Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Colaps Economic sau Hiper Inflatie?

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#37
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Culmea ca eu nu le-am vazut...or fi mai smecheri ardelenii si nu lasa din pret...

#38
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Cind se imprima bani fara acoperire e semn ca se sustine fals economia.parerea mea.Ca americanii,ca sa isi sustina nivelul de trai fac cam de mult asta,denota caracterul lor,si lenea .Scenariul cu piine ce va costa o geanta de bani e un scenariu optimist,zic eu.

#39
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
Datoria publică globală este in prezent de cca 260.000 de miliarde de dolari sau 260 de trilioane.
Și acum urmează partea SF:
Aceasta datorie va trebui la un moment dat "imputată pe CNP" sau "per-capita" fiecărui cetățean al planetei.
Digitalizarea, biometrizarea precum și vaccinul cu nano-particule și acizi nucleici oferă o posibilitate de individualizare unica, la purtător, a acestei datorii, alaturi de alte info biometrice.
ADNul e practic un cod numeric, codarea în ADN se poate face și acum (prin viruși și vaccinuri) dar...lipsește în prezent interfața de citire a acestei datorii individualizate per capita din secvența ADN, dar sunt mai multe tehnologii luate în calcul.
Individualizarea datoriei per capita prin codare ADN la nivel de individ e mai profitabila pentru sistem decât inflația pentru că oferă posibilitatea unei ajustări macroeconomice in timp real.

#40
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011

View Postccf_cristi, on 28 februarie 2021 - 18:03, said:

I-au dat canalul jos!...masonii, extrateristrii, oculta mondiala sau cine mai vrei tu.
Dar acum intrebarea, doar pe canalul lui se gaseau videoclipurile?
Hai sa zicem ca youtube dadea jos, imediat, orice videoclip. Dar dupa youtube mai exista ok.ru, vimeo, facebook, pirate si nu mai stiu cum, file.list, etc, etc, etc...
Mai are si propriul lui site cu toate video-urile dar nu-i asa popular. A mai atras atentia asupra caderii sistemului de pensii bazat pe bursa din america 401K, insa nu e singurul care a prevazut asta, mai era si Robert Kiyosaki care spunea la fel. Probabil prin printarea banilor ei spera sa salveze si sistemul de pensii dar cred va fi doar temporar.....
Timpul o sa ne arate daca au avut sau nu dreptate.

Edited by maladetz, 28 February 2021 - 19:15.


#41
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006

View PostTankx, on 28 februarie 2021 - 19:06, said:

Datoria publică globală este in prezent de cca 260.000 de miliarde de dolari sau 260 de trilioane.
Și acum urmează partea SF:
Aceasta datorie va trebui la un moment dat "imputată pe CNP" sau "per-capita" fiecărui cetățean al planetei.
Digitalizarea, biometrizarea precum și vaccinul cu nano-particule și acizi nucleici oferă o posibilitate de individualizare unica, la purtător, a acestei datorii, alaturi de alte info biometrice.
ADNul e practic un cod numeric, codarea în ADN se poate face și acum (prin viruși și vaccinuri) dar...lipsește în prezent interfața de citire a acestei datorii individualizate per capita din secvența ADN, dar sunt mai multe tehnologii luate în calcul.
Individualizarea datoriei per capita prin codare ADN la nivel de individ e mai profitabila pentru sistem decât inflația pentru că oferă posibilitatea unei ajustări macroeconomice in timp real.
Tampenii conspirationiste. Nu va fi imputata niciodata pe cnp o datorie publica, doar cele private.

#42
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postl_dan, on 28 februarie 2021 - 19:26, said:

Tampenii conspirationiste. Nu va fi imputata niciodata pe cnp o datorie publica, doar cele private.

Buna mentiunea!

Si asa ajungem la o intrebare pe care eu le-am mai pus-o multora: cu ce va afecteaza pe voi individual datoria publica? In afara de faptul ca figurati in statistici cu X dolari sau euro de platit pe umeri?

A venit cineva sa va ia din tzoale, ca in Morometii?

O sa va ia SUV-ul din batatura? (ca sa updatam scena din carte / film :)  )

De ce dracu m-as teme eu la nivelul meu, de minuscul paduche salariat + contribuabil, de Marea Datorie Statala?

Edited by cattavencu, 28 February 2021 - 19:39.


#43
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011

View Postcattavencu, on 28 februarie 2021 - 19:37, said:

Buna mentiunea!

Si asa ajungem la o intrebare pe care eu le-am mai pus-o multora: cu ce va afecteaza pe voi individual datoria publica? In afara de faptul ca figurati in statistici cu X dolari sau euro de platit pe umeri?

A venit cineva sa va ia din tzoale, ca in Morometii?

O sa va ia SUV-ul din batatura? (ca sa updatam scena din carte / film Posted Image  )

De ce dracu m-as teme eu la nivelul meu, de minuscul paduche salariat + contribuabil, de Marea Datorie Statala?
In mod indirect poporul suporta consecintele, acele datorii trebuie stinse cumva, nu o sa-ti ia SUV-ul din batatura dar iti ia terenul arabil, nu al tau ci al tarii, padurile, nu ale tale ci ale tarii dar care fac parte din "bogatia" poporului. Faptul ca nu mai producem nimic si suntem o piata de desfacere e tot un mod de a plati, si tu cel cu SUV-ul in batatura vei cumpara de la straini si le vei face lor profit nu tarii. Tarii ii va reveni o parte infima din acei bani.
Tot tu cel cu SUV in batatura platesti 43% din venit statului la care mai adaugi 19% TVA, deci mai ramai cu 38% din cat castigi in buzunar din care ti se mai ia si din aia prin alte taxe, impozite si accize carburanti. Deci fara sa-ti dai seama acel SUV din batatura e o nimica toata pe langa cat platesti zi de zi, luna de luna si an de an. Suntem tara cu cea mai mare taxa pe venit din Europa, ti se pare ca e o simpla coincidenta?
Deci Marea Datorie Statala e platita de toti minusculii paduchi salariati + contribuabili fara ca ei sa-si dea seama Posted Image
P.S: intr-adevar sunt unii care nu sunt afectati, dar ei fac parte din gasca celor care fura, insa din pacate fura tot de la popor si de la cei cu SUV in batatura. In cel mai rau caz fac vreo doi trei ani de inchisoare dar scapa cu tot ce au furat, sute de milioane de euro si proprietati imense. Dar cei cu SUV sau o amarata de dacie in batatura nu vad asta, ei stiu ca sunt prea mici ca sa fie afectati.....

Edited by maladetz, 28 February 2021 - 20:01.


#44
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostTankx, on 28 februarie 2021 - 19:06, said:

Datoria publică globală este in prezent de cca 260.000 de miliarde de dolari sau 260 de trilioane.
Și acum urmează partea SF:
Aceasta datorie va trebui la un moment dat "imputată pe CNP" sau "per-capita" fiecărui cetățean al planetei.

Pai stai mai....
Deci fiecare platim $40k...cui? Posted Image

#45
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postmaladetz, on 28 februarie 2021 - 19:55, said:

In mod indirect poporul suporta consecintele, acele datorii trebuie stinse cumva, nu o sa-ti ia SUV-ul din batatura dar iti ia terenul arabil, nu al tau ci al tarii, padurile, nu ale tale ci ale tarii dar care fac parte din "bogatia" poporului. Faptul ca nu mai producem nimic si suntem o piata de desfacere e tot un mod de a plati, si tu cel cu SUV-ul in batatura vei cumpara de la straini si le vei face lor profit nu tarii. Tarii ii va reveni o parte infima din acei bani.
Tot tu cel cu SUV in batatura platesti 43% din venit statului la care mai adaugi 19% TVA, deci mai ramai cu 38% din cat castigi in buzunar din care ti se mai ia si din aia prin alte taxe, impozite si accize carburanti. Deci fara sa-ti dai seama acel SUV din batatura e o nimica toata pe langa cat platesti zi de zi, luna de luna si an de an. Suntem tara cu cea mai mare taxa pe venit din Europa, ti se pare ca e o simpla coincidenta?
Deci Marea Datorie Statala e platita de toti minusculii paduchi salariati + contribuabili fara ca ei sa-si dea seama Posted Image
P.S: intr-adevar sunt unii care nu sunt afectati, dar ei fac parte din gasca celor care fura, insa din pacate fura tot de la popor si de la cei cu SUV in batatura. In cel mai rau caz fac vreo doi trei ani de inchisoare dar scapa cu tot ce au furat, sute de milioane de euro si proprietati imense. Dar cei cu SUV sau o amarata de dacie in batatura nu vad asta, ei stiu ca sunt prea mici ca sa fie afectati.....

Ma doare fix in cur de "bogatiile la comun"; oricum nu ma aleg cu nimic din ele si oricum de regula intra pe mana unei gasti inchise de smecheri, care le "gestioneaza" ei.

A se vedea Neptun Deep, ca tot e pe toate stirile etc.

Iti da Hidroelectrica curent mai ieftin?

Iti da Tarom ceva locuri gratis sau bilete la 5 euro?

Intelege si tu ca viata e la nivel individual, nu vrea nimeni sa fie la comun cu nimeni pentru ca NU SE ALEGE cu nimic.

#46
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011

View Postcattavencu, on 28 februarie 2021 - 20:18, said:

Ma doare fix in cur de "bogatiile la comun"; oricum nu ma aleg cu nimic din ele si oricum de regula intra pe mana unei gasti inchise de smecheri, care le "gestioneaza" ei.

A se vedea Neptun Deep, ca tot e pe toate stirile etc.

Iti da Hidroelectrica curent mai ieftin?

Iti da Tarom ceva locuri gratis sau bilete la 5 euro?

Intelege si tu ca viata e la nivel individual, nu vrea nimeni sa fie la comun cu nimeni pentru ca NU SE ALEGE cu nimic.
Dar de faptul ca platesti 43% din venit plus 19% TVA  din care ramai cu 38% din banii munciti de tine in buzunar cum te doare? Si daca taxa pe venit ar fi majorata la vreo 55% tot in cur te-ar durea? Daca "toti paduchii salariati" ar lua atitudine cu siguranta s-ar schimba ceva dar e mai bine sa nu ne intereseze si sa lasam gastile de smecheri sa "gestioneze" cum vor ei....

Edited by maladetz, 28 February 2021 - 20:32.


#47
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postmaladetz, on 28 februarie 2021 - 20:21, said:

Dar de faptul ca platesti 43% din venit plus 19% TVA  din care ramai cu 38% din banii munciti de tine in buzunar cum te doare?

Pai ma doare. Dar tot ce pot sa fac e sa ma interesez de ceea ce pot face mai mult cu mine, nu de ceea ce sunt obligat sa dau, ma intereseaza mai mult cum sa maresc salariul per ansamblu, astfel incat sa-mi ramana mai mult (adica aia 57% ramasi dupa taxe sa insemne mai mult).

Ori, aici intervine dezvoltarea personala a fiecaruia, adica fiecare ce a fost in stare sa fac cu sine de-a lungul vietii.

Ca una e sa fiu trepadus ca acum pe 7355 de lei net, alta e sa fiu contractor si sa fac configuratii de SAP in ABAP pe 4 mii de euro. Dau un exemplu, nu stiu sa fac configuratii de SAP.

Vezi Germania, Franta  si altele - ramai si acolo cu un cacat de salariu (adica taxele sunt babane si acolo).

Tu chiar crezi ca primesti 2 fagi dintr-o padure, 3 metri cubi de gaz din Neptun Deep, 2 calatorii pe an de la Tarom sau eu stiu ce altceva potential uzufruct mai detine statul asta?

Uita-te cum Tarom traieste doar ca sa se infrupte 1600 de atarnatori din el. Atat. Fix atat. Societatea exista doar ca o rasplata pentru diverse jigodii politice, o sursa de sinecuri.

Dar e a noastra, a tuturor, nu?

Te inseli, bogatiile astea ajung sa fie gestionate de o clica si in cel mai bun caz clica aia (in cazul in care nu isi imparte mai mult pentru sine ce iese din acele "bogatii") o sa fie foarte zeloasa in a trimite cat mai multi bani la Stat din acele "bogatii". Nu tie, nu mie, nici altuia de pe forum de aici.

"Bogatiile" astea comune se impart, se subimpart, apoi se ras-subimpart doar intre cativa actori bine infipti. De regula, jeguri, sinecuri de-ale puterii vremelnice (oricare o fi aia).

Eu, om de rand, de pe trotuar, din magazin, din statia de autobuz - primesc cel mult pwla-n brate la propriu din "bogatiile" astea, atent gestionate de catre clica. Nu ajunge nimic la mine, nici macar marginal (!)

Statele de succes sunt:

1) o suma bine alcatuita de INDIVIDUALITATI private
2) eventuale sunt federale (sau oricum, cu o mare autonomie regionala)

Nu exista nimic "al nostru, al tuturor" - sunteti naivi cei care ganditi astfel, naivi rau de tot.

Edited by cattavencu, 28 February 2021 - 20:48.


#48
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021

View PostJammalan-the-Prophet, on 28 februarie 2021 - 20:06, said:


Pai stai mai....
Deci fiecare platim $40k...cui? Posted Image

Deocamdată plătim prin inflație, adică într-o formă indirecta de ajustare de deficit, dar când se vor injecta bani electronici direct in corp, codificati in ADN, orice interacțiune umană va presupune o plata in timp real.
Resorbirea deficitului public prin inflație are neajunsuri evidente, multi oameni pun bani deoparte iar oligarhii ii parchează in cripto sau paradisuri fiscale. Acest lucru se va rezolva când banii vor fi strict electronici și vor avea termen de expirare, ca tichetele de masa, astfel încât să fii silit să-i folosești într-o perioadă dată. Economisirea nu va mai fi posibilă întrucât banii vor expira pur și simplu.
Deficitele nu se resorb prin inflație daca lumea pune banii la saltea. O economie "sănătoasă" devalorizeaza bani in mod continuu. Circulația acestora trebuie să urce spre 100%, lucru care nu se întâmplă în prezent.
De ce crezi că se bate atâta moneda pe biometrizare totala? De ce crezi că totul se dorește a fi digital și biometric așa dintr-o dată? Pentru că banii nu circula suficient de intens. Când vor circula instant, datoriile vor trebui cumva imputate per capita si chiar transmise moștenire urmașilor.
Chiar daca pare acum SF, un sistem financiar bazat pe datorie înscrisă biometric în corp, in ADN e cat se poate de plauzibil și realizabil.
E un fel de sistem feudal dar la alt nivel, daca înțelegi.

#49
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011

View PostTankx, on 28 februarie 2021 - 20:40, said:

Deocamdată plătim prin inflație, adică într-o formă indirecta de ajustare de deficit, dar când se vor injecta bani electronici direct in corp, codificati in ADN, orice interacțiune umană va presupune o plata in timp real.
Resorbirea deficitului public prin inflație are neajunsuri evidente, multi oameni pun bani deoparte iar oligarhii ii parchează in cripto sau paradisuri fiscale. Acest lucru se va rezolva când banii vor fi strict electronici și vor avea termen de expirare, ca tichetele de masa, astfel încât să fii silit să-i folosești într-o perioadă dată. Economisirea nu va mai fi posibilă întrucât banii vor expira pur și simplu.
Deficitele nu se resorb prin inflație daca lumea pune banii la saltea. O economie "sănătoasă" devalorizeaza bani in mod continuu. Circulația acestora trebuie să urce spre 100%, lucru care nu se întâmplă în prezent.
De ce crezi că se bate atâta moneda pe biometrizare totala? De ce crezi că totul se dorește a fi digital și biometric așa dintr-o dată? Pentru că banii nu circula suficient de intens. Când vor circula instant, datoriile vor trebui cumva imputate per capita si chiar transmise moștenire urmașilor.
Chiar daca pare acum SF, un sistem financiar bazat pe datorie înscrisă biometric în corp, in ADN e cat se poate de plauzibil și realizabil.
E un fel de sistem feudal dar la alt nivel, daca înțelegi.
Moama!!! Ce tare varianta ai, am senzatia ca e preluata dintr-un film SF, sper sa nu devina realitate ce zici acolo :)

#50
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostYalFa, on 28 februarie 2021 - 15:55, said:

In situatii de criza, pamantul este mai valoros decat aurul, sa nu-l dai, ca daca va veni foamete, tu avand pamant nu vei muri de foame.

Cam asa m-am gandit si io.

#51
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 06.02.2011

View Postcattavencu, on 28 februarie 2021 - 20:34, said:

Pai ma doare. Dar tot ce pot sa fac e sa ma interesez de ceea ce pot face mai mult cu mine, nu de ceea ce sunt obligat sa dau, ma intereseaza mai mult cum sa maresc salariul per ansamblu, astfel incat sa-mi ramana mai mult (adica aia 57% ramasi dupa taxe sa insemne mai mult).

Ori, aici intervine dezvoltarea personala a fiecaruia, adica fiecare ce a fost in stare sa fac cu sine de-a lungul vietii.

Ca una e sa fiu trepadus ca acum pe 7355 de lei net, alta e sa fiu contractor si sa fac configuratii de SAP in ABAP pe 4 mii de euro. Dau un exemplu, nu stiu sa fac configuratii de SAP.

Vezi Germania, Franta  si altele - ramai si acolo cu un cacat de salariu (adica taxele sunt babane si acolo).

Tu chiar crezi ca primesti 2 fagi dintr-o padure, 3 metri cubi de gaz din Neptun Deep, 2 calatorii pe an de la Tarom sau eu stiu ce altceva potential uzufruct mai detine statul asta?

Uita-te cum Tarom traieste doar ca sa se infrupte 1600 de atarnatori din el. Atat. Fix atat. Societatea exista doar ca o rasplata pentru diverse jigodii politice, o sursa de sinecuri.

Dar e a noastra, a tuturor, nu?

Te inseli, bogatiile astea ajung sa fie gestionate de o clica si in cel mai bun caz clica aia (in cazul in care nu isi imparte mai mult pentru sine ce iese din acele "bogatii") o sa fie foarte zeloasa in a trimite cat mai multi bani la Stat din acele "bogatii". Nu tie, nu mie, nici altuia de pe forum de aici.

"Bogatiile" astea comune se impart, se subimpart, apoi se ras-subimpart doar intre cativa actori bine infipti. De regula, jeguri, sinecuri de-ale puterii vremelnice (oricare o fi aia).

Eu, om de rand, de pe trotuar, din magazin, din statia de autobuz - primesc cel mult pwla-n brate la propriu din "bogatiile" astea, atent gestionate de catre clica. Nu ajunge nimic la mine, nici macar marginal (!)

Statele de succes sunt:

1) o suma bine alcatuita de INDIVIDUALITATI private
2) eventuale sunt federale (sau oricum, cu o mare autonomie regionala)

Nu exista nimic "al nostru, al tuturor" - sunteti naivi cei care ganditi astfel, naivi rau de tot.
Tu cum consideri ca va evolua economia Romaniei in viitor avand in vedere pandemia si printarea banilor la greu?

#52
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
Ganditi-va câte tone de bani au tipărit băncile centrale numai în perioada 2008-2020, sume absolut fabuloase...
Cum de nu se regăsesc acești bani in inflație ?? Au trecut totuși 12 ani.
Unde sunt acești bani?
Eu cred că au ajuns in conturile cui trebuie pe circuite separate iar de acolo in active REALE, imobiliare, paradisuri fiscale și cripto, într-un cuvânt în active cu valoare de întrebuințare reală.
Când banii falși, produși la imprimantă sunt folosiți pentru a cumpăra active reale se produce un uriaș mecanism de spălare de bani. Practic oligarhii spală bani falși, produși de imprimanta și cumpara cu ei toata economia globului punând în cârca fraierilor datoria publică rezultata in prima fază. Așa se face că băncile centrale au pus în circulație o masa monetară imensă care a ajuns deja la cine trebuie dar ele dețin în portofoliu titlurile de datorie asupra intregii populații a planetei întrucât banii au fost puși în circulație de guverne, ca și datorie publică.
Daca 90% din masa monetara fara acoperire nou creată de băncile centrale circula strict pe circuitul Banci-Guverne-Corporatii-Oligarhie, ea nu produce inflație pentru că intră strict in active care nu intră în calculul inflației sau care afectează marginal acest indicator.
In opinia mea are loc un uriaș proces de spălare de bani la scara mondiala in urma căruia populația, omul simplu se alege doar cu datoria. Prin biometrizare, prin codificare în ADN datoria va fi imputată individual, per capita, acum cu virusul și vaccinul doar se testează interacțiunea, markerii la nivel de ADN, la fel cum în hacking injectezi o secvență de cod, distinctă de codul principal, după care te uiți după ea unde a ajuns, ce efecte a produs, etc.
De aici tot show-ul și bâlciul la care ne uitam cu gura căscată cu toții.

#53
Zarath

Zarath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.04.2020
Daca dispar banii de hartie..ma sincud

#54
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

View PostKean, on 28 februarie 2021 - 21:35, said:

Cam asa m-am gandit si io.
Te-ai gandit cum aperi cucuruzul?
Il pun intr-un sac si te asezi cu curul pe el?
Daca se ajunge la foamete, conteaza doar cine are toporul mai mare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate