Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce n-au fost ucisi prorocii Astarteei?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#19
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 04.03.2020
Dorel666, nu vrei tu sa vorbesti cu un psihiatru despre ce iti spune Duhul?
In Biblie sunt multe aiureli, porunca "Sa nu ucizi!" ar putea fi de inspiratie divina, dar multe altele pot foarte bine sa fie parerile unor oameni de rand, care nu au nici o legatura telepatica cu Dumnezeu.

#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 ericmario, on 28 februarie 2021 - 20:42, said:

...lasă băutura.

Nu, ca este scris ”luati si beti...”

 JustXXL, on 28 februarie 2021 - 20:43, said:

Dorel666, nu vrei tu sa vorbesti cu un psihiatru despre ce iti spune Duhul?
In Biblie sunt multe aiureli, porunca "Sa nu ucizi!" ar putea fi de inspiratie divina, dar multe altele pot foarte bine sa fie parerile unor oameni de rand, care nu au nici o legatura telepatica cu Dumnezeu.

O aiureala este si faptul ca un proroc al lui Dumnezeu ucide alti proroci, care faceau jertfe umane, dar nu ucide pe prorocii care jertfeau turte de grau?

#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Raspunsul simplu la orice dilema din Biblie:

Spoiler


#22
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 05.01.2020

 Dorel666, on 28 februarie 2021 - 19:36, said:


Cu Duhul m-am pricopsit fara sa vreau. Sau poate am vrut, dar n-am stiut exact ce am cerut. Candva am facut un experiment si l-am rugat sa plece. A plecat si... mi-a lasat sufletul pustiu. Asa ca am ingenuncheat si l-am rugat sa vina inapoi. Si a venit. De atunci inima mea tot canta si tresalta de bucurie. Permanent!
Referitor la ”duhovnici buni”, m-am ”fript cu ciorba” si acum ”suflu si in iaurt”.
Citesc zilnic traducerea ortodoxa, dar nu o dau deoparte nici pe cea protestanta.

Poate te-ai spovedit o dată de urgență la duhonic, a fost bine, dar după nu a mai fost. Nu ar fi fost o problemă, dacă este așa, luai dezlegare de la el și căutai altul. Până găseai. Am pățit-o și eu. Oricum, în situații de genul „Eu și Duhul doar.”, după cum prea bine știi, riscul de înșelare este uriaș, mai ales pentru cei ne-experimentați. Iar pentru cine nu găsește duhovnic, se poate ruga să îl îndrume Dumnezeu la un duhovnic bun. „Cere și se va da.” „Cine caută găsește.”, spune însuși Domnul în Sfânta Evanghelie. Noi în Orthodoxie lucrăm prin duhovnic și dezlegările se fac prin el tocmai pe baza principiului iconic, despre care am discutat pe alte topic. „Doar eu și Duhul.” sau „Doar eu și harul.” și altele ca acestea pot fi (Și de cele mai multe ori chiar sunt.) atitudini ne-iconice, individualiste, rupte de concretul iconic al creației și Bisericii Lui Hristos.
Bineînțeles, duhovnicul nu este un idol și nu trebuie idolatrizat, este nevoie de lucrarea Duhului pentru a primi ceea ce Duhul îți spune prin el. De obicei primul răspuns dat de el la Spovedanie cuprinde mesajul de la Dumnezeu, iar discuția de după scade posibilitatea ca să fie de la Dumnezeu și crește posibilitatea de a veni de la persoana duhovnicului, persoană oamenească supusă greșelii. Iar răspunsul de la Dumnezeu primit de la el se poate întâmpla ca persoana duhovnicului să nu înțeleagă ce a vorbit Dumnezeu prin el, dar fiul duhovnicesc, primitorul, să înțeleagă.
Bineînțeles, nici ascultarea nu se face orb, cum zic unii, ci cu discernământ. Nici neasscultare, adică doar omul singur sau doar „omul și Dumnezeu”, dar nici opusul, „sfânta” ascultare cea oarbă care poate duce în prăpastie. Voința trebuie să se autostrunească atât în supunerea cea bună, dar și în trezia sa prin cultivarea discernământului. În final, rămâne zona aceea fină în care discuți tu cu Dumnezeu, în care înveți să îi auzi vocea. Eu de obicei sunt sceptic când aud de atitudini existențiale precum cea enunțată de tine pentru că știu că Dumnezeu lucrează cu multă finețe și discreție de obicei și rareori trimite revelații așa, tocmai pentru că vrea ca omul, exersând credința trăită practic și voința, să ajungă să Îl cunoască dinăuntru, nu din afară (Chiar Dumnezeu ar comunica telepatic în minte, nu fizic, tot ar fi din afară sau ca din afară vorbirea.). Iar lucrarea de în-dumnezeire prin har se lucrează prin dialogul real și profund al sufletului cu Dumnezeu.
Eu cred că încă poți căuta un duhovnic bun, cu rugăciune și discernământ.  Și nu uita că, oricât de dulci ar fi, înșelările pot fi mari și profunde. Dar mereu Dumnezeu lasă măcar un colț descoperit, pe undeva, lăsând posibiltatea conștiinței de a discerne, dacă vrea. Dar mulți își adorm vocea conștiinței, pentru a rămâne în dulceața înșelării.

#23
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Lotusisrael, on 01 martie 2021 - 10:24, said:

Bineînțeles, duhovnicul nu este un idol și nu trebuie idolatrizat, este nevoie de lucrarea Duhului pentru a primi ceea ce Duhul îți spune prin el.
De obicei primul răspuns dat de el la Spovedanie cuprinde mesajul de la Dumnezeu, iar discuția de după scade posibilitatea ca să fie de la Dumnezeu și crește posibilitatea de a veni de la persoana duhovnicului, persoană oamenească supusă greșelii. Iar răspunsul de la Dumnezeu primit de la el se poate întâmpla ca persoana duhovnicului să nu înțeleagă ce a vorbit Dumnezeu prin el, dar fiul duhovnicesc, primitorul, să înțeleagă. Bineînțeles, nici ascultarea nu se face orb, cum zic unii, ci cu discernământ. Nici neascultare, adică doar omul singur sau doar „omul și Dumnezeu”, dar nici opusul, „sfânta” ascultare cea oarbă care poate duce în prăpastie.

Am sentimentul ca ceea ce propovaduiesti sunt idei protestante infiltrate in ortodoxie.
Mesajul pe care-l transmiti incearca sa convinga ca enoriasul poate discerne adevarurile spirituale mai bine decat o poate face preotul, urmasul apostolilor.

Preotul are o chemare divina, are educatie teologica profunda, are timp pentru a sta in rugaciune iar omul obisnuit cand merge la el se duce sa primeasca sfat si calauzire. Prin chiar faptul ca se duce la preot, enoriasul recunoaste cu umilinta fatul ca el este un novice care are nevoie de ajutor specializat. Daca enoriasul cunoaste atat de fin realitatile spirituale incat poate discerne el in sfatul preotului ceea ce este corect si ce nu, de ce ar mai merge la preot?

Edited by penticostalul, 01 March 2021 - 11:41.


#24
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 25.07.2008

 Dorel666, on 28 februarie 2021 - 19:12, said:

Am recitit, recent, fragmentul in care prorocul Ilie omoara pe toti prorocii lui Baal. ......
Singurul raspuns pe care mi-l da Duhul, cand il intreb,

Unii teologi si psihiatri spun ca e normal sa vorbesti cu Dumnezeu, dar daca iti raspunde, mai degraba e vorba de schizofrenie nu de vreo minune!
La tine ce e?

#25
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Obivankenobi, on 01 martie 2021 - 16:04, said:


Unii teologi si psihiatri spun ca e normal sa vorbesti cu Dumnezeu, dar daca iti raspunde, mai degraba e vorba de schizofrenie

Nu te cred.
Poti da un link?

#26
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Dorel666, on 28 februarie 2021 - 19:12, said:

Normal ca m-am intrebat de ce unii au fost ucisi si altii lasati! Singurul raspuns pe care mi-l da Duhul, cand il intreb, este ca prorocii lui Baal savarseau jertfe umane, pe cand prorocii Astarteei doar coceau turte ”Imparatesei Cerului”. Si Dumnezeu nu osandeste niste oameni care coc turte, chiar de sunt rataciti si saraci la minte.
Ieremia 7:18-34
Ieremia 44:11-19

Citeste de 100 de ori.


Sã-ți fie rușine.

#27
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 05.01.2020

 penticostalul, on 01 martie 2021 - 11:37, said:

Am sentimentul ca ceea ce propovaduiesti sunt idei protestante infiltrate in ortodoxie.
Mesajul pe care-l transmiti incearca sa convinga ca enoriasul poate discerne adevarurile spirituale mai bine decat o poate face preotul, urmasul apostolilor.

Preotul are o chemare divina, are educatie teologica profunda, are timp pentru a sta in rugaciune iar omul obisnuit cand merge la el se duce sa primeasca sfat si calauzire. Prin chiar faptul ca se duce la preot, enoriasul recunoaste cu umilinta fatul ca el este un novice care are nevoie de ajutor specializat. Daca enoriasul cunoaste atat de fin realitatile spirituale incat poate discerne el in sfatul preotului ceea ce este corect si ce nu, de ce ar mai merge la preot?

Ai citit ce am scris?
Educația „teologică profundă” este foarte relativă. Am făcut o facultate de teologie Orthodoxă și pot spune la prima mână că educația teologică academică este mai mult decât insuficientă. Contează, în primul rând, harul primit la hirotonie și trăirea persoanală a preotului.
Văd că percepi lucrurile din punctul de vedere al „ascultării oarbe”, ce nu este o înțelegere Orthodoxă. Recomand a se citi volumul I din Filocalia, pentru a vedea despre ascultarea cu discernământ, ce este dreapta socoteală dintre ne-ascultare și ascultarea oarbă. Da, este greu dar, precum am spus, este o linie foarte fină. Și foarte greu de ținut, în felul ei. Ascultarea este necesară, dar nu absolută. Echivalarea ascultării cu discernământ cu ne-ascultarea arată viziunea căzută a ascultării oarbe. Din multe puncte de vedere, în Orthodoxie avem o dreaptă socoteală, nu dualități simple din care una este buna, alta rea. De fapt, patristic vorbind, răul este un dezechilibru și ne-fființă, iar binele echilibru și ființă. Nu este un pol rău și unul bun, în sensul cum percept alte credințe sau morale laice. De fapt, și filosofii greci antici au perceput răul într-un mod similar.

#28
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Stii ce profesii aveau Ioan Botezatoru, Petru, Ioan?  Poate ar fi bine sa mai reflectezi si sa nu fii asa sigur.

Raspunsul pentru topicul acesta este simplu au fost macelariti toti indiferent de idol.

Acolo scopul a fost sa faca partas pe tot poporul lui Israel, sa-si dea seama ca au gresit etc, Ilie anterior facuse scrum 2 garanizoane o nimica toata, foc din cer,
ar fi putut sa rezolve mai rapid problema insa scopul era altul in cazul asta...

Edited by iulian_1976, 01 March 2021 - 21:24.


#29
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Lotusisrael, on 01 martie 2021 - 19:11, said:

Ai citit ce am scris?
Da.
Iti respect punctul de vedere.
Dar nu sunt de acord.

Nu mi se pare corect sa ceri enoriasilor sa cunoasca mai multa teologie decat preotii lor.

#30
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 05.01.2020

 penticostalul, on 02 martie 2021 - 07:08, said:

Da.
Iti respect punctul de vedere.
Dar nu sunt de acord.

Nu mi se pare corect sa ceri enoriasilor sa cunoasca mai multa teologie decat preotii lor.
Nu este vorba de intelect. Reduci la o chestiune intelectuală. Este o chestiune duhovnicească, nu intelectuală.

#31
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ar fi mai rau.
Inseamna ca ceri enoriasilor mai multa duhovnicie decat preotilor.
Abordarea asta oricum ai da-o iese rau.

Ideea e ca tu ceri mai mult enoriasului decat preotului.
Exact in domeniul in care preotul este specializat.

E un nonsens sa ceri elevului mai mult decat profesorului, pacientului decat medicului, enoriasului decat preotului.
Nu puscă.

Dar nu vreau sa ma contrazic cu tine la infinit.
E doar un punct de vedere.

#32
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 05.01.2020

 penticostalul, on 02 martie 2021 - 10:21, said:

Ar fi mai rau.
Inseamna ca ceri enoriasilor mai multa duhovnicie decat preotilor.
Abordarea asta oricum ai da-o iese rau.

Ideea e ca tu ceri mai mult enoriasului decat preotului.
Exact in domeniul in care preotul este specializat.

E un nonsens sa ceri elevului mai mult decat profesorului, pacientului decat medicului, enoriasului decat preotului.
Nu puscă.

Dar nu vreau sa ma contrazic cu tine la infinit.
E doar un punct de vedere.
Duhovnicia nu este ceva cantitativ, este calitativ, deși cu o dimensiune cantitativă, cel puțin pe alocuri. Darurile Duhului sunt diferite, precum spune Scriptura. Un mădular al Bisericii poate avea mai multe daruri, evident. Harul preoțesc este un dar distinct, în Sfânta Tradiție, de harul primit de un mădular în urma trăirii personale. Duhul Este Același, avem tot Energia (Lucrarea) Necreată a Lui Dumnezeu în toate cazurile, dar nu se lucrează același lucru. Lucrarea harului prin experiența personală a preotului potențează lucrarea harului primit la hirotonie, dar viața personală a preotului, dacă este proastă, nu elimină harul hirotoniei. Precum am spus, Dumnezeu poate oferi răspuns prin gura preotului în așa fel încât nici preotul personal să nu știe ceea ce se spune prin el. Un preot trăitor este foarte de preferat, dar unul leneș duhvonicește, dar cu credința dreaptă și hirotonie validă tot are taine valide.
Deși greu a obține acel dialog în mod valid, pe undeva este ușor. Tocmai prin faptul că acest fapt se întâmplă, totuși, chiar dacă nu la nivel optim, ca să zic așa. Și se întâmplă, mai mult sau mai puțin, în viața de zi cu zi chiar la oameni care nu au ajuns la măsuri înalte.

#33
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 Elihu_66, on 01 martie 2021 - 19:01, said:


Ieremia 7:18-34
Ieremia 44:11-19

Citeste de 100 de ori.


Sã-ți fie rușine.

Am citit. Care-i poanta?

 iulian_1976, on 01 martie 2021 - 21:20, said:

Stii ce profesii aveau Ioan Botezatoru, Petru, Ioan?  Poate ar fi bine sa mai reflectezi si sa nu fii asa sigur.

Raspunsul pentru topicul acesta este simplu au fost macelariti toti indiferent de idol.

Acolo scopul a fost sa faca partas pe tot poporul lui Israel, sa-si dea seama ca au gresit etc, Ilie anterior facuse scrum 2 garanizoane o nimica toata, foc din cer,
ar fi putut sa rezolve mai rapid problema insa scopul era altul in cazul asta...

Unde scrie ca au fost macelariti toti?

#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 penticostalul, on 02 martie 2021 - 10:21, said:

Ar fi mai rau.
Inseamna ca ceri enoriasilor mai multa duhovnicie decat preotilor.
Abordarea asta oricum ai da-o iese rau.

Ideea e ca tu ceri mai mult enoriasului decat preotului.
Exact in domeniul in care preotul este specializat.

E un nonsens sa ceri elevului mai mult decat profesorului, pacientului decat medicului, enoriasului decat preotului.
Nu puscă.

Dar nu vreau sa ma contrazic cu tine la infinit.
E doar un punct de vedere.
in viata laica n-ai intalnit cazul ca un pasionat sa cunoasca mai multa meserie decat un profesionist indoielnic? :)

#35
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Lotusisrael, on 02 martie 2021 - 12:03, said:

Duhovnicia nu este ceva cantitativ, este calitativ, deși cu o dimensiune cantitativă, cel puțin pe alocuri. Darurile Duhului sunt diferite, precum spune Scriptura. Un mădular al Bisericii poate avea mai multe daruri, evident. Harul preoțesc este un dar distinct, în Sfânta Tradiție, de harul primit de un mădular în urma trăirii personale. Duhul Este Același, avem tot Energia (Lucrarea) Necreată a Lui Dumnezeu în toate cazurile, dar nu se lucrează același lucru. Lucrarea harului prin experiența personală a preotului potențează lucrarea harului primit la hirotonie, dar viața personală a preotului, dacă este proastă, nu elimină harul hirotoniei. Precum am spus, Dumnezeu poate oferi răspuns prin gura preotului în așa fel încât nici preotul personal să nu știe ceea ce se spune prin el. Un preot trăitor este foarte de preferat, dar unul leneș duhvonicește, dar cu credința dreaptă și hirotonie validă tot are taine valide.
Deși greu a obține acel dialog în mod valid, pe undeva este ușor. Tocmai prin faptul că acest fapt se întâmplă, totuși, chiar dacă nu la nivel optim, ca să zic așa. Și se întâmplă, mai mult sau mai puțin, în viața de zi cu zi chiar la oameni care nu au ajuns la măsuri înalte.

Apreciez truda ta insa eu nu cred ca, luat per ansamblu, e corect sa ceri enoriasilor sa fie deasupra preotilor in ceea ce priveste intelegerea lucrurilor spirituale.
Cred ca este o greseala.

 Fane, on 02 martie 2021 - 20:00, said:

in viata laica n-ai intalnit cazul ca un pasionat sa cunoasca mai multa meserie decat un profesionist indoielnic? Posted Image
Ba da.
Dar acestea sunt exceptii.

Nu poti face un principiu pe baza unor exceptii.

#36
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 05.01.2020

 penticostalul, on 02 martie 2021 - 20:12, said:


Apreciez truda ta insa eu nu cred ca, luat per ansamblu, e corect sa ceri enoriasilor sa fie deasupra preotilor in ceea ce priveste intelegerea lucrurilor spirituale.
Cred ca este o greseala.


Ba da.
Dar acestea sunt exceptii.

Nu poti face un principiu pe baza unor exceptii.
Nu vezi distincția la care mă refer. Acel dialog cu Dumnezeu de care vorbesc eu trebuie să îl facă și duhovnicul ca om, înainte să-l facă ca preot. După logica aceasta, s-ar putea ușor spune că, dacă preotul ca om nu îl face, el nu va putea să fie nici duhovnic. Credinciosul este dator să trăiască ne-încetat cu Dumnezeu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate