Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Problema PayPal, schimba automat moneda in lei.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Va salut! In urma cu cateva zile am deschis un nou cont bancar/card la ING in Euro. Pana acum am folosit un card in lei care era asociat contului doar ca eu am transferat Euro pe cardul de lei iar atunci automat se facea schimbul Euro/Lei la cursul lor, adica unul mai slab, din aceasta cauza am decis ca ar fi mai ok sa imi deschid un cont/card in euro.

Problema este urmatoarea... Am asociat si cardul in euro contului PayPal iar cand vreau sa fac trasnferul, imi scrie "Vor fi transferati ex. 1.500 lei" contul de PayPal fiind tot in euro..

Eu la un transfer de 400 euro pierd aprox. 30 doar din schimburile lor... Deci ei practic, vor sa imi transforme euro in lei, iar dupa aceea lei/euro, adica ce naiba...

Trebuie facuta o anumita setare ca sa pot sa transfer direct euro pe contul de euro?

#2
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Sa imi bag picioarele daca am inteles ce vrei sa spui. "Am asociat si cardul in euro contului PayPal iar cand vreau sa fac trasnferul", transfer unde? Catre paypal sau catre contul bancar?

Paypal nu are ca moneda lei. Asa ca daca retragi euro din paypal catre un cont bancar in lei, conversia se va face la cursul bancii, nu al paypal.

#3
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Se poate retrage EUR și direct pe card. Trebuie să contactezi PayPal support (înainte mergea repede la telefon dar au închis call center-ul de când cu pandemia). Acum îi contactezi pe chat, durează cam o zi să-ți răspundă dar dacă scrii scurt și concis te rezolvă direct. Scrie așa:

"I wish to change the currency of my card ending in XXXX (last 4 digits) into EUR for withdrawal purposes."

Apoi vei vedea că la retragere va scrie suma și comisionul de retragere în EUR. Super easy, barely an inconvenience!

#4
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 24.12.2010
ce a scris ricky mai sus
da chiar nu mai au phone support? chiar si cu pandemia o puteau face de acasa.. aiurea

le daca nu raspund pe chat vezi pe fakebook sau ce alte medii de socializare mai folosesc. pe mine m-au rezolvat intr-o ora (ce-i drept mai demult)

Edited by mikaell, 04 March 2021 - 07:15.


#5
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 19.05.2005
Problema vine de la PayPal si este o setare, sa folosesti intotdeauna moneda vanzatorului, in cazul tau, fiind o alimentare a contului de PayPal, trebuie sa cauti unde este setarea, altfel PayPal presupune ca toate cardurile din Romania sunt in Lei si iti retrage lei.
    PayPal castiga mult din aceste diferente de curs si fac tot posibilul sa foloseasca schimbul lor, eu am schimbat acesta setare dar odata am platit cu cardul prin PayPal, fara sa ma loghez la PayPal, si la fel, au considerat ca este un card in lei iar eu am peirdut cateva zeci de lei la curs. Cu suportul lor nu am scos-o la capat dar am facut plangere la Comisia Europeana, mai mult din principiu, si pana la urma au returnat diferenta. Si eu diliu un pic.

#6
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Va salut! Nu reusesc nici cum sa ajung intr-un support chat sau macar sa trimit un mail. Tot ma redirectioneaza catre centrul de ajutor unde iti explica ei ce sa faci si cum sa faci.

Edit.

Am reusit intr-un final, am trimis un mail. Sper sa imi raspunda cat mai repede posibil. Acolo scrie ca in maxim 24h revine cineva cu un raspuns.

Am trimis mesajul exact cum a spus colegul ricky.


In orice caz, chiar mi se pare o prostie/teapa sa faca aceasta conversie cand vrei sa transferi Euro pe card de Euro.... Cum spuneam, la 400 euro, pierd din conversie aprox.30-40 euro, dar la 3000-4000 euro?! 300-400 euro, deci enorm enorm de mult

Edited by IloveHp, 04 March 2021 - 10:41.


#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,476
  • Înscris: 13.03.2005
Pierzi "doar" 7%.... ceea ce tot e mult.

#8
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Dai click pe linkul "Help" din meniul de sus (trebuie sã fii logat în cont) și acolo ai "Message Center".

Attached Files



#9
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Am rezolvat, au facut conversia pentru cardul respectiv in euro.

Acum... a aparut o alta problema... Cand vreau sa fac trasnferul imi apare o eroare, indiferent daca este vorba de cardul in euro sau in lei "A aparut o problema! Momentan nu putem finaliza aceasta tranzactie"

Am trimis din noul un mesaj, sper sa se rezolve si problema asta... Ma enerveaza ca ma tin cu banii blocati...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate