Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Efecte adverse Astra Zeneca

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#109
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Sunt atâția care nu raportează efectele secundare. Și soțul meu a avut, după ambele doze, și soacra, după prima doza. Ambii au făcut Pfizer. Febra, frisoane, dureri, stare de disconfort și oboseala, lipsa poftei de mâncare. Nu au raportat nicăieri, nu avea sens. Dacă era ceva mai grav fii sigur ca raportam eu pentru ei, nu lăsăm lucrurile asa.
Încearcă sa raportezi ceea ce ți s-a întâmplat, aici :
https://covid19.anm.ro/

Poate în felul acesta ești luat în evidență și poți solicita rapel cu alt tip de vaccin.

#110
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016
Am raportat in momentul care a aparut tromboza. M au  sunat  de la anm, dsp imediat ce am raportat si in zilele urmatoare, doar ca ei ziceau ca efectele secundare nu apar dupa doua sau 3 saptamani de accea ziceau ca ce am eu nu are legatura cu vaccinul... doar ca de atunci nu mai scap de dureri de cap. Saptamana viitoare probabil o merg din nou la medic sa cer un ct sa vad daca ii ceva ce imi provoaca durerea

#111
vyorelboy

vyorelboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 06.07.2013
Eu am făcut ieri pe la 13  cu Astranezeca și a fost ok pe zi. După ora 23 au apărut durerile serioase de mână și febră destul de mare. Niște comprese, ceva pastilă și e mai ok acum, deși n au trecut complet. Mai mult sunt panicat de apariția unei tromboze in timp

#112
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017

View Postslai, on 23 martie 2021 - 08:35, said:

Mulțumim. Bafta și ție, la covid.
Am scris eu că n-am de gând să mă vaccinez sau că-s împotriva vaccinurilor?

O să aleg Pfizer cel mai probabil. E urât ce urmează să zic, dar da, momentan aștept să vedem ce efecte adverse mai apar pe cobaii ăștia. Clinical trials alea făcute pe repede înainte sunt bullshit. Deocamdată suntem în faza masivă de testare pe populație. Ză wise choice pentru cei care nu au comorbidități este cea de expectativă.

#113
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Numai persoane cu doctorat de epidemiologie si pricepute in cum trebuie dacte testarile clinice pe aici!

On topic: nu e dracul asa de negru daca ai ceva in capatana:
https://theconversat...-vaccine-158522

#114
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016
Sa vezi ce nu ii dracul asa de negru cand faci tromboza la o vena in zona capului. Eu am fost norocos am avut pe brat

#115
vyorelboy

vyorelboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 06.07.2013

View PostDesertor, on 11 aprilie 2021 - 20:59, said:

Sa vezi ce nu ii dracul asa de negru cand faci tromboza la o vena in zona capului. Eu am fost norocos am avut pe brat
Și cum te mai simți? E mai ok? Se tratează chestia?

#116
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006

View Postvyorelboy, on 11 aprilie 2021 - 10:25, said:

Eu am făcut ieri pe la 13  cu Astranezeca și a fost ok pe zi. După ora 23 au apărut durerile serioase de mână și febră destul de mare. Niște comprese, ceva pastilă și e mai ok acum, deși n au trecut complet. Mai mult sunt panicat de apariția unei tromboze in timp
Simptome la prima doza ? Probabil deja ai anticorpi de la o infectare recenta.

Edited by Leo2006, 12 April 2021 - 06:36.


#117
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016

View Postvyorelboy, on 12 aprilie 2021 - 05:22, said:


Și cum te mai simți? E mai ok? Se tratează chestia?
Ma simt bine, am ramas cu o durere de cap care a aparut in saptamana cand s a spart vena, dar nu tin minte daca durerea de cap a aparut inainte sau dupa spargerea venei. Da a disparut sangele de pe brat, medicul mi a prescris 3 luni de aspirin cardio ca sa evitam astfel de probleme pe viitor. Adevarul ii ca dupa ce iau aspirina ma lasa durerea

#118
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcorinadaniela, on 09 aprilie 2021 - 16:25, said:


Poate în felul acesta ești luat în evidență și poți solicita rapel cu alt tip de vaccin.

? e o gluma asta, nu ?sau trollezi? Rapel cu alt vaccin?!!!

#119
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postfoxbat, on 13 aprilie 2021 - 08:41, said:



? e o gluma asta, nu ?sau trollezi? Rapel cu alt vaccin?!!!

Nu glumesc și nu trollez.

"#RoVaccinare: Unele state europene au anunțat sistarea temporară a administrării vaccinului AstraZeneca la toate categoriile de persoane sau doar la persoanele sub 60 de ani. Germania, în mod special, a anunțat că persoanele sub 60 de ani ce au fost vaccinate cu o prima doză de vaccin împotriva COVID-19 AstraZeneca vor primi la rapel o doză dintr-un alt vaccin până când situația în legătură cu reacțiile adverse foarte rare raportate nu va fi clarificată de către Agenția Europeană a Medicamentului (EMA)."

Sursa :
https://www.google.c...-/31189174.html

#120
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016
Tot in document zice ca in Romania daca nu vrei sa faci rapelul cu Astrazeneca nu poti sa il faci cu alt vaccin. Deci in momentul de fata te ai vaccinat cu astra faci rapelul tot cu astra nu exista alta posibilitate, ce fac alte tari ii cu totul alta poveste

#121
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005
Am presupus ca inainte de a forwarda ( stiu de acele aberatii din linkurile date) se mai si gandeste un pic - fara a intra in amanunte - fiecare vaccin apartine unei firme care l-a testat in anumite conditii. Deci nimeni n-o sa reia testele acum pentru "mixturi".
In paralel - AZ are o anumita tehnlogie de transmitere a incarcaturii virale ( clasica ) iar PBn are alte alta ( ARN mesager). Nu e nicio legatura intre ele.

Ca idee e ca si cum ai inlocui motorul pe benzina( Otto ) cu unul pe motorina ( Diesel ). Nicio legatura.

EoF.

View PostDesertor, on 13 aprilie 2021 - 09:57, said:

Tot in document zice ca in Romania daca nu vrei sa faci rapelul cu Astrazeneca nu poti sa il faci cu alt vaccin. Deci in momentul de fata te ai vaccinat cu astra faci rapelul tot cu astra nu exista alta posibilitate, ce fac alte tari ii cu totul alta poveste

Este evindet, vezi mai sus ce am explicat. deh..e "Grele".

Evindet ca se poate face alt vaccin cu reluarea schemei de vaccinare completa ( ba chiar se intampla asta la cei cu efecte adverse nasoale la prima doza ).

Fiecare vaccin este " inchis " si complet, de producator.

restul e can can si clink'bait.

Edited by foxbat, 13 April 2021 - 10:02.


#122
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Eu dupa simptomele clasice AZ din prima noapte am avut hipertensiune urmatoarele 3 zile.
In dimineata vaccinului am baut o cafea si la ei au masurat ~120/70, dar urmatoarele zile am scazut cam greu sub 140, desi nu m-am atins de cafeina.

#123
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016
Eu ieri nu m am prezentat la rapel cu astrazeneca, o sa reiau schema de vaccinare probabil cu moderna.

#124
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Dupa rapel, primesc ceva document pe mail, chestii trestii sa ateste ca am ambele facute?
Sau tot cu foaia clasica a4 umblam?

#125
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Da, primești adeverinta de vaccinare.
O poți obtine și în format electronic.
"Astfel, adeverința de vaccinare se poate obține accesând linkul adulti.renv.ro, unde utilizatorul trebuie să apese pe butonul „OBȚINEȚI ADEVERINȚA ELECTRONICĂ DE VACCINARE”, după care se va deschide o notă de informare privind prelucrarea datelor cu caracter personal, cu care doritorul trebuie să fie de acord în josul paginii, pentru a fi trimis la pagina de autentificare cu CNP și număr de telefon. Veți primi un cod de siguranță prin SMS, apoi va fi disponibilă și adeverința de vaccinare."

Edited by corinadaniela, 13 April 2021 - 18:09.


#126
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

View PostDesertor, on 13 aprilie 2021 - 12:04, said:

Eu ieri nu m am prezentat la rapel cu astrazeneca, o sa reiau schema de vaccinare probabil cu moderna.

Ideea e daca o sa poti. In Germania s-a stabilit intradevar dupa sistarea AZ ca rapelul sa se faca cu un vaccin ARN Messenger adica pfizer sau moderna
Dar in Romania nu stiu daca te poti programa la pfizer dupa rapelul ratat la AZ. In program te poti inscrie pe lista de asteptare la un centru moderna?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate