Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

100.000 euro...voi ce ati face?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAugustus1978, on 04 martie 2021 - 15:42, said:

Da-i pe curve... Am dublu suma asta.


Si ai gasit fix topicul asta ca sa ne spui si noua acest secret .... Minunat.

Daca ar fi sa ii investeasca in curve, mai bine ar infiinta un bordel mic intr-o tara in care e posibil. Nu sa ii cheltui pe ele efectiv. Se duc naibii imediat.

#38
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Terenuri , asta e raspunsul. Anu trecut am cumparat 1ha agricol cu 11k euro , anu asta l-am dat cu 28k euro , fara sa fac nimic , doar am baut bere si m-am relaxat.

#39
grcorad

grcorad

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 29.09.2019

View Postnewbie13, on 04 martie 2021 - 13:19, said:

scuze ca intreb, dar mi se pare fascinant, cum ai reusit sa vinzi in pierdere de 50% + un bun imobiliar dupa 20 de ani??

l-ai cumparat in vreun catun care s-a depopulat? ai ajuns sa fii executat silit?
In urma cu 7 ani au construit la marginea orasului un loc de depozitare a deseurilor . Cu timpul a devenit unul dintre cel mai mare spatiu de depozitare.Mafia implicata si tot tam taramul care a urmat a dus la inchiderea locului descoperinduse multe nereguli. Ca urmare zona e foarte cunoscuta ca fiind cu risc inalt de inbolnavire de cancer, unde s-au inregistrat in ultimii ani cele mai numeroase cazuri de leucemie. De asemeni e prezenta si cea mai mare cimentarie . BUZZI UNICEM. Intre groapa de gunoi si cimentarie ,locuintele s-au devalorizat

#40
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005

View Postgrcorad, on 04 martie 2021 - 10:34, said:

Ce afacere as putea deschide cu 100k. Cel mai simplu ar fi sa ma orientez pe imobiliare, sa cumpar un apartament si o garsoniera , as avea un profit de pe uma chiriilor de aproximativ 400 -450 euro lunar( cam putin pentru o asa investitie). O casa de amanet..dar nu am experienta..As putea cumpara 3-4- masini pentru a le inchiria...Bisnita -cumperi dintr-un loc si vinzi in altul..M-as putea asocia cu cineva care are idei proaspete dar nu are capital..Dar astea sunt toate gainarii.Sunt din Focsani si asta nu ma ajuta prea mult. Am locuit 20 de ani in Italia cu familia , timp in care am platit imprumutul dat de banca pentru cumpararea unui apartament. 160 000 euro plus dobanda in 20 de ani . Acum l-am vandut cu 100 000 Asta DA afacerePosted Image Nu am avut de ales.Pentru mine faptul de a ma intoarce acasa dupa 20 de ani este ca o a doua emigrare, nu am pe nimeni..ceea ce inseamna o mare problema intr-o societate in care totul se bazeaza pe cunostinte. Situatia din ultima perioada afecteaza din ce in ce mai multa lume. Asadar voi ce ma sfatuiti? . Ce idei veti?

Daca esti bun la ceva (meseria din Italia) fa acelasi lucru si aici. Intr-un oras mai mare. Calitatea este platita bine si in Romania.

Nu-ti baga banii in ceva nou pentru tine.

#41
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Un pic offtopic, de curiozite doar: cam ce motive v-au facut sa va intoarceti dupa 20 de ani si cu copii pe deasupra care probabil sunt mai mult italieni decat romani..? ati mai pierdut si o gramada de bani cu vanzarea apt.. mie mi se pare cam absurd.. ca idee: puteati pastra apartamentul in italia si sa-l inchiriati acolo printr-o agentie care s-ar fi ocupat de tot, cu chirie mai mare decat ati lua aici in ro pe un apt similar si asa macar sa v-ati fi scos dobanda care ati dat-o la banca in loc sa-l vindeti cu asemenea pierdere, zic eu..

#42
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Eu i-as schimba in stable coins pe piata crypto.  Pusi la pastrare produc o dobanda de 12 % pe an.   Asta inseamna 1000 euro pe luna, platiti saptamanal.  Venit sigur si constant.
   Iar viata de zi cu zi mi-o pot dedica pasiunilor, unui job part time , etc, fara stresul salariului.  Daca nu ai o chirie de plata, 1000 de euro pe luna iti asigura  o viata multumitoare in Romania.


PS. In caz de urgente, poti oricand vinde o parte din  capitalul de stable coins. Daca investesti in ceva imobiliare, nu poti vinde o bucatica de apartament in caz de urgenta !

#43
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Faci o parcare privata pe un teren central sau intr-o zona aglomerata.

#44
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 02.12.2012
O parere : cea mai buna investitie este in educatia proprie sau a copiilor tai ( in specializarea / pregatirea pentru un domeniu de activitate care intradevar iti place ) pana la nivelul cel mai ridicat posibil .
Este cea mai profitabila investitie pe termen mediu si lung .

#45
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
sunt sigur ca tu asa ai face...
explica cum investesti tu 100k€ in propria educatie sau a copiilor tai
si cum iti intoarce asta investitia inapoi.

#46
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 23.12.2015

View PostDDooGG, on 04 martie 2021 - 16:28, said:

Terenuri , asta e raspunsul. Anu trecut am cumparat 1ha agricol cu 11k euro , anu asta l-am dat cu 28k euro , fara sa fac nimic , doar am baut bere si m-am relaxat.
Si daca cumperi anul asta 1ha cu 28K euro crezi ca la anul il poti vinde cu 40K de euro?

OP nu ne spui nimic de cat de mult ei dispus sa risti si ce varsta ai. Desi 100K euro e suma destul de mare in realitate ea nu e prea mare in special daca vrei sa produca un venit de pe urma caruia vrei sa traiesti. In lumea investitiilor se considera in general ca o investitie ar putea produce 4% pe o perioada suficient de mare de regula pana la sfarsitul vietii. Sansele sunt in general de peste 90%, dar ca sa fii mai sigur procentul de 4% ar trebui diminuat la 3.5% iar daca esti mai tanar ar trebui sa ai o suma mai mare.

O solutie ar putea fi sa investesti la bursa in companii de utilitati (de energie electrica, de gaze), companii mari blue chips (gen Coca Cola, Pepsi), REIT (real estate investment trust) - companii specializate in inchirieri de spatii comerciale, apartamente, spatii industriale, etc care in general ofera dividende mai mari si care nu au perspective spectaculare de crestere. Insa nimic nu e fara risc... si daca-i tii la saltea tot se devalorizeaza datorita inflatiei.

#47
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

OP nu ne spui nimic de cat de mult ei dispus sa risti si ce varsta ai.
intrebarea era: "- voi ce ati face?"
asa ca la varsta poti completa datele personale.

longshark gen (amanet ceva)

#48
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View PostDDooGG, on 04 martie 2021 - 16:28, said:

Terenuri , asta e raspunsul. Anu trecut am cumparat 1ha agricol cu 11k euro , anu asta l-am dat cu 28k euro , fara sa fac nimic , doar am baut bere si m-am relaxat.
În ce zonă la prețul ăsta?
Aici în sudul județului constanța, costă în jur de 10k hectarul arabil.

#49
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Bursa din RO in companii platitoare de dividende.
Preturile actiunilor se apreciaza , dividendele continua sa vina.

#50
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
si eu voi fi destul de curand intr-o situatie asemanatoae cu a ta dar cu vreo jumatate din suma aia
ce vreau eu sa fac cu o parte din bani e sa imi cumpar un lacsor la bugetari

#51
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Lași tu jobul de freelancer lucrător de acasă pe un job în administrație, unde se sapă unul pe altul ?
Ori ai aspirații mărețe și accezi către MAI sau MAPN ?

#52
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu-i rea ideea chiar daca vine de la on... dar ce te faci daca cu norocul pe care-l ai si pe care-l stim cu toti, la un moment dat,  iti rupi vreun picior sau mai rau... si nu mai poti lucra?!?

#53
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Stii,te cred.Ai trait si muncit onest(100k/20 ani)   Ca erai pe langa Napoli e artificiu(paguba la tine).   Dar intr-o tara de hoti nu faci nimic cu banii aia.  Ca te vor manca ,.,furnicile din admistratie,,..   As putea deschide topic pe subiectul  asta.    Sant prea multi care misca hartii pe bani buni si mai cer si de la beneficiarul hartiei respective ca sa iti ramana ceva sa faci productie.  Asa ca daca ai ceva in cappocia cumperi pamant sau ceva sa inchiriezi.    Nu-ti risca banii in bizines romanesc..   Ma uit/vad/aud  fara ceva spaguiala la adminuistratii locale esti ,,papat,, cu toata cifra ta. Ps2 efectiv savanna Africana sa transmutat in Ro.   Nu merita riscul,sant 3mil ,,sclavi,, si 1,5 mil bugetari!+4 mil pensionari!  Bagi bani intr-o gaura neagra.  Si daca ceva motz imi da ban pe motiv de ,,sclav,, chiar ma cer ban pe 30 zile.  Ca altii il folosesc la liber si ,,nada,,.  Op,   lasa-ti familia pt. ceva luni in Ro si reinventeaza-te ihn alta tara.   Eu personal dupa 3 luni imi venea sa fac ca-n 97.  ,,Pe jos pana-n Hamerica,madafaka,,

#54
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 28.05.2020
Investeste in ce stii. Daca gandesti o afacere, studiaza in avans piata, oportunitatea, calculele financiare.
(sau cumperi acest studiu de la o firma care stie face asta).

Daca nu stii, investeste in imobiliare, insa la preturi si venituri similare, mai bine investeste in Iasi sau Bucuresti + faci un drum pe luna sa verifici.

Edited by Alex432, 07 March 2021 - 04:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate