Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sfaturi firma implementare retea

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
FuN-dmG

FuN-dmG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.04.2008
Salutare,

Ma puteti ajuta si pe mine cu niste informatii/recomandari?

Am nevoie de o firma/PFA care sa ma ajute cu urmatoarele servicii:

1.Implementare si configurare server propriu
2.Mutarea hostingurilor pe serverul propriu
3.Back-up periodic
4.Copierea unui website pe altul
5.Mentenanta/suport/monitorizare site-uri web.

Neavand experiente cu firmele de genul si necunoscand administratori de retea, nu stiu la ce sa ma astept sau care e mai serioasa.

Multumesc anticipat

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Buget? Backup-ul unde vrei sã-l faci (ai vreo solutie locala de stocare sau in cloud)?

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sediul firmei unde e? Ca nu e totuna daca e Dorohoi sau Caracal,cu asta trebuia sa incepi.

#4
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Detinerea unui server propriu va implica costuri suplimentare pentru mentenanta/administrare. Aveti pe cineva sa se ocupe de povestea asta?

Se poate efectua remote aceasta migrare sau cel putin o parte din ea? Daca nu, ar fi util sa cunoastem locatia.

Parerea mea persoanala este ca overheadul de a detine un server propriu si a il administra nu justifica costul in toate cazurile.

#5
FuN-dmG

FuN-dmG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.04.2008

View Postaddelin, on 03 martie 2021 - 13:09, said:

Buget? Backup-ul unde vrei să-l faci (ai vreo solutie locala de stocare sau in cloud)?

Bugetul ar fii undeva pana la 500 euro/luna care sa includa tot ce tine legat de cele mentionate initial. Evident daca se poate mai ieftin, nu zice nimeni nu.
Momentan nu exista nici o solutie de back-up. Asta este una dintre cerinte, ca firma respectiva sa se ocupe si de partea de back-up (preferabil in cloud)


View PostKain_12, on 03 martie 2021 - 14:01, said:

Detinerea unui server propriu va implica costuri suplimentare pentru mentenanta/administrare. Aveti pe cineva sa se ocupe de povestea asta?

Se poate efectua remote aceasta migrare sau cel putin o parte din ea? Daca nu, ar fi util sa cunoastem locatia.

Parerea mea persoanala este ca overheadul de a detine un server propriu si a il administra nu justifica costul in toate cazurile.

Locatia este in Pitesti.
Nu, nu avem un administrator de retea si nici nu intentionam sa angajam pe cineva, de aceea ne-am gandit sa apelam la o firma care sa se ocupa de tot ce tine de partea asta.

#6
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Iarta-ma ca poluez threadul, dar de ce nu mergeti mai degraba pe o varianta de managed hosting? Aveti nevoie neaparat de echipament propriu?

#7
FuN-dmG

FuN-dmG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.04.2008
Deorece deja avem un server cumparat care sta degeaba

#8
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018
Buna,

daca inteleg bine :

-aveti un singur  site
-doriti ca acel site sa fie pe un server fizic

pot sa stiu ce resurse are serverul pe care il aveti cumparat si ce model este ?

cu stima,

#9
FuN-dmG

FuN-dmG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.04.2008
Nu as stii sa-ti spun exact configuratia, pentru ca nu o am in fata in momentul de fata.
Momentan am primit mai multe oferte de la niste firme care se ocupa de externizarea serviciilor IT.
Cea mai buna a venit de la firma Startech.

Aveti experiente cu firma respectiva?

Also, ati ceva recomandari pentru o firma de web design? Este nevoie de refacerea unui site de prezentare. Maxim 5-6 pagini, buget 2000 Euro

#10
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018
Buna,
contacteaza-ma privat si pot sa-ti dau o consiliere gratuita.

Nu imi pot da seama de ce doresti de fapt.
Startech Team - cred ca la ei te referi sunt mai mult axati pe solutii ready made si Windows si ca pret sunt in categoria high
Postul tau si comentariile ulterioare mi-au prezentat o nevoie in categoria low-midle care nu justifica o colaborare cu Startech Team


View PostFuN-dmG, on 10 martie 2021 - 09:51, said:


Also, ati ceva recomandari pentru o firma de web design? Este nevoie de refacerea unui site de prezentare. Maxim 5-6 pagini, buget 2000 Euro

Parere personala fara sa cunosc toate datele ):

- bugetul alocat ( f. mare ) nu justifica: refacerea unui site de prezentare cu maxim 5-6 pagini.
- sunt de acord cu @Kain_12 in general pentru un site cel mai bine este sa folositi servicii externe ( server dedicat, vps sau managed hosting - in functie de consumul de resurse si NDA/cerinte ) ,
costurile vor fi ce putin la jumatate din cat ati aloca pentru mentenantei serverului propriu ( 500€/luna ) si conditiile de functionare sun unele pe care nu le vei putea asigura local ( internet , UPS/curent -redudante si fara intreruperi ..IPv4 dedicat...backup automat...etc.)
- serverul pe care il detineti poate fi folosit pentru backup-uri ( daca doriti sa-l pastrati )

cu stima,

#11
FuN-dmG

FuN-dmG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.04.2008
Firma respectiva ne-a facut un pret bun la pachetul de servicii, nici decum din categoria high, asadar o sa semnam cu ei contractul. Am ales varianta unei server local, deoarece serverul este deja achizitonat si sta degeaba. La partea de internet avem deja 2 solutii (dintre care una de back-up), urmeaza sa se achizitioneze si un UPS, iar back-up/administrarea este inclusa in pret.

Pe partea de webdesign, se vrea un website de prezentare profi, deci fara wordpress, etc.
Nu stiu daca bugetul respectiv este mare sau nu, dar daca se poate mai ieftin, de ce nu

#12
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Salut, in legatura cu web design, ai gasit ceea ce cautai?

#13
FuN-dmG

FuN-dmG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.04.2008
Salut,

Inca caut pe partea de webdesign, daca ai ceva sugestii as fii recunoscator.

Mersi

#14
r3mus87

r3mus87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2019

View PostFuN-dmG, on 10 martie 2021 - 09:51, said:

Nu as stii sa-ti spun exact configuratia, pentru ca nu o am in fata in momentul de fata.
Momentan am primit mai multe oferte de la niste firme care se ocupa de externizarea serviciilor IT.
Cea mai buna a venit de la firma Startech.

Aveti experiente cu firma respectiva?

Also, ati ceva recomandari pentru o firma de web design? Este nevoie de refacerea unui site de prezentare. Maxim 5-6 pagini, buget 2000 Euro
Da eu am folosit pachet complet de la WebTeam adica site+gazduire+mentenanta+solutii pentru clould pbx si nu am nimic de reprosat, la cat i-am stresat ma mir, plus ca ce preturi am primit pe la asa zisi meseriasi, eram de mult capiat.

#15
so-so

so-so

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.03.2006
Salut,

1.Implementare si configurare server propriu
2.Mutarea hostingurilor pe serverul propriu
3.Back-up periodic
4.Copierea unui website pe altul
5.Mentenanta/suport/monitorizare site-uri web.

Pentru informatii suplimentare contacteaza-ma privat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate