Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
reparatie zgarietura bara spate

Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...
 suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB
 Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata
 Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...

[UNDE] reciclare cd / dvd

redmi note 9 pro - roaming - probleme cu internet

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

galbenpal

galbenpal

Junior Member

• Grup: Members
Buna ziua,

Am decis acum vreo 2 saptamani sa imi schimb telefonul (samsung s7) cu un Xiaomi Redmi Note 9 Pro... A venit telefonul, am bagat sim-ul de la DIGI si am inceput sa il folosesc. LA momentul setarilor telefonului nou, am folosit functia de a copia datele existente in vechiul Samsung pe telefonul cel nou - inclusiv aplicatii, foto, documente etc...

De vreo 2 zile insa am realizat ca nu pot folosi Internetul de pe cartela. Adica, m-am dus la un magazin polonez - am vrut sa folosesc Internetul si am remarcat ca icoana de internet apare si dispare - mai mult dispare decat apare... Am revenit acasa, la Wi-Fi - s-a conectat fara probleme, dar pe Internetul de pe cartela nu doreste... In setarile de internet in Roaming, i-am zis sa imi de-a "intotdeauna/always" internet...

Cand telefonul mai schimba antenele de unde prelua semnal imi vine un mesaj cu "Bine a-ti venit in Olanda si tarife", si tot atunci imi aparea si o cioana de la setari Digi (ma refer la Samsung S7) - acest lucru nu s-a intamplat si la telefonul nou). Am sunat la Digi, mi-au zis ca aplicatia respectiva nu este compatibila cu noul telefon.

M-am uitat pe Internet si am remarcat diferite postari despre problemele de Internet ale acestui model de telefon - dar rezolvarile, unele minore - sa il pun in mod "avion" pentru 30 de secunde, sau "reset" la optiunile de internet, Wi-Fi si Bluetooth nu au dat rezultatele scontate. O alta optiune a fost resetarea la "setarile din fabrica" - mai nasol. Ar mai fi cele mai complexe, gen: rescriere IMEI, ROM etc... dar parca nu as vrea sa merg asa departe...

Alte variante, optiuni? Multumesc.

PS. Legat de specificatiile tehnice ale cartelei Sim, in contextul conexiunii la Internet am APN si alte detalii conforme, precum am gasit intr-o alta postare.

Informatii de background: Ma aflu in Olanda, am abonament la Digi, acasa (in Olanda) am Wi-Fi

Edited by galbenpal, 05 March 2021 - 10:32.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
Despre ce aplicație ți-au spus că e incompatibilă?
Voce îți merge? Date mobile active (și pt roaming)? În setările telefonului, nu in nus ce aplicație.
Attached File  IMG_20210305_104636.jpg   65.38K   52 downloads

Edited by dorin_2k, 05 March 2021 - 10:47.

Pololica

Pololica

Senior Member

Pe langa ce zice @dorin2k (sa verifici daca ai datele activa optiunea de roaming din telefon), poate ar fi bine sa verifici setarile digi pentru internetul in roaming (de pe site-ul Digi de preferat).

Pe Wifi te conectezi la internet?

galbenpal

galbenpal

Junior Member

La reconectarea in roaming in alta retea pe Samsung S7 imi apare o icoana  cu titlul "setari Digi" - legate de activarea internetului in Roaming.

Da, serviciile de voce functioneaza fara probleme.
Setarile pentru Date Mobile sunt active - dar in zona de "toolbar" (partea de sus a ecranului unde imi arata semnalul telefonului si semnalul de Wi-Fi, sau cea de la conexiunea la internetul pe cartela) imi tot dispare aceasta iconita care imi arata calitatea semnalului de date mobile... Odata disparuta acea icoana dispare si internetul de pe cartela...

Da - pe Wi-Fi ma conectez la internet foarte bine.

Setarile de roaming, din telefon, sunt pe "permite always"

Setarile de APN sunt conforme cu cele pentru Digi

Site-ul Digi spune ca deja beneficiez de cele mai bune servicii la abonamentul meu: http://prntscr.com/10dk224

Edited by galbenpal, 05 March 2021 - 11:12.

galbenpal

galbenpal

Junior Member

O sa incerc sa atasez un filmulet (30 de secunde) sa vedeti exact despre ce este vorba... Cine reuseste sa vada filmul sa se uite la icoana de internet pe cartela cum apare/dispare [ https://player.vimeo.com/video/519878238 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS. Nu am reusit sa urc filmuetul aici, deci l-am pus pe Vimeo, va fi disponibil in cateva minute

Edited by galbenpal, 05 March 2021 - 11:30.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators
Internetul in tara iti merge?

galbenpal

galbenpal

Junior Member

AlexEn - de cand am telefonul nou, nu am fost in tara cu el... PS. Ca servicii pe abonament am doar 2 abonamente la telefonie mobila

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators
In cazul acesta iti recomand sa ii trimiti un PM helperului Digi sa verifice situatia. Are si topic dedicat.

galbenpal

galbenpal

Junior Member

AlexEn, on 05 martie 2021 - 12:35, said:

In cazul acesta iti recomand sa ii trimiti un PM helperului Digi sa verifice situatia. Are si topic dedicat.

No offence... M-ai bagat in ceata...

La mine este ceva mai simplu: stiu ca am postat ceva pe softpedia forum, au aparut cateva persoane cu calitate de moderator, super-moderator etc... si alte cateva persoane (vizitatori) si am primit niste raspunsuri la subiect. In rest, "helper"... nu am nici cea mai vaga idee dupa cine trebuie sa ma uit. In acest context, automat nici nu voi sti ce "topic dedicat" sa caut... etc...

catalinman

catalinman

RCS & RDS

Uite aici https://forum.softpe...60-digi-helper/

Ii scrii lui si ii dai codul de client sau CNP-ul in caz ca nu stii codul de client si numarul de telefon mobil in cauza.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Pune un alt SIM si probeaza. De alt operatori din Ro si vezi daca iti merge roamingul de date mobile

Valycuxy

Valycuxy

New Member

• Grup: Candidate Members
Salutare!
Am aceeasi problema! si am internet tot la Digi . Este vorba de aplicatia Superbet care nu merge in schimb celelalte aplicatii merg.Culmea si eu am trecut de la Samsung S7 la Redmi note 9T  ,la mine merge perfect cu date mobile in schimb nu merge cu wifi ..Imi da eroare " unable to resolve host web-leggacy.betting.superbet.ro No adress associated with this hostname"   .... Intro zi  cand am incercat sa intru pe aplicatie alta eroare "timeout" -ce inseamna asta nu stiu
Este foarte bizar ,uneori merge dupa ce dezactivez si activez wifi dar dupa maxim 10 minute adio ,semnal puternic am la wifi si am probat in acelasi timp alte aplicatii care au functionat, am probat si alt telefon si viteza la wifi in acelasi timp. 142 MB/s (nu poti spune ca nu e internet) .Nu am idee ce se intampla ,pe telefonul vechi merge ca pa roate
De specificat  doar ca  de pe numarul Digi ,oricare numar Digi fie el fix sau mobil nu poti suna serviciu clienti Superbet la nr 1226  ,spune ca numarul este valabil doar in vodafone orange si telekom ,la digi e blocat .....nu stiu daca are vreo relevanta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate