Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

SpaceX

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Tocmai am primit mail acuma 2 zile, SpaceX a deschis programul de plată în avans pentru echipamentul Starlink inclusiv pentru România. Avansul e de 100 de dolari pentru echipamentul de 499 de dolari.
Din păcate abonamentul e mare, însă ar fi interesant dacă pe viitor SpaceX ar oferi abonament la zi.

#2
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 24.11.2020
Asa...si nu ne dai si noua un link, ceva? Tii doar ptr tine? Urât, tovarășe...

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu prea imi vine sa cred.
Starlink nu are acoperire, deocamdata decat in nordul SUA-sudul Canadei.

Edited by pasilla, 28 February 2021 - 22:42.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.starlink.com/

Starlink

Daca bagi ceva adresa din Romania iti zice ca vine in 2022 pe la noi si platesti avansul

Edited by MembruAnonim, 28 February 2021 - 22:41.


#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
sunt curios daca in tarile in care sunt restricti in accesare unor pagini/site-uri la internet ii vor lasa sa comercializeze kit-ul

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbenis, on 28 februarie 2021 - 22:27, said:

Tocmai am primit mail acuma 2 zile...
Tocmai acum 2 zile?

View Postdana_alexa_92, on 28 februarie 2021 - 23:05, said:


In America netul este limitat ...
Nu ne pasă de americani.

#7
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
de cand digi a inceput sa faca retea noua in loicalitatile unde era akta as putea spune ca nu ar mai fi nevoie de starlink.
de ex la parintii mei intr-o localitate de munte avem digi la pret de 1 pachet de tigari/serviciu. macar localitatea arata destul de bine, are curent, apa, canalizare, doar cu asfaltul sta mai prost adica pe unde e, e dar cu gropi.
in schimb digi a venit si la bunicii mei in localitate de campie cu oameni care se ocupa aproape exclusiv de agricultura. in localitate au curent, apa, dar canalizare lipsa. chiar faceam haz de aia din zona: au internet gigabit si wc in fundul curtii !!!

View Postdana_alexa_92, on 28 februarie 2021 - 23:05, said:

Apropo de net,romanii nici nu stiu ce norocosi is cu Digi.
In America netul este limitat la kb pe secunda in functie de site!! Pentru ca au dat ceva lege care le permite la furniziori sa analizeze traficul si sa limiteze banda preferential.Ei numesc asta "prioritizarea traficului".
Deci americanii care se pricep cat de cat intra cu vpn ca sa poata naviga normal si pe alte situri nu doar pe ale corporatilor de care apartine furnizorul.
Asa ca daca Digi isi vinde biznisul la americani ati ramas si fara net,ultima resursa naturala a tarii:)
nu mai e nici in america asa rau, au bagat figra la greu in ultimii ani. ca e scump ca dracu chiar si raportat la salariile lor e altceva, dar dispun de internet de viteze bunicele.
daca nu ma crezi uita-te aici pe ce pozitie e sua: pozitia 20 la net mobil si pozitia 12 la net fix
https://www.speedtest.net/global-index
noi suntem pe pozitia 4 la net fix, dar pe locul 38 la net mobil.

Edited by rex, 01 March 2021 - 00:42.


#8
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Va rog sa ramaneti on-topic.

La urmatoarea tumba colegul @dana_alexa_92 va lua o pauza foarte lunga.

Edited by RealThing, 01 March 2021 - 10:36.


#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View PostVOC, on 28 februarie 2021 - 22:31, said:

Asa...si nu ne dai si noua un link, ceva? Tii doar ptr tine? Urât, tovarășe...

You can now place a deposit for Starlink which will hold your place in line for future service.
Starlink users currently see data speeds vary from 50Mb/s to 150Mb/s and latency from 20ms to 40ms in most locations. As we launch more satellites, install more ground stations and improve our networking software, data speed, latency and uptime will improve dramatically.
The Starlink team will provide periodic updates on availability as we launch more satellites and expand our coverage. Depending on your location, it may take a year or longer for Starlink to be available in your area.
To check availability for your location, visit Starlink.com and re-enter your service address. Thank you for your interest in Starlink and your continued support!

PLACE DEPOSIT: https://www.starlink.com/

@rex, nu ai tu gigabit mobil în creierul munților. Sau mai bine zis, în văile munților. Starlink însă vei avea la un moment dat. Și un Starlink ar fi un accesoriu bun la rulotă DACĂ s-ar da și cu abonament la zi.

#10
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

View Postrex, on 01 martie 2021 - 00:46, said:

de cand digi a inceput sa faca retea noua in loicalitatile unde era akta as putea spune ca nu ar mai fi nevoie de starlink.
de ex la parintii mei intr-o localitate de munte avem digi la pret de 1 pachet de tigari/serviciu. macar localitatea arata destul de bine, are curent, apa, canalizare, doar cu asfaltul sta mai prost adica pe unde e, e dar cu gropi.
in schimb digi a venit si la bunicii mei in localitate de campie cu oameni care se ocupa aproape exclusiv de agricultura. in localitate au curent, apa, dar canalizare lipsa. chiar faceam haz de aia din zona: au internet gigabit si wc in fundul curtii !!!


nu mai e nici in america asa rau, au bagat figra la greu in ultimii ani. ca e scump ca dracu chiar si raportat la salariile lor e altceva, dar dispun de internet de viteze bunicele.
daca nu ma crezi uita-te aici pe ce pozitie e sua: pozitia 20 la net mobil si pozitia 12 la net fix
https://www.speedtest.net/global-index
noi suntem pe pozitia 4 la net fix, dar pe locul 38 la net mobil.

starlink va face ravagii in țările  din UE unde abonatii se bazează pe servicii fixe  cu tehnologii ca ADSL, 3G, 4G cu trafic de date taxat la cantitate, de genul 2Euro Per Gb.
In Romania nu vor face nici cât o ceapa degerata, fiind scump in comparație cu ce servicii oferă DIGI, Orange, Telekom pe GPON și chiar Vodafone de Cable Modem.

#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Va fi folosit si in Romania in multe zone unde nu e semnal la retelele mobile sau chiar nici curent.

#12
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

LunaCrystal said:

1615747351[/url]' post='27638232']
Va fi folosit si in Romania in multe zone unde nu e semnal la retelele mobile sau chiar nici curent.
Sunt de acord cu tine ca de va  folosi si in RO, la cabane la munte in locuri izolate, in Delta Dunarii, la pensiuni, pe campere, yahturi-barci,dar in general acestea sunt cazuri izolate, noi in RO avand fibra optica trasa si la sate, in comparatie cu occidentul care deabia acum s-a trezit sa traga in urban, rurarul fiind complet descoperit.

Edited by oddy, 21 March 2021 - 08:29.


#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Starlink va face ravagii in primul rand printre providerii actuali de internet prin satelit. Abonatii lor ar migra 100% la Starlink, e o diferenta colosala in favoarea serviciului lui Elon Musk.

Internet prin satelit exista chiar si in anii '90. Nimic nou sub soare.

View Postrex, on 01 martie 2021 - 00:46, said:

in schimb digi a venit si la bunicii mei in localitate de campie cu oameni care se ocupa aproape exclusiv de agricultura. in localitate au curent, apa, dar canalizare lipsa. chiar faceam haz de aia din zona: au internet gigabit si wc in fundul curtii !!!
De asta am facut si eu haz, cand am vazut ca in decembrie 2020 RCS & RDS au tras fibra in ambele mele sate, Spineni si Miesti. FO de 1 Gbps in conditiile in care Miesti are asfalt din 2018 si pe stalpi nu a avut nimic pana acum, in afara de curentul electric.

Si am zis, AP-uri Wi-Fi la privata din fundul curtii si la cotetul gainilor. Unde vine FTTH-ul se rezolva si daca mobilele nu au semnal, se poate vorbi prin Vo-Wi-Fi.

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Aria de antene din receptorul starlink este o bijuterie inginerească.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h6MfM8EFkGg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,078
  • Înscris: 04.10.2005
Concurenta nu doarme...
Noua generație de sateliți Eutelsat Konnect disponibila de la anul...
https://www.eutelsat...e-launches.html

Edited by khristian78, 11 April 2021 - 07:08.


#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
https://uk.pcmag.com...later-this-year
Au scos restricția de locație.

#17
mladin

mladin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 25.02.2007
Starlink este disponibil si in Romania de azi!, doar ce am primit mail-ul Posted Image

Attached Files


Edited by mladin, 07 April 2022 - 21:03.


#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Am verificat chestia cu starlink, si spre mirarea mea, Serbia si acareturile ei mai sarace sunt la categoria "coming soon".

[ https://i.postimg.cc/nV3zm4f8/Screenshot-20220912-001224-Opera.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Jucaria asta, nu poate fi folosita ca unitate portabila? Nu o poti lua cu tine si sa o folosesti unde ai nevoie de ea, atata timp cat ai acoperire de la reteaua de sateliti?  

Cum fac romanii cu cartelele satelit ieftine din Romania, pe care le trimit la neamuri prin  Spania, Italia?

Nu prea inteleg care e chestia cu limitarea in functie de locatia geopolitica. E clar ca in Serbia are acoperire dar nu functioneaza.  Daca cineva cumpara din  zona EU o poate folosi in Kosovo?

Si Ucraina este la wait list, dar se stie ca functioneaza si acolo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate