Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

XIAOMI Redmi Note 10 / PRO / PRO MAX

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1202 replies to this topic

#1081
sisqox

sisqox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 21.04.2007
La momentul la care l-am achiziționat se găsea la 1300 Ron, 128gb/6b RAM, l-am găsit cu 900 Ron folosit 1 săptămâna, cu factura de la Orange, prețul de achiziție la Orange era de 1200 RON.
Mă gândesc foarte serios că înainte de expirarea garanției să îl trimit in service pt o resortare, dar nu știu modalitatea de resetare/resortare a service-ul Orange. Credeți că folosesc alte modalități decat cele obișnuite ?

#1082
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Resetare la setările de fabrica? Poți să o faci și singur. Eu nu am probleme cu buguri.

#1083
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
@sisqox, poti oricand da un reset to factory acasa, linistit.
Poti debloca bootloader-ul oficial si rescrie firmware-ul de la zero, firmware oficial si poti bloca la loc bootloader-ul.
Poti defloca bootloader-ul si poti scrie un firmware custom, recomandarea mea ar fi xiaomi.eu, are acum vad ca pentru Redmi Note 10 Pro au ultima versiune (V13.0.14.0) (numele fisierului complet: xiaomi.eu_multi_HMNote10Pro_V13.0.14.0.SKFMIXM_v13-12.zip)

Cateva link-uri:
- deblocarea bootloader-ului: https://en.miui.com/...ownload_en.html.
- firmware-uri oficiale: Method 2: Fastboot Update (pagina asta trebuie sa o accesezi intr-un browser pe PC)
- despre xiaomi.eu: Xiaomi.eu Vs Global Rom Differences
- despre xiaomi.eu: MIUI v13 (stable)
- Subaria Redmi Note 10 / Pro (xiaomi.eu)

Eu sincer nu suport firmware-ul stock de la xiaomi pentru europa (EEA-ul) si-mi place sa-mi pun pe telefoanele mele xiaomi.eu, de aceea am scris mai sus de multe ori despre ei :) Dar este chestiune personala.

#1084
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Se simte vreo imbunatatire la trecerea telefonului pe softul xiaomi.eu? Eu folosesc telefonul in majoritatea cazurilor doar pentru apeluri si ceva internet, ma tine bateria vreo 5-6 zile. Merita sa trec pe xiaomi.eu? E vreun beneficiu?

#1085
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Simcer sa fiu, eu am trecut la xiaomi.eu pe telefoanele mele (Mi 8, Mi 10 si acum astept deblocarea pentru Mi 12), din motive ce tin doar de cateva mici setari ce lipsesc pe EEA:
- double tap pe home screen pentru lock;
- aplicatia de apeluri e din Miui si are suport nativ pentru inregistrarea apelurilor;
- in AOD e o setare legata de mentinerea AOD-ului activ chiar daca telefonul e in spatii intunecoase;
- fara prea multe aplicatii preinstalate, doar strictul necesar.
Insa ca diferenta a consumului de baterie nu este un castig, nici o pierdere, e asemanatoare.
Asadar, pentru tine e posibil ca trecerea pe xiaomi.eu sa nu te multumeasca.

#1086
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Mai face figuri senzorul virtual de proximitate? Erau ceva discutii in trecut, eu aveam probleme cu el la A52s 5G.

#1087
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Te referi la modelele din gama Redmi Note 10 (simplu, pro, pro max)?
Nu stiu sa-ti raspund, daca sunt binevoitori cei ce detin acest model sa ne raspunda.
Daca te intereseaza alte modele, arunca pe acolo intrebarea, sa nu devenim offtopic, ceea ce deja suntem :)

#1088
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Ciubex, ai testat cumva si rom pentru Indonezia ?  Sunt curios daca au supot volte pentru retelele din Romania. Ar trebui sa aiba nativ inregistrarea apelurilor, dialer MIUI si aplicatiile google.

#1089
gladix

gladix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 14.04.2012

View Postxew, on 24 ianuarie 2023 - 13:15, said:

Mai face figuri senzorul virtual de proximitate? Erau ceva discutii in trecut, eu aveam probleme cu el la A52s 5G.
da sunt probleme pentru ca e un senzor virtual,daca dezactivezi rotirea automata a ecranului cind initiezi apelul se face ecran negru si poti vorbi linistit

#1090
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007

View PostCiubex, on 24 ianuarie 2023 - 16:02, said:

Te referi la modelele din gama Redmi Note 10 (simplu, pro, pro max)?
Ma interesa Redmi Note 10 Pro ca e ieftin si destul de ok. Tot cam din perioada aia de modele, sotia are un Poco X3 NFC de care e multumita, nu am auzit sa se plinga de ceva, e chiar incintata.

Edited by xew, 24 January 2023 - 21:52.


#1091
terryorist

terryorist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2017

View Postxew, on 24 ianuarie 2023 - 21:52, said:

Ma interesa Redmi Note 10 Pro ca e ieftin si destul de ok. Tot cam din perioada aia de modele, sotia are un Poco X3 NFC de care e multumita, nu am auzit sa se plinga de ceva, e chiar incintata.
eu sunt foarte multumit de rn10pro. bateria pe mod economisire ajunge la 3zile cu netul ponit

#1092
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

View Postxew, on 24 ianuarie 2023 - 21:52, said:

Ma interesa Redmi Note 10 Pro ca e ieftin si destul de ok. Tot cam din perioada aia de modele, sotia are un Poco X3 NFC de care e multumita, nu am auzit sa se plinga de ceva, e chiar incintata.
Pt ca eu am redmi note 8 pro de cativa ani si de care sunt f multumit, anul trecut de 1 iunie i-am luat si lui junior un note 10 pro, pe care de atunci il forjeaza zilnic pe jocuri, nu l-am auzit o data sa se plinga ca ii face telefonul vreo problema! recomand

i l-am mai luat si pt ca procesorul este mai bun decat la 11 pro

https://nanoreview.n...soc-list/rating

https://www.gsmarena...&idPhone2=11334

Edited by Ciubex, 30 January 2023 - 15:56.


#1093
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Ca proaspat utilizatoo de RNP 10 (upgrade ? de la Note 8) am remarcat o usoara "lentoare" in utilizarea telefonului. Deblochez ecranul, apare home scrrenul dupa cateva momente ; accesez file manager, dureaza un pic pana se deschide ; inchid file manager, dureaza un pic pana apare home screenul ; accesez galeria, dureaza un pic pana se deschide....si tot asa, orice as face. Toate animatiile sunt dezactivate !
La Note 8 totul se petrecea instantaneu. La acest telefon exista un mic lag ... Unde as (mai) putea interveni ? Nota : display allways 120 Hz, setare baterie "echilibrat", soft Indonezia MIUI Global 13.0.8 Stable.
Multumesc cu anticipatie pentru orice sugestie !

Edited by Fratello, 31 January 2023 - 08:55.


#1094
terryorist

terryorist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2017

View PostFratello, on 31 ianuarie 2023 - 08:54, said:

Ca proaspat utilizatoo de RNP 10 (upgrade ? de la Note 8) am remarcat o usoara "lentoare" in utilizarea telefonului. Deblochez ecranul, apare home scrrenul dupa cateva momente ; accesez file manager, dureaza un pic pana se deschide ; inchid file manager, dureaza un pic pana apare home screenul ; accesez galeria, dureaza un pic pana se deschide....si tot asa, orice as face. Toate animatiile sunt dezactivate !
La Note 8 totul se petrecea instantaneu. La acest telefon exista un mic lag ... Unde as (mai) putea interveni ? Nota : display allways 120 Hz, setare baterie "echilibrat", soft Indonezia MIUI Global 13.0.8 Stable.
Multumesc cu anticipatie pentru orice sugestie !
opțiuni dezvoltator... animație scară durata... fără animație.

#1095
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
"Toate animatiile sunt dezactivate !"

#1096
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019

View Post[mc]xtrem, on 24 ianuarie 2023 - 16:59, said:

Ciubex, ai testat cumva si rom pentru Indonezia ?  Sunt curios daca au supot volte pentru retelele din Romania. Ar trebui sa aiba nativ inregistrarea apelurilor, dialer MIUI si aplicatiile google.

Da,da,da. Rom Indonezia.

#1097
iu_li

iu_li

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.01.2010

View Postxew, on 24 ianuarie 2023 - 13:15, said:

Mai face figuri senzorul virtual de proximitate? Erau ceva discutii in trecut, eu aveam probleme cu el la A52s 5G.
mai face câteodată, la note 10 pro

#1098
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Face destul de des pe telefonul prietenei.

Pe al meu a52s nu a făcut niciodată

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

ImmoralBoss

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate