Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Card virtual recomandat pt. plata pe net

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Apreciez o recomandare(sau mai multe ;)) in gasirea unui card virtual destinat platii pe net, Mastercard sau Visa.
Domiciliat in tara non-EU asa ca Revolut...

Multumesc anticipat.

#2
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
wise

#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Poți să îți faci Revolut și să îl folosești in tara nonEU. Bănuiesc că mai ai "buletin de Romania".

#4
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 wertyck, on 04 martie 2021 - 20:46, said:

Bănuiesc că mai ai "buletin de Romania".

CRDS

#5
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Fara suparare, dar cred ca intrebarea e mai potrivita pe un forum din tara respectiva.

Alternativ poti preciza tara, daca doresti.


Umbla pe aici o lista cu fintech-urile nou aparute pe regiuni/continente.

#6
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Revolut este si nonEU.
Revolut inseamna Australia, Canada, Singapore, Elvetia, Japonia, SUA, Marea Britanie, Norvegia, Islanda. Pana aici nonEU.

Nu exista o companie care accepta din orice tara. Fiecare companie are propria listă. Revolut nu e tot una cu WISE spre exemplu, nu suporta aceleasi tari.

Putem doar ghici, sa spunem fintech dupa fintech pana spui stop. Sau spre exemplu daca stiu ca e vorba despre Albania, pai atunci ma uit in lista unei companii sa vad daca gasesc Albania.

Edited by AdiTwism, 04 March 2021 - 22:21.


#7
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 bvygKLM, on 04 martie 2021 - 21:11, said:

Fara suparare, dar cred ca intrebarea e mai potrivita pe un forum din tara respectiva.

Buna sugestia, +1.

Desi la capitolul Fintech, Romania e mult mai avansata decat Israel...

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Acum cativa ani am fost in Israel si am avut cardul Revolut la mine. Am retras bani de la un bancomat din Ierusalim fara probleme. La Betleem am gasit un bancomat apartinand unei banci iordaniene si cred ca avea dinari. La asta nu avea rost sa scot. Revolut merge sigur. Se pote verifica foarte simplu daca emite carduri si in tari non euro. Intri pe site si introduci numarul propriu de telefon. Daca primesti sms cu link de descarcare atunci merge.

Daca aplicatia e in Google play atunci merge emiterea cardurilor.

Cea mai rapida metoda de verificare

#9
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
peste ocean am doua carduri de tip mastercard fara comision valutar (cursul oficial mastercard): un credit card cu limita de $7K si un prepaid card fara nici un fel de taxe. Sotia a scos lei de la BCR foarte apropape de cursul oficial BNR (diferenta de 0.01 lei sau chiar mai mica) fara niciun fel de taxe. Ele fac Revolut-ul inutil. In Israel nu ai nimic similar?

#10
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Leo2006, on 05 martie 2021 - 00:15, said:

Acum cativa ani am fost in Israel si am avut cardul Revolut la mine. Am retras bani de la un bancomat din Ierusalim fara probleme. La Betleem am gasit un bancomat apartinand unei banci iordaniene

si

 vladut01, on 05 martie 2021 - 07:32, said:

peste ocean am doua carduri de tip mastercard fara comision valutar (cursul oficial mastercard): un credit card cu limita de $7K si un prepaid card fara nici un fel de taxe.

OK, cred ca nu am explicat suficient situatia: am nevoie de un card virtual pt. plata pe internet. Nu e vorba de retras cash de la bancomat sau de cumparaturi la supermarket, sa zicem, platind cu card "adevarat" din plastic.

Vreau sa cumpar niste "cheats" la un joc pe care il joc, vanzatorul fiind un site potential dubios. De aici, nu vreau sa-mi periclitez cardul real desi sunt asigurat de banca/emitentul de CC. Nu vreau sa-mi pierd timpul prin call-center pt. o cumparatura potential riscanta, in valoare de 4 dolari si 90 de centi :)

#11
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
wise

#12
Vmtheodor

Vmtheodor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.12.2019
https://community.mo...scussion/6540/2


Iti generezi cate carduri virtuale vrei tu din aplicatie.

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Dupa numerele de prefix de tara acceptate de Revolut la inregistrare, nu cred ca exista un loc pe pamant unde sa nu poti inregistra un cont Revolut. Cardul virtual se obtine instant la inregistrare. Probabil ca deja l-ai facut. Revolut are doua carduri virtuale. Unul care se autoregenereaza dupa 3 tranzactii ,special pentru cumparaturi online si celalalt cu valabilitate normala pentru plati abonamente online.

#14
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015

 Piscopescu, on 05 martie 2021 - 08:40, said:

si



OK, cred ca nu am explicat suficient situatia: am nevoie de un card virtual pt. plata pe internet. Nu e vorba de retras cash de la bancomat sau de cumparaturi la supermarket, sa zicem, platind cu card "adevarat" din plastic.

Vreau sa cumpar niste "cheats" la un joc pe care il joc, vanzatorul fiind un site potential dubios. De aici, nu vreau sa-mi periclitez cardul real desi sunt asigurat de banca/emitentul de CC. Nu vreau sa-mi pierd timpul prin call-center pt. o cumparatura potential riscanta, in valoare de 4 dolari si 90 de centi Posted Image
al doilea card e un prepaid card. Nu poti scoate mai mult decat ai pe el. Un prepaid card trebuie sa fie si pe acolo

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In primul rand, depinde si de magazinul de la cafe cumperi, ce carduri accepta. Cum tu nu spui nici in ce tar a esfi, nici de unde vrei sa cumpefi, discutia e inutila.

#16
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 Leo2006, on 05 martie 2021 - 09:27, said:

Dupa numerele de prefix de tara acceptate de Revolut la inregistrare, nu cred ca exista un loc pe pamant unde sa nu poti inregistra un cont Revolut. Cardul virtual se obtine instant la inregistrare. Probabil ca deja l-ai facut. Revolut are doua carduri virtuale. Unul care se autoregenereaza dupa 3 tranzactii ,special pentru cumparaturi online si celalalt cu valabilitate normala pentru plati abonamente online.
Ce Revolut ? Nu accepta oameni care locuiesc in alta parte decat tarile pe care le mentioneaza. Nu exista Israel. Nu iti poti verifica identitatea fara documente care atesta ca locuiesti in tarile pe care le accepta. Identitatea are zero legatura cu telefonul.
https://www.revolut....s-are-supported

 Vmtheodor, on 05 martie 2021 - 09:13, said:

https://community.mo...scussion/6540/2
Iti generezi cate carduri virtuale vrei tu din aplicatie.
Ce sa "generezi" ? Monzo e UK resident only. Rezident inseamna a șede acolo, nu in Israel.
Yes, you currently need to be resident in the UK to get a Monzo card.
https://monzo.com/faq/

 ruzgar, on 05 martie 2021 - 08:48, said:

wise
Wise nu accepta Israel. Scrie claro ce accepta, fix pe site. Zero Israel.
https://transferwise...d-in-my-country

 Piscopescu, on 05 martie 2021 - 08:40, said:

OK, cred ca nu am explicat suficient situatia: am nevoie de un card virtual pt. plata pe internet. Nu e vorba de retras cash de la bancomat sau de cumparaturi la supermarket, sa zicem, platind cu card "adevarat" din plastic.

Vreau sa cumpar niste "cheats" la un joc pe care il joc, vanzatorul fiind un site potential dubios. De aici, nu vreau sa-mi periclitez cardul real desi sunt asigurat de banca/emitentul de CC. Nu vreau sa-mi pierd timpul prin call-center pt. o cumparatura potential riscanta, in valoare de 4 dolari si 90 de centi Posted Image
Daca ai alte optiuni mai usoare, atunci te complici. Anume, daca poate sa cumpere altcineva pt tine, gen un roman are deja Revolut virtual, ia cheats, ti le da si pa. Daca trebuie sa fie cardul tau, atunci incearca cardurile pe care le ai deja, dar le treci prin Google Pay sau cine stie ce alt wallet Pay, care iti genereaza un card virtual, iti ascunde datele cardului tau si iti dau ei altul.
Si depinde la ce te referi prin riscant. O banca normala, ar trebui sa-ti dea ceva optiuni de securitate, anume: freeze/block, limita pe card (pe care o setezi tu la 5 dolari), sau 3DS sau echivalentul Visa adica sa nu poti face plati fara sa-ti dai acordul prin cod. Astfel, este imposibil sa-ti ia cineva bani de pe card, mai multi decat vrei.
De asemenea vezi ce alte plati mai suporta comerciantul, ca numai card e absurd. Poate exista si transfer, si diverse portofele pentru jocuri sau gambling, cum e Skrill. Sau ceva credit de pe un site 3rd party, Steam sau altceva, sau sa platesti prin ceva puncte, sau Paysafe Card. Adica atunci cand ai un intermediar serios, nu mai conteaza comerciantul neserios, ca tu lucrezi doar cu intermediarul si incarci doar cat ai nevoie.

Edited by AdiTwism, 05 March 2021 - 18:50.


#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Cont Revolut, cu card virtual se poate face cu pașaport românesc chiar și crds. Dacă nu ceri card fizic in Israel
.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate