Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Multimetru DT3800

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Are cineva schema pentru multimetrul digital DT3800 ? E destul de cunoscut, taiwanez galben.

Al meu are o chestie rara, ocazional masura pe alternativ scala 700V aiurea... dadea 180 in loc de 230V... (puneai bornele dadea 180, mai puneai odata sarea la 230, inca o data iar o lua razna, nu conta faza/nul) dar pe scala de 200V mergea bine... azi l-am demontat, curatat, strimbat putin unele piese si culmea... acuma merge bine... nu inteleg de unde e problema ca sigur nu e de la comuatator... ca nu avea nici un efect miscarea lui mecanica; imi afecta si masuratoarea pe amperi in alternativ... nici o scala nu dadea corect iar corespondenta intre 20A si 2A nu era deloc... acuma dupa interventie parca e bine... 278 mA ii indica pe 20A ca 0.28 cu ocazionale salturi la 0.27 ceea ce e fain tinind cont de precizia lui de fel...

#2
iedi

iedi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.07.2003
aceiasi problema am intalnit-o si eu la un multimetru si aparent e din cauza oscilatorului local al circ icl7107 care e f sensibil ! problema poate disparea o data cu schimbarea circ integrat! e de preferat schimbarea tuturor cond ceramici (sunt mai putini costisitori) daca nu merge astfel singura varianta e schimbarea circ integrat!

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca-l schimb cu totul cu ceva mai evoluat ca de curind l-am stricat de tot, am lucrat o sudura pe el pe placa fara sa-mi fac protectia electro-statica si am ars chip-ul de baza, ala de sub afisaj, nu mai merge dac-ul si nici oscilatorul fara sa fie stricata vreo componenta discreta... nu merita sa schimb integratul... mai bine string bani si iau altul calumea, mai profesional, poate gasesc si ceva cu capacimetru si mai caut un frecventmetru bun care sa mearga sus, peste 100 MHz... ca am de reglat niste statii de 27MHz si ocazional ultrascurte si m-am plictisit sa merg cu etaloane, am nevoie de ceva care sa dea de preferat 4 cifre dupa virgula in MHz, 3 cifre nu ma ajuta mult... si evident sa nu coste milioane  acolo... ceva mai ieftin.

#4
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Andrei sa vad ce oferta gasesc pentru tine...parca am vazut undeva ceva...

#5
iedi

iedi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.07.2003
exista scule de masura da ceea ce vrei tu intra la cat profesionale!!! io unu am un amarat de ap cu capacimetru si frecventmetru (asta din urma nu m-am prins cum merge, probabil ca nici nu merge , si oricum mai mult de 50kHz nu masoara) care se gaseste in orice magazin cam pe la 1 mil da nu face banii desi capacimetru e f util... in orice caz nu cred ca vei gasi ceva bun sub cateva sute de dolari ... toata problema e ca masura la frecvente mari la aparatele ieftine e limitata de frecventa de esantionare a dac-ului !
personal nu am auzit sa existe aparate de masura peste 10MHz !!! asta era un super scump osciloscop cu afisaj multimetru si era peste 30mil...
oricum multa bafta!!!

#6
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Andrei -->recomandare MASTECH My68

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
>personal nu am auzit sa existe aparate de masura peste >10MHz !!! asta era un super scump osciloscop cu afisaj >multimetru si era peste 30mil...

Sunt dinastea industriele romanesti care merg la 100-200 MHz cu 3 cifre dupa virgula... eu as fi vrut cu 4-5 dupa virgula aici e problema. Sunt niste cutii cu afisaj pe led-uri... am avut odata ocazia sa iau cu 800000 lei unul dar singurul impediment sunt acele numai 3 cifre... adica doar 1 kHz precizie... eu vreau macar 100 Hz... sau ideal 10 Hz precizie sa pot regla statii...
In rest, poti pune dizivor de frecventa la intrare si poti masura si GHz cu eroarea de aproximare evident...
Ma intereseaza frecvente intermediare sau frecvente finale in unde scurte deci, nu m-ar deranja sa nu mearga peste 30-50 MHz... dar alea sa fie la 100 Hz precizie macar...

Regret ca nu m-am bagat sa iau scule cand erau ieftine si pe toate drumurile... cum ar fi la rusi in piata...

#8
ionutvlad

ionutvlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.09.2002
Pentru comparatie(cu preturile din Romania) poti sa arunci o privire si pe site-ul Conrad : www.conrad.de , categoria "Messtechnik".

#9
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Andrei ala recomandat de mine e cam 100$

#10
iedi

iedi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.07.2003
te referi cumva la cutiile acelea din aluminiu facute de iee??? am si io una luata de la casare ! niciodata nu am stiut cat poate sa masoare! ideea e ca in momentul cand a fost data la casare i-au taiat firele dintre placi si nu i-am mai dat de cap!!! are multi digiti, da chiar nu credeam ca poate sa masoare asa mult! am gasit in interior un generator de semnal etalon de 5MHz ....!!! daca ai vreo schema ptr asa ceva cred ca merita reparat si daca il vrei ti-l pot da si asa sta pe balcon degeaba!

#11
iedi

iedi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.07.2003
aaa si cand ma refeream la ap de masura ma refeream la astea pe care noi muritorii de rand le putem lua! bineinteles ca astia de pe la comunicatii au frecventmetre de masoara in GSM .....
si daca vrei scule bune din amici in domeniu iti recomand FLUKE cica sunt life time warranty!

#12
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
FLUKE costa....:( de te sparge!

#13
electroniq

electroniq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.01.2004
Cumpara un aparat profesional de masura, dai un ban da stai in fata,

  Mi-am luat bratara antistatica  :)

#14
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Andrei,
Poate ti se potriveste ceva din lista asta...

Aparate Electrice Speciale
1. Sursa stabilizata LAMBDA model LMG5-M
iesire:5 Vac stabilizat / 45 A min. - 80 A max.
2. Sursa de inalta tensiune HIPOTRONICS model HD 100 SERIES HIPOT TESTER
3. Generator RF model MA - 26,9 - 27,9 Mhz MEGURO
4. Inregistrator de numere formate (Dialed digit recorder)MITEL - CM8104
5. Generator de puls PHILIPS model PM 5775a: 1 Hz - 100 Mz, risetime < 1 ns.
6. Sursa stabilizata LAMBDA model LSG - FA - 24 - OV - R / 35 A min - 52 A max.
7. Baseband noise transmitter model: 4660 Scientific Atlanta.
8. Tester Ribra optica model Tau - Trai 5415
9. Generator puls model TEKTRONIX 114
10. Counter digital NIKON model CM - 6S
11. Counter laborator - 72 ore
12. Counter universal model 5325B HEWLETT - PACKARD
13. Counter electronic 12,5Mhz model 5216A HEWLETT - PACKARD
14. Generator inalta tensiune max. 4 Kv Ac.
15. Sursa stabilizata de inalta tensiune HIPOTRONICS model RE 3004 P (0 - 2,5Kv).
16. Sursa de inalta tensiune HIPOTRONICS model HOB 12 (0 - 12 Kv max. dc).
17. HIGH VOLTAJE A - C BREAKDOWN TEST SET model SID 365158 CP - 1 - A
18. OPEN FAULT LOCATOR model 4910F HEWLETT - PACKARD.
19. Sursa tensiune:+/- 18 V / 2 A; 45 V / 1 A; 15 V / 500 mA; 5 V / 5 A.
PRETURILE LA ACESTE APARATE SINT NEGOCIABILE.Aparatele sint second hand, in stare de functionare, in general fara manual de utilizare si tensiunea de alimentare de 110V AC.

#15
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005

AIWAMAN, on Aug 18 2003, 22:41, said:

Andrei -->recomandare MASTECH My68

<{POST_SNAPBACK}>


eu au un MY-81 ce stie sa masoare bobine, condensatori si restul de tampenii general valabile: curenti, tensiuni, rezistente pana la 200Mohmi. din pacate nu stie frecvente si nu se poate conecta la PC. ce mi-a placut la el e ca are afisajul cat toate zilele ca sa nu te chiorasti la el si buton rotativ ptr selectia scalei, adica nu trebuie sa dai up-down ca sa selectezi range-ul.
nu il dau, dar daca vrei te pun in legatura cu tipul care le comercializeaza. acum 4 ani am dat pe el aprox 2 milioane, dar isi face banii numai prin faptul ca masoara capacitati si inductante.

#16
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
UNI-T UT70B, are autoscalare, masoara si frecvente, pana la 400Mhz (?!! - am masurat un un osc. de 11Mhz si indica corect .... )

[ http://www.uni-trend.com/Images/Items/UT70B.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
cossstin

cossstin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2008
Sal am si eu un ap masura mastech my-68 nu se mai aprinde deloc , schema nu o am la el. Ma interesa si pe mine sa-l repar m-am inteles foarte bine cu el si imi e greu sa-l arunc precizez ca nu sunt un electronist , il folosesc doar in masuratori simple pt telecomunicatii. Unde m-as putea duce cu el pt o reparatie ? Multumesc

#18
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Uite schema:

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate