Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Card Mastercard de la WIREX!

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Verifica eventual si spam-ul sau promotiile care intra pe gmail (la un alt fintech am primit confirmare la promotie, in loc de mesaje principale)

P.S. Revin cu precizarea ca acum cateva minute s-a trimis si un SMS (de la DHL), pe telefonul inregistrat la Wirex

Edited by rz, 12 March 2021 - 21:33.


#20
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 14.03.2008
Nu au trimis. Le-am dat mesaj la support si au raspuns bla, bla, bla ca au cereri multe, etc...

#21
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
@ berliotz : ai primit mesaj de confirmare?

#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
daca va uitati pe reddit sunt cam horror astia

am vrut azi sa-mi fac cont, dar am renuntat

#23
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 14.03.2008

View Postwiz4rd_24, on 15 martie 2021 - 20:46, said:

@ berliotz : ai primit mesaj de confirmare?

Azi ar trebui sa vina, am primit ieri sms si email de la DHL

#24
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
L-am primit azi, la prima ora... l-am activat - urmeaza sa fac prima operatiune la ATM si apoi la magazin
Si la Wirex se poate aranja lista pentru plata... atat cu fiat cat si cu cripto (de ex. daca esti in Ungaria poti sa pui Forinti la prima pozitie)
Cardul adica plasticul este de foarte buna calitate... se ofera 3 ani valabilitate pentru acest card Mastercard de la Wirex
Se poate schimba PIN-ul din aplicatie... pana acum pare foarte ok aplicatia si se misca foarte bine
Cashback-ul se da in tokenul lor, WXT (0.5% cashback, la planul standard si fara stacuire)
Cardul este emis de catre o banca din US si este un Mastercard Debit Gold!

Attached Files


Edited by rz, 16 March 2021 - 12:50.


#25
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cardul s-a inrolat fara probleme în CURVE și nu a cerut cod suplimentar, din tranzactie (cod crv nici nu apare la detalii).
Refund-ul si verificarea in sine s-a facut aproape instant.
Din pacate nu recunoaste imaginea cardului Mastercard Wirex si nici nu o afiseaza pe aia veche, de la Visa .
In Google Pay deocamdata nu se poate pentru plata la POS  (doar online)

Attached Files


Edited by rz, 16 March 2021 - 15:19.


#26
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cardul functioneaza ok atat la ATM cat si la comerciant... la comerciant s-a primit aproape instant acel 0.5% cashback (in WXT)
Tokenul WXT se poate schimba in Fiat sau cripto atunci cand se acumulează 1 USD sau 0.8 EURO (foarte ok cu limita asta, fata de crypto.com)

Notificarile push (pentru plati) au venit și ele dar cu 1-2 minute intarziere.

Attached Files


Edited by rz, 17 March 2021 - 18:41.


#27
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
Păcat ca nu-și onorează termenii la livrarea cardului...

"Dear     ,


We experienced an unexpected increase in inquiries in the last few weeks.

It will take us a tad longer to process your request.

If you require assistance with card order, please find useful tips below:

How do I order a Wirex card?
How do I activate my Wirex card?
The list of supported countries.

Bla bla bla..am achitat taxă DHL degeaba..
Card comandat pe 10 martie..

Edited by wiz4rd_24, 17 March 2021 - 19:55.


#28
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu stiu ce sa zic... daca a fost chestie de noroc la mine
Dar tin minte ca m-au bombardat cu mail-uri sa comand cardul Mastercard deoarece vor exploda cererile dupa lansarea oficiala (exact asta era scris in mail)
Gandeste-te ca mai sunt si vechii clienti (daca nu ma insel in jur de 3 milioane), cu carduri VISA, care sigur au facut si ei trecerea la Mastercard si noile planuri.
Aceast fintech Wirex este printre primele care a oferit un card de cripto (in 2015), dupa XAPO, care a oferit practic primul card de cripto (lansat in 2014) de la aparitia Bitcoin-ului

Edited by rz, 17 March 2021 - 20:02.


#29
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 14.03.2008

View Postrz, on 17 martie 2021 - 18:36, said:

Cardul functioneaza ok atat la ATM cat si la comerciant... la comerciant s-a primit aproape instant acel 0.5% cashback (in WXT)
Tokenul WXT se poate schimba in Fiat sau cripto atunci cand se acumulează 1 USD sau 0.8 EURO (foarte ok cu limita asta, fata de crypto.com)

Notificarile push (pentru plati) au venit și ele dar cu 1-2 minute intarziere.

Ai putut schimba pin-ul? La mine nu a vrut si am incercat la 3 banci...

#30
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
O chestie interesanta... am vrut sa platesc factura de gaz (online, din aplicatia Engie) cu cardul WIREX si a fost respinsa tranzactia (desi 3DS a fost confirmat cu bifa verde)
Am incercat si cu cardul Coinbase si la fel... respins! (in ambele cazuri nu s-a tras bani din conturi)
Engie are ca procesator de plati ING... am incercat tot cu un card strain (in euro) mai exact Bunq si a fost acceptata!.

La Electrica in schimb a fost ok cu cardurile de cripto... acolo este alt procesator (parca Netopia)

View Postberliotz, on 19 martie 2021 - 11:27, said:

Ai putut schimba pin-ul? La mine nu a vrut si am incercat la 3 banci...

Nu am incercat ca am nimerit unul usor de memorat... dar nu se poate schimba din aplicatie ? (am vazut ca este sectiune in app pentru asta)

Edited by rz, 19 March 2021 - 11:31.


#31
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 14.03.2008

View Postrz, on 19 martie 2021 - 11:32, said:



Nu am incercat ca am nimerit unul usor de memorat... dar nu se poate schimba din aplicatie ? (am vazut ca este sectiune in app pentru asta)

Nu se poate din aplicatie, acolo iti spune doar sa te duci la ATM.

#32
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Aha, ok... sincer, nu am apasat acolo

#33
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Info importante privind balantele Fiat & Cripto la plata cu cardul Wirex Mastercard

Wirex trage prioritar din balanta Fiat (am in LEI) atunci cand vede o suma suficienta, chiar daca balanta fiat este mai mica decat una in cripto (pe LTC aveam suma mai mare si nu a tras de acolo)
Daca in Fiat este suma mai mica decat suma de plata (sau nu nu este deloc) se orienteaza catre o balanta de cripto suficienta
Din ce am vazut, nu stie sa traga din doua balante deci ar fi bine ca cel putin pe una ( fie ea cripto sau fiat) sa aveti suficient pentru plata

Eu zic ca este ok, mai ales daca se tine cripto pe hold... pui cat sa ai Fiat suficient la plata si acumulezi/pastrezi linistit pe cripto!.

Mai jos pun si o comparatie privind schimbul valutar, intre: Wirex > Wise > Revolut

Attached Files


Edited by rz, 19 March 2021 - 17:28.


#34
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Revin cu info...
Am pus in cont 2 sume aproape identice insa in valute diferite... mai exact o suma in Euro si una in Lei (plus sume suficiente si in 4 criptomonede)
Atat la ATM cat si la comerciant a stiut sa traga numai din balanta de Lei
Partea buna este ca trage in valuta tarii (in UE sigur trage din balanta Euro) insa partea rea este faptul ca nu poti sa pui la plata direct criptomonede, atunci cand ai fonduri suficiente in Fiat!
Practic, trebuie sa schimbi din cripto in fiat si sa platesti... daca nu se doreste asta, atunci se mentine doar cripto in balante si se trage numai din cripto la plata
In rest, functioneaza perfect!

Edited by rz, 21 March 2021 - 22:28.


#35
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
Card comandat pe 10 Martie prin DHL și nici până acum nu am primit mail de confirmare....degeaba trimiți mail la suport, au același răspuns,  parcă ar fi un bot..

Edited by wiz4rd_24, 22 March 2021 - 23:21.


#36
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
De precizat ca la planul free se primeste 0.5% cashback doar de la comerciantii fizici... doar la premium se primeste cashback (1%) atat de la fizici cat si din online
Plata cu Wirex via Curve este vazuta tranzactie online si pot sa confirm ca nu s-a primit cashback!

Edited by rz, 29 March 2021 - 23:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate