Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Deblocare telefoane vechi simple

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
CompyNerd

CompyNerd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 14.09.2009
Lucrez la o colectie de telefoane mobile vechi, non-smartphone. Ca an de fabricatie ar fi undeva intre 1999 si 2012. Din cand in cand mai fac rost de telefoane blocate pe diverse retele. Cunoasteti pe cineva de incredere care ar avea uneltele necesare sa le deblocheze? Parca nu imi vine sa merg la orice gsm de pe strada, si nici nu stiu daca mai au boxurile necesare Posted Image

#2
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
daca ai skill si rabdare gasesti in colturi intunecate si demult uitate ale netului toate tutorialele si "uneltele" necesare.
unii mai pastreaza tot ce au facut de la primul comp. de ex eu inca am fisierele pentru a transforma un SE k750i in w800i(walkaman) - asta e cea mai veche. plus niste firmware de tablete onda si diverse telefoane mai noi la care am umblat in root :)

totul e sa cauti. bafta

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,323
  • Înscris: 01.12.2001
Cel mai vechi ce cred că il mai am e un Nokia 3310 de prin 2000.
Pe timpuri era la GSM un perete cu cabluri de deblocare pt fiecare model in parte.

Edited by dorin_2k, 28 February 2021 - 22:37.


#4
CompyNerd

CompyNerd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 14.09.2009

 VipeR85, on 28 februarie 2021 - 21:44, said:

daca ai skill si rabdare gasesti in colturi intunecate si demult uitate ale netului toate tutorialele si "uneltele" necesare.
unii mai pastreaza tot ce au facut de la primul comp. de ex eu inca am fisierele pentru a transforma un SE k750i in w800i(walkaman) - asta e cea mai veche. plus niste firmware de tablete onda si diverse telefoane mai noi la care am umblat in root :)

totul e sa cauti. bafta

Problema mare din punctul asta de vedere e găsirea cablului de date pentru telefonul respectiv, nu e întotdeauna ceva ușor chiar dacă se găsește software-ul. Exemplu din viata reala, un Panasonic X70 pe Orange UK. Din cauza asta as fi vrut sa apelez la o persoana care are boxurile și cablurile speciale.

#5
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
incearca pe reddit....si nu numai pe r/Romania ci si pe r/techsupport

ps: uitasem: vezi ca gasesti pe aliexpress o gramada de cabluri, eu de acolo mi-am luat un convertor rs232.depinde daca vrei sa faci singur si de cat timp ai la dispozitie.

Edited by VipeR85, 01 March 2021 - 19:11.


#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 dorin_2k, on 28 februarie 2021 - 22:37, said:

Cel mai vechi ce cred că il mai am e un Nokia 3310 de prin 2000.
Pe timpuri era la GSM un perete cu cabluri de deblocare pt fiecare model in parte.
Si ce legatura are asta cu subiectul topicului??

Pentru initiator,nu cred ca o sa mai gasesti un service care sa aibe interfetele pentru multe din telefoanele vechi.La un service o sa gasesti pentru unele modele,la alt service pentru alte modele...si tot asa.Doar asa cred mai poti face ceva!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate