Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Erori retea incarcata ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all

In ultimele saptamani am inceput sa ma trezesc ca primesc SMS-uri cu apeluri pierdute, la cateva ore dupa apelul pierdut, chiar daca nu a sunat mobilul si ma aflu intr-o zona cu semnal puternic in Bucuresti.
Cand am incercat sa ma apelez de pe alt nr. pe nr. meu de mobil imi spune ca abonatul nu se afla in zona de acoperire sau are mobilul inchis... chiar daca eu am mobilul deschis si am semnal puternic.
Lucru acesta nu se intampla mereu... ci aleator.
Precizez ca este vorba de prepaid fara Vowifi/VOLTE (nefiind disponibil la prepaid).
Sunt conectat prin wifi si pot primi apeluri de voce prin whatsapp, signal, telegram fara probleme insa nu si prin GSM...
Am presupus (poate gresit) ca Digi are reteaua de voce prea incarcata... mai sunt si alte persoane care au aceasta problema ?

P.S. Nu inteleg de ce Digi ofera access doar premium la VOLTE/VoWiFi atata timp cat ei au probleme cu acoperirea si probabil si cu incarcarea propriei retele RF...

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
pune SIMul in alt telefon,
schimba SIMul fizic
mai restarteaza telefonul din cand in cand
fa-ti abonament.
cand te suni si apari deconectat, incearca sa iinitiezi un apel de pe telefonul tau
daca pe ecran iti apare semnal full, nu e o garantie ca esti conectat in retea.

Edited by apocalipsul, 04 March 2021 - 13:46.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Conteaza mai putin daca ai semnal full daca antena este si ea (aproape) full. Mie, in apel (ori cand ma suna, ori in timpul apelului) imi pica aleator apelul Wifi pe Orange. Semnalul Wifi este de la fibra Digi (daca are vreo relevanta).

Ca sa nu fiu rau: ai probleme cu semnalul intr-un punct fix (acasa, servici, scoala, etc) sau aleator prin locuri aleatorii?

#4
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Mie, in apel (ori cand ma suna, ori in timpul apelului) imi pica aleator apelul Wifi pe Orange. Semnalul Wifi este de la fibra Digi
n-am inteles nimic... tu?

#5
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Am patit si eu acum 3 zile pe la 9 seara. Ma suna cineva pe numarul de Vodafone si imi spune ca pe Digi am telefonul inchis. Telefonul nu era inchis, avea semnal, antena Digi e la nici 100m de mine. Am restartat telefonul si tot nu puteam suna de pe Digi desi avea semnal. Si-a revenit singur dupa un timp.

#6
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Cel mai simplu, sesizare la Digi cu locatia si ora apelurilor cu probleme.

#7
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

View Postapocalipsul, on 04 martie 2021 - 13:34, said:

pune SIMul in alt telefon,
schimba SIMul fizic
mai restarteaza telefonul din cand in cand
fa-ti abonament.
cand te suni si apari deconectat, incearca sa iinitiezi un apel de pe telefonul tau
daca pe ecran iti apare semnal full, nu e o garantie ca esti conectat in retea.

la fel
cu ce sa schimb SIM-ul ? merg la magazin si cer alt SIM ?
fara efect
lol. Daca serviciul unui furnizor functioneaza defectos ma sfatuiesti sa cumpar unul si mai scump de la acelasi furnizor ?
functioneaza fara probleme sa initiez apeluri chiar si cand nu pot sa primesc

In plus am patit ca in timpul apelurilor de voce initiate de mine sa se intrerupa convorbirea... am patit cu numere din mai multe retele... cel mai deranjant a fost cand am asteptat la call-center si a cazut apelul la cateva secunde dupa ce a raspuns operatorul....

@Pololica
Pana acum am avut probleme numai de acasa... deci locatie fixa...

@Master_Yoda
Din pacate la mine nu si-a revenit... poate tu ai "use the force"... eu n-am asa ceva :)

@iRunaway
Mda... asa m-am gandit si eu initial... le trimit un email cu detaliile... am intrat pe site insa nu au nici o adresa de email... nu vreau sa completez formulare online si nici n-am chef sa astept la call-center...
Depinde cat de des si deranjant o sa fie pe viitor... oricum este foarte simplu sa depun o noua cerere de portare :)

#8
bluelaser

bluelaser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 02.03.2006
portarea este solutia, daca nu se rezolva cu sesizare

#9
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 08.01.2012
Scrie-i un mesaj lui DIGI_Helper cu problemele pe care le intampini si te ajuta cu sesizarea Posted Image

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postapocalipsul, on 04 martie 2021 - 15:06, said:

n-am inteles nimic... tu?

Las-o asa... Semnalul aparaturii de la Digi se pare ca nu este cel optim cu mine. Din cate constat, cand sunt conectat la WiFi cu internet de la Digi  (atat acasa, cat si la birou) aleator, apelul trece in reteaua GSM apelul, in loc sa ramana pe apel WiFi (uneori, din apel Wifi trece in GSM apoi din nou in WiFi in decurst de 1-2 minute, in timpul convorbirii). Nici acasa, nici la firma utilizarea nu depaseste 20-30% din capacitate. Daca dau un test de viteza, acasa (Wifi) sta undeva in 30-35Mbps (din 300), iar la birou undeva in 80-90Mbps (din 100 garantati). Acasa aparatura Digi, la birou AP propriu (din switch/router/sau ce o fi Digi)

Ontopic: ar fi doua variante:
  • ori iti cumperi un telefon compatibil cu tehnologia apel WiFi de la Digi (pentru a putea apela sau primi apeluri cand esti conectat la WiFi)
  • ori portezi
Cel mai bine e sa vezi cum stau ceilalti cu semnalul. Nu de alta, dar sa nu dai din lac in put.

#11
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,348
  • Înscris: 16.04.2014

View Postdagobar, on 04 martie 2021 - 13:22, said:

Salut all

In ultimele saptamani am inceput sa ma trezesc ca primesc SMS-uri cu apeluri pierdute, la cateva ore dupa apelul pierdut, chiar daca nu a sunat mobilul si ma aflu intr-o zona cu semnal puternic in Bucuresti.
Cand am incercat sa ma apelez de pe alt nr. pe nr. meu de mobil imi spune ca abonatul nu se afla in zona de acoperire sau are mobilul inchis... chiar daca eu am mobilul deschis si am semnal puternic.
Lucru acesta nu se intampla mereu... ci aleator.
Precizez ca este vorba de prepaid fara Vowifi/VOLTE (nefiind disponibil la prepaid).
Sunt conectat prin wifi si pot primi apeluri de voce prin whatsapp, signal, telegram fara probleme insa nu si prin GSM...
Am presupus (poate gresit) ca Digi are reteaua de voce prea incarcata... mai sunt si alte persoane care au aceasta problema ?

P.S. Nu inteleg de ce Digi ofera access doar premium la VOLTE/VoWiFi atata timp cat ei au probleme cu acoperirea si probabil si cu incarcarea propriei retele RF...

Salut, dagobar,
Te rog sa imi trimiti un mesaj in privat pentru a verifica situatia intampinata.

#12
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011
Salutare,problema persista doar in 2g,nu poti efectua ori primi apeluri pe 3g nu am avut probleme

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Înseamnă că e timpul să iei un telefon cu VoLTE.

#14
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Situatia persista inclusiv pe alte numere de mobil tot de la Digi in aceiasi zona.
Am inregistrat pe site la Digi o reclamatie insa nu am primit nici un raspuns.
Partea buna este ca nu sunt foarte afectat din cauza ca whatsapp, signal si telegram functioneaza fara probleme prin wifi sau 4G, insa am inceput sa luam in considerare o portare la alti operatori.

#15
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,173
  • Înscris: 07.08.2003

View Postaddelin, on 30 martie 2021 - 08:32, said:

Înseamnă că e timpul să iei un telefon cu VoLTE.

Sau compatibil cu VoWIFI mai degrabă.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Problema e capacitatea insuficienta pe GSM, nu semnalul in sine, deci in primul rand VoLTE, sau in cazul OP: intai abonament, apoi telefon cu volte :).

Edited by MembruAnonim, 30 March 2021 - 12:43.


#17
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Cei de la Digi mobil mi-au trimis SMS ca au rezolvat sesizarea cu nr. 2989478679 chiar daca pe mine nu m-a intrebat nimeni daca este sau nu rezolvata...
Daca nu sunt multumit de "solutionare" nu am decat posibilitatea de a completa din nou formulare sau pierde zeci de minute la call-center ca sa deschid un nou ticket care poate fi inchis fara probleme din nou chiar daca nu este rezolvata problema.

Se merge pe principul daca nu putem rezolva problema hai sa inchidem ticketul ca sa nu mai apara problema in sistem...

Un client multumit (ca exista posibilitatea de portare).

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Se fac evaluarile acum si probabil ca nu da bine in KPI-uri sa ai sesizari in coada, asa ca le mai inchid si ei pe blat :).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate