Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

[Fake news and wishes] Nikon părăsește domeniul foto?

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#37
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Nikon ofera DSLR-uri entry-level pe la 500 euro. Ce sens ar fi avut sa se chinuie sa ofere un ML la aceeasi bani? Mai ales ca e zona cea mai afectata de cei care se multumesc cu telefoane.

#38
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdani.user, on 04 martie 2021 - 14:26, said:

Nikon ofera DSLR-uri entry-level pe la 500 euro. Ce sens ar fi avut sa se chinuie sa ofere un ML la aceeasi bani?
StefanSC era de parere ca marja de profit era mai mare la ML, deci daca tot vinzi macar sa vinzi ceva cu marja mare. Ma rog, aici s-au palmat niste costuri initiale de R&D si initiere productie. Dar pana la urma din halca de DSLR unde avem doar canon, nikon si pentax, cat are Nikon si cat la suta e entry level?

Edited by crokodilu, 04 March 2021 - 14:36.


#39
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Voi de Nikon Z50 ați auzit?

#40
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017
E scump si nu e suficient de atractiv pe partea de video. L-au castrat la unele aspecte ca sa nu faca concurenta celorlalte. Adica nu e competitiv, desi puteau usor sa-l faca competitiv. Decidentii au prostii in cap.

#41
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Iar ați luat-o unii la modul personal de parcă ați avea acțiuni la vreunul dintre producătorii de aparatură foto :D
Chiar nu sunteți capabili să discutați (că de aia este forum, ăsta este scopul lui) civilizat despre o posibilitate pe care o dezbate o lume întreagă?

Când am făcut topicul despre moartea lui Olympus nu erați la fel de ofuscați. De parcă eu i-aș băga în faliment pe Olympus, Nikon sau alții :D

#42
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Exista doua vorbe care se aplica in situatia asta:

1) Nu mor caii cand vor cainii...

2) Cainii latra, ursul merge...

Pentru mine unul ca utilizator, daca Nikon ar iesi de pe piata foto, ar fi o posibila binecuvantare...

Ce scule Nikon am acum, dupa 7 ani plus de utilizare, inca merg bine si nu simt limitari.
Si si-au scos banii pe deplin in timpul asta.

Si cu Nikon iesind de pe piata foto, poate as prinde un 500mm F4 si un D850 la un pret uman si mi-ar ajunge inca vreo 7-10 ani de acum incolo Posted Image.

Dar prea curand nu ii vad sa faca asta, oricat s-ar da forumistii si "influencerii" fomisti cu posteriorul de pamant...

Edited by StefanSC, 04 March 2021 - 16:49.


#43
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Seria Nikon 1 a fost un dezastru de proiectare, nu a dat gres pentru ca piata nu a vrut senzori de 1 inch, pentru ca daca Sony vinde RX100 bine mersi si Olympus e pe piata, puteau vinde. Si mai ales puteau vinde alt dezastru , seria DL pe care au anuntat o ca sa comcureze cu RX100 si ce mai e pe segmentul ala dar .. nu au mai scos-o deloc pe piata.

Dar Nikon nu cred ca trimis cei mai buni ingineri sa proiecteze aparatele si mai ales obiectivele seriei 1 inch ceea ce a dus la o situatie particulara si oarecum rarisima, obiectivele au fost produse cu o eroare de proiectare, ma refer la cele 2 kituri de baza dar poate si altele, care facea ca diafragma sa se blocheze dupa o perioada.

Incearca acum sa cumperi un obiectiv pentru nikon 1 care sa nu aiba diafragma blocata. Ca sa remedieze situatia si sa nu mai piarda bani cu recalluri si repropiectare, au ingropat de tot seria 1, asta este teoria mea

Edited by nicolaie, 04 March 2021 - 16:54.


#44
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ștefan, ai o atitudine imatură. :)
În primul rând este vorba despre ML și este vorba despre viitorul Nikon. Nu despre DSLR și sculele vechi sau despre trecutul Nikon.  
Mai e ceva. Acel procent este real. Nu este vorba de forumiști sau influenceri care se dau cu fundul de pământ. Sunt cifre reale și Nikon nu reușește să țină pasul cu Sony ori Canon care au o dispută foarte aprigă la un nivel foarte ridicat. Nikon este pe ultimul loc în toate comparațiile. Mai spuneau alți colegi, nu eu, că Nikon a sfeclit-o cu Nikon 1 și este drept asta, a fost o serie foarte slabă, deși arătau mișto ca design. Au ieșit din competiție dinainte de-a intra. Și Canon a comis-o pe jumătate cu linia lor M sau cum naiba îi spune.

Nu știu frate de ce sunteți atât de pătimași. Este greu de înțeles atitudinea asta în condițiile în care noi suntem simpli cumpărători ai unor produse care de mult nu mai sunt făcute din pasiune ci doar niște bunuri de larg consum într-o societate mega consumeristă.

Este un topic despre o situație dată la zi cu privire la viitorul unei companii. Oamenii își dau cu părerea că de asta este forum. Și zbang, vine unul și spune că el e mulțumit de aparatul lui vechi de nu știu câți ani. Ce legătură are una cu alta? Nu contestă nimeni ceea ce făcea Nikon în urmă cu 10-5 ani, tocmai de aia și eu sunt nikonist, dar nu pot să nu văd că alții au înțeles care e trendul pe viitor și drept dovadă Canon după ce a ieșit cu o serie slabă de ML FF, au venit cu produse de top în seria următoare. Adică, se poate, încă este loc.

#45
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
La Nikon 1 au mai facut si alte greseli strategice.
Nimeni nu stie de ce au schimbat formatul patinei de blitz - au facut-o mai mica. Nu se puteau monta bliturile standard.
Era doar un singur blitz facut de Nikon care mergea montat pe Nikon 1. Era scump.

Cred ca au vrut sa faca alt sistem, fara compatibilitate cu ce aveau deja. Cine isi lua Nikon1 ca backup la sistemul principal Nikon, se lovea rapid de probleme de compatibilitate.

Edited by katran, 04 March 2021 - 17:10.


#46
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
@Reactor2015:

Oi fi eu imatur, dar am invatat sa nu ma arunc la concluzii fara sa gandesc, pe baza unui singur set de informatii si alea vagi...

Edited by StefanSC, 04 March 2021 - 17:28.


#47
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Și cine s-a aruncat Ștefane?
În titlul topicului este un semn de întrebare. Tocmai asta spune, ce părere aveți despre zvonul ăsta.
Am zis eu că mă bucur sau că așa o să se întâmple?

Informațiile nu sunt deloc vagi. Nikon este în coada clasamentului. Deși a ieșit de multișor cu versiune ML încă nu a reușit să convingă piața și ceilalți își iau zborul și Nikon rămâne din ce în ce mai mic în urmă. Aka, dacă nu ies cu ceva beton, cam ies din cărți.
Vezi ce zic zvonurile despre noul flagship Canon R1. Și zvonurile se cam confirmă.
Uite cum megacontestatul sistem ML, dau exemplu Canon R5 care nu este flagship, a mucificat pur și simplu cel mai tare DSLR Canon din toate timpurile, vârful de gamă care costă mult mai mult. Asta că tot ziceau unii că adevăratele aparate foto sunt DSLR, nu ML și că ML este un sistem pentru cei care pun botul la marketing.

#48
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Imi e lene sa caut, dar a fost acu ceva luni un clip pe aici cum R5 -ul "mucifica" asa rau 5D4 incat ML-ul nu era in stare sa faca focus pe o pasare stationara (cu 600mm f4 parca si in lumina zilei).

In rest, hai sa iti dau un alt "spin" la clasamentul ala:

Nikon are 8% din piata in conditiile in care au avut pana de curand doar 3 modele de ML la vanzare (Z6, Z7, Z50), nu au entry level APS-C (Canon M cat o fi si Sony A6000), nu au Full-Frame la 1000$ (Canon RP si care varianta de A7 veche e la discount saptamana asta), nu au camere flagship. Asta pe langa faptul ca nu au prea facut marketing, nu prea au facut promotii si nu au stoc de modele vechi pe care sa il vanda la discount ca sa ia cota de piata.

8% din piata ML cu efort minim? Nu e de ici de colo :P

#49
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mă jur că nu pricep de ce pui problema ca și cum ar fi o dispută între noi doi. :D

Te afli în eroare. R5 a avut probleme cu AF-ul la început pentru obiectivele EF. S-a rezolvat printr-un update.
Unii mai reclamă probleme și la adaptorul EF - RF.
Iar tu compari un obiectiv EF pus pe un DSLR cu același obiectiv EF pus pe un ML prin intermediul unui adaptor. Nu de alta, dar 600f4 pentru RF nu există. Ce zici, vor fi probleme cu AF-ul cu obiectiv RF nativ? De curiozitate, ai văzut cam cum focalizează Canon R5/R6? Până și pe Sony care teoretic încă au un mic avans pe parte de AF îi pune în dificultate în anumite condiții.
Mai sunt probleme la AF pe R5/R6 și cu Tamron 150-600 G2 cu adaptor, bineînțeles.

Nu știu de ce ții cu orice preț să faci comparația între Nikon și Sony și Canon la partea de APSC. Sony cel puțin au un enorm avans la faza asta și parol că nici măcar Canon nu o să-i prindă vreodată pe partea de APSC pe cei de la Sony din simplul motiv că Sony au foarte multe aparate în piață de multă vreme și oferta de obiective este imensă, inclusiv third party - adică fix pe partea de ieftineală pe care în mod corect pui și tu accentul.
Mi-e foarte greu să cred că Nikon o să pătrundă pe zona ML APSC în condițiile în care acolo se află Sony și mai ales un super jucător - Fuji.
Nu zice nimeni că Nikon nu poate remonta pe zona de APSC, dar durează minim 2 ani și cu eforturi foarte mari. Chiar trebuie să scoată ceva fabulos de bun, net superior celorlalți care nici ei nu dorm, nu stau degeaba și fie vorba între noi au avans.
Pe zona de mft, Panasonic dacă vine cu ceva nou fain o să pună în pericol chiar pe semidefunctul Olympus și ocupă toată nișa. GH6 e pe țeavă.

#50
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017

View PostStefanSC, on 04 martie 2021 - 18:32, said:

8% din piata ML cu efort minim? Nu e de ici de colo Posted Image
Nici gaura din buget de cateva sute de milioane de $ nu e de ici de colo. Nu foloseste la nimic daca va scrie pe cruce "decedat cu 8% cota de piata pe ML".Posted Image

#51
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRamuran, on 04 martie 2021 - 16:33, said:

E scump si nu e suficient de atractiv pe partea de video.

Daca compari cu o camera dedicata video (la pret similar), nici unu aparat foto nu mai pare suficient de atractiv...

#52
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017
Ai idee cat costa o camera video care filmeaza in 8k, de ex.?Posted Image

#53
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Lasa 8K ca nu esti Hollywood. Vezi una capabila 4k.

#54
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017
Pentru ce-mi trebuie 4k, am pe un Sony APSC. Acum vreau 8k.Posted Image Eu nu sunt cu evenimente si chestii dintr-astea, imi ajung clipuri scurte de max. cateva zeci de secunde. Dar calitatea pe detalii fine sa fie maxima. Nikon sunt in urma pe partea de calitate video.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate