Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Portare Digi Mobil

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Este mai avantajos sa ma portez de la Orange de la abonament la Digi abonament ? si ca internet in roaming ma refer si semnal in Romania ? Am un abonament de 15 euro cu 8 GB in roaming la Orange acum.

Edited by viorelgn, 04 March 2021 - 16:14.


#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Eu am renuntat la Digi tocmai din cauza de roaming de rahat...

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde.

Daca Digi are semnal (bun) pe unde mergi, economic s-ar putea sa merite. Totusi, Digi tarifeaza roamingul din prima. Tariferele Digi in UE pentru internet este de 1.33E per GB, DAR acordurile sunt simtitor mai mici (ca numar de retele). De exemplu, cand am fost in Bulgaria, m-am conectat la 3 retele: A1, Vivacom si Telenor (90% din timp am stat in Telenor). Digi contract cu A1 si Vivacom. Fiind mai putine, posibil sa ai semnal mai redus

Daca stai in zona de granita UE (Bulgaria sau Ungaria) si ai riscul de roaming involuntar, poate ar fi mai bine sa ramai pe Orange (nu te tarifeaza pentrnu traficul si convorbirile de la reteaua de la tara vecina).

Nu stiu daca sunt limitari la Digi pe roaming, la Orange se mai plang, dar n-am experimentat limitari de viteza (am avut aproximativ 50-60Mbps, dar colegii spuneau ca dupa ora 19-20 incepeau limitarile de viteza sub 10Mbps). Nu confirm, dar nici nu infirm.

Ce beneficii ai in cei 15E si ti s-a propus vreo oferta de fidelizare?

#4
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011

 viorelgn, on 04 martie 2021 - 16:14, said:

Este mai avantajos sa ma portez de la Orange de la abonament la Digi abonament ? si ca internet in roaming ma refer si semnal in Romania ? Am un abonament de 15 euro cu 8 GB in roaming la Orange acum.

Pai e simplu. Scazi din 15 euro pretul abonamentului Digi. Apoi diferenta o imparti la tariful Digi per giga in roaming si vezi cati giga iti da. In plus, te gandesti si de cate ori ai nevoie de roaming, ca banuiesc ca nu in fiecare luna. Dupa care faci socotelile.

Edited by iRunaway, 04 March 2021 - 16:58.


#5
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
la digi plătești roamingul. nu ai nimic inclus în abonament. nici minute. dar la 3 euro cât plătesc abonamentul imi permit digi în roaming, fără excese la trafic de date.

Edited by sanderoalex, 04 March 2021 - 17:14.


#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Nu e vorba ca-l platesti, dar roamingul lor este restrictionat in multe tari la un singur operator... Si pierzi semnalul mereu, ca nu are pe ce comuta daca operatorul respectiv nu are semnal intr-o anumita zona

#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Am portat eu astazi.
Am vrut un telefon in rate.
Ghinion!!
Nu au stocuri.
gardul e vopsit frumos, leopardul e inclus

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Raspunsul este: depinde. Intradevar Digi este ieftin pentru ca nu ai nimic inclus in Roaming dar daca iesi rar afara platesti cat consumi iar pretul e f ok. Eu folosesc Digi exclusiv in Roaming si il folosesc fff rar. Il prefer altora cu beneficii incluse ptr ca nu are rost sa dau 15 euro/luna ptr niste beneficii pe care nu le folosesc mai bine platesc lui Digi cand am nevoie de date sau voce in roaming. Ca si acoperire si calitate servicii cred ca este sub Orange/Vodafone pe teritoriul Romaniei. Pana acum am avut semnal si servicii f ok peste tot in strainatate.

#9
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Eu plecand cate 4 luni in voiaj, in Europa, Germania, Olanda, Belgia, Franta, am nevoie de roaming.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
iti recomand sa verifici operatorii de roaming cu care au contract https://www.digi.ro/...#retele-roaming

#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007

 viorelgn, on 04 martie 2021 - 17:55, said:

Eu plecand cate 4 luni in voiaj, in Europa, Germania, Olanda, Belgia, Franta, am nevoie de roaming.
Are semnal fara probleme.

#12
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 01.05.2016
Nu stiu cum pot sta unii cu lunile in roaming cu Digi, din moment ce altii spun ca nu au semnal... Imi da cu virgula treaba asta. E mai avantajos digi ca nu iti taie macaroana cand tie mai dulce calatoria pe motiv ca ai depasit consumul "rezonabil" alocat contului tau de client...sau iti limiteaza viteza de net la 2mbps.
Un avantaj major cand mergi in roaming e ca daca ai telefon compatibil VoWiFi, vorbesti din minutele incluse nationale, doar un wifi disponibil sa ai si te plictisesti de vorbit in roaming.

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Deci vei face un tur. Bun, te-ai gândit ca poate i cartela suplimentară te-ar putea ajuta? Ce consum estimezi sa ai?

Tarifele de depășire sunt destul de mici. La net prețul e undeva la 4,5€ cu TVA GB.

#14
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Din sms primit în feb.2021 de la Digi:
Tarifele de roaming, cu TVA inclus, care se aplica de la primul min/MB/SMS utilizat sunt... Trafic date 0.0013 Euro/Mbyte.
=> 1.3€/GB... ?

Iar Orange:
Acum poti sa folosesti in conditiile politicii de utilizare rezonabila resursele nationale si in roaming SEE. Limita de date in roaming e maxim... Dupa consumarea resurselor se aplica tarifele, in EUR cu TVA:... internet tarif national aferent abonamentului dar maxim 0.0035/MB.

Edited by Ravy, 04 March 2021 - 20:24.


#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Pentru plecari de 4 luni pe an nu e recomandat consum de date in roaming. Poti folosi o cartela locala de date.

#16
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Cartela locală poate fi mai scumpă decât Digi :)
El a zis că are traseu prin mai multe țări deci nu poate lua o cartela locală.

#17
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Nu am ce cartela locala sa iau, fiind navigator, stau 1-2 zi intr-o tara la incarcare - descarcare. Din ce am vorbit si cu colegii la vapor care au Digi, sunt foarte multumiti si ca semnal si ca trafic in roaming.

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Atunci vorbeste cu ei sa-ti spuna ce consum au. Din moment ce esti marinar (ape interioare?), presupun ca vei avea acces la niste WiFi, si ar fi destul de irelevant consumul din abonament.

Totusi, Digi este singurul care nu limiteaza la 120 de zile roamingul (RLAH este conceput pentru concedii sau excursii pe termen mai scurt. Se merge pe principiul ca o persoana nu este plecata mai mult de 3 luni din tara de origine si pe perioada asta nu are nevoie de viza). Nu stiu daca Lycamobile este o alternativa la ce ai nevoie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate