Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom
 Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina

Comanda US

Cum sa reduc caldura din apartame...
 Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...

Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2

Cum se scot banii de la NN ?
 darlington

Care sunt cateva companii bune di...

Alimentare cont( top up), de pe c...

Masina noua nu poate fi inmatricu...

[Fake news and wishes] Nikon părăsește domeniul foto?

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

dani.user

dani.user

Guru Member

• Grup: Senior Members
Ai inregistrare RAW pe 4k?

katran

katran

Senior Member

View PostStefanSC, on 04 martie 2021 - 18:32, said:

Imi e lene sa caut, dar a fost acu ceva luni un clip pe aici cum R5 -ul "mucifica" asa rau 5D4 incat ML-ul nu era in stare sa faca focus pe o pasare stationara (cu 600mm f4 parca si in lumina zilei).

Eu l-am pus aici pe SF. Asta e:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L06kMSYnFO4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bonus - se pare ca sunt R5-uri care nu au senzorul centrat bine si scot poze soft:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YPI6OJxKnE8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by katran, 04 March 2021 - 20:43.

TS030

TS030

Guru Member

Daca marja e mai mare la milucri, de ce au ăștia pierderi?

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

@katran.
Ăla cu senzorul descentrat este un singur caz.
La fel și ăla cu obiectivul care zice că nu focalizează.

Dați căutare să vedeți setările bune pentru BIF la R5/R6 și veți constata cum unii greșesc din neștiință și împrăștie informații aiurea. Din păcate am văzut destul de des la utilizatori Canon avansați dificultăți destul de mari în a se dezvăța de obiceiurile de la DSLR. Deși Canon au fost cei mai buni la a face trecerea DSLR -> ML cât mai lină.

La R5 este o problemă de fabricație cu un spațiu de cca 1mm sub montură. Nu trebuie să fie acolo acel spațiu, asta da, chiar s-a regăsit la mai multe unități și mi se pare o problemă destul de gravă.
Eu chiar am fost obiectiv de fiecare dată indiferent de marcă și ar fi greșit să dezinformăm pe cei care citesc aici.

Urmează un update la R5 care aduce multe îmbunătățiri, inclusiv pe partea de video.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

View PostTS030, on 04 martie 2021 - 21:16, said:

Daca marja e mai mare la milucri, de ce au ăștia pierderi?

Pentru ca majoritatea laptelui (MILC...get it...) pe care il vand e format din RP-uri, A7II-uri, A6000-uri, camere deja vechiute, din stocuri, vandute cu reduceri serioase. Sper ca nu isi inchipuie cineva ca majoritatea camerelor vandute sunt A9-uri si R5-uri...

Si pentru ca majoritatea inca au capacitatea de productie de acu 7-10 ani. Va veni si momentul cand vor trebui sa reduca din capacitatea de productie si ghci cum va arata pe raportul financiar acel moment? Pierderi de sute de milioane de dolari (ce fabrici si linii de productie inchizi apar ca pierderi in anul respectiv).

Fun fact: in raportul financiar din ultimul an, Nikon are o linie foarte interesanta: Profitable in real terms, excluding one-time cost such as restructuring relevant expenses, thanks to advanced business cost reduction in addition to increased revenue.
Un mod elegant de a spune investitorilor: "cata vreme nu mai trebuie sa restructuram, vom fi profitabili".
Si spre deosebire de ziare, in rapoartele astea nu iti permiti sa scrii ce te taie capul pe tine, ca ajungi sa dai cu subsemnatul pe la organele statului (cum au aflat Olympus acu cativa ani)..

TS030

TS030

Guru Member

Daca e cum zici, atunci nu e asa rau. Le tin pumnii, sa mearga restructurarea...

Ramuran

Ramuran

Senior Member

Prea tarziu si prea putin. Sunt praf.

nicolaie

nicolaie

Senior Member

• Grup: Moderators
Abia astept sa imi cumpar primul Z si sa fac niste reviewuri video si comparatii, apoi sa le postez pe aici Posted Image

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Da-da, se vând numai vechituri de ML-uri, d-alea entry, de aia nu găsești nicio cameră nouă din asta scumpă și cum apare una în stoc dispare instant.
Am cerut ofertă la retailerii naționali și toți au zis, nicigând de reducere când noi nu putem aduce camere să satisfacem cererea la preț normal.
R5 este out of stock mai tot timpul nu doar în România ci și pe site-urile de profil gen B&H.
Cu siguranță se vor produce mai multe dacă există cerere dincolo de boom-ul de început.

Cred că zona camerelor scumpe ține mai mult de cei care au bani, pentru care nici 10k e nu e prea mult pentru că ei nu fac bani din evenimente sau din fotografie. Părerea mea. Aka, doar mofturi.
Cu un D750 și 3-4 obiective faci și mama și tata evenimentelor. Celelalte camere sunt pentru cei care vor să aibă jucării scumpe ca o recompensă pentru că muncesc și produc și trebuie să se premieze cumva :D

edri

edri

Senior Member

Principala problema a celor de la Nikon, cu cota scazuta pe piata ML, este ca au facut DSLRuri prea bune si utilizatorii loiali brand-ului nu prea au motive sa schimbe camera numai asa pentru ca influencerii platiti de Sony sau Olympus (desi astia se pare ca au primti preaviz Posted Image)  sustin ca nu se mai poate face fotografie daca nu ai ML. Nu cred ca in acest moment este potrivita o abordare in care camerele entry level sa fie prioritatea. Cei multi care erau dispusi sa cheltuie 500-1000euro pe o camera si un obiectiv, acum cheltuie 1000-2000 euro pe un telefon (infuencerii platiti de aia care fac telefoane sunt cei mai tari, fac poze mai bune cu telefonul decat cu orice ML sau batranescul DSLR Posted Image). Oricum Nikon ofera in acest moment ML-ul FF cu cel mai scazut pret. Cei de la Nikon nici nu au fost prea inspirati cu prima serie de Z6, Z7, au dres busuiocul cu versiunile II,  care se pare ca se vand totusi destul de bine si probabil ca nu au fost prinse in acea statistica, pe care niste forumisti au citit-o la o bere si apoi concluzia a fost rostogolita pe internet.

PS Criza de anumite echipamente foto este cauzata de criza de anumite componente electronice, fiind afectate si alte domenii, auto, electrocasnice, componente pentru PCuri, etc. Faptul ca unii justifica aceasta criza prin cererea imensa de camere sau obiective noi este o gogorita de marketing. Cel putin pana la jumatatea anului sau in toamna, aceasta criza va continua. Chiar daca producatorii doresc sa creasca productia pentru componentele electronice deficitare in acest moment, vor mai trece  cateva luni pentru a implementa procesele tehnologice necesare.

Edited by edri, 05 March 2021 - 08:39.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Arată-mi și mie pe cineva care a vorbit de rău Nikon la capitolul produse. Nu am auzit niciodată un influencer vorbind de rău o altă marcă, ba dimpotrivă. Și asta e realitatea, nu mai există aparate proaste sau că nu se mai poate face fotografie dacă nu ai ultimul ML potent de 10k e (vorba vine).

Este adevărat că Nikon a furnizat DSLR bune. Cum este la fel de adevărat că a rămas de căruță comparativ cu Canon sau Sony la anumite aspecte, dar sunt și capitole la care este peste ei. Totuși, trăgând linie, mai au de recuperat și cu stabilizarea și cu AF-ul și modul în care răspunde camera la comenzi.

bv01

bv01

Senior Member

Duma asta cum că aparatele scumpe sunt cumpărate doar de profesioniști e cam ca aia că Ferrari, Lamborghini, Bugatti ori Porsche sunt cumpărate doar de piloți de F1 :)))
Ce l-ar opri pe unul cu bani să ia un Alfa 1?

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Pe mine mă oprește bugetul. Deși diferența de preț e doar un obiectiv bun față de alte aparate mai ieftine :D

Tocmai vorbeam ieri cu un coleg care avea un D7000 și i-am zis, și cu ăla și cu alt aparat mai bun, aceeași poză o fac :D Bine, era pe o temă dată, simplă, la care orice aparat face față.

dani.user

dani.user

Guru Member

Nimeni... dar cati o fac, statistic?

bv01

bv01

Senior Member

View Postdani.user, on 05 martie 2021 - 10:15, said:

Nimeni... dar cati o fac, statistic?

Ohoo.... lumea e plină de cocalares. Uite aici un exemplu, un sfat bun, o chestie: https://youtu.be/-kKeCVbsEi0?t=804
Dacă ai bani trebuie să ai o cameră scumpă, că doar nu ești un mega sarak să umbli cu telefonul sau compacta după tine. Posted Image))))

^^ YOU NEED TO INVEST BETWEEN 5000-1000$ Posted Image))
TO INVEST, DA???

Băiatul ăla mai zice că dacă chiar vrei s-o arzi gangsta îți trebuie cel puțin medium format, gen Hasselblad. Deci.... :)))

Edited by bv01, 05 March 2021 - 10:26.

katran

katran

Senior Member

View Postbv01, on 05 martie 2021 - 10:18, said:

Dacă ai bani trebuie să ai o cameră scumpă, că doar nu ești un mega sarak să umbli cu telefonul sau compacta după tine. Posted Image))))

Stai, stai, stai ! Telefonul nu e deloc ieftin. Unul bunicel este de pe la 600 de Euro in sus, dar daca vrei ceva performant s-ar putea sa nu-ti ajunga 1000 de Euro.  Nu este pentru saraci.  Posted Image

Dar telefonul chiar daca ar avea senzor de FF in el, n-ar putea sa inlocuiasca o camera foto entry-level nici macar din perspectiva pasionatului, nu mai zic a profesionistului:
-are o plaja modesta de focale;
-nu ai controlul DOF-ului : nu poti modifica diafragma iar obiectivele actuale au echivalent F/8.0;
-optica este mediocra : soft in colturi, randeaza nashpa stelutele, au flare...etc;
-nu ai acces la toate optiunile, ergonomia este jalnica;
-nu poti monta un blitz adevarat pe telefon si...multe altele.

Pe orice camera foto dedicata poti monta obiective specializate (tele, macro, fisheye, portret) care fac diferenta.
Nu exista telefon care sa faca ce scot cu un 300mm F/4.0 sau cu obiectivul macro sau chiar si cu un modest obiectiv de portrete gen 50mm F/1.8.

Edited by katran, 05 March 2021 - 12:25.

TS030

TS030

Guru Member

View Postkatran, on 05 martie 2021 - 12:19, said:

Stai, stai, stai ! Telefonul nu e deloc ieftin. Unul bunicel este de pe la 600 de Euro in sus, dar daca vrei ceva performant s-ar putea sa nu-ti ajunga 1000 de Euro.  Nu este pentru saraci.  Posted Image
Si uite-asa descoperim adevaratul motiv pentru care vanzarile de aparate foto au scazut: nu mai au oamenii bani, ca-i cheltuie pe telefoane Posted Image

crokodilu

crokodilu

Guru Member

View PostTS030, on 05 martie 2021 - 12:25, said:

..nu mai au oamenii bani, ca-i cheltuie pe telefoane Posted Image
https://www.statista...ers-since-2007/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate