Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce n-au fost ucisi prorocii Astarteei?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#37
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostLotusisrael, on 02 martie 2021 - 20:38, said:

Nu vezi distincția la care mă refer. Acel dialog cu Dumnezeu de care vorbesc eu trebuie să îl facă și duhovnicul ca om, înainte să-l facă ca preot. După logica aceasta, s-ar putea ușor spune că, dacă preotul ca om nu îl face, el nu va putea să fie nici duhovnic. Credinciosul este dator să trăiască ne-încetat cu Dumnezeu.
Ai schimbat subiectul.
Ideea era ca enoriasii sunt datori sa fie precauti in relatia cu preotii si sa decida ei ce e bine si ce nu atunci cand preotii ii directioneaza

O idee gresita provenita din tendinta individualismului protestant de a presupune ca enoriasul este deasupra preotului sau cel putin egal cu el in cunoasterea Scripturilor si a a alegerii celei mai bune cai pentru vietuirea crestina.

Edited by penticostalul, 02 March 2021 - 21:02.


#38
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 02 martie 2021 - 20:12, said:


Apreciez truda ta insa eu nu cred ca, luat per ansamblu, e corect sa ceri enoriasilor sa fie deasupra preotilor in ceea ce priveste intelegerea lucrurilor spirituale.
Cred ca este o greseala.


Ba da.
Dar acestea sunt exceptii.

Nu poti face un principiu pe baza unor exceptii.

Preotul nu poate face mai mult decat a facut si face insusi apostolul Petru, cel caruia Hristos i-a zis ”paste mieluseii mei, paste oitele  mele, paste oile mele”:

Ioan 21:15
După ce au prânzit, Isus a zis lui Simon Petru: „Simone, fiul lui Iona, Mă iubeşti tu mai mult decât aceştia?” „Da, Doamne”, I-a răspuns Petru, „ştii că Te iubesc.” Isus i-a zis: „Paşte mieluşeii Mei.”
Ioan 21:16
I-a zis a doua oară: „Simone, fiul lui Iona, Mă iubeşti?” „Da, Doamne”, I-a răspuns Petru, „ştii că Te iubesc.” Isus i-a zis: „Paşte oiţele Mele.”
Ioan 21:17
A treia oară i-a zis Isus: „Simone, fiul lui Iona, Mă iubeşti?” Petru s-a întristat că-i zisese a treia oară: „Mă iubeşti?” Şi I-a răspuns: „Doamne, Tu toate le ştii, ştii că Te iubesc.” Isus i-a zis: „Paşte oile Mele!


Adica singurul rol al bisericii este sa pastoreasca ”mieluseii”, ”oitele” si ”oile” lui Hristos. Doar ca noi nu trebuie sa ramanem vesnic oi, ci rostul este sa evoluam pana la ”starea de om mare, la inaltimea staturii plinatatii lui Hristos”. Adica sa trecem de la stadiul de ”oaie”, care este omul copil la minte, la stadiul de ”om mare”, adica om care gandeste si ia decizii dupa ratiune, nu dupa sentimente.

Efeseni 4:13
până vom ajunge toţi la unirea credinţei şi a cunoştinţei Fiului lui Dumnezeu, la starea de om mare, la înălţimea staturii plinătăţii lui Hristos;


#39
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 05.01.2020

View PostDorel666, on 18 martie 2021 - 16:05, said:


Preotul nu poate face mai mult decat a facut si face insusi apostolul Petru, cel caruia Hristos i-a zis ”paste mieluseii mei, paste oitele  mele, paste oile mele”:

Ioan 21:15
După ce au prânzit, Isus a zis lui Simon Petru: „Simone, fiul lui Iona, Mă iubeşti tu mai mult decât aceştia?” „Da, Doamne”, I-a răspuns Petru, „ştii că Te iubesc.” Isus i-a zis: „Paşte mieluşeii Mei.”
Ioan 21:16
I-a zis a doua oară: „Simone, fiul lui Iona, Mă iubeşti?” „Da, Doamne”, I-a răspuns Petru, „ştii că Te iubesc.” Isus i-a zis: „Paşte oiţele Mele.”
Ioan 21:17
A treia oară i-a zis Isus: „Simone, fiul lui Iona, Mă iubeşti?” Petru s-a întristat că-i zisese a treia oară: „Mă iubeşti?” Şi I-a răspuns: „Doamne, Tu toate le ştii, ştii că Te iubesc.” Isus i-a zis: „Paşte oile Mele!


Adica singurul rol al bisericii este sa pastoreasca ”mieluseii”, ”oitele” si ”oile” lui Hristos. Doar ca noi nu trebuie sa ramanem vesnic oi, ci rostul este sa evoluam pana la ”starea de om mare, la inaltimea staturii plinatatii lui Hristos”. Adica sa trecem de la stadiul de ”oaie”, care este omul copil la minte, la stadiul de ”om mare”, adica om care gandeste si ia decizii dupa rati sentimente.

Efeseni 4:13
până vom ajunge toţi la unirea credinţei şi a cunoştinţei Fiului lui Dumnezeu, la starea de om mare, la înălţimea staturii plinătăţii lui Hristos;

Biserica, Ecclesia, este Trupul Mistic al Lui Hristos, dim care fac parte toți Orthodocșii botezați, nu doar clericii. Ecclesia nu este o instituție.
Oi rămânem, cumva. toată viața. Pentru că nu toți primim harul preoției. Ecclesia este ierarhică și, deși omul are un urcuș ce nu se termină niciodată și merem vom fi îndrumați ca să urcăm mai sus.

#40
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostLotusisrael, on 18 martie 2021 - 19:42, said:

Biserica, Ecclesia, este Trupul Mistic al Lui Hristos, dim care fac parte toți Orthodocșii botezați, nu doar clericii. Ecclesia nu este o instituție.
Oi rămânem, cumva. toată viața. Pentru că nu toți primim harul preoției. Ecclesia este ierarhică și, deși omul are un urcuș ce nu se termină niciodată și merem vom fi îndrumați ca să urcăm mai sus.

Eu as zice ca urcusul se termina, de vreme ce se vorbeste despre ”desavarsire”. O data ce ai ajuns desavarsit, unde sa mai urci? Dar, in sfintenie, care inseamna pricepere, in aceasta exista crestere permanenta.

Edited by Dorel666, 19 March 2021 - 13:32.


#41
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 05.01.2020

View PostDorel666, on 19 martie 2021 - 13:31, said:

Eu as zice ca urcusul se termina, de vreme ce se vorbeste despre ”desavarsire”. O data ce ai ajuns desavarsit, unde sa mai urci? Dar, in sfintenie, care inseamna pricepere, in aceasta exista crestere permanenta.
Sfințenia este, precum ai spus, creștere permanentă. De aceea nu cred că desăvârșirea înseamnă stagnare. Poate termenul se referă la pragul peste care, odată trecut, nu mai ai cum să cazi. Îmi aduc aminte că există principiul, în Sfânta Tradiție, conform căruia omul, dacă vrea, parte ajunge la desăvârșire într-o zi, de dimineață până seara. Evident, cred că se subînțelege că, odată ajuns acolo, el va crește în continuare, dar altfel. Pe de altă parte, avem principiul că, oricine este viu, poate cădea, mai mult sau mai puțin. Oricum, starea de desăvârșire din timpul vieții se atinge foarte rar, chiar de către Sfinți.

#42
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostLotusisrael, on 19 martie 2021 - 15:53, said:

Sfințenia este, precum ai spus, creștere permanentă. De aceea nu cred că desăvârșirea înseamnă stagnare. Poate termenul se referă la pragul peste care, odată trecut, nu mai ai cum să cazi. Îmi aduc aminte că există principiul, în Sfânta Tradiție, conform căruia omul, dacă vrea, parte ajunge la desăvârșire într-o zi, de dimineață până seara. Evident, cred că se subînțelege că, odată ajuns acolo, el va crește în continuare, dar altfel. Pe de altă parte, avem principiul că, oricine este viu, poate cădea, mai mult sau mai puțin. Oricum, starea de desăvârșire din timpul vieții se atinge foarte rar, chiar de către Sfinți.

Din ce am inteles eu pana acum, sfintenia este una, desavarsirea este altceva. In sfintenie exista crestere continua si fara sfarsit, in desavarsire, o data ce ai ajuns la ea, ramai desavarsit si atat. Nu stiu, insa, daca la desavarsire se ajunge treptat sau dintr-o data. Trebuie sa studiez.

#43
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Astarteea asta, era mai mult o zeitate ce prindea la colectivul de femei păgâne, prin urmare, proroci bărbați erau oricum, în număr foarte mic, mai mult muieri, Baal era cel servit de bărbați, de aceea proorocii lui Baal constituiau o amenințare și au fost uciși din porunca lui Iehova.😶

#44
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
A uitat Ilie de ce a fugit? Este uituc Iehova, din moment ce-l întreabă pe Ilie, de două ori, același lucru? :dontgetit:

2 Izabela a trimis un mesager la Ilie ca să-i spună: „Dumnezeii să se poarte cu mine cu toată asprimea dacă mâine la această oră nu voi face cu viața ta ce ai făcut tu cu viața fiecăruia dintre ei!“.
3 Când a auzit Ilie acest lucru, s-a ridicat și a fugit ca să-și scape viața.



10 El a răspuns:
‒ Am fost plin de râvnă pentru Domnul, Dumnezeul Oștirilor, căci fiii lui Israel au încălcat legământul Tău, Ți-au dărâmat altarele și Ți-au ucis profeții cu sabia. Numai eu singur am mai rămas, iar ei încearcă să-mi ia viața.

BVA:
10El a răspuns: „Am fost plin de pasiune pentru Iahve – pentru Dumnezeul armatelor – pentru că israelienii au încălcat legământul Tău, Ți-au dărâmat altarele și Ți-au omorât profeții cu sabia. Numai eu singur am mai rămas; și acum ei încearcă să mă omoare și pe mine.”

BTF:
10 Și el a spus: Am fost foarte gelos pentru DOMNUL Dumnezeul oștirilor; deoarece copiii lui Israel au părăsit legământul tău, au dărâmat altarele tale și au ucis cu sabia pe profeții tăi; și eu, numai eu, am rămas; și ei mă caută să îmi ia viața

--------------------

Cine-l căuta, de fapt? :ermm:...
Regina Izabela, fiica regelui Sidonului...Posted Image Fiii lui Israel îl ajutaseră pe Ilie să-i prindă și să-i omoare pe prorocii lui Baal...deci nu din cauza lor fugise Ilie, ci clar, din cauza mesajului venit din partea Izabelei...
Sfânta Biblie... o carte atât de prost scrisă...Posted Image

De ce fugise Ilie?

BVA:
„Zeii să se comporte cu mine cu toată duritatea lor, dacă mâine, la această oră, nu voi face cu viața ta ce ai făcut tu cu viața fiecăruia dintre acești profeți!” 3 Când a auzit acest lucru, Ilie a fugit imediat ca să își salveze viața.

[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539873-icon_ohhno.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Posibil dialog:

Soldatul Enan, din armata siriană, aleargă înnebunit până la colonelul Eliam (este doar o potrivire de nume, nu, nu este fiul lui Ahitofel), zicându-i:
- domnule colonel, domnule colonel, veniți repede
- da, ce-i băiete, ce alergi așa?
- domnule colonel, sunteți chemat la divizie, domnul general Amihud vă solicită o întrevedere...
- da, da, bine, mă duc repede, ce o fi vrând și generalul...:ermm:... cred că este în legătură cu acțiunea de commando din Israel, dar... ne-am întors toți acasă, teferi... care o fi deci problema? mă duc la general, să văd ce-mi zice...:huh:
- să trăiți domnule general
- ia loc. Ești chemat, domnule colonel, pentru a răspunde de acțiunea din Israel!
- domnule general, dar nu am înregistrat nicio victimă, ne-am întors cu toții, sănătoși, nu am avut nici măcar răniți
- domnule colonel, iată care este problema: am trimis printr-un curier, o depeșă la dumneata, prin care solicitam ca tot regimentul să se înapoieze de urgență în Siria, din motive stict confidențiale, dacă ai fi citit scrisoarea, le-ai fi aflat! dar, și aici e problema dumitale, care o să te coste capul, curierul nu v-a găsit în Dotan, pur și simplu nu mai erați acolo, tot regimentul dumitale parcă se evaporase... cum explici acest fapt? ce s-a întâmplat? de ce nu ai fost la ordin, prezent?
- domnule general, să vedeți, știți, noi între timp, probabil de la praful din Israel, nu am mai văzut și cineva ne-a spus... că...da, da, nu știm să vă spunem cine a fost acea persoană, am văzut-o târziu când am ajuns în Samaria, era chiar el, Elisei, da...
- domnule colonel, te rog, oprește-te, observ că nu mai ești coerent! răspunde: de ce ați părăsit obiectivul?
- am avut o informație
- de la cine? probabil ești avizat că singurele informații nu le poți primi decât de la mine, în formă cifrată, în plic sigilat, prin curierul armatei noastre!
- da, știam, da... un domn între două vârste, ne-a informat că ... greșisem orașul și...
- cum adică ați greșit orașul? dar acolo ați fost trimis, domnule colonel, împreună cu tot regimentul, ați avut cai, care, ca să înconjurați orașul și să instituiți blocada!Posted Image
- da.
- ce da?
- da, așa trebuia să facem, dar ne-am luat după acel domn, și am avut și eu o intuiție că s-ar putea să fi greșit orașul și drumul! Posted Image
- deci dumneata nu îți permiți să ai ”intuiții” din moment ce ordinul era clar: a se înconjura orașul Dotan, a se declara stare de asediu, a se scotoci fiecare colibă până la găsirea numitului Elisei, profet evreu!Posted Image De ce nu ați procedat conform instrucțiunilor?
- nu vedeam nimic și un domn ne-a spus...Posted Image
- destul: vă așteaptă curtea marțială! pregătiți-vă pentru execuție!Posted Image

#46
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă Iehova a omorât cu pietre pe amoriți, la bătălia Gabaonului, de ce nu a nimicit toate triburile care locuiau în Canaan, în felul acesta și astfel problema era rezolvată...Posted Image

#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdark, on 13 septembrie 2023 - 11:53, said:

Dacă Iehova a omorât cu pietre pe amoriți, la bătălia Gabaonului, de ce nu a nimicit toate triburile care locuiau în Canaan, în felul acesta și astfel problema era rezolvată...Posted Image
De ce nu o fi facut Pamantul roz nu te-ai intrebat?

#48
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 19.03.2022

View Postzexelica, on 13 septembrie 2023 - 12:27, said:

De ce nu o fi facut Pamantul roz nu te-ai intrebat?
E suficient sa faca viata in roz, nu si pamantul.
Coloritul divers e mai placut . . .  decat o singura culoare.
Tu mai ai astfel de idei ?
Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate