Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

[Fake news and wishes] Nikon părăsește domeniul foto?

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#19
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Imi vine sa vomit, efectiv. Ai citit un articol clar marcat ca clickbait pe Nikon rumors, care se bazeaza pe "cercetarea facuta de Techno System Research", de care nu a auzit nici bunica, si care se refera strict la partea de mirorless, fara sa tina cont de partea puternica de DSLR pe care Nikon o are. Fara sa tina cont ca Nikon a raportat vanzari record pe mirorless chiar acum vreo luna.

Si ai tras tu asa niste concluzii ca gata cu Nikon, si ai facut thread


https://nikonrumors....-business.aspx/

Edited by nicolaie, 04 March 2021 - 10:57.


#20
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Stai pe coada, nu te enerva și nu mușca, așa-s puiandrii, se entuziasmează una-două și tot așa repede le trece.
Cînd mai cresc se mai potolesc.

#21
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postnicolaie, on 04 martie 2021 - 10:53, said:

Imi vine sa vomit, efectiv. Ai citit un articol clar marcat ca clickbait pe Nikon rumors, care se bazeaza pe "cercetarea facuta de Techno System Research", de care nu a auzit nici bunica, si care se refera strict la partea de mirorless, fara sa tina cont de partea puternica de DSLR pe care Nikon o are. Fara sa tina cont ca Nikon a raportat vanzari record pe mirorless chiar acum vreo luna.
Ei, acum ma intelegi si pe mine? :D

#22
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 12.09.2015
Fuji pe foto este vazut foarte bine pe plan profesional prin alte state.Eu stiu ca au produs lentile pentru sateliti.Acest top mi se pare destul de suspect cu Sony pe primul loc.Nimic nu este imposibil dar parca imi este greu sa cred de colosul Nikon sa pice... Eu personal pe foto am mers pe Nikon si Olympus dar din punctul meu de vedere Olympus mi s-a parut peste.Toate aparatele foto Olympus cu care am avut de a face  au fost Made in Japan t...Mi se pare ciudat de Pentax ca nu este in top,aia sunt jmecheri totusi pe plan mondial...Oricum stirea este destul de ciudata,chiar mi-ar pare rau de Nikon sa dispara sau sa fie cumparati de vreun chinez cum s-a intamplat cu Philips sau Akai.

Edited by PiticVerde, 04 March 2021 - 11:35.


#23
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostPiticVerde, on 04 martie 2021 - 11:34, said:

Fuji pe foto este vazut foarte bine pe plan profesional prin alte state.Eu stiu ca au produs lentile pentru sateliti.Acest top mi se pare destul de suspect cu Sony pe primul loc.Nimic nu este imposibil dar parca imi este greu sa cred de colosul Nikon sa pice... Eu personal pe foto am mers pe Nikon si Olympus dar din punctul meu de vedere Olympus mi s-a parut peste.Toate aparatele foto Olympus cu care am avut de a face  au fost Made in Japan t...Mi se pare ciudat de Pentax ca nu este in top,aia sunt jmecheri totusi pe plan mondial...Oricum stirea este destul de ciudata,chiar mi-ar pare rau de Nikon sa dispara sau sa fie cumparati de vreun chinez cum s-a intamplat cu Philips sau Akai.

OMG Posted Image)

Pentax nu este in top pentru ca este un top exclusiv mirorless iar Pentax a decis sa nu participe in acest domeniu. Si din cate stiu, Philips nu a fost cumparat de catre chinezi, au vrut sa vanda divizia audio si video catre Funai, o firma japoneza, prin 2013 dar nu s-a concretizat.

Edited by nicolaie, 04 March 2021 - 11:43.


#24
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postkatran, on 04 martie 2021 - 08:47, said:

Dupa parerea mea, greseala celor de la Nikon este ca nu ofera modele ML entry-level, cu senzor APS-C. Sunt modelele cele mai cautate, modelele cu care aduci cumparatori intr-un sistem.
Corect. Nu neaparat entry-level dar sa fie APS-C. Acum platesc prostia ca au insistat pe modele mari si scumpe de DSLR FF, si ca initial au lansat un sistem ML neatractiv cu senzori prea mici, etc...

#25
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 12.09.2015

View Postnicolaie, on 04 martie 2021 - 11:39, said:

OMG Posted Image)

Pentax nu este in top pentru ca este un top exclusiv mirorless iar Pentax a decis sa nu participe in acest domeniu. Si din cate stiu, Philips nu a fost cumparat de catre chinezi, au vrut sa vanda divizia audio si video catre Funai, o firma japoneza, prin 2013 dar nu s-a concretizat.

Nicolae,poate ma insel dar eu stiu ca in 2012 Philips au vandut 70% din actiunile diviziei de tv-uri catre firma chineză TPV Technology Ltd.In 2006 Philips a vandut divizia mobila catre 2006  către firma China Electronics Corporation si conform Mediafax in 2015 Philips vinde o cotă de 80% din segmentul sau de iluminare şi LED către chinezi,astfel  e pe cale să devină o companie chineză.Cel putin la becuri se vede lipsa de calitate si anduranta Posted Image .Cu cei de la Funai ,Philips  le-au cerut despagubiri ca nu au dus contractul  la bun sfarsit. Funai pe vremea lui Ceausescu era mare jmecherie sa ai asa ceva,acum nu am mai vazut nimic pe piata de la acesta firma,cel putin la noi.Oricum mie imi pare rau de Philips,aveau produse scumpe dar foarte bune calitativ,acum vezi unele produse de ale lor pe piata,sunt jenante... Chinezii si indienii cumpara pe rupte tot ce li se permite...

Edited by PiticVerde, 04 March 2021 - 12:50.


#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Acel studiu este pt. piata japoneza pe o perioada vaga. Nu imi dau seama de relevata, dar pe plan mondial si pe perioada mai mare parca sunt alte date. In plus alte studii zic ca DSLR inca are cota comparabila cu ML, si aici nikon este (era) inca activ. Intradevar cifrele financiare poate ca sunt negative si poate ca au un context nasol si cu alte divizii, poate aici sa fie probleme defapt. In orice caz nu a fost un capat de tara pt. Oly sa se predea, JIP poate avea pe viitor si ML FF in panoplie, oferta completa.

Edited by crokodilu, 04 March 2021 - 12:51.


#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRamuran, on 04 martie 2021 - 12:32, said:

Corect. Nu neaparat entry-level dar sa fie APS-C. Acum platesc prostia ca au insistat pe modele mari si scumpe de DSLR FF, si ca initial au lansat un sistem ML neatractiv cu senzori prea mici, etc...

Cine sunt cei pentru care vechiul sistem Nikon ML a fost neatractiv, dar care vor neaparat doar APS-C entry fiindca FF e prea scump?

#28
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Sistemul Nikon 1 a fost o greseala din start cu senzorul lor minuscul si cu dezavantajele aferente. De aia l-au si abandonat dupa doar cativa ani. Iar cu DSLR-urile FF mari si scumpe s-a demonstrat ca afacerea nu e rentabila. Din momentul in care au aparut ML FF trebuiau sa se gandeasca ca DSLR vor devini in curand istorie. Si s-au prins multi de la ei din sistem, dar conducerea de la nivel superior din Japonia e intepenita in trecut. Sunt praf.

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
DSLR-urile FF sunt folosite multi ani, cu succes, de cei ce le detin, alaturi de sticla aferenta. Nu le schimba in fiecare an, in pierdere, pentru cel mai nou model oferit de firma Y care poate ofera 5% imbunatatiri.

Nikon 1 a fost o solutie decenta pentru cei fara pretentii. Pentru cei care oricum mai mult de un 18-105 n-ar fi cumparat pentru un APS-C. Cei care probabil azi pozeaza cu telefoane fiindca oricum n-au pretentii mai mari.

#30
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
APSC-urile faceau intre 70-80% din vanzari la Nikon si puteau folosi (aproape) orice obiectiv pe montura Nikon. Au renuntat la APSC si la preturile rezonabile si au ajuns la intrarea in cimitir.

#31
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostRamuran, on 04 martie 2021 - 13:44, said:

APSC-urile faceau intre 70-80% din vanzari la Nikon si puteau folosi (aproape) orice obiectiv pe montura Nikon. Au renuntat la APSC si la preturile rezonabile si au ajuns la intrarea in cimitir.
Nikon ofera APSC in continuare, desigur DSLR nu ML, dar dpdv financiar nu cred ca sunt mai profitabile ML-urile adica sa fi castigat mai mult daca dezvoltau ML APSC si vindeau in acelasi volume.

Edited by crokodilu, 04 March 2021 - 13:52.


#32
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Z50-ul este ML APS-C mid-range decent. Vine la pachet cu doua obiective ok in jur de 1000 euro (in functie de perioada anului si promotii).

ML-urile sunt sensibil mai profitabile decat DSLR-urile pentru ca necesita mult mai putine piese si ajustari manuale in productie.

#33
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Problema e ca l-au castrat intentionat ca sa nu faca concurenta la ML FF. Prostie/greseala tipica.
Nikon in ansamblu au fost cel mai misto sistem dezvoltat in decursul timpului, cu suport larg pentru optica si accesorii de la probabil toti producatorii independenti. Niste decidenti ramoliti au dus totul de rapa.

#34
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 04 martie 2021 - 13:56, said:

Z50-ul este ML APS-C mid-range decent. Vine la pachet cu doua obiective ok in jur de 1000 euro (in functie de perioada anului si promotii).


Nikon nu are nimic pe zona entry-level ML, are DSLR-uri entry-level "fumate" dpdv tehnologic. Aici a pierdut trenul. Canon este activ aici de multi ani, a castigat piata, a devenit chiar lider prin 2018 in Japonia.

Iar oferta Nikon de obiective ML pentru APS-C este aproape inexistenta, te descurajeaza sa pleci pe drumul asta.

Edited by katran, 04 March 2021 - 14:23.


#35
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Cu adaptor poti folosi orice obiectiv si accesoriu pentru partea optica facut oricand si de oricine pe montura F.

#36
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 04 martie 2021 - 14:10, said:

Nikon nu are nimic pe zona entry-level ML, are DSLR-uri entry-level "fumate" dpdv tehnologic.
Si la ceilalti avem entry leveluri supertehnologizate? Sau prin tehnologie fumata te referi doar ca nu e ML?

Poti sa imi enumeri un entry level cu tehnologie la zi, ca vreau si eu unul, caut de ceva timp?

Edited by crokodilu, 04 March 2021 - 14:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate