Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 

Print pe imprimanta cu 2 tavi

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Se dau vinovatii:
MBP M1
Konica Minolta C227 cu 2 tavi pentru hartie si ultimul driver oficial cu suport M1.

Situatia de fapt:
2 browsere diferite, din fiecare trebuie sa printez pe hartia dintr-o anumita tava. De ex opera print pe tava 2, chrome print pe tava 1.
In windows era simplu, adaug 2 imprimante (e aceeasi imprimanta dar cu nume diferite) si din setari aleasa tava si se pastra.
In BigSur am adaugat 2 imprimate si am pus in setari la fiecare tava default si am salvat ca preset. Deci fiecare imprimanta are un preset salvat si setat.
Dar nu vrea daca incerc printarea direct din browser. Trebuie sa intru in print using system dialogue pentru a functiona corespunzator.
Ceva solutii?
Attached File  Screenshot 2021-03-03 at 09.24.36.png   52.49K   18 downloadsAttached File  Screenshot 2021-03-03 at 09.25.16.png   47.68K   18 downloadsAttached File  Screenshot 2021-03-03 at 09.25.54.png   122.21K   16 downloadsAttached File  Screenshot 2021-03-03 at 09.26.24.png   86.52K   17 downloadsAttached File  Screenshot 2021-03-03 at 09.26.49.png   199.68K   12 downloads

#2
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut.

Poti folosii un print server pe care creezi 2 imprimante cu nume diferite (ale aceleiasi imprimante) insa cu setari diferite, asa cum ai descris ca ai facut deja pe windows.
Print serverul face advertise in retea la cele 2 imprimante (eventual si altele daca mai ai nevoie) si orice echipament conectat la retea in acelasi subnet IPv4 o sa vada imprimantele indiferent de sistemul de operare (windows, Mac, Linux, Android, e.t.c.).
Eu am facut asa pentru multifunctionale care aveau mai multe tavi cu hartie fiecare tava cu alt format sau continut... ex. coli A4 80g/m,  A4 160g/m, plicuri... ma rog in functie de nevoile clientului... deoarece erau multi utilizatori care nu stiau sa selecteze la printare optiunile corecte... iar la altii nu apareau in meniuri.
In cazul meu eu am folosit in Raspberry Pi 3 pe post de print server, clientul avand deja unul care statea nefolosit.

#3
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Chestia e ca am creat deja cele 2 imprimante diferite (konica si facturi) - de fapt aceeasi imprimanta adaugata de 2 ori - se vede in imagini in primul post.
Si pentru fiecare imprimanta am facut setarile aferente (print 2 sides, tava, etc) si le-am salvat ca preset diferit pentru fiecare imprimanta.
Problema e ca, chiar daca setez imprimanta corecta in meniul de print din browser, nu se folosesc setarile presetate pentru acea imprimanta. In windows se pastra.
As putea sa ma chinui sa pun pe un synology un print server... dar as prefera sa mearga asa, fara alte chestii suplimentare.

#4
constantinlil60

constantinlil60

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2021
Salut,am o imprimata HP3450 si de la un timp perneste si se opreste singura ,ce as putea face? Am restabilit la setarile din fabrica ,am icercat sa fac update dar nu am reusit deoarece s-a oprit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate