Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Colaps Economic sau Hiper Inflatie?

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
Tot sap dupa stiri din domeniul economic pentru ca ce se intampla acum e fara precedent, se printeaza bani la greu doar ca sa se mentina economia pe linia de plutire. O mare parte din banii "gratis" s-au dus in bursa care a luat-o razna fiind la maxim istoric si in crypto in special Bitcoin care si el s-a ridicat la maxim istoric.
Voi ce credeti ca se va intampla? Va veni colaps economic sau ne vom lovi de hiper inflatie de vom cumpara o paine cu o geanta de bani?(bineinteles ambele sunt de fapt crize financiare...) Sau in cel mai fericit caz economia va reveni la normal desi sansele ar fi astronomic de mici.....

Edited by maladetz, 28 February 2021 - 14:43.


#2
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Atât timp cât lucruri vor merge, probabil inflaţie. Dar am sădit rădăcinile unei distrugeri. Riscăm să fie mai rău decât în 2008... cum era aia cu universul şi prostia umană?

#3
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
Este clar ca ai miros bun .
De aici una buna ( nu ai covid ) si una rea (stirile de acest gen sunt cenzurate ) .
Ai dreptate in ce spui dar nu avem decat sa ne pregatim pentru ce este mai rau siiii........ sa fie acceptabil.

#4
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011
Dan Penna a venit cu niste informatii cat se poate de adevarate atat despre covid cat si despre viitorul economiei insa acele video-uri au disparut iar canalul lui a fost inchis pe motiv ca a fost hackuit si au fost postate niste video-uri despre Bitcoin in numele lui. Insa cred ca altul e adevarul avand in vedere ca acele video-uri au disparut  dupa restaurarea canalului :)

Edited by maladetz, 28 February 2021 - 15:13.


#5
zicugol

zicugol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 14.06.2020

View Postmaladetz, on 28 februarie 2021 - 14:42, said:

Salutare,
Tot sap dupa stiri din domeniul economic pentru ca ce se intampla acum e fara precedent, se printeaza bani la greu doar ca sa se mentina economia pe linia de plutire. O mare parte din banii "gratis" s-au dus in bursa care a luat-o razna fiind la maxim istoric si in crypto in special Bitcoin care si el s-a ridicat la maxim istoric.
Voi ce credeti ca se va intampla? Va veni colaps economic sau ne vom lovi de hiper inflatie de vom cumpara o paine cu o geanta de bani?(bineinteles ambele sunt de fapt crize financiare...) Sau in cel mai fericit caz economia va reveni la normal desi sansele ar fi astronomic de mici.....

Cred ca se va sparge bula...ca si in imobiliare.

#6
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
Normal , daca citam topicul intreg pentru doua vorbe ....
Este clar ca vine criza sau este deja aici .

#7
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
As spune eu ce cred ca se va intampla, pe un termen ceva mai lung (ce cred eu ca se intentioneaza), dar o sa inceapa lumea sa arunce cu rosii, oua stricate, etc., asa ca nu ma risc.

O sa spun doar atat: exista o probabilitate rezonabila ca, in viitor, indicele cunoscut in prezent ca "indicele preturilor de consum" sa fie masluit din condei la fel cum se procedeaza in prezent cu numarul cazurilor noi de Covid, scenariul rosu, focare, etc.
Adica o sa avem crestere de preturi la raft fara sa avem inflatie oficiala semnificativa, aceasta din urma va fi controlata politic de guverne.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Se produce mult pe stoc in perioada asta. Nu exista inflatie pentru ca cei mai multi bani ajung inapoi la banci pentru platile restante iar cererea de creditare este anemica. Cine mai face investitii cand situatia economica e incerta ? Doar cei cu bani cash.
Inflatie inseamna un surplus de bani fata de productia interna ceea ce nu e cazul. Banii gratuiti sunt doar pentru a mentine economia in relanti pentru ca banii de salarii trebuie platiti intr-un  la fel si datoriile de asemenea.
Din martie 2020 si pana acum, cursul a fost stabil. Asta e o raritate in comparatie cu anii din urma.
Attached File  download.png   28.41K   34 downloads

Edited by Leo2006, 28 February 2021 - 15:36.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Nu stie nimeni ce se va intampla.
Sa nu uitam ca marea depresie a fost din cauza faptului ca nu erau destul de multi bani pe piata (etalon aur).

Acum ceea ce se tipareste ajunge foarte putin la talpa tarii, majoritea banilor raman la dispozitia bancilor si pe burse.
E clar ca se speculeaza enorm, iar cand cortina cade, multi vor ramane cu chilotii in vine.

Lichiditatea balteste.

Per total, inflatia ii afecteaza in special pe cei cu bani. Cine nu are bani, e prea putin afectat.

#10
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostLeo2006, on 28 februarie 2021 - 15:30, said:


Inflatie inseamna un surplus de bani fata de productia interna ceea ce nu e cazul.

Inflatie = mai multi bani pe piata decat marfuri in general. Adica toate marfurile de pe piata, nu doar cele din productia interna.

Edited by cattavencu, 28 February 2021 - 15:40.


#11
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View PostBingo, on 28 februarie 2021 - 15:17, said:

Normal , daca citam topicul intreg pentru doua vorbe ....
Este clar ca vine criza sau este deja aici .
de cand se afla omenirea, intotdeauna a fost criza economica. Se pot numara pe degete perioadele in care nu a fost criza economica. Ideea este ca atunci un player important pe bursa pierde este "criza"dar daca milioane  de saraci pierd este "contractie", care se reface din pix.
Intodeauna la bursa cand pierde cineva este criza insa pierderea unuia este castigul altuia. Deci daca la tine acasa este "criza" asta e pt ca in alta parte cineva vrea sa fie cu un profit mult mai mare.Iar acolo nu este criza.

#12
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Mai sunt fraieri care cred ca,criza a fost declansata de pandemie.Ma rog treaba lor.Criza a inceput la inceputul anilor 70 cand SUA nemaiputand sustine financiar razboiul din Vietnam a dat frau liber bancilor sa acumuleze bani fictivi care pana atunci aveau acoperire in aur.
Cei mai pesimisti economi din occident spun ca vom ajunge la inflatie de 30% pe luna si in cateva luni iti vei papa toate economiile.De aia si mi-am cumparat casa la tara sa pot face o agricultura de subzistenta daca se va ajunge pana acolo ca o gaina sa coste cat un televizor.

Edited by Kean, 28 February 2021 - 15:47.


#13
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostAdm, on 28 februarie 2021 - 15:37, said:

Per total, inflatia ii afeteaza in special pe cei cu bani. Cine nu are bani, e prea putin afectat.
Adica pe noi romanii n-o sa ne afecteze, nu?

#14
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postmaladetz, on 28 februarie 2021 - 14:42, said:

Tot sap dupa stiri din domeniul economic pentru ca ce se intampla acum e fara precedent,

Si cu ce te alegi? Concret, ce poti sa faci? Dupa ce citesti, actionezi...cum?

In afara de o simpla informare sau, ma rog, pentru formarea unui Big Picture cat mai amplu asupra lumii in care traim, nu vad ce ar putea face omul de rand cu toata proza si cu toate predictiile astea despre viitorul economic global.

Edited by cattavencu, 28 February 2021 - 15:45.


#15
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View PostLeo2006, on 28 februarie 2021 - 15:30, said:

Se produce mult pe stoc in perioada asta. Nu exista inflatie pentru ca cei mai multi bani ajung inapoi la banci pentru platile restante iar cererea de creditare este anemica. Cine mai face investitii cand situatia economica e incerta ? Doar cei cu bani cash.
Inflatie inseamna un surplus de bani fata de productia interna ceea ce nu e cazul. Banii gratuiti sunt doar pentru a mentine economia in relanti pentru ca banii de salarii trebuie platiti intr-un  la fel si datoriile de asemenea.
Din martie 2020 si pana acum, cursul a fost stabil. Asta e o raritate in comparatie cu anii din urma.
Attachment download.png
Ciza este buna pt cei cu bani pt ca atunci ei vor cumpara lichiditati la o valoare enorm mai mica fata de cat era pretul pietei.
Acum daca eu sunt un player pe bursa cu mult cash, cum sa fac sa tranform acest cash in lichidati + profit ? Pai generez o criza ca saracii sa-mi vinda mie lichiditatile lor insa la pretul pe care eu il doresc care este enorm mai mic fata de valoarea reala. Si uite asa pe "criza" saracul saraceste si mai mult si bogatul se imbogateste si mai mult, acesta fiind un scop al crizei si nu o consecinta asa cum o prezinta mass-media (ca sa tina saracii sub control).

View PostLeo2006, on 28 februarie 2021 - 15:30, said:

Din martie 2020 si pana acum, cursul a fost stabil. Asta e o raritate in comparatie cu anii din urma.
Attachment download.png
Il mentine  BNR artificial , cumparand euro, de aia avem imprumuturile lui Catu.

#16
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postmufa, on 28 februarie 2021 - 15:40, said:

Adica pe noi romanii n-o sa ne afecteze, nu?

Pai, intr-un fel, da. Vor fi afectati doar aceia ale caror active sunt ultra-mega supraevaluate.

Uitati-va cum orice cacat inutil de start-up gaseste niste prosti ("investitori") sa-l crediteze cu bani. Fie nominali, fie cerseala numita "crowdfunding" (finantare de la turma).

Sunt sute de stiri din astea. Mai auziti ceva de respectivele "afaceri" dupa aia? Nu, pentru ca sunt bune de atras banii altor lacomi din societate, dupa care sunt fie vandute, fie absorbite de altii.

Finantarea asta existenta la orice pas arata amploarea tiparnitelor. Fonduri uriase de bani sunt plimbate cu lacomie in stanga si in dreapta cu scopul de a deveni si mai mari.

Ah, si imi place cand aud "start-up-ul X a atras 100 de milioane de euro, ajungand sa valoreze 200 de milioane de euro".

Valoreaza pe dracu 200 de milioane de euro. Valoarea e data de utilitatea lui, de cati useri il folosesc si asa mai departe, in nici un caz de suma pe care a reusit s-o adune de la un grup de creduli.

Sa zicem ca un operator de telefonie are 1.000 de abonati si reuseste sa minta suficienti prostani de la care aduna 100 de milioane de euro.

Se poate spune "operatorul valoreaza 100 de milioane"?

Cum plm sa valoreze ala 100 de milioane? Userii aia dau eventuala valoare a operatorului, iar nu cati bani au bagat niste prostani in minciunile lui.

Daca eu stau la un colt de strada si cersesc si adun 1500 de lei pe zi, dar eu sunt praf si pulbere, analfabet, sasiu, fara o mana - "valorez" eu 1500 de lei pe zi, doar ca e lumea miloasa / proasta incat imi da banii astia?

Asa e si cu valoarea celor mai multe business-uri tech.

Edited by cattavencu, 28 February 2021 - 16:00.


#17
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020
Nu s-a mai deschis topicul asta de 30x in ultimii 10 ani?
Vine Christos inainte de colaps
Mai bine mergeti la biserica, nu cumparati bitcoi

#18
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View PostKean, on 28 februarie 2021 - 15:39, said:

Mai sunt fraieri care cred ca,criza a fost declansata de pandemie.Ma rog treaba lor.Criza a inceput la inceputul anilor 70 cand SUA nemaiputand sustine financiar razboiul din Vietnam a dat frau liber bancilor sa acumuleze bani fictivi care pana atunci aveau acoperire in aur.
Cei mai pesimisti economi din occident spun ca vom ajunge la inflatie de 30% pe luna si in cateva luni iti vei papa toate economiile.De aia si mi-am cumparat casa la tara sa pot face o agricultura de subzistenta daca se va ajunge pana acolo ca o gaina sa coste cat un televizor.
In situatii de criza, pamantul este mai valoros decat aurul, sa nu-l dai, ca daca va veni foamete, tu avand pamant nu vei muri de foame.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate