Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

De ce n-au fost ucisi prorocii Astarteei?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Am recitit, recent, fragmentul in care prorocul Ilie omoara pe toti prorocii lui Baal. Dar, de data aceasta, am observat un lucru care, pana acum, mi-a scapat. Anume ca, la masa Isabelei nu mancau doar prorocii lui Baal, ci si cei ai Astarteei. Si desi Ilie a poruncit sa fie stransi la el atat prorocii lui Baal, cat si cei ai Astarteei, el i-a ucis doar pe cei ai lui Baal:


1 Imparati 18:19
Strânge acum pe tot Israelul la mine, la muntele Carmel, pe cei patru sute cincizeci de proroci ai lui Baal şi pe cei patru sute de proroci ai Astarteei, care mănâncă la masa Izabelei.”


1 Imparati 18:40
„Puneţi mâna pe prorocii lui Baal”, le-a zis Ilie, „niciunul să nu scape!” Şi au pus mâna pe ei. Ilie i-a coborât la pârâul Chison şi i-a înjunghiat acolo.


  Normal ca m-am intrebat de ce unii au fost ucisi si altii lasati! Singurul raspuns pe care mi-l da Duhul, cand il intreb, este ca prorocii lui Baal savarseau jertfe umane, pe cand prorocii Astarteei doar coceau turte ”Imparatesei Cerului”. Si Dumnezeu nu osandeste niste oameni care coc turte, chiar de sunt rataciti si saraci la minte.

  Si ce-i cu asta? Pai, este ca mai stiu niste oameni care osandesc pe cei care ”se inchina la icoane” si ”isi fac cruce”. Pai, daca Dumnezeu nu i-a osandit pe cei care coceau turte Astarteei, cum de osanditi voi pe cei care se inchina chipului lui Dumnezeu si chipurilor sfintilor si dau de pomana mancaruri sfintite pentru cei adormiti!

  Dar poate aveti voi o alta explicatie pentru neomorarea prorocilor Astarteei si pentru cum Dumnezeu s-ar putea supara pe niste fiinte care se inchina la chipul Sau pictat... O astept.

Edited by Dorel666, 28 February 2021 - 19:13.


#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Dorele, ai auzit de Bart Ehrman ?

Edited by jimi91, 28 February 2021 - 19:20.


#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 jimi91, on 28 februarie 2021 - 19:20, said:

Dorele, ai auzit de Bart Ehrman ?

Vad ca-i un critic al Noului Testament. Ce vrei sa spui cu el?

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
Porunca a sasea: Sa nu ucizi !

#5
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 Fane, on 28 februarie 2021 - 19:23, said:

Porunca a sasea: Sa nu ucizi !

Dar stii ce spune prima?

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Dorel666, on 28 februarie 2021 - 19:22, said:


Vad ca-i un critic al Noului Testament. Ce vrei sa spui cu el?

E cam cel mai bun critic al noului testament :)...e chiar bun tipul. Cauta-l pe youtube

#7
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 05.01.2020

 Dorel666, on 28 februarie 2021 - 19:12, said:

Am recitit, recent, fragmentul in care prorocul Ilie omoara pe toti prorocii lui Baal. Dar, de data aceasta, am observat un lucru care, pana acum, mi-a scapat. Anume ca, la masa Isabelei nu mancau doar prorocii lui Baal, ci si cei ai Astarteei. Si desi Ilie a poruncit sa fie stransi la el atat prorocii lui Baal, cat si cei ai Astarteei, el i-a ucis doar pe cei ai lui Baal:


1 Imparati 18:19
Strânge acum pe tot Israelul la mine, la muntele Carmel, pe cei patru sute cincizeci de proroci ai lui Baal şi pe cei patru sute de proroci ai Astarteei, care mănâncă la masa Izabelei.”


1 Imparati 18:40
„Puneţi mâna pe prorocii lui Baal”, le-a zis Ilie, „niciunul să nu scape!” Şi au pus mâna pe ei. Ilie i-a coborât la pârâul Chison şi i-a înjunghiat acolo.


  Normal ca m-am intrebat de ce unii au fost ucisi si altii lasati! Singurul raspuns pe care mi-l da Duhul, cand il intreb, este ca prorocii lui Baal savarseau jertfe umane, pe cand prorocii Astarteei doar coceau turte ”Imparatesei Cerului”. Si Dumnezeu nu osandeste niste oameni care coc turte, chiar de sunt rataciti si saraci la minte.

  Si ce-i cu asta? Pai, este ca mai stiu niste oameni care osandesc pe cei care ”se inchina la icoane” si ”isi fac cruce”. Pai, daca Dumnezeu nu i-a osandit pe cei care coceau turte Astarteei, cum de osanditi voi pe cei care se inchina chipului lui Dumnezeu si chipurilor sfintilor si dau de pomana mancaruri sfintite pentru cei adormiti!

  Dar poate aveti voi o alta explicatie pentru neomorarea prorocilor Astarteei si pentru cum Dumnezeu s-ar putea supara pe niste fiinte care se inchina la chipul Sau pictat... O astept.
Recomand a se citi comentarii patristice la acest episod. Eu personal nu m-a preocupat erminia Vechiului Testament prea mult după întoarcerea la Orthodoxie. Vechile interpretări din vremurile mele neoprotestante (și alte vremuri vechi) nu îmi par prea relevante acum.
Nu știm exact ce a fost, dincolo de ce avem în Sfânta Scriptură și Sfânta Tradiție. Poate au fost uciși și aceia, dar nu este consemnat. Dacă într-adevăr nu au fost uciși, poate a fost marea milă a Lui Dumnezeu, poate acei oameni mai aveau o șansă la pocăință și Dumnezeu i-a cruțat. Nu știm. Legat însă de „revelații” primești, după cum spui, recomand, dacă ești Orthodox, să vorbești cu un duhovnic bun despre ele și să parcurgi traduceri Orthodoxe ale Scripturii. Cele protestante sunt corupte nu doar teologic, ci și filologic.

#8
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 Lotusisrael, on 28 februarie 2021 - 19:31, said:

Recomand a se citi comentarii patristice la acest episod. Eu personal nu m-a preocupat erminia Vechiului Testament prea mult după întoarcerea la Orthodoxie. Vechile interpretări din vremurile mele neoprotestante (și alte vremuri vechi) nu îmi par prea relevante acum.
Nu știm exact ce a fost, dincolo de ce avem în Sfânta Scriptură și Sfânta Tradiție. Poate au fost uciși și aceia, dar nu este consemnat. Dacă într-adevăr nu au fost uciși, poate a fost marea milă a Lui Dumnezeu, poate acei oameni mai aveau o șansă la pocăință și Dumnezeu i-a cruțat. Nu știm. Legat însă de „revelații” primești, după cum spui, recomand, dacă ești Orthodox, să vorbești cu un duhovnic bun despre ele și să parcurgi traduceri Orthodoxe ale Scripturii. Cele protestante sunt corupte nu doar teologic, ci și filologic.

Cu Duhul m-am pricopsit fara sa vreau. Sau poate am vrut, dar n-am stiut exact ce am cerut. Candva am facut un experiment si l-am rugat sa plece. A plecat si... mi-a lasat sufletul pustiu. Asa ca am ingenuncheat si l-am rugat sa vina inapoi. Si a venit. De atunci inima mea tot canta si tresalta de bucurie. Permanent!
Referitor la ”duhovnici buni”, m-am ”fript cu ciorba” si acum ”suflu si in iaurt”.
Citesc zilnic traducerea ortodoxa, dar nu o dau deoparte nici pe cea protestanta.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

 Dorel666, on 28 februarie 2021 - 19:25, said:


Dar stii ce spune prima?
una bate alta? e ok sa omori un om pt ca nu crede ce crezi tu?

#10
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 Fane, on 28 februarie 2021 - 19:42, said:

una bate alta? e ok sa omori un om pt ca nu crede ce crezi tu?

Prima spune sa iubesti. Si cine iubeste, nu omoara!

#11
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 jimi91, on 28 februarie 2021 - 19:27, said:

E cam cel mai bun critic al noului testament Posted Image...e chiar bun tipul.
E chiar ateu. De-a binelea.
Iar un ateu care explica Biblia seamana bine cu un lup care-i director la Departamentul Protectiei Ovinelor.

Edited by penticostalul, 28 February 2021 - 20:03.


#12
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 penticostalul, on 28 februarie 2021 - 20:02, said:

E chiar ateu. De-a binelea.
Iar un ateu care explica Biblia seamana bine cu un lup care-i director la Departamentul Protectiei Ovinelor.

Duhul tocmai mi-a spus ca Noul Testament este cartea cu sapte peceti. Iar, dupa cum stii, provocarea deschiderii pecetilor este adresata oricarei fapturi, inclusiv ateilor.

#13
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Dorel666, on 28 februarie 2021 - 20:05, said:

Duhul tocmai mi-a spus ca Noul Testament este cartea cu sapte peceti.
Transmite-i duhului ca de data asta se insala!

Edited by penticostalul, 28 February 2021 - 20:15.


#14
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 penticostalul, on 28 februarie 2021 - 20:11, said:

Transmite-i duhului ca de data asta se insala!

Inainte sa-mi scrii acest raspuns, Duhul imi zisese sa-ti spun ca tocmai faptul ca toata lumea isi sparge capul sa descifreze Apocalipsa este o dovada a faptului ca Noul Testament este Cartea cu sapte peceti. In plus, tot Duhul mi-a amintit si-mi tot aminteste ca Cel care sta pe scaunul de domnie al Tatalui, in acest moment, este Iisus Hristos. Altul care sa stea pe acest scaun nu exista, inca!

Deci, eu zic ca Duhul are dreptate si dumneata te inseli.

#15
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 penticostalul, on 28 februarie 2021 - 20:11, said:

Transmite-i duhului ca de data asta se insala!

Da, de ce ar pune Dumnezeu, in inima unui ateu, dorinta de a incerca sa descifreze Noul Testament!

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

 penticostalul, on 28 februarie 2021 - 20:02, said:

E chiar ateu. De-a binelea.
numai credinciosii au dreptul la opinii pe teme religioase fiindca dupa cum bine stim numai ei sunt obiectivi! chiar obiectivi de-a binelea!

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dorel666, on 28 februarie 2021 - 19:12, said:

Singurul raspuns pe care mi-l da Duhul...

...lasă băutura.

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 Fane, on 28 februarie 2021 - 20:40, said:

numai credinciosii au dreptul la opinii pe teme religioase fiindca dupa cum bine stim numai ei sunt obiectivi! chiar obiectivi de-a binelea!

Dupa cum vezi, Dumnezeu a aruncat o provocare tuturor fiintelor, inclusiv celor declarate ”atei”.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate