Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

achizitionare laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
MarianPaunescu

MarianPaunescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.12.2020
Buna tuturor !!! As avea nevoie de un sfat din partea celor cunoscatori in domeniu.As dori sa achizitionez un laptop si am de ales intre  Asus si Lenovo.Ce parere aveti ?

https://altex.ro/lap...free-dos-negru/

https://altex.ro/lap...s-free-dos-gri/

Ce altceva mi-ati recomanda pana in 4000 de lei ?

#2
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.05.2013
Din cele două, Lenovo are luminozitate mai bună, baterie mai bună și memorie ram dublă.

#3
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
depinde ce vrei sa faci pe el
https://altex.ro/lap.../LAPNHQ9HEX005/

#4
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 25.08.2020
Eu as opta pentru ASUS, intotdeauna am fost multumit de laptop-urile lor si sunt foarte durabile.
Ca si optiuni ai putea merge pe acel Vivobook sau iti pot recomanda un Zenbook superb cu un design premium si constructie calitativa .. Ultrabook ASUS ZenBook 14 UM425IA, cu ecran de 14'', Full HD, IPS, cu procesor AMD Ryzen 5 4500U (8M Cache, up to 4.0 GHz), 8GB DDR4 memorie RAM, stocare 512GB SSD, placa grafica integrata Radeon, Windows 10 Home preinstalat, sunet excelent de la Harman Kardon, autonomie extrem de mare, portabil (1.22kg), vine in pachet cu adaptor USB-A to RJ45 gigabit ethernet adapter, adaptor USB-C to audio jack adapter si o husa si se gaseste in mai multe culori (Lilac Mist, Pine Grey),  care nu depaseste 4000 de lei, pretul lui fiind undeva la 3998 lei, dar poti merge chiar si pe un resigilat la pretul de 3492 lei ( Link: https://www.pcgarage...ome-lilac-mist/ )

#5
MarianPaunescu

MarianPaunescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.12.2020
si eu cam tot  Asus as vrea .Laptopul pe care il am acum tot  Asus este,  si sunt multumit.Il am de cativa ani buni si inca isi face treaba.Problema are fi  ca imi este teama de acest model Asus Vivobook, fiind portabil sa nu se incinga prea repede.Este mult mai subtire decat acesta care il am ....

#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Laptop-urile cu cat sunt mai subtiri si mai finute se infierbanta mai tare si viata lor este mai scurta,racirea la ele este deficitara.Eu nu as merge pe Asus in nici un caz.Modelele Asus vechi erau foarte bune,cele noi sunt slabe.

Acel Lenovo are 16 gb ram ,Asus doar 8 .

Carcasa Asus,aluminiu cu plastic.Carcasa Lenovo doar aluminiu.Asus pe Romania sunt praf la service.Castigator dintre cele doua clar Lenovo.

Edited by PiticVerde, 03 March 2021 - 10:49.


#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
@PiticVerde

Depinde si ce faci pe laptop, daca il iei doar pentru Office si multimedia nici un laptop din generatia noua nu se mai incinta...
Daca te joci pe el, faci editare video sau randari orice laptop se incalzeste...

#8
MarianPaunescu

MarianPaunescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.12.2020
si acel model de lenovo este ultrabook , deci este foarte subtire ... cam acelasi rahat cu asus ar fi  Posted Image

il iau pt programare ... codeblocks, visual studio, eclipse ....  dar stau mult pe el ... pe actualul laptop stau multe ore fata intrerupere si nu se inclazeste deloc

Edited by Dany_Darke, 03 March 2021 - 11:41.


#9
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 15.04.2007
Asus ca Lenovo nu mai este pe stoc.Simplu.

#10
MarianPaunescu

MarianPaunescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.12.2020

View Postvictord36, on 03 martie 2021 - 13:06, said:

Asus ca Lenovo nu mai este pe stoc.Simplu.
am vb cu ei si aduc special pentru mine unul, numai sa vreau :))

#11
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 23.10.2013
Cred că diferă puțin culoarea, în rest pare identic https://altex.ro/lap.../LAP82FE00H1RM/

#12
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Eu tot pe ASUS as merge, gama VivoBook sunt laptopuri fiabile. Desi displayul este mai putin luminos insesizabil as putea spune (50 nits), este totusi 100% RGB, ceea ce insemana culori mai naturale.

In rest sunt similare ca si configuratie doar ca Lenovo este mai scump cu 300 ron, deci clar ASUS.

#13
MarianPaunescu

MarianPaunescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.12.2020

View PostMariusEXxTREME, on 03 martie 2021 - 22:55, said:

Eu tot pe ASUS as merge, gama VivoBook sunt laptopuri fiabile. Desi displayul este mai putin luminos insesizabil as putea spune (50 nits), este totusi 100% RGB, ceea ce insemana culori mai naturale.

In rest sunt similare ca si configuratie doar ca Lenovo este mai scump cu 300 ron, deci clar ASUS.
pai si rezista in timp oare ? astea ultrabook mi se par foarte fragile .mi frica sa nu se incinga dupa vreo 2 ore ....

#14
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020

View PostMarianPaunescu, on 03 martie 2021 - 23:04, said:

pai si rezista in timp oare ? astea ultrabook mi se par foarte fragile .mi frica sa nu se incinga dupa vreo 2 ore ....
Nu, nu se incing, eu am un ultrabook de la ASUS, are 5 ani(I7 3gen).

Nu i-am schimbat niciodata pasta de racire, Windows 10 original, o singura data am dat restore la Windows pentru ca se misca mai greoi iar dupa nu am avut probleme.

#15
MarianPaunescu

MarianPaunescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.12.2020
Pai cele fabricate acu 5 ani erau mai trainic facute decat astea de acum.Tocmai de asta imi este frica ...

#16
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 25.08.2020
Nu are treaba, s-a schimbat tehnologia si sistemul de racire, sunt gandite in asa fel incat sa fuctioneze optim plus ca sunt cele mai laudate laptop-urile de la ASUS!

#17
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Eu as merge pe asa ceva: https://www.emag.ro/...ium=direct_link

Este sub bugetul tau, insa duce lejer majoritatea lucrurilor. Daca vrei gaming, atunci lucrurile se schimba si ai avea nevoie de ceva de genul: https://www.emag.ro/...ium=direct_link

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate