Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Disc deshidratat lombar L4-L5

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare
Are sau a avut cineva probleme/cunostinte referitoare la discurile intervertebrale deshidratate?

Am o astfel de problema si in principiu tratamentul curent (2xCurcumin, 1xKollagen 11000 si 1xSpineDinamic) nu vad sa dea roade.
Fac si exercitii williams.

Se poate hidrata acel disc?

Ce poate fi de ajutor in aceasta situatie. (Lucrez la birou dar am si un izopren pe care mai fac pauze).
Am fost operat la L4-L5 (recalibrare canal) dar nu cred ca operatia de acum ~ 1an mai are legatura cu problema curenta. Discul "usor" deshidratat exista si iniante de operatie.

PS In principiu la doctorii care am fost mi-au servit reteta clasica pe care au invatat-o, si pe care "o vand/promoveaza" fiind la serviciu. (asta este o impresie nu o certitudine).

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wpJYVlbLxXA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
la mine cica sunt degenerate, deh maica varsta, nu stiu daca e tot aia cu deshidratate, am si o protuzie L3-S1
am inteles ca deshidratate nu inseamna lipsite de apa ci lipsite de suport muscular
deci kineto pentru tonifiere, se recomanda

#4
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Unde ai auzit bazaconia asta? Disc deshidratat nu este un diagnostic dat de un medic.

#5
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
Diagnosticul dat de medic e discopatie lombara. Cauza pe care o indica medicul fiind deshidratarea discului.

#6
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Oameni buni, discul nu se deshidrateaza!

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006

View PostBahuru, on 03 martie 2021 - 18:13, said:

Oameni buni, discul nu se deshidrateaza!
Urmareste si tu clipul de deasupra.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
Zic o singura data, daca vrei cele mai bune suplimente, faci cum vrei, ca de medici habarnisti sunt satul, singurii care mai cunosc sunt unii medici sportivi

Artrohelp plicuri, orice varianta
Artrohelp Pain
Celadrin Forte

Nu te vindeca suplimentele, dar isi fac treaba si te tin pe linia de plutire.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Nu exista deshidratare la articulatii - de orice fwl.
E o uzura/tasare.

Discopatia ractic e un inceput de hernie - tratamentul in final e doa chirurgical si nu neaparat cu rezultate bune pe termen lung.

Si in general la coloana nu ajuta suplimentele alimentare. Singurele suplimente care ajuta dar la alte articulatii sunt cele care contin condroitina. Antiinflamatoarele ajuta temporar. Curcumina de ex e un antiinflamator, MSM-ul sau Boswelia la fel.

Practic ptr ce ai tu acum se face fizioterapie si recomandat mers la mare + innot cat se poate. Si evitat ridicarea de greutati.

#10
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Atasez RMN-ul unde scrie "disc deshidratat".
Sigur nu se refera la "deshidratarea de apa" la care duce gandul.

Attached File  RMN.jpg   196.61K   18 downloads

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Au fiecare modul lor de a trece pe hartie unele chestii ce inseamna acelasi lucru, or fi invatat din alte manuale sau au avut alti profesori.

Ala ma gandesc ca e disc degenerat, iar deshidratarea e o consecinta.

Cum inteleg eu mecanismul e ca prin mai multe circumstante ce s-au repetat prea des (dieta incorecta, stil de viata haotic, efort fizic mare, zile de nastere, etc) discul si-a perdut proprietatile si nu isi mai poate mentine inaltimea, se taseaza. Faptul ca discul ala e deshidratat in acel moment se vede pe RMN, iese mai inchis la culoare decat restul.

Daca se poate recupera sau nu, nu-ti pot zice sigur, ca de cand s-au inchis bazinele de inot eu sunt in regres, ma doare spatele chiar in momentul asta. Cert e ca daca vrei sa ai o sansa trebuie sa-ti schimbi stilul de viata si sa ai mai mare grija de spatele tau.

#12
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View PostMizu, on 08 martie 2021 - 17:46, said:

Au fiecare modul lor de a trece pe hartie unele chestii ce inseamna acelasi lucru, or fi invatat din alte manuale sau au avut alti profesori.

Ala ma gandesc ca e disc degenerat, iar deshidratarea e o consecinta.

Cum inteleg eu mecanismul e ca prin mai multe circumstante ce s-au repetat prea des (dieta incorecta, stil de viata haotic, efort fizic mare, zile de nastere, etc) discul si-a perdut proprietatile si nu isi mai poate mentine inaltimea, se taseaza. Faptul ca discul ala e deshidratat in acel moment se vede pe RMN, iese mai inchis la culoare decat restul.

Daca se poate recupera sau nu, nu-ti pot zice sigur, ca de cand s-au inchis bazinele de inot eu sunt in regres, ma doare spatele chiar in momentul asta. Cert e ca daca vrei sa ai o sansa trebuie sa-ti schimbi stilul de viata si sa ai mai mare grija de spatele tau.

Lucrez la birou si asta cred ca e factor determinant/agravant.
Durerea la mine nu apare la vertical/stat pe scaun sau altele similare, apare cand fac o aplecare (doar in anumite circumstane). Cel mai probabil de la discul subtiat permite o atingere la articulatia mai sus numita in RMN.
In principiu nici nu stiu cu exactitate unde sa ma adresez pentru ca dupa cum ziceam
daca merg la fizioterapie "imi vinde fizioterapie"
daca merg la kinetoterapie "imi vinde kineto"
fiecare ce are -> aia vinde nu vad "sa adreseze problemele in mod cumulat si "in interesul pacientului"

ma gandeam sa fac niste "elongatii la bara". pe langa exercitiile williams pe care le fac acuma.
adica mai pe romaneste sa stau atarnat de o bara cateva secunde ... incepand cu 5-10 secunde mergand pana la 30 in timp.
"Tractiuni fara ridicare"
ajuta? incurca? neutru ?

Edited by roPopa, 09 March 2021 - 08:26.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
La maica-mea recomandarea a fost kineto terapie si masaj.
Dar ea e varza deja.

Chestia cu elongatiile la bara s-ar putea sa ajute partial - dar trebuie sa intrebi doctorul.
Probabil cel mai mult ar ajuta un spalier sa te agati cu picioarele si sa atarni cu corpul in jos.


#14
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View Posteiffel, on 09 martie 2021 - 10:27, said:

La maica-mea recomandarea a fost kineto terapie si masaj.
Dar ea e varza deja.

Chestia cu elongatiile la bara s-ar putea sa ajute partial - dar trebuie sa intrebi doctorul.
Probabil cel mai mult ar ajuta un spalier sa te agati cu picioarele si sa atarni cu corpul in jos.

de ce cu capul in jos ? nu se intampla acelasi lucru si invers?

#15
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
probabil pentru ca incheietura piciorului este mai puternica decat la mana

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ca sa faci o extindere a coloanei corecta.
Altfel, la bara te tii in maini - o parte din coloana e libera - partea de jos dar cealalta e solicitata - partea de sus. Daca vrei cu picioarele in jos corect ar fi sa-ti prinzi capul in ceva si sa atarni...

#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Cu spatele trebuie sa ai grija sa nu-l bruschezi, vezi pe youtube clipuri cu recuperare dupa hernie, toate exercitiile sunt incete si calculate. Eu am bara de tractiuni si agatatoare pentru glezne, dar nu le folosesc la asa ceva.

Spatele trebuie decomprimat usor, eventual ia o masa de inversie.

#18
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View PostMizu, on 09 martie 2021 - 14:48, said:

Cu spatele trebuie sa ai grija sa nu-l bruschezi, vezi pe youtube clipuri cu recuperare dupa hernie, toate exercitiile sunt incete si calculate. Eu am bara de tractiuni si agatatoare pentru glezne, dar nu le folosesc la asa ceva.

Spatele trebuie decomprimat usor, eventual ia o masa de inversie.
multumesc. nu stiam ca exista astfel de aparat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate