut 3 litri de apa, pana la ora asta, de dimineata.

#50
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Încearcă să dormi, eu beau niște vin roșu și dorm buștean.

#51
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
A zis doamna dr. de acolo, ca fara alcool 3 zile minim. :)

In plus, nu beam nici inainte de vaccin.

#52
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 romeo2, on 11 martie 2021 - 08:00, said:

Faptul ca au o frecventa atat de mare denota ca au fost facute pe fuga, scoase la repezeala.

Nu neaparat, asta e si scopul, sa puna sistemul imunitar la treaba.

#53
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Efectele adverse de care vorbiti ca le-ati avut dupa vaccinare, eu le-am cam avut anul trecut, cand nu exista antivirusul. Am crezut atunci ca am fost infestat cu Covid-19. A durat fix o zi si jumatate, dupa care au disparut subit toate reactiile (febra, transpiratie, oboseala, somnolenta, durere musculara, durere de ochi, etc). Ce sa cred, posibil ca atunci sa-mi fi aparut anticorpii dupa o posibila infestare de care nu am avut cunostiinta ?

Edited by KLMN, 11 March 2021 - 22:05.


#54
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 KLMN, on 11 martie 2021 - 22:03, said:

Efectele adverse de care vorbiti ca le-ati avut dupa vaccinare, eu le-am cam avut anul trecut, cand nu exista antivirusul. Am crezut atunci ca am fost infestat cu Covid-19. A durat fix o zi si jumatate, dupa care au disparut subit toate reactiile (febra, transpiratie, oboseala, somnolenta, durere musculara, durere de ochi, etc). Ce sa cred, posibil ca atunci sa-mi fi aparut anticorpii dupa o posibila infestare de care nu am avut cunostiinta ?

Foarte posibil ca sistemul imunitar sa fi rezolvat virusul rapid.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate