Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Ruptura tendon supraspinos

  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
FlrT

FlrT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2019
Va salut! Am fost diagnosticat, printre altele, cu ruptura tendon supraspinos.  Pe lang asta, ar mai fi ruptura partiala tendon muschi infraspinos si tendon muschi subscapular, ruptura partiala ligament transvers, leziune fibrilara muschi infraspinos.  A fost vorba de un traumatism, mai exact am "sprijinit cu viteza" 105 kile de om, cu umarul intr-un perete. S-a efectuat RMN si din discutiile cu medicul ortoped, am inteles ca marea problema e, de fapt, ruptura de tendon supraspinos.  Mi s-a sugerat - pentru o eventuala operatie -  sa ma duc la Sanador, unde au posibilitate de laparoscop si medici destul de experimentati in traumatologia umarului.  Asa ca...   Rog pe cei care au trecut prin experiente asemanatoare - zic de chirurgie ortopedica in general, nu neaparat de umar -  si s-au adresat Sanadorului, sa isi dea cu parerea.  E ok la Sanador, medicii sunt chiar asa cum se spune, cam la ce sa ma astept dpdv costuri, au contract si cu CAS, etc.  Orice sfat este binevenit!  Va multumesc!

#2
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Din experienta mea cu Sanadorul, ei la diagnosticul de "calcifiere tendon supra si infraspinos" mi-au propus o operatie artroscopica cu modicul cost (in decembrie 2018) de 8400 lei, la care se adauga costul ancorelor de fixare a tendoanelor pe os (daca era cazul dupa inlaturarea "calcifierii"
In cautarea unei a doua pareri am ajuns la Spitalul militar din Bucuresti, unde, la primul consult si dupa vizionarea RMN-ului medicul de acolo mi-a facut o infiltratie fix in formatiunea calcaroasa, ceea ce a dus la disiparea ei in timp, ca atare si azi, 2021 sunt tot neoperat.
Asa ca, din experienta personala nu ti-as recomanda Sanador, dar nici nu stiu daca la Militar te mai poti opera in conditiile de azi (pandemie, covod, draci, laci).

Ah, sa nu uit: medicul de la Militar mi-a zis ca el nu ar opera artroscopic tendoane de supra si infraspinos, pentru ca nu poate ligatura foarte bine si nici prinde OK ancorele si prefera sa faca o deschidere clasica prin care sa prinda bine tendoanele, fara risc de desprindere ulterioara a ancorelelor.
Sanatate maxima, vezi ca recuperarea la asa ceva e de lunga durata...

Edited by MirceaDWC, 02 March 2021 - 13:55.


#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 MirceaDWC, on 02 martie 2021 - 13:53, said:

Ah, sa nu uit: medicul de la Militar mi-a zis ca el nu ar opera artroscopic tendoane de supra si infraspinos, pentru ca nu poate ligatura foarte bine si nici prinde OK ancorele si prefera sa faca o deschidere clasica prin care sa prinda bine tendoanele, fara risc de desprindere ulterioara a ancorelelor.
Artroscopic se face peste tot in Vest, nu exista riscurile de care zici decat daca nu face cum trebuie sau daca lucreaza cu materiale slabe.

 MirceaDWC, on 02 martie 2021 - 13:53, said:

Din experienta mea cu Sanadorul, ei la diagnosticul de "calcifiere tendon supra si infraspinos" mi-au propus o operatie artroscopica
Aia a fost incercare de jmekereala, pt asa ceva protocoalele nu recomanda operatia ca procedura de prima intentie.

#4
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006

 Karhu, on 02 martie 2021 - 15:25, said:

Aia a fost incercare de jmekereala, pt asa ceva protocoalele nu recomanda operatia ca procedura de prima intentie.

Exact asta am spus si eu.

Cat priveste modalitatea optima pentru o astfel de interventie, nu ma pricep, doar am spus care a fost parerea medicului care m-a consultat. Si care, inainte de a apuca bisturiul in mana, a incercat si o metoda minim invaziva, care i-a reusit. Imi aduc aminte cum a stat cu RMN-ul in mana mai mult de 10 minute 'trasand" efectiv cu markerul pe piele zonele leziunii, pentru a stii unde sa bage acul.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Era o clinica buna pentru sportivi pe langa Stadionul National...

#6
con1

con1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 02.09.2006
aceeasi problema am avut si eu. prima durere de umar drept - am simtit o usoara durere dupa un meci de tenis pe xbox in urma cu aproape 10 ani. apoi se mai resimtea cand fortam la innot si nu am mai dat importanta. apoi in august 2019 a aparut durerea ca din senin si nu mai puteam tine mana decat indoita din cot. am pus toate aste pe seama unor probleme de coloana (am acolo o operatie de vreo 17 ani la l4l5). am mers la masaj si a fost ceva mai bine pana cand la sfasit a intin putin de mana cand am simtit ca zboara din umar cu durere foarte mare. am sunat la medic dar nu l-am gasit si am mers pe mana maseuzei cu o injectie de movalis (parca). dupa asta a fost ceva mai bine pana in primavara anului trecut cand a inceput iar sa doara usor. am o cunostinta f. buna medic la urgenta pe care am sunat-o pt ca stia f. bine problema pe care o am si am reusit sa fac o radiogarfie la plamani incat sa poata vedea ceva la umar (intre timp spitalul devenise suport covid si nu am reusit altceva) sfatul a fost sa merg la rmn. pe de alta parte mai am o cunostinta medic ortoped care dupa ce a vazut radiografia a spus acelasi lucru si mi-a recomandat un kinetoterapeut/maseor cu care se avea el bine sa incerc cu masaj. asta se intampla prin aprilie-mai anul trecut. fiind un pic cam speriat de covid am evitat si am lasat sa treaca timpul pana cand nu mai puteam ridica manadecat cu greu si doar pana la nivelul umarului. intamplarea a facut ca sa ma intalnesc intamplator cu ortopedul (pe strada) care dupa ce s-a uitat putin la mine a zis sa nu mai stau asa si sa merg macar la el la cabinet (nu in spital). mi-a facut nu stiu ce injectie si m-a si programat la un rmn rapid. dupa ce a vazut rmn-ul mi-a spus ca ar trebui operat si tot sanador a fost recomandarea lui dar a zis ca ar fi bine sa incerc cu kineto. ca sa nu o mai lungesc in zece sedinte de kineto cu un bat , un elastic si cateva gantere/mingi m-a facut ca nou. sfatul meu e sa incerci cu kineto - vorbeste si cu ortopedul.

#7
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
La el se pare ca e rupt, nu mai are ce sa-i faca, trebuie operat si pus la loc, altfel mobilitatea bratului are foarte mult de suferit. Cand ai calcifieri, da, o mai dregi se pare, dar la ruptura...

#8
FlrT

FlrT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2019
Va multumesc pentru opinii!    Intre timp m-am intalnit cu un medic de la Sanador.  Asa e, tendonul e rupt complet, asa ca mi s-a propus interventie artroscopica.  Interventia+o noapte cazare s-ar ridica pe undeva pe la 7000 lei, la care se mai adauga - in caz ca tendonul se poate reatasa, pentru ca exista si varianta in care nu se poate - aproximativ 1000 euro, costul a 4 ancore!   Deci, exact ce spunea mai sus colegul MirceaDWC.  Am sa incerc si un traseu prin CAS, pe la Militar pe undeva, sa vad la ce rezultat ajung. Invitatia la opinii ramane deschisa! Va multumesc!

#9
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,094
  • Înscris: 28.02.2006
Atentie ca aia 7000 lei sunt cu trimitere prin CAS la Sanador, intreaba exact.

#10
FlrT

FlrT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2019
Da, asa e!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate